Προς το περιεχόμενο

Nα πάω από ΟΤΕ σε double play hol ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδες. Λοιπον ειμαι στο double play του ΟΤΕ εδω και 3 χρονια. Για 2 χρονια ημουν στα 21mbps σταθερα. Πλεον τον τελευταιο χρονο, δεν ξερω γιατι, εχει πεσει λιγο, αλλα δεν με ενδιαφερει κιολας γιατι μιλαμε για εξαιρετικες ταχυτητες. Αριστα τα παντα, ιντερνετ και τηλεφωνα αλλα η τιμη γδαρσιμο! Πληρωνω 43 ευρω το μηνα περιπου για σταθερα-υπεραστικα δωρεαν, 60' κινητα και 24αρι ιντερνετ. Θα φυγω λοιπον γιατι η τιμη ειναι παρα πολυ υψηλη και οι εποχες δυσκολες. Αργησα κιολας πολυ, το ξερω.

 

Μου εκαναν λοιπον προταση απο ΗOL με ιδιο περιπου προγραμμα (λιγο καλυτερο στα λεπτα προς κινητα) με λιγοτερα απο 20 ευρω το μηνα. Κι εδω ο μονος μου προβληματισμος ειναι οι ταχυτητες του ιντερνετ. Ακουω απο γνωστους που εφυγαν απο ΟΤΕ και πηγαν σε αλλες εταιριες και οι ταχυτητες τους επεσαν αρκετα mbps. Συγκεκριμενα, φιλος μου ειπε οτι κλειδωνε με οτε στα 15mbps και πηγαινοντας στην wind ειναι στα 7,5 μονιμα. Δεν θελω με τιποτα να δω τετοια πτωση στη γραμμη μου και ειναι ο μονος μου φοβος. Ξερει κανεις τι παιζει; Υπαρχει οντως αυτος ο κινδυνος; Αν μεταφερθω σε αλλη εταιρια αλλαζει και το κεντρο διαμοιρασμου; Κανω λαθος που νομιζω οτι παραμενει το ιδιο; Κι αν παραμενει το ιδιο παιζει μεσω της εταιριας να βαζουν "κοφτη" στις ταχυτητες; Υπαρχει καποιος τροπος να το διασφαλισω; Εχει κανεις να προτεινει κατι; Δικαιως ειμαι επιφυλακτικος ως προς τις ταχυτητες που θα εχω ή να μην ανησυχω; Δεν περιμενω απαντηση σε μια προς μια τις ερωτησεις. Σορυ και για τον βομβαρδισμο κιολας. Απλα προσπαθω να εξηγησω γιατι προβληματιζομαι.

Αυτη τη στιγμη τα στοιχεια που εχω μεσω του ρουτερ ειναι τα εξης:

Bandwidth Down/Up(kbps) 18123 / 1023, SNR Margin Down/Up(dB) 8.2 / 10.4 ,

Attenuation Down/Up(dB) 2.9 / 3.4

 

Και για την ιστορια εχω ταλαιπωρηθει εκτος ΟΤΕ. Πριν ημουν στην forthnet και ειχα μεγαλα προβληματα. Στο τηλεφωνο εμπαινε αλλη γραμμη κι ακουγες να μιλαει αλλος, εκλεινε αυτοματα η γραμμη καποιες φορες την ωρα που μιλουσες, καποιες αλλες φορες ειχε παρασιτα κτλ. Επισης το ιντερνετ ξεκινησε να ειναι καρφωμενο στα 5 mbps τη στιγμη που πληρωνα για 24 και τελικα λιγο πριν φυγω κατεληξε να ειναι στα 2 !!! Ημουν 2 χρονια στη forthnet.

 

Κανω λοιπον αιτηση για μεταφορα στο double play του ΟΤΕ πριν 3 χρονια και 1 βδομαδα πριν συνδεθω με ΟΤΕ βλεπω ενα συνεργειο του στο τελος του δρομου, ρωταω τα παιδια εκει να μου πουν τι παιζει και μου ειπαν οτι περνουσαν καινουρια οπτικη ινα και οταν θα εμπαινα στο δικτυο θα επιανα καμπανα. Ετσι κι εγινε οπως ανεφερα και παραπανω. Θεωρω τον εαυτο μου απο τους πολυ τυχερους στο θεμα ταχυτητων στο ιντερνετ και για αυτο ζηταω τα φωτα σας μην την παθω ασχημα φευγοντας. Οτι φωτα εχετε να δωσετε θα ημουν ευγνωμων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά απο το 1,8 θα πέσεις στο 1,3 ~ 1,4 max... Εάν δεν σε χαλάει αυτήν η μείωση να πας. Ποιότητα τηλεφωνικών κλήσεων δεν έχω ιδέα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά απο το 1,8 θα πέσεις στο 1,3 ~ 1,4 max... Εάν δεν σε χαλάει αυτήν η μείωση να πας. Ποιότητα τηλεφωνικών κλήσεων δεν έχω ιδέα...

Για ποιον λογο συμβαινει αυτο φιλε; Μιλας απο εμπειρια; Ειναι δηλαδη κατι που εχεις δει να συμβαινει συνηθως ή ξερεις οτι ντε φακτο συμβαινει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιον λογο συμβαινει αυτο φιλε; Μιλας απο εμπειρια; Ειναι δηλαδη κατι που εχεις δει να συμβαινει συνηθως ή ξερεις οτι ντε φακτο συμβαινει;

O OTE το κάνει.. Δεν έχει έτσι απλά το όνομα. Όλες η εταιρίες περνάνε μέσα από τους κατανεμητές του..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ποιότητα των τηλεφωνικών κλήσεων είναι και θέμα splitter όταν είχες το πρόβλημα . Γενικότερα όπως λες ο οτε είναι πολύ ακριβός και η hol συγχρονίζει πολύ χαμηλά . οπότε ψάξε κάποια άλλη έταιρεία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ποιότητα των τηλεφωνικών κλήσεων είναι και θέμα splitter όταν είχες το πρόβλημα . Γενικότερα όπως λες ο οτε είναι πολύ ακριβός και η hol συγχρονίζει πολύ χαμηλά . οπότε ψάξε κάποια άλλη έταιρεία

 

Και μιας που το ανέφερες ( :P ), προτείνω Wind. Καλύτερες χρεώσεις (ανεξάρτητα από τους δυο προαναφερθέντες παρόχους) και ανώτερη γραμμή. Σου μιλάω εκ πείρας... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μιας που το ανέφερες ( :P ), προτείνω Wind. Καλύτερες χρεώσεις (ανεξάρτητα από τους δυο προαναφερθέντες παρόχους) και ανώτερη γραμμή. Σου μιλάω εκ πείρας... :)

Η wind είναι κοροιδία . ρώτα και εμας τι έχουμε τραβήξει . 1,5 εβδομάδα μένει και φεύγω . γραμμή πολύ κακή και σε χρεώσεις να ξέρεις είναι από τις πιο ακριβές εταιρείες η wind και εξυπηρέτηση πελατών για κλάματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν να συμφωνήσω μαζί σου ότι με την αλλαγή παρόχου δεν αλλάζει το κέντρο σύνδεσης, που παραμένει πάντα το ίδιο. Εκτός κι αν αλλάξεις περιοχή ή οικοδομή και η νέα συνδέεται σε άλλο.

 

Τα χαρακτηριστικά της γραμμής σου είναι άριστα, όχι όμως και ο συγχρονισμός.

Με 2.9 Attenuation είτε είσαι πολύ κοντά στο κέντρο του ΟΤΕ, είτε στην περιοχή σου έχει γίνει αναβάθμιση με νέες καμπίνες VDSL και σε έχουν συνδέσει σε μία από αυτές.

Σε ποια περιοχή είσαι και αν γνωρίζεις ποια περίπου είναι η απόσταση από το κέντρο του ΟΤΕ;

Και στις 2 περιπτώσεις θα περίμενα να συγχρονίζεις τουλάχιστον 23-24Mbps.Εγώ στη HOL, στα 400 μέτρα από το κέντρο,  με 13 Attenuation πιάνω 18-19Mbps.

Αν ισχύει η δεύτερη περίπτωση (σύνδεση σε νέα καμπίνα, που δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο είναι σύννομη) δυστυχώς σε πληροφορώ ότι εκτός ΟΤΕ με κανέναν άλλο πάροχο θα έχεις τις ίδιες ταχύτητες.

 

Η γραμμή με την οποία συνδεόμαστε στον οποιονδήποτε πάροχο είναι η ίδια (εκτός εξαιρέσεων) και ανήκει στον ΟΤΕ.

Όλα τα καλά ή κακά αυτής μας ακολουθούν όπου κι αν πάμε, εκτός κι αν γίνει αλλαγή κατά την μεταφορά, πράγμα που μόνο ο ΟΤΕ μπορεί να το κάνει και δεν δίνει λόγο σε κανέναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν να συμφωνήσω μαζί σου ότι με την αλλαγή παρόχου δεν αλλάζει το κέντρο σύνδεσης, που παραμένει πάντα το ίδιο. Εκτός κι αν αλλάξεις περιοχή ή οικοδομή και η νέα συνδέεται σε άλλο.

 

Τα χαρακτηριστικά της γραμμής σου είναι άριστα, όχι όμως και ο συγχρονισμός.

Με 2.9 Attenuation είτε είσαι πολύ κοντά στο κέντρο του ΟΤΕ, είτε στην περιοχή σου έχει γίνει αναβάθμιση με νέες καμπίνες VDSL και σε έχουν συνδέσει σε μία από αυτές.

Σε ποια περιοχή είσαι και αν γνωρίζεις ποια περίπου είναι η απόσταση από το κέντρο του ΟΤΕ;

Και στις 2 περιπτώσεις θα περίμενα να συγχρονίζεις τουλάχιστον 23-24Mbps.Εγώ στη HOL, στα 400 μέτρα από το κέντρο,  με 13 Attenuation πιάνω 18-19Mbps.

Αν ισχύει η δεύτερη περίπτωση (σύνδεση σε νέα καμπίνα, που δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο είναι σύννομη) δυστυχώς σε πληροφορώ ότι εκτός ΟΤΕ με κανέναν άλλο πάροχο θα έχεις τις ίδιες ταχύτητες.

 

Η γραμμή με την οποία συνδεόμαστε στον οποιονδήποτε πάροχο είναι η ίδια (εκτός εξαιρέσεων) και ανήκει στον ΟΤΕ.

Όλα τα καλά ή κακά αυτής μας ακολουθούν όπου κι αν πάμε, εκτός κι αν γίνει αλλαγή κατά την μεταφορά, πράγμα που μόνο ο ΟΤΕ μπορεί να το κάνει και δεν δίνει λόγο σε κανέναν.

Ειμαι Κορυδαλλο και συγκεκριμενα Σχιστο Κορυδαλλου. Δεν ξερω που ειναι το κεντρο του ΟΤΕ ωστε να σου πω αποστασεις. Δεν ξερω αν ειναι θεμα VDSL, παντως απο το 2010 περιπου εχω αυτες τις συνθηκες στη γραμμη. Δεν ξερω αν τοτε ειχε μπει το VDSL στο παιχνιδι. Μαλιστα κι εγω απορω που επεσα μερικα mbps τελευταιο χρονο. Επιανα 21 σταθερα στην αρχη. Αλλα δεν με πολυενδιαφερει. Αν με ριξουν 1-2 mbps μικρο το κακο. Δεν θελω ομως να δω κανα 10αρι ή κανα μονοψηφιο. Ε, εκει το χασαμε το παιχνιδι. Τι να το κανω να γλυτωνω λεφτα και να μου παρεχουν τα μισα. Το ζητημα για περιπου αυτα που εχω να πληρωνω λιγοτερα.

 

Γραφεις στο τελος οτι δεν θα βρω ιδιες ταχυτητες με τον ΟΤΕ πουθενα αλλα παραλληλα μου λες οτι εχεις 18-19. Συνεπως δεν ειναι αδυνατο να δεις τετοιες ταχυτητες και σε αλλες εταιριες, απλα απο οτι καταλαβαινω ειναι οτι σου κατσει.

 

Αρα στην τελικη δεν μπορω να κανω τιποτα; Με βαρκα την ελπιδα; Θα μιλησω κι αυριο στο τηλεφωνο μαζι τους αλλα τι να εμπιστευτεις απο το τηλεφωνο. Ξερω οτι γραπτες εγγυησεις δεν υπαρχουν, αλλα τουλαχιστον ξερει κανεις αν μπορω να την κανω π.χ. την πρωτη εβδομαδα χωρις ρητρες αν η κατασταση ειναι απαλευτη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον Κορυδαλλό εξ όσον γνωρίζω δεν γίνεται αναβάθμιση των υπαίθριων καμπίνων σε VDSL.

Νομίζω ότι έχουν μπει κάποια miniDSLAM του ΟΤΕ σε κάποιες μακρινές περιοχές, αλλά σε αυτή την περίπτωση συνδέονται αποκλειστικά συνδρομητές του και όχι άλλων παρόχων.

Έχω ακούσει (σε άλλο γειτονικό φόρουμ) για συγχρονισμό ~9Mbps στα 1300 μέτρα. Τίποτα όμως δεν είναι σίγουρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα και εγώ το πρόγραμμα του ΟΤΕ που λές ίσως και πιο παλιό και έβαλα το αντίστοιχο της HOL με τα 30 ευρώ. Έχω την HOL εδώ και ένα μήνα περίπου, πρώτη εντύπωση ηταν να κάνουν το SNR 11 από 9 όπου όταν το κατάλαβα τους πήρα τηλέφωνο και μου το άλλαξαν με μία ερώτηση του στυλ οτι θα είναι πιο συχνές οι αποσυνδέσεις μετά όπου τους απάντησα οτι τόσο καιρό με οτέ δεν είχα θέμα άρα δεν θα έχω και με εσάς, δεύτερη εντύπωση του ρουτερ...κλείδωνε στα 15Mbps ενώ το τίμιο Thomson στα 18Mbps, τους πήρα τηλέφωνο και τους το είπα και έχουν στείλει ένα άλλο για να δοκιμάσω αλλά δεν το έχω βάλει καν επάνω. Εν γένει ευχαριστημένος χωρίς βέβαια να έχω προβληματική γραμμή και τόσο καιρό με τον OTE. Και αν δεν γίνομαι αδιάκριτος, τι πρόγραμμα σου δώσαν και με πόσα λεφτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο SNR ειναι αυτο που φαινεται στη σελιδα του ρουτερ; Και αυτο ρυθμιζεται απο αυτους; Να ξερω, αν θα παω τελικα σε αυτους να παρακολουθησω τι γινεται.

Συνεπως τι εκανες; Κρατησες το Τομσον και ολα καλα; Εισαι στα 18 δηλαδη; Για μενα και το 15αρι δεν ειναι καταστροφη, αλλα ειναι πραγματικα το οριο.

 

Κι εγω δεν εχω προβληματικη γραμμη, ολα αριστα ειναι οσο ειμαι ΟΤΕ.

 

Το προγραμμα ειναι αστικες/υπεραστικες δωρεαν και 24αρι ιντερνετ και δωρεαν καποια λεπτα για κινητα τα οποια ομως δεν θυμαμαι ακριβως ποσα, αυριο θα τα ξεκαθαρισω. Η προταση ηταν λιγο κατω απο τα 20 ως προσφορα που ειμαστε συνδρομητες στην κινητη τους τηλεφωνια. Αυτοι με πηραν στα καλα καθουμενα, δεν το εψαξα καν μονος μου κι επειδη η τιμη ειναι η χαμηλοτερη που ειχα ακουσει για αυτο το αρπαξα αμεσα και ψαχνω να δω τι θα κανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτό ακριβώς είναι το SNR, με το που άλλαξε η γραμμή έτυχε να είμαι στο πισι και κατάλαβα οτι κόπηκε η γραμμή και μετά τσέκαρα και το πρόσεξα. Κράτησα το thomson αφού δεν υπάρχει πρόβλημα και κλειδώνω 18+ ( όσο κλείδωνα και πριν ) Εν γένει ευχαριστημένος μέχρι στιγμής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν εμπλακούμε σε ταχύτητες κλπ, μπορείς να μας πεις ποιο πρόγραμμα, παρόμοιο με αυτό που έχεις τώρα, σου δίνουν από τη hol.Όσο κι αν έψαξα μόνο το dp GR είναι στα -20 ευρώ, αλλά δεν έχει δωρεάν χρόνο για κινητά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν εμπλακούμε σε ταχύτητες κλπ, μπορείς να μας πεις ποιο πρόγραμμα, παρόμοιο με αυτό που έχεις τώρα, σου δίνουν από τη hol.Όσο κι αν έψαξα μόνο το dp GR είναι στα -20 ευρώ, αλλά δεν έχει δωρεάν χρόνο για κινητά.

Στο ιντερνετ που κοιταξα κι εγω, δεν τη βρηκα αυτη την προσφορα και οταν ρωτησα τηλεφωνικα που ξαναεπικοινωνησαν μαζι μου, μου ειπαν οτι υπαρχει εξτρα εκπτωση γιατι λεει ειμαστε συνδομητες στην κινητη τους τηλεφωνια. Απο εκει και περα τι να σου πω; Δεν ξερω. Οτι μου λενε μεταφερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...