Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Case (Κουτί): lian-li pc7fb  Dimensions :

210mm x 450mm x 490mm (W, H, D)

 

PSU (Τροφοδοτικό & Watt):  Silverstone 750W ST75EF 

Motherboard (Μητρική): Gigabyte p55 ud3

CPU (Κεντρικός επεξεργαστής): i5 750 

RAM (Μνήμη συστήματος): 8gb DDR3 1333mhz

GPU (Κάρτα γραφικών): Ati hd4870

Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση): 23" Samsung 1080p

ΟS (Λειτουργικό σύστημα): win7

 

Θέλω την αναβάθμιση κυρίως για gaming χωρίς να είμαι enthusiast που θέλει 60fps στα maximum. Πολύ σημαντικό είναι το θέμα του θορύβου. Λόγω οτι κάνω πιο πολύ δουλειές γραφείου παρά γκέιμινγκ θα ήθελα όσο γίνεται πιο αθόρυβη. Επισης αντιλαμβάνομαι πως η cpu είναι bottleneck αλλά αν γίνεται θα ήθελα να παίζω τα παιχνίδια 2-3 έτη απο τώρα.

 

Δυστυχώς  το κουτί είναι σχετικά μικρό και δε βρήκα πόσο είναι το μέγιστο της κάρτας γραφ. που χωράει - παρόλαυτα το μέτρησα και το πρώτο εμπόδιο είναι περίπου στα 30cm.

 

Σκεφτόμουν προς 280x ή 960gt. Απο τις υλοποιήσεις των 280x είχα σταμπάρει την XFX αλλά το μέγεθος της είναι 29.5cm κάτι που με τρομάζει για το αν χωράει. Μετά είναι η MSI 280x αλλά βλέποντας εδώ φαίνεται αρκετά θορυβώδης δυστυχώς, Έχει κανείς εμπειρία απο την MSΙ να μου πει πως είναι στο συγκεκριμένο τομέα;

Η 960 παρά τη μεγάλη τιμή/απόδοση είανι πιο δροσερή και λιγότερο ενεργοβόρα.Είμαι μπερδεμένος :).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

 

Παίδες είμαι λιγο πριν την αγορά αλλά ακόμα αναποφάσιστος. Φοβάμαι τώρα το καλοκαίρι μήπως το midi tower μου αρχίζει υπερθερμάνσεις ειδικά με τις 970. Mήπως έχω θέμα ασυμβατότητας λόγω παλιάς μητρικής ή μεγέθους; Τα skroutzoμαγαζα με τρομάζουν ως ένα βαθμό επίσης μήπως έχω θέμα γενικότερα με σέρβισ επιστροφές κτλ. Είμαι πια μεταξύ αυτών των 3:

 

Gigabyte 960 Windforce 2x

Gainward 970 Phantom

Palit Jetstream 970 αλλά απομακρύνομαι λόγω αναφερομενου θορύβου

 

Οι 2 τελευταίες σε δωμάτια 22C ανεβάζουν 78C σε full load. Τώρα στο ελληνικό καλοκαίρι που μπορεί το δωμάτιο να φτάσει και 32 μήπως έχω σοβαρό θέμα με throttling, blue screens κτλ.

Δεν με ενδιαφέρει overclocking, συνήθως dota 2 κτλ παίζω αλλά μια στο τόσο θα παίξω και το FPS μου, π.χ. θέλω να παίξω το ερχόμενο doom, το metro redux, wolfenstein και ό,τι μπορεί να έρθει τα επόμενα 2-3 χρόνια.

Ευχαριστώ και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά έχω αυτή τη στιγμή ένα σύστημα με i5750 στα 3,7Ghz και με μια 7870 πάνω.Τροφοδοτικό έχω αυτό http://www.hardwaresecrets.com/article/Enermax-PRO82+-525-W-Power-Supply-Review/551.

Θέλω να κάνω αναβάθμιση σε 290x.Θα αντέξει το τροφοδοτικό και η cpu η θα τρώει bottleneck?

 

Δύσκολο να αντέξει το τροφοδοτικό και γιατί είναι πολύ αδύναμο για μια 290x και γιατί προφανώς ήδη έχει κάποιο χρόνια ζωής στην πλάτη του. Ωστόσο αν θέλεις να το διακινδυνεύσεις η ευθύνη δική σου.

Παίδες είμαι λιγο πριν την αγορά αλλά ακόμα αναποφάσιστος. Φοβάμαι τώρα το καλοκαίρι μήπως το midi tower μου αρχίζει υπερθερμάνσεις ειδικά με τις 970. Mήπως έχω θέμα ασυμβατότητας λόγω παλιάς μητρικής ή μεγέθους; Τα skroutzoμαγαζα με τρομάζουν ως ένα βαθμό επίσης μήπως έχω θέμα γενικότερα με σέρβισ επιστροφές κτλ. Είμαι πια μεταξύ αυτών των 3:

 

Gigabyte 960 Windforce 2x

Gainward 970 Phantom

Palit Jetstream 970 αλλά απομακρύνομαι λόγω αναφερομενου θορύβου

 

Οι 2 τελευταίες σε δωμάτια 22C ανεβάζουν 78C σε full load. Τώρα στο ελληνικό καλοκαίρι που μπορεί το δωμάτιο να φτάσει και 32 μήπως έχω σοβαρό θέμα με throttling, blue screens κτλ.

Δεν με ενδιαφέρει overclocking, συνήθως dota 2 κτλ παίζω αλλά μια στο τόσο θα παίξω και το FPS μου, π.χ. θέλω να παίξω το ερχόμενο doom, το metro redux, wolfenstein και ό,τι μπορεί να έρθει τα επόμενα 2-3 χρόνια.

Ευχαριστώ και πάλι.

 

Αν οθόνη σου έχει ανάλυση μέχρι 1080p θα σου έλεγα από το παραπάνω μενού την 960 στα 205 ευρώπουλα. Αν δεν έχεις καμιά αλλεργία με τις Radeon θα μπορούσες να σκεφτείς και αυτήν: https://www.skroutz.gr/s/4693148/Sapphire-Radeon-R9-280-3GB-Dual-X-Boost-OC-11230-00-20G.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύσκολο να αντέξει το τροφοδοτικό και γιατί είναι πολύ αδύναμο για μια 290x και γιατί προφανώς ήδη έχει κάποιο χρόνια ζωής στην πλάτη του. Ωστόσο αν θέλεις να το διακινδυνεύσεις η ευθύνη δική σου.

 

Αν οθόνη σου έχει ανάλυση μέχρι 1080p θα σου έλεγα από το παραπάνω μενού την 960 στα 205 ευρώπουλα. Αν δεν έχεις καμιά αλλεργία με τις Radeon θα μπορούσες να σκεφτείς και αυτήν: https://www.skroutz.gr/s/4693148/Sapphire-Radeon-R9-280-3GB-Dual-X-Boost-OC-11230-00-20G.html

 

Σευχαριστω για την απάντηση. Τις ΑΤΙ τις αποφεύγω λόγω θορύβου κυρίως. Θες να μου πεις το σκεπτικό σου γιατι επιλέγεις τη 960 αντί των 970 στην περίπτωση μου; Αξίζει να θυσιασω μια 970 για μια καλύτερη υλοποίηση της 960;

Σε 1080p θα συνεχίσω πιστεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σευχαριστω για την απάντηση. Τις ΑΤΙ τις αποφεύγω λόγω θορύβου κυρίως. Θες να μου πεις το σκεπτικό σου γιατι επιλέγεις τη 960 αντί των 970 στην περίπτωση μου; Αξίζει να θυσιασω μια 970 για μια καλύτερη υλοποίηση της 960;

Σε 1080p θα συνεχίσω πιστεύω.

 

Γιατί στα 1080p οι απαιτήσεις δεν είναι ακόμα τόσο μεγάλες ώστε να χρειάζεσαι κάτι παραπάνω από μια 960 για την ώρα. Εάν αποφασίσεις να πάρεις μια 960 τελικά πάρε την φθηνότερη από καλό κατασκευαστή που θα βρεις όπως αυτή που παρέθεσες παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανάμεσα σε αυτές τις 2 κάρτες ποια να επιλέξω? radeon r9 270 kai hd7870 από επιδόσεις λίγο που έψαξα είναι πολύ κοντά.  dx12 θα δουλευουν και 2 χωρίς πρόβλημα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανάμεσα σε αυτές τις 2 κάρτες ποια να επιλέξω? radeon r9 270 kai hd7870 από επιδόσεις λίγο που έψαξα είναι πολύ κοντά.  dx12 θα δουλευουν και 2 χωρίς πρόβλημα??

προκειται να τις κρατησεις 3 χρονια ? γιατι καπου εκει θα κανει το DX12

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προκειται να τις κρατησεις 3 χρονια ? γιατι καπου εκει θα κανει το DX12

μετά από χρόνια αν δεν  πάθει κάτι η κάρτα θα μπει σε 2 υπολογιστή απλής χρήσης  οπότε καλό θα ήταν να ξέρω  τi γίνετε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύσκολο να αντέξει το τροφοδοτικό και γιατί είναι πολύ αδύναμο για μια 290x και γιατί προφανώς ήδη έχει κάποιο χρόνια ζωής στην πλάτη του. Ωστόσο αν θέλεις να το διακινδυνεύσεις η ευθύνη δική σου.

 

Αν παω σε καμια 7970/280χ πιστευεις αντεχει το τροφοδοτικο?Αξιζει σαν αναβαθμιση για 1080p gaming απο την 7870 που εχω τωρα(η οποια λογω κλειδωμένου voltage δεν κανει και κανα τρελο oc ωστε να παρω κανα παραπανω frame)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

μια ερώτηση μια κάρτα γραφικών για το pc της υπογραφής μου μέχρι 350-400 ευρο για παιχνίδια σε 1080p παίζω όλα τα τελευταία

 

 

 

+1

 

Και ίσως να κοίταγα και την R9 390 που θα έρθει.Επιδόσεις πάνω-κάτω ίδιες είναι.Από εμένα Gtx 970 λόγω χαμηλότερων θερμοκρασιών-κατανάλωσης και σίγουρα καλύτερο overclockability σε σχέση με την r9 390.Το μόνο θέμα είναι η vram ανάμεσα στις δύο που θα πρέπει να σκεφτείς...Από τροφοδοτικό είσαι κομπλέ και για τις δύο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...