Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το τροφοδοτικο το πηρα προσφατα . Το συστημα το εχω δυο χρονια και δεν ειχα τοτε χρηματα για καρτα γραφικων κακος ή καλος ετσι το σκεφτηκα πως αργοτερα οταν μπορεσω θα παρω μια καρτα γραφικων και για αυτον τον λογο διαλεξα apu .Αν πηγαινα σε intel θα επρεπε να δοσω παραπανω χρηματα και τον χρειαζομουν τον υπολογιστη . Με τον apu ποιο ειναι το θεμα ? θα εχω bottleneck ? . Οταν λες περιεργη συνθεση και χωρις ισσοροπια τι ειννοεις ? :P

με τον apu το θέμα είναι ότι πλήρωσες χρήματα για μια κάρτα που τώρα θα κάθεται. για bottleneck δεν είμαι σίγουρος, θέλω να πιστεύω πως όχι, αλλά και να έχεις φαντάζομαι πως θα είναι μικρό.

 

χωρίς ισσοροπία εννοώ πχ πολύ καλό τροφοδοτικό, πολύ καλό και ακριβό κουτι. Επίσης οι ραμ σου έχουν χαμηλή συχνότητα για apu (δε θυμάμαι βέβαια μέχρι που πάνε στον 5800 και βαριέμαι να ψάξω :P ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

με τον apu το θέμα είναι ότι πλήρωσες χρήματα για μια κάρτα που τώρα θα κάθεται. για bottleneck δεν είμαι σίγουρος, θέλω να πιστεύω πως όχι, αλλά και να έχεις φαντάζομαι πως θα είναι μικρό.

 

χωρίς ισσοροπία εννοώ πχ πολύ καλό τροφοδοτικό, πολύ καλό και ακριβό κουτι. Επίσης οι ραμ σου έχουν χαμηλή συχνότητα για apu (δε θυμάμαι βέβαια μέχρι που πάνε στον 5800 και βαριέμαι να ψάξω :P ).

 

Παιζω ακομα παιχνιδια δεν καθεται ο apu και ας ειμαι σε ubuntu ειχα προβλημα  με  windows και δεν ειχα χρονο να τα φτιαξω οποτε αναγκαστηκα εβαλα προσωρινα (2 μηνες :P ) μεχρι να βρω "καλα" windows Η ραμ ηταν οι πρωτες που αγορασα :P με 50 ευρω μετα απο καποιους μηνες mobo cpu ssd hdd και ειχα ειδη παρει ενα μεταχειρισμενο NZTX temptest case οπου τελικα το ξαναπουλησα και πηρα το c70 απλα επειδη μου αρεσε και νομιζω ειναι μια χαρα ( το εψαξα αρκετα πριν το διαλεξω) ειχα ειδη ενα αλλο CM 650watt νομιζω PSU ποιο παλιο με περισσοτερο θορυβο (και αυτο αρκετα χρονια με αλλαγη του ανεμιστηρα) οπου το πουλησα στον πατερα μου και συμπληρωσα με λιγα ακομα για το G750M .Γενικα πολλες αλλαγες το ξερω :P και ξεκινημα απο λαθος αρχη :P .

 

Δεν υπαρχει καποια λυση για καρτα γραφικων ? ram  το σκεφτομαι να τις αλλαξω :P σε low profile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχει νόημα να αλλάξεις ραμ αν βάλεις ανεξάρτητη κάρτα.
Τα καινούργια κομμάτια σου μια χαρά είναι,  απλά είναι πολύ ακριβά σε σχέσημε το υπόλοιπο σύστημα.

για τον apu λυση είναι να τον πουλήσεις και να πάρεις έναν athlon x4 860k αν θέλεις, αλλά δεν είναι ανάγκη να τρελένεσαι, μπορείς να δεις πως παει και να αποφασίσεις μετά.

η 960 και η 380 είναι οι καλύτερες στα χρήματα σου αν τα εξαντλήσεις.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Case (Κουτί):Ότι να ναι :D

PSU (Τροφοδοτικό & Watt):Corsair RM Series RM1000 80Plus Gold 1000WATT

Motherboard (Μητρική):ASRock FM2A85X Extreme4

CPU (Κεντρικός επεξεργαστής):AMD A10-5800K

Trinity 32nm Technology

RAM (Μνήμη συστήματος):Kingston HyperX Beast 2133Mhz 8,00GB Dual-Channel DDR3 @ 798MHz

GPU (Κάρτα γραφικών):Generic Non-PnP Monitor (1280x1024@60Hz)

512MB ATI AMD Radeon HD 7660D από CPU 

Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση):Asus 20" 60Hz

ΟS (Λειτουργικό σύστημα):Win 10

είμαι  ανάμεσα από 2 κάρτες γραφικών 

Gigabyte GTX 670 OC WF 2GB

και

EVGA GTX 670 SuperClocked 2GB

με πια από της δυο αυτές κάρτες θα δω καλύτερη απόδοση στα Games

στα 150 (Ευρό) της βρήκα και πια μου προτείνετε.  

 

Καπoιος HELP

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

off topic : αν διαβασα σωστα εδω http://www.hardwaresecrets.com/gigabyte-f2a85x-up4-motherboard/3/για να ειναι  dual channel  πρεπει να τις εχω στις θυρες με το μαυρο ? δηλαδη 1 και 3 ? και εγω τις εχω τοσο καιρο στο γκρι αρα δεν ειναι dual channel ?  :blink: btw αν οντως ισχυει αυτο του αλλαζω τον ανεμιστηρα απο την αλλη μερια και τις βαζω στην μαυρη θεση .

 

Αν ειναι να γλυτωσο τα 200 ευρω και να με καλυψη ακομα και ο apu στο GTA V αλλαζωντας μονο τις ραμ τοτε αυτο θα προτιμησω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

off topic : αν διαβασα σωστα εδω http://www.hardwaresecrets.com/gigabyte-f2a85x-up4-motherboard/3/για να ειναι  dual channel  πρεπει να τις εχω στις θυρες με το μαυρο ? δηλαδη 1 και 3 ? και εγω τις εχω τοσο καιρο στο γκρι αρα δεν ειναι dual channel ?  :blink: btw αν οντως ισχυει αυτο του αλλαζω τον ανεμιστηρα απο την αλλη μερια και τις βαζω στην μαυρη θεση .

 

Αν ειναι να γλυτωσο τα 200 ευρω και να με καλυψη ακομα και ο apu στο GTA V αλλαζωντας μονο τις ραμ τοτε αυτο θα προτιμησω

ξέρω θα με κράξεις, αλλά βαριέμαι να διαβάσω το λινκ, πρέπει να φύγω.

οπότε θα σου πω αυτό. Συνήθως το dual channel πάει στις 1-3 ή 2-4 θύρες.

δε ξέρω κάποια εντολή για linux για να τσεκάρεις σε τι τρέχουν τώρα, κάποιος πιο έμπειρος ίσως μπορεί να βοηθήσει εδώ. Οι ραμ μήπως ανεβαίνουν απο το bios?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξέρω θα με κράξεις, αλλά βαριέμαι να διαβάσω το λινκ, πρέπει να φύγω.

οπότε θα σου πω αυτό. Συνήθως το dual channel πάει στις 1-3 ή 2-4 θύρες.

δε ξέρω κάποια εντολή για linux για να τσεκάρεις σε τι τρέχουν τώρα, κάποιος πιο έμπειρος ίσως μπορεί να βοηθήσει εδώ. Οι ραμ μήπως ανεβαίνουν απο το bios?

ανεβαινουν αλλα δεν νομιζω να δω καποια διαφορα .

In order to enable the dual-channel mode when installing two memory modules, you must install the modules in the black sockets.

αυτο γραφει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ανεβαινουν αλλα δεν νομιζω να δω καποια διαφορα .

In order to enable the dual-channel mode when installing two memory modules, you must install the modules in the black sockets.

αυτο γραφει .

 

βάλτες τότε στα black slots. Οι ραμ παίζουν μεγάλο ρόλο στους apu. Η συχνότητα τους είναι πολύ σημαντική, όσο πιο μεγάλη τόσο το καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω δεν μπορω να καταλαβω την μανια στην καταναλωση αλλα οπως αναφερθηκε οι λυσεις σου ειναι δυο. Gtx 950 ή με λιγα χρηματα παραπανω(και ναι τα αξιζει αν μπορεις να κανεις την υπερβαση)gtx 960 στα 200-210ευρω.

ειρωνια παντους που τα ακουστικα(Razer kraken chroma 110ευρω στο skroutz)κοστιζουν ακριβοτερα απο οτιδηποτε εχεις στον υπολογιστη,ακομα και οθονη :(

Καταλληλη καρτα για τα παιχνιδια που αναφερεις ειναι maximum στα 100-110 η gtx 750 που καιει και λιγο ή η R7 260.

 

Παρολα αυτα θα σου προτεινα να εκανες μια μικρη αναβαθμιση μεσω μεταχειρισμενων εστω στον επεξεργαστη και οπωσδηποτε στην οθονη,καθως αφου θα αφιερωνεις πολλες ωρες στα παιχνιδια αυτα παρε εστω ενα monitor με Ips panel(πχ LG 23αρι στα 130περιπου ευρω),καλο στα ματια σου θα κανεις.

εντομεταξυ τα ακουστικα μου τα κανανε δωρο. χαχα τεσπα εννοεις οτι μπορω να βαλω την gtx 750, θα ειναι συμβατη;;; Δεν ξερω αν θα μπορω να αλλαξω τα υπολοιπα, πρωτον γτ εχω ddr2 ram κι νμζω κι η μητρικη ειναι για τα μπαζα οποτε δεν ξερω, εσυ τι προτεινεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Case (Κουτί):Ότι να ναι :D

PSU (Τροφοδοτικό & Watt):Corsair RM Series RM1000 80Plus Gold 1000WATT

Motherboard (Μητρική):ASRock FM2A85X Extreme4

CPU (Κεντρικός επεξεργαστής):AMD A10-5800K

Trinity 32nm Technology

RAM (Μνήμη συστήματος):Kingston HyperX Beast 2133Mhz 8,00GB Dual-Channel DDR3 @ 798MHz

GPU (Κάρτα γραφικών):Generic Non-PnP Monitor (1280x1024@60Hz)

512MB ATI AMD Radeon HD 7660D από CPU 

Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση):Asus 20" 60Hz

ΟS (Λειτουργικό σύστημα):Win 10

είμαι  ανάμεσα από 2 κάρτες γραφικών 

Gigabyte GTX 670 OC WF 2GB

και

EVGA GTX 670 SuperClocked 2GB

με πια από της δυο αυτές κάρτες θα δω καλύτερη απόδοση στα Games

στα 150 (Ευρό) της βρήκα και πια μου προτείνετε.  

 

Καμιά να μην πάρεις όταν παίρνεις με εγγύηση την 950 στα 180 ή την 960 στα 200.

 

Χθες πωλήθηκε μια 670 στα 100 ευρώ. 150 είναι πάααρρα πολλά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμιά να μην πάρεις όταν παίρνεις με εγγύηση την 950 στα 180 ή την 960 στα 200.

 

Χθες πωλήθηκε μια 670 στα 100 ευρώ. 150 είναι πάααρρα πολλά.

Δεν τα δίνει καλύτερα για κανα 8350 minimum, μπας και δει λίγο φως; Ότι vga και να βάλεις στον 5800Κ... :wacko:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Guys σκέφτομαι να πάρω ένα xmas gift GPU και καταλήγω μάλλον σε 960 4gb, επειδή προτιμώ την ησυχία τήνο προς gainward phantom μιας και ξέρω είναι silent αν και λίγο ακριβή, δεν θέλω AMD. Όλες οι προτάσεις δεχτές. Much appreciated as always :)

 

1050p, i5 4440, 570gtx 1.2gb, 8gb ram

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μολις μου καηκε η καρτα γραφικων μου palit radeon hd 4830 κατα τη διαρκεια benchmark τεστ που εκανα αγορασμενη 17/12/2008......για την ακριβεις κανει ρισταρτ το pc  και μου βγαζει blue screen video tdr failure....εχετε καποια αλλη καρτα γραφικων να προτεινετε?στο ιδιο επιπεδο περιπου....η συνδεση ειναι PCI Express x16 2.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Guys σκέφτομαι να πάρω ένα xmas gift GPU και καταλήγω μάλλον σε 960 4gb, επειδή προτιμώ την ησυχία τήνο προς gainward phantom μιας και ξέρω είναι silent αν και λίγο ακριβή, δεν θέλω AMD. Όλες οι προτάσεις δεχτές. Much appreciated as always :)

 

1050p, i5 4440, 570gtx 1.2gb, 8gb ram

Αν ισχυει η 2ετης εγγυηση που βλεπω σε μερικα μαγαζια στο skroutz δεν θα την προτεινα. Gigabyte,Msi,Asus,evga σταθερες αξιες με 3 χρονια εγγυηση. Κανε μια μικρη ερευνα για τις διαφορετικες εκδοσεις να δεις τι σε καλυπτει και προσωπικα προτείνω μια από αυτές.

 

 

μολις μου καηκε η καρτα γραφικων μου palit radeon hd 4830 κατα τη διαρκεια benchmark τεστ που εκανα αγορασμενη 17/12/2008......για την ακριβεις κανει ρισταρτ το pc  και μου βγαζει blue screen video tdr failure....εχετε καποια αλλη καρτα γραφικων να προτεινετε?στο ιδιο επιπεδο περιπου....η συνδεση ειναι PCI Express x16 2.0

Ποσα χρηματα διαθέτεις και από τι αποτελείται το υπολοιπο συστημα(κυριως τροφοδοτικο,επεξεργαστης και οθονη/αναλυση)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...