Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ts πρέπει να γράψεις τα spec απο το υπόλοιπο σύστημα σου, και να μας πεις τι είδους games παίζεις και σε τι ανάλυση.

 

Αν παίζεις βαριά games δεν φτάνουν τα 100 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Με μια nvidia δεν μπορείς να παίξεις game σε τρεις οθόνες (χρειαζεσαι 2 καρτες γραφικων), με amd μπορείς, αλλά αν είναι μεγάλη η tv θα έχεις οπτικό θέμα, όλες οι οθόνες πρέπει να έχουν την ίδια ανάλυση, αλλά σε αυτα τα λεφτά θα έχεις λιγα fps, άρα για gaming βάζεις μια οθόνη.

 

Εγώ θα αγόραζα μια gtx 760.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 λοιπον το συστημα ειναι αυτο

 

* Case (Κουτί):Hantol HC2881

 

* PSU (Τροφοδοτικό & Watt):Hantol HPSU500-R 500w

 

* Motherboard (Μητρική):Asus p8h61-m le

 

* CPU (Κεντρικός επεξεργαστής):i3 2100 3.1Ghz

 

* RAM (Μνήμη συστήματος):6 GB ddr3 1333mhz

 

* GPU (Κάρτα γραφικών):Asus hd 6670 1gb gddr5

 

* Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση):Benq gl2460 24'' 1080p

 

* ΟS (Λειτουργικό σύστημα):windows 7 64bit

 το pc το δουλευω για παιχνιδια οπως (world of tanks/metin2/ hitman/ cod ghosts ktlp) se 1080p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις 6 gb ram και δουλεύουν single channel, καλυτέρα να βάλεις μόνο 2 x 2 gb σε ίδια χρώματα να έχεις dual channel.

 

Εγώ στην θέση σου θα έβαζα μια gtx 650 ti boost 2 gb στα 150 ευρώ ή μια gtx 650 ti στα 120 ευρώ, λόγo ότι παίζεις COD, δεν σου κάνει η απλή gtx 650.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις 6 gb ram και δουλεύουν single channel, καλυτέρα να βάλεις μόνο 2 x 2 gb σε ίδια χρώματα να έχεις dual channel.

 

Εγώ στην θέση σου θα έβαζα μια gtx 650 ti boost 2 gb στα 150 ευρώ ή μια gtx 650 ti στα 120 ευρώ, λόγo ότι παίζεις COD, δεν σου κάνει η απλή gtx 650.

 φοραω 2 moduls των 2γβ  και 4γβ  αντιστοιχα σε dual channel, χρηματα δεν υπαρχουν για ΤΙ εαν θα επερνα σοβαρη καρτα θα πηγαινα σε r9 270x και τελος. Απλα θελω να μαθω εαν το κινεζικο hantol τροφοδοτικο μου τον 500W μπορει να σηκωσει την απλη gtx650!!.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 φοραω 2 moduls των 2γβ  και 4γβ  αντιστοιχα σε dual channel, χρηματα δεν υπαρχουν για ΤΙ εαν θα επερνα σοβαρη καρτα θα πηγαινα σε r9 270x και τελος. Απλα θελω να μαθω εαν το κινεζικο hantol τροφοδοτικο μου τον 500W μπορει να σηκωσει την απλη gtx650!!.

 

Στο παραπάνω ποστ γραφεις οτι έχεις 6gb. Εχεις 2 x 2 gb + 1 x 4 gb, συνολο 8 gb ? Πάλι single channel είναι.

 

Και να είχες λεφτα για ακριβοτερη κάρτα γραφικών θα σε έκοβε ο επεξεργαστής. Αν δεν εχεις τα λεφτά να βάλεις ti βαλε την απλή, αλλά θα έχεις θέμα με το cod.

 

Δεν ξέρω το τροφοδοτικό σου, ούτε σε τι κατάσταση είναι, αλλά ενα φυσιολογικό τροφοδοτικό 500 watt δεν έχει προβλημα, η 650 καίει max 64 watt.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 φοραω 2 moduls των 2γβ  και 4γβ  αντιστοιχα σε dual channel, χρηματα δεν υπαρχουν για ΤΙ εαν θα επερνα σοβαρη καρτα θα πηγαινα σε r9 270x και τελος. Απλα θελω να μαθω εαν το κινεζικο hantol τροφοδοτικο μου τον 500W μπορει να σηκωσει την απλη gtx650!!.

 

 

Στα λεφτά που κοιτάς οι 650/650 ti δεν αξίζουν παρεμπιπτόντως.Καλύτερα να πας σε 7770,7790 αντίστοιχα.

 

Επίσης καλό θα ήταν να ρωτούσες στο κατάλληλο νήμα http://www.insomnia.gr/topic/513064-%CE%B2%CE%BF%CE%B7%CE%B8%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B2%CE%B1%CE%B8%CE%BC%CE%B9%CF%83%CE%B7-%CE%BA%CE%B1%CF%81%CF%84%CE%B1%CF%83-%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%B9%CE%BA%CF%89%CE%BD/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η μητρηκη μου εχει 2 slots για μνημες, στο ενα slot εχω μια μνημη των 2γιγα και στο αλλο σλοτ εχω μνημη των 4 γιγα συνολο δηλαδη 6 γιγα 2+4=6γιγα, και τρεχουν σε dual channel. λεω να προχωρισω σε 7750 που την σηκωνει 100% μιας και ειναι πιο οικονομικη στα watts ακομα και απο την 6670 που φοραω τωρα, και στο μελλον προχωραμε σε κανονικη αναβαθμιση.


ναι καλυτερα να κλεισει το θεμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα καθεστε και το γυροφερνετε και εσεις.

Φιλε με τα χρηματα που διαθετεις δεν αξιζει να τα σπαταλησεις για μια καρτα ξανα μικρη σαν αυτη που εχεις. Πρωτα παρε τροφοδοτικο μιας και αυτο που εχεις ειναι απαραδεκτο (sorry αλλα ετσι ειναι, αμα σου κανει καμια τρελη θα κλαις ολο το συστημα) και οταν μαζεψεις χρηματα ξανασκεψου για αναβαθμιση στην καρτα. Τοτε να κοιταξεις απευθειας για 650ti boost/270/7850 και μεχρι τοτε υπομονη και ας παιζεις τωρα οριακα. Ημιμετρα και βιαστηκες κινησεις θα σε κανουν να χασεις περισσοτερα χρηματα απο το να κανεις αυτο που αξιζει για το συστημα σου σωστα και με ποιοτικα parts.

Δες πχ για κατι τετοιο ετσι ωστε να μην εχεις θεμα με καμια καρτα, αφου τα 100Ε φτανουν και περισσευουν για σωστο τροφοδοτικο:

https://www.skroutz.gr/s/2853427/XFX-ProSeries-550W-Core-Edition-Full-Wired-Bronze.html?keyphrase=xfx+550 60E

https://www.skroutz.gr/c/30/psu-trofodotika.html?keyphrase=antec+520 80E

https://www.skroutz.gr/s/414060/Thermaltake-Hamburg-530W.html?keyphrase=thermaltake+hamburg 50E

Μην κοιταζεις για κατι ΠΟΛΥ φθηνο στα τροφοδοτικα. Ειναι μια επενδυση που θα σε ακολουθει για περιπου μια πενταετια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλλαγη οθόνης γιατί πρέπει να γίνει?είναι τεχνικό το θέμα?

Όχι, καθαρά πρακτικό, μια μεγαλύτερη οθόνη (μέχρι 22-24" για αποστάσεις γραφείου) θα κάνει τη χρήση του Η/Υ πιο ξεκούραστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...