Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ ξέρω ότι έχω την 670 FTW 2GB και insane textures(1080P) στο TitanFall ας πούμε δεν μπορώ να βάλω, ενώ μια 7970/280Χ μπορούν χωρίς προβλήματα.Το Watch_Dogs είναι λίγο ιστορία πως θα πάει στο κάθε σύστημα αλλά κι' αυτό για ultra textures σου λέει θέλει 3GB, το Dead Rising 3 έχει τα ψιλοκολληματάκια του κι' αυτό γιατί γεμίζει τα 2GB για πλάκα.Τώρα τα περισσότερα που ζητάνε πάνω από 2GB Vram ναι μεν δεν δικαιολογούν την απαίτηση αυτή οπτικά, έχουν κάνει πατάτες στο κώδικα ή πέφτει συνεννόηση μεταξύ AMD/Nvidia και αυτών για να προωθήσουν τις νέες κάρτες.Όπως και να 'χει πάντως, για να είσαι άνετος στα μέχρι τώρα παιχνίδια θες 3GB.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ ξέρω ότι έχω την 670 FTW 2GB και insane textures(1080P) στο TitanFall ας πούμε δεν μπορώ να βάλω, ενώ μια 7970/280Χ μπορούν χωρίς προβλήματα.Το Watch_Dogs είναι λίγο ιστορία πως θα πάει στο κάθε σύστημα αλλά κι' αυτό για ultra textures σου λέει θέλει 3GB, το Dead Rising 3 έχει τα ψιλοκολληματάκια του κι' αυτό γιατί γεμίζει τα 2GB για πλάκα.Τώρα τα περισσότερα που ζητάνε πάνω από 2GB Vram ναι μεν δεν δικαιολογούν την απαίτηση αυτή οπτικά, έχουν κάνει πατάτες στο κώδικα ή πέφτει συνεννόηση μεταξύ AMD/Nvidia και αυτών για να προωθήσουν τις νέες κάρτες.Όπως και να 'χει πάντως, για να είσαι άνετος στα μέχρι τώρα παιχνίδια θες 3GB.

Θα συμφωνησω με το παραπανω μονο και μονο λογω της R9 280 3gb που κοστιζει πλεον οσο η R9 270x.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 
Έχω desktop Pc σχεδόν 5ετίας με τα παρακάτω χαρακτηριστικά:
 
Motherboard: Gigabyte GA-MA770T-UDP3P (με PCI 2.0)
CPU: AMD Phenom 2 3,4Ghz
Ψύκτρα: Turbo X Cpu Cooler CP-1210
RAM: Kingston 4GB (2x2gb) 1333MHZ
GPU: ATI Radeon HD 5770
Power: Coolermaster 500W
HDD: 1. Seagate Barracuda 1,5TB 2. Western Digital 2TB
Κουτί: Coolermaster Centurion
OS: Windows 7 64bit
Οθόνη: LG Flatron W2486L/ FullHD 1920 x 1080 , 60 Hz
 
Δυστυχώς η κάρτα γραφικών τα έπαιξε, αντιμετώπισε πρόβλημα ψύξης και θα ήθελα να ρωτήσω ποιες είναι οι καλύτερες επιλογές μου για το παραπάνω σύστημα. Κοιτούσα μερικές αρκετά ακριβές κάρτες αλλά μετέπειτα συνειδητοποίησα ότι ακόμα και να αγοράσω μια κάρτα της τάξεως των 200 ευρώ, το υπόλοιπο σύστημα μπορεί να χρειάζεται περαιτέρω αναβάθμιση για να την αξιοποιήσει (και δεν αντιμετώπιζα μέχρι πρότινος κανένα πρόβλημα με την 5770). Τί με συμβουλεύετε να αγοράσω??
 
Ευχαριστώ πολύ!
 
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@footballer20

 

Τον phenom II 965 έχεις ?

Εχεις σκοπό να κάνεις αναβάθμιση σε επεξεργαστή-μητρική σύντομα ?

Πιο ακριβώς μοντέλο τροφοδοτικού έχεις ?

 

Εγώ θα πρότεινα για το σύστημά σου μία r9 270

http://www.ebw.gr/el/product/597692/Sapphire-2GB-DUAL-X-R9-270

Βέβαια με λίγα χρήματα παραπάνω πας σε 270Χ και με λίγα ακόμα σε 280 αλλά όπως λες και εσύ σε cpu intensive games θα έχεις θέμα με τον επεξεργαστή ίσως ένα overclocking να βοηθούσε λίγο.

Επίσης εγώ αν είχα φθηνό τροφοδοτικό 500 W δεν θα έβαζα την 280 αν και δεν ξέρω αν το δικό σου έχει καν 2 χ 6-pin τα οποία χρειάζονται και για την 270Χ.  H  270 χρειάζεται ένα 6-pin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι συγγνώμη ξέχασα να το αναφέρω, τον 965 έχω. Έλεγα να αγόραζα κάρτα γραφικών και να ξεμπέρδευα, γιατί δεν σκεφτόμουν σε μια αναβάθμιση υπολογιστή τώρα, απλά μου προέκυψε το πρόβλημα με την 5770!

 

Σε ευχαριστώ για τη γνώμη σου! 

 

@footballer20

 

Τον phenom II 965 έχεις ?

Εχεις σκοπό να κάνεις αναβάθμιση σε επεξεργαστή-μητρική σύντομα ?

 

Εγώ θα πρότεινα για το σύστημά σου μία r9 270

http://www.ebw.gr/el/product/597692/Sapphire-2GB-DUAL-X-R9-270

Βέβαια με λίγα χρήματα παραπάνω πας σε 270Χ και με λίγα ακόμα σε 280 αλλά όπως λες και εσύ σε cpu intensive games θα έχεις θέμα με τον επεξεργαστή ίσως ένα overclocking να βοηθούσε λίγο.

Επίσης εγώ αν είχα τροφοδοτικό 500 W δεν θα έβαζα την 280 για να είμαι άνετος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@footballer20 

 

Οπως έγραψα παραπάνω κοίτα μην  μην έχεις θέμα με το τροφοδοτικό σου πριν αποφασίσεις για την κάρτα που θα πάρεις.

Τώρα απο την στιγμή που δεν σκέφτεσαι να κάνεις κάποια αναβάθμιση θα μπορούσε να σκεφτείς και αυτήν την r7 260  για αντικατάσταση της 5770 σε κάτι πιο φθηνό (86 €)

http://www.buy-more.gr/msi-1gb-d5-x-r7-260-oc-r.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνησω με το παραπανω μονο και μονο λογω της R9 280 3gb που κοστιζει πλεον οσο η R9 270x.

 

Kαι οι κατασκευαστές τις θα τις κάνουν τις αμέτρητες 970/980 με 8GB που ετοιμάζουν μου λέτε; Θα βγει το Titanfall 69 με superduper-ultra-insane textures with cheese and fries για να υπάρξει άλλη μια εξαίρεση να δικαιολογεί 4,01GB μνήμης από την κάρτα γραφικών :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά τα insane textures του TitanFall είναι τόσο ελεεινά που δεν θα έπρεπε να ζητάνε πάνω από 1GB Vram :P

 

Βασικά χαίρομαι που το παραδέχτηκες....α και βασικά καλημέρα σας :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι συγγνώμη ξέχασα να το αναφέρω, τον 965 έχω. Έλεγα να αγόραζα κάρτα γραφικών και να ξεμπέρδευα, γιατί δεν σκεφτόμουν σε μια αναβάθμιση υπολογιστή τώρα, απλά μου προέκυψε το πρόβλημα με την 5770!

 

Σε ευχαριστώ για τη γνώμη σου! 

Παρομοιο συστημα εχω και εγω και τσιμπησα μια 280Χ.

Ναι σε καποια παιχνιδια δε την εκμεταλλευεται πληρως αλλα οτι εβαλα το παιζει φουλ.

Εχει τοση δυναμη  η καρτα που ακομα και με μετριο επεξεργαστη τραβαει τα παντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το παρακάτω: Elite Power 500W

 

http://www.e-gate.gr/coolermaster-elite-power-500w-12cm-fan-rs500-psapj3-it.html

 

@footballer20 Ποιό coolermaster έχεις; Στα χρήματα μπορείς να πάρεις 270,280.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν είναι και το καλύτερο τροφοδοτικό και αν δεν κάνω λάθος πρέπει να έχει ένα 6-pin connector.

Κατα τα άλλα ισχύει οτι έγραψα και στα δυο προηγούμενα σχόλια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μέτριο είναι αλλά με 270,270Χ δε θα χεις πρόβλημα.Αν σκοπεύεις να το αλλάξεις και να τον ανεβάσεις δες για 280.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέτριο είναι αλλά με 270,270Χ δε θα χεις πρόβλημα.Αν σκοπεύεις να το αλλάξεις και να τον ανεβάσεις δες για 280.

δεν θα τρωει λιγο μπουκαλι με τη 280? αλλα να με πεις ιδια τιμη ειναι....ας τρωει ενα μπουκαλακι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...