Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόσφατα αποφάσισα να πάρω καινούργιο monitor και με την βοήθεια του insomnia κατέληξα σε μερικές του τύπου 1440p 144Hz. Τώρα έρχομαι σε αυτήν την ενότητα να ρωτήσω το εξής, να κρατήσω την 970 g1 ή να αναβαθμίσω την κάρτα μου για να είναι όλα πιο άνετα. Αν είναι να την αναβαθμίσω να κάτσω στην NVIDIA ή να πάω σε ATI που τα monitor με freesync είναι αρκετά πιο φθηνά; Τι λέτε εσείς; Budget παράξενο, θέλω να πουλήσω τα παλιά πρώτα.

Να ξεκαθαρισουμε καποια πραγματα μονο. Ειχες οντως ρωτησει στο θεμα για αναβαθμιση Monitor τι monitor να αγορασεις στα 500-550περιπου ευρω για χρηση κυριως Counter Strike(και αλλα παιχνιδια οπως lol κλπ). Σε κανενα σημειο δεν σου προτειναμε 1440p 144hz monitor(πιο πολυ εγω πχ σου προτεινα 144hz monitor αλλα 1080p να εισαι καλυμμενος με την καρτα που εχεις και ο Millennium 1440p αλλα οχι 144hz λογω της καρτας σου).Και αυτο γιατι πολυ απλα θα σου λεγαμε οτι πρωτον δεν φτανουν τα χρηματα και δευτερον δεν φτανει η καρτα(περισσοτερο για τα  αλλα παιχνιδια).

 

Και σε ξαναρωταω,αν και τα χρηματα δικα σου ειναι και οτι θελεις τα κανεις οπως και το hardware που εχεις που ειναι ψιλο καινουργιο. Μηπως πας να δωσεις παρα πολλα χρηματα κυριως για το counter strike που σε ενδιαφερει??Και αυτο το λεω και για την οθονη και για την αλλαγη σε καρτα γραφικων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, Υπάρχει ξεκάθαρη απάντηση στο διλημα GTX 970 vs R9 390; Μιλάμε πάντα για MSI Gaming έκδοση σε ανάλυση 1080p, UltraWide1080p ή το  πολύ 1440p . Παίζει ρόλο ότι έχω ένα σχετικά παλιό cpu τον i5 3470 στα 3,5; Εσείς ποια θεωρείται καλύτερη για την περίπτωσή μου ; Σε reviews βλέπω συνέχεια διαφορετικά αποτελέσματα στα benchamarks και δεν ξέρω τι να πιστέψω.Δεν με ενδιαφέρει πολύ η κατανάλωση ούτε τόσο το OC.Σκέφτομαι το κατα πόσο παίζει ρόλο ότι δεν έχω τόσο δυνατό cpu . Ισχυέι ότι η 970 τραβάει ισχύς απο τον CPU ? Μήπως με τους νεότερους drivers η 390 r9 αποδίδει καλύτερα ; 

Επεξ/σία από Gentleman88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλημέρα.

Έχω ένα συστηματάκι με asus f1a55, amd a4-3300 που έχει ενσωματωμένη amd 6410d. Θέλω να το κάνω htpc αλλά το κακό είναι ότι δεν έχει hdmi,  μόνο vga και θέλω να τη συνδέσω με την τηλεόραση με ένα καλώδιο να ξεμπερδεύω. Οπότε πάω για την ποιο φθηνή κάρτα γραφικών, απλά και μόνο για το hdmi. Nvidia 210 ή ATI 5450 ?? Μόνο σερφάρισμα, ταινίες στο kodi, popcorn time, stremio,  youtube κτλ. Φαντάζομαι θα παίζουν απροβλημάτιστα και οι 2 και θα είναι στα ίδια επίπεδα, απλά για να είμαι σίγουρος ρωτάω, μήπως και μου διαφεύγει τίποτα. Επίσης περνάει κανονικά ήχος από το hdmi και των 2, έτσι;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, Υπάρχει ξεκάθαρη απάντηση στο διλημα GTX 970 vs R9 390; Μιλάμε πάντα για MSI Gaming έκδοση σε ανάλυση 1080p, UltraWide1080p ή το  πολύ 1440p . Παίζει ρόλο ότι έχω ένα σχετικά παλιό cpu τον i5 3470 στα 3,5; Εσείς ποια θεωρείται καλύτερη για την περίπτωσή μου ; Σε reviews βλέπω συνέχεια διαφορετικά αποτελέσματα στα benchamarks και δεν ξέρω τι να πιστέψω.Δεν με ενδιαφέρει πολύ η κατανάλωση ούτε τόσο το OC.Σκέφτομαι το κατα πόσο παίζει ρόλο ότι δεν έχω τόσο δυνατό cpu . Ισχυέι ότι η 970 τραβάει ισχύς απο τον CPU ? Μήπως με τους νεότερους drivers η 390 r9 αποδίδει καλύτερα ; 

 

Μην ακούς τα παραμύθια για την μία ή την άλλη περίπτωση. Εάν σε βοηθάει στην θέση σου θα έπαιρνα την 390.

Παιδιά καλημέρα.

Έχω ένα συστηματάκι με asus f1a55, amd a4-3300 που έχει ενσωματωμένη amd 6410d. Θέλω να το κάνω htpc αλλά το κακό είναι ότι δεν έχει hdmi,  μόνο vga και θέλω να τη συνδέσω με την τηλεόραση με ένα καλώδιο να ξεμπερδεύω. Οπότε πάω για την ποιο φθηνή κάρτα γραφικών, απλά και μόνο για το hdmi. Nvidia 210 ή ATI 5450 ?? Μόνο σερφάρισμα, ταινίες στο kodi, popcorn time, stremio,  youtube κτλ. Φαντάζομαι θα παίζουν απροβλημάτιστα και οι 2 και θα είναι στα ίδια επίπεδα, απλά για να είμαι σίγουρος ρωτάω, μήπως και μου διαφεύγει τίποτα. Επίσης περνάει κανονικά ήχος από το hdmi και των 2, έτσι;

Ευχαριστώ.

 

Εάν δεν σου χαλάει το budget το επιπλέον 10-ευρω

 

https://www.skroutz.gr/s/1986658/Gainward-GeForce-GT610-1GB-SilentFX-2654.html

https://www.skroutz.gr/s/4815670/Sapphire-Radeon-R5-230-1GB-Silent-11233-01-20G.html

Παιδια αξιζει γενικα gtx 770 στα 150 μεταχειρα απο ebay? Ρωταω γιατι παιζει και gtx 960 στα 170-180.Ποια ειναι καλυτερη για 1080p?

 

H 960 είναι πιο σύγχρονη και κατά πάσα πιθανότητα θα έχει σαν μεταχειρισμένη μεγαλύτερο υπόλοιπο εγγύησης. Eξαρτάται και από τους χρονισμούς της 960. Αν δεν έχει αρκετά υψηλούς χρονισμούς ενδέχεται να υστερεί και =/>10% της 770, όπου βέβαια η 770 καταναλώνει και αρκετά περισσότερο ρεύμα (+35% ή αλλίως +100W περίπου).

 

http://www.computerbase.de/2015-05/17-grafikkarten-von-amd-und-nvidia-im-vergleich/2/#diagramm-rating-1920-1080-normale-qualitaet

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα

εχω τα εξης χαρακτηριστικα στο αρχαιο pc μου που ειναι στην εικονα. Αυτο που θελω ειναι να αναβαθμισω μονο την καρτα γραφικων αν γινεται με μια σχετικα λιγο καλυτερη ετσι ωστε παιζω αξιοπρεπως καποια αγαπημενα μου παιχνιδια οπως csgo κι λολ. Το ξερω ειναι λιγο δυσκολο. Αν έχετε κατι να προτείνετε..

post-324818-0-61078300-1450116370_thumb.png
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα

εχω τα εξης χαρακτηριστικα στο αρχαιο pc μου που ειναι στην εικονα. Αυτο που θελω ειναι να αναβαθμισω μονο την καρτα γραφικων αν γινεται με μια σχετικα λιγο καλυτερη ετσι ωστε παιζω αξιοπρεπως καποια αγαπημενα μου παιχνιδια οπως csgo κι λολ. Το ξερω ειναι λιγο δυσκολο. Αν έχετε κατι να προτείνετε..

Ανάλυση βλέπουμε.

 

Μέχρι πόσα χρήματα? Τι τροφοδοτικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στην ομορφη παρεα σας!

Λοιπον εχω αυτη την συνθεση:

1.core i5 4440,

2.motherboard asus h 81m-k

3. οθονη LG m2762d 1080

3. οκτω giga ddr3 ram,

4.PSU:Coolermaster gold 850watt,

5 .8 giga ddr3 g-skill 1600 ram,

Ελπιζω να μην ξεχασα κατι.....

  Και θελω να παρω μια καρτα απο 150 εως 180 ευρωπουλακια επισης θελω να ειναι χαμηλη οσο γινεται σε καταναλωση αλλα ,να μην χανει σε αποδοση .

Την θελω για να παιζω τα τελευταια παιχνιδια  ποια μου προτεινεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στην ομορφη παρεα σας!

Λοιπον εχω αυτη την συνθεση:

1.core i5 4440,

2.motherboard asus h 81m-k

3. οθονη LG m2762d 1080

3. οκτω giga ddr3 ram,

4.PSU:Coolermaster gold 850watt,

5 .8 giga ddr3 g-skill 1600 ram,

Ελπιζω να μην ξεχασα κατι.....

  Και θελω να παρω μια καρτα απο 150 εως 180 ευρωπουλακια επισης θελω να ειναι χαμηλη οσο γινεται σε καταναλωση αλλα ,να μην χανει σε αποδοση .

Την θελω για να παιζω τα τελευταια παιχνιδια  ποια μου προτεινεται;

γιατί σε ενδιαφέρει τόσο πολύ η κατανάλωση. Αν και δε λες ποιο ακριβώς είναι το τροφοδοτικό σου, αλλά αν είναι cm και gold καλό θα είναι, δε νομίζω να έχεις θέμα. (αν μπορείς δες ακριβώς ποιο είναι, απο περιέργεια περισσότερο).

αν είναι να φτάσεις στα 180 μπορείς να πας με +20 σε 960 απο το πράσινο στρατόπεδο ή 380 απο το κόκκινο. Πας λίγο πάνω απο το budget σου, αλλά αξίζουν την υπέρβαση αν μπορείς να την κάνεις.Πόσο μάλλον όταν μιλάς για τελευταία παιχνιδια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στην ομορφη παρεα σας!

Λοιπον εχω αυτη την συνθεση:

1.core i5 4440,

2.motherboard asus h 81m-k

3. οθονη LG m2762d 1080

3. οκτω giga ddr3 ram,

4.PSU:Coolermaster gold 850watt,

5 .8 giga ddr3 g-skill 1600 ram,

Ελπιζω να μην ξεχασα κατι.....

  Και θελω να παρω μια καρτα απο 150 εως 180 ευρωπουλακια επισης θελω να ειναι χαμηλη οσο γινεται σε καταναλωση αλλα ,να μην χανει σε αποδοση .

Την θελω για να παιζω τα τελευταια παιχνιδια  ποια μου προτεινεται;

Και εγω δεν μπορω να καταλαβω την μανια στην καταναλωση αλλα οπως αναφερθηκε οι λυσεις σου ειναι δυο. Gtx 950 ή με λιγα χρηματα παραπανω(και ναι τα αξιζει αν μπορεις να κανεις την υπερβαση)gtx 960 στα 200-210ευρω.

καλησπερα

εχω τα εξης χαρακτηριστικα στο αρχαιο pc μου που ειναι στην εικονα. Αυτο που θελω ειναι να αναβαθμισω μονο την καρτα γραφικων αν γινεται με μια σχετικα λιγο καλυτερη ετσι ωστε παιζω αξιοπρεπως καποια αγαπημενα μου παιχνιδια οπως csgo κι λολ. Το ξερω ειναι λιγο δυσκολο. Αν έχετε κατι να προτείνετε..

ειρωνια παντους που τα ακουστικα(Razer kraken chroma 110ευρω στο skroutz)κοστιζουν ακριβοτερα απο οτιδηποτε εχεις στον υπολογιστη,ακομα και οθονη :(

Καταλληλη καρτα για τα παιχνιδια που αναφερεις ειναι maximum στα 100-110 η gtx 750 που καιει και λιγο ή η R7 260.

 

Παρολα αυτα θα σου προτεινα να εκανες μια μικρη αναβαθμιση μεσω μεταχειρισμενων εστω στον επεξεργαστη και οπωσδηποτε στην οθονη,καθως αφου θα αφιερωνεις πολλες ωρες στα παιχνιδια αυτα παρε εστω ενα monitor με Ips panel(πχ LG 23αρι στα 130περιπου ευρω),καλο στα ματια σου θα κανεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί σε ενδιαφέρει τόσο πολύ η κατανάλωση. Αν και δε λες ποιο ακριβώς είναι το τροφοδοτικό σου, αλλά αν είναι cm και gold καλό θα είναι, δε νομίζω να έχεις θέμα. (αν μπορείς δες ακριβώς ποιο είναι, απο περιέργεια περισσότερο).

αν είναι να φτάσεις στα 180 μπορείς να πας με +20 σε 960 απο το πράσινο στρατόπεδο ή 380 απο το κόκκινο. Πας λίγο πάνω απο το budget σου, αλλά αξίζουν την υπέρβαση αν μπορείς να την κάνεις.Πόσο μάλλον όταν μιλάς για τελευταία παιχνιδια.

 

----Ευχαριστω-----gold 850 coolermaster  ειναι το τροφοδοτικο μου.Με ενδιαφερει η καταναλωση διοτι τον εχω τον υπολογιστη πολλες ωρες ανοικτο και σερφαρω η κανω κατι αλλο....και δεν θελω να εχω υψηλη καταναλωση για λογους οικονομιας ,παντως παιζω και παιχνιδια η αληθεια ειναι .

Ευχαριστω για την βοηθεια!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οθονη : LG IPS235 FLATRON

Κουτί : Corsair C70 black   
Μητρική : Gigabyte F2 A85X-UP4  
Επεξεργαστής/cpu : AMD A10-5800K (FM2 / 3.8GHz/ 4MB , 7660D)

Ψύξη επεξεργαστή : Coolermaster Hyper 212 EVO    
Μνήμες RAM : Corsair Vengeance 8GB 2x4GB 1600 Mhz
SSD : OCZ Vertex 4 128GB  
HDD : Western Digital 2TB
PSU : Coolermaster G750M
θα του βαλω windows 7 μαλλον αλλα τωρα ειμαι με ubuntu

μπορει να ασχοληθω στο μελλον OC και υδροψυξη
το budget 220-250 ευρω για gaming ειναι υπεραρκετα σιγουρα GTA V , pro 15 , dirt 3 τα αλλα δεν εχουν θεμα αν με καλυπτει σε αυτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οθονη : LG IPS235 FLATRON

Κουτί : Corsair C70 black   

Μητρική : Gigabyte F2 A85X-UP4  

Επεξεργαστής/cpu : AMD A10-5800K (FM2 / 3.8GHz/ 4MB , 7660D)

Ψύξη επεξεργαστή : Coolermaster Hyper 212 EVO    

Μνήμες RAM : Corsair Vengeance 8GB 2x4GB 1600 Mhz

SSD : OCZ Vertex 4 128GB  

HDD : Western Digital 2TB

PSU : Coolermaster G750M

θα του βαλω windows 7 μαλλον αλλα τωρα ειμαι με ubuntu

μπορει να ασχοληθω στο μελλον OC και υδροψυξη

το budget 220-250 ευρω για gaming ειναι υπεραρκετα σιγουρα GTA V , pro 15 , dirt 3 τα αλλα δεν εχουν θεμα αν με καλυπτει σε αυτα

θα γίνω κακός το ξέρω, αλλά αν είναι να βάζετε (όχι εσύ, γενικά) καρτες των 200 ευρώ, τι τους θέλετε τους apu εξαρχής;

 

έχεις πολύ καλό τροφοδοτικό, μπορείς να πας για 960 ή 380 στα χρήματα σου.

 

 

πάντως έχεις περίεργη σύνθεση, δεν εχει ισσοροπία στα κομμάτια της.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Case (Κουτί):Ότι να ναι :D

PSU (Τροφοδοτικό & Watt):Corsair RM Series RM1000 80Plus Gold 1000WATT

Motherboard (Μητρική):ASRock FM2A85X Extreme4

CPU (Κεντρικός επεξεργαστής):AMD A10-5800K

Trinity 32nm Technology

RAM (Μνήμη συστήματος):Kingston HyperX Beast 2133Mhz 8,00GB Dual-Channel DDR3 @ 798MHz

GPU (Κάρτα γραφικών):Generic Non-PnP Monitor (1280x1024@60Hz)

512MB ATI AMD Radeon HD 7660D από CPU 

Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση):Asus 20" 60Hz

ΟS (Λειτουργικό σύστημα):Win 10

είμαι  ανάμεσα από 2 κάρτες γραφικών 

Gigabyte GTX 670 OC WF 2GB

και

EVGA GTX 670 SuperClocked 2GB

με πια από της δυο αυτές κάρτες θα δω καλύτερη απόδοση στα Games

στα 150 (Ευρό) της βρήκα και πια μου προτείνετε.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα γίνω κακός το ξέρω, αλλά αν είναι να βάζετε (όχι εσύ, γενικά) καρτες των 200 ευρώ, τι τους θέλετε τους apu εξαρχής;

 

έχεις πολύ καλό τροφοδοτικό, μπορείς να πας για 960 ή 380 στα χρήματα σου.

 

 

πάντως έχεις περίεργη σύνθεση, δεν εχει ισσοροπία στα κομμάτια της.

το τροφοδοτικο το πηρα προσφατα . Το συστημα το εχω δυο χρονια και δεν ειχα τοτε χρηματα για καρτα γραφικων κακος ή καλος ετσι το σκεφτηκα πως αργοτερα οταν μπορεσω θα παρω μια καρτα γραφικων και για αυτον τον λογο διαλεξα apu .Αν πηγαινα σε intel θα επρεπε να δοσω παραπανω χρηματα και τον χρειαζομουν τον υπολογιστη . Με τον apu ποιο ειναι το θεμα ? θα εχω bottleneck ? . Οταν λες περιεργη συνθεση και χωρις ισσοροπια τι ειννοεις ? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...