Προς το περιεχόμενο

Προκαθορισμένο boot στο desktop φέρνει το Windows 8.1 Update 1


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επιμένω όμως ότι πρέπει να ελαφρύνουν στο μπουτάρισμα και φυσικά να δώσουν νέα χαρακτηριστικά...

 

Δεν μπορούν να κάνουν και πολλά, έχει να κάνει με τον τρόπο λειτουργιάς των windows/pc.

 

Δεν μπορούν να γράψουν κώδικα από την αρχή.

 

Παρόλο που σε θέματα hardware έχουν ξεφύγει τα Pc, δεν μπορεί το λειτουργικό να ακολουθήσει το hardware, ήταν και θα είναι πάντα πίσω.

 

Το λειτουργικό στηρίζεται στο ότι το hardware χρόνο με τον χρόνο θα είναι ποιο γρήγορο, άρα αντί να μειώσουν πχ τον χρόνο που θέλει να κάνει boot, περιμένουν την εξέλιξη σε θέμα hardware που θα το κάνει ποιο γρήγορο.(πχ ssd)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 117
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

διαχρονικα εχω απειρο feedback απο πωλητες και απο τεχνικους και προσωπικη εμπειρια απο φιλους και συγγενεις και διαβαζω εντος κι εκτος συνορων δε βγαζω συμπερασματα απο το κοντο και το μακρυ που θα πει ο καθε πιτσιρικος φανμπου σε ενα φορουμ που ουτε καν αποτελει στατιστικο δειγμα (διαβασες τι εγραψε ο αλλος που δουλευει στα τυφλα πιο πανω, κι ενας ενα αλλος σε προηγουμενη σελιδα που νομιζει οτι το metroui κατηργησε το desktop και τις jumplists...! )

 

 

 

Δηλαδη εγω ειμαι fanboy με την λογικη σου;Fanboy ποιας εταιριας;Μηπως ειμαι fanboy των 7;Τοτε γιατι εχω στο λαπτοπ 8αρια και δεν τα ξηλωσα απο την πρωτη μερα που ητανε μεσα;Μηπως γιατι σε κανενα ποστ μου δεν ειπα οτι τα 8αρια ειναι σκαρτα και το πιο αχρηστο λειτουργικο που εχει βγαλει ποτε η ms;Απλα ειπα σε ποιον τομεα με χαλανε.Κατα τα αλλα τα θεωρω ενα αξιολογο λειτουργικο,πολυ πιο γρηγορα απο τα 7αρια και ο βασικος λογος που τα φοραω στο λαπτοπ ειναι αυτος.Απλα οταν πηγα να κανω σοβαρη δουλεια(και ναι εκει δουλευω στα τυφλα-μηχανικα κοιτωντας μονο εκει που εργαζομαι και οχι το ποντικι.Οσο και να το κοροιδευεις εγω ετσι εργαζομαι και αφου δεν σου αρεσει,χμμμ....θα βαλω την γατα μου να κλαιει) τα 8αρια μου σπασανε τα νευρα.Δεν με νοιαζει να αποτελει στατιστικο δειγμα(ουτε καν το ανεφερα ποτε-μονος σου τα λες) ειπα μια προσωπικη μου εμπειρια.Μηπως να μην λεμε την γνωμη μας για να μην σας κακοκαρδισουμε;

 

Τωρα για εαν ειμαστε εμεις ή καποιος αλλος fanboys,εεε οκ....ο κοσμος εχει ματια και διαβαζει. :rolleyes: Συνεχισε τωρα να βαρας γερμανικες σκοπιες εδω μεσα για να μην ΤΟΛΜΗΣΕΙ  καποιος να πει κατι αρνητικο για τα υπερτατα 8αρια της ms.Σε πληρωνουν τουλαχιστον ή τσαμπα κανεις διαφημιση.Εαν σε πληρωνουν ζητα κανα πριμ για το απειρο feedback και την εμπειρια που εχεις συλλεξει......μπαχαχα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη εγω ειμαι fanboy με την λογικη σου;Fanboy ποιας εταιριας;Μηπως ειμαι fanboy των 7;Τοτε γιατι εχω στο λαπτοπ 8αρια και δεν τα ξηλωσα απο την πρωτη μερα που ητανε μεσα;Μηπως γιατι σε κανενα ποστ μου δεν ειπα οτι τα 8αρια ειναι σκαρτα και το πιο αχρηστο λειτουργικο που εχει βγαλει ποτε η ms;Απλα ειπα σε ποιον τομεα με χαλανε.Κατα τα αλλα τα θεωρω ενα αξιολογο λειτουργικο,πολυ πιο γρηγορα απο τα 7αρια και ο βασικος λογος που τα φοραω στο λαπτοπ ειναι αυτος.Απλα οταν πηγα να κανω σοβαρη δουλεια(και ναι εκει δουλευω στα τυφλα-μηχανικα κοιτωντας μονο εκει που εργαζομαι και οχι το ποντικι.Οσο και να το κοροιδευεις εγω ετσι εργαζομαι και αφου δεν σου αρεσει,χμμμ....θα βαλω την γατα μου να κλαιει) τα 8αρια μου σπασανε τα νευρα.Δεν με νοιαζει να αποτελει στατιστικο δειγμα(ουτε καν το ανεφερα ποτε-μονος σου τα λες) ειπα μια προσωπικη μου εμπειρια.Μηπως να μην λεμε την γνωμη μας για να μην σας κακοκαρδισουμε;

 

Τωρα για εαν ειμαστε εμεις ή καποιος αλλος fanboys,εεε οκ....ο κοσμος εχει ματια και διαβαζει. :rolleyes: Συνεχισε τωρα να βαρας γερμανικες σκοπιες εδω μεσα για να μην ΤΟΛΜΗΣΕΙ  καποιος να πει κατι αρνητικο για τα υπερτατα 8αρια της ms.Σε πληρωνουν τουλαχιστον ή τσαμπα κανεις διαφημιση.Εαν σε πληρωνουν ζητα κανα πριμ για το απειρο feedback και την εμπειρια που εχεις συλλεξει......μπαχαχα!

 

 

ολα αυτα επειδη παρερμηνευσες αυθαιρετα το fanboy

που πουθενα δεν αναφερθηκα σε σενα προσωπικα ή καποιον αλλο

 

για τα υπολοιπα θεματα φυσικα που τεθηκαν γαργαρα

 

συμβουλη:

οταν κρινετε ενα λειτουργικο και θελετε να σας παρουν στα σοβαρα να το κανετε αν μπορειτε οχι με παιδαριωδεις προσωπικες αναφορες που καταληγουν σε απλοποιησεις και θεματα αισθητικης  που επισης οι περισσοτεροι δε κατεχετε του τυπου  προτιμω τις μελαχρινες απο τις ξανθιες ή δε μαρεσει το μπλε ή τη σκια στο ποντικι, αλλα σε θεματα ουσιας

 

δε παλευεται σε καθε τοπικ με θεμα τα windows 8 και πανω απο 100 ποστ τη καθε φορα  σε  καθε προσπαθεια που η συζητηση οδευει σε τεχνικα ζητηματα κι εχει μια  εξειδικευση ή εξελιξη να οδευει στο κενο  και να καταληγει παντα  σε dumped down αποψεις

 

 

 

ΥΓ. επισης επειδη αναφερθηκε και αλλες φορες, αν τα επιχειρηματα μου ειναι τοσο πειστικα που σε κανουν να φαινομαι για εμπειρογνωμονας και εμμισθος υπαλληλος της  Microsoft μονο ως κοπλιμεντο μπορω να το λαβω, οποτε παρτο αλλιως και να το φερεις απο αλλου...

 

τετοια σχολια μονο μειδιαμα μπορουν να προκαλεσουν  και σε αντιθεση με αλλους ευαισθητουληδες που θιγονται ευκολα και αφου πρωτα ριξουν τον οχετο τους, εγω δε προκειται ποτε να κανω report καποιον που ελειψει αλλων επιχειρηματων καταληγει σε τετοιες μικροτητες, ετσι κι αλλιως μονοι σας αυτοχαρακτηριζεστε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολα αυτα επειδη παρερμηνευσες αυθαιρετα το fanboy

που πουθενα δεν αναφερθηκα σε σενα προσωπικα ή καποιον αλλο

Yeah yeah whatever τι κανει νιαου νιαου στα κεραμιδια

 

για τα υπολοιπα θεματα φυσικα που τεθηκαν γαργαρα

Απαντησα στο ποστ που εκανες και απευθηνθηκε σε εμενα("ο αλλος γραφει στα τυφκλα κλπ")

 

συμβουλη:

οταν κρινετε ενα λειτουργικο και θελετε να σας παρουν στα σοβαρα να το κανετε αν μπορειτε οχι με παιδαριωδεις προσωπικες αναφορες που καταληγουν σε απλοποιησεις και θεματα αισθητικης  που επισης οι περισσοτεροι δε κατεχετε του τυπου  προτιμω τις μελαχρινες απο τις ξανθιες ή δε μαρεσει το μπλε ή η σκια στο ποντικι, αλλα σε θεματα ουσιας

 

Δεν εκρινα ακριβως το λειτουργικο,ειπα τι δεν μου αρεσει σε ΕΜΕΝΑ.Εδω ειναι φορουμ και ο κοσμος λεει τις ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ τους γνωμες.Τι παει να πει μην κρινετε με προσωπικες αναφορες;Δηλαδη εαν κατι δεν μου αρεσει να το υποστηριξω μονο και μονο επειδη αρεσει στον πολυ κοσμο;Πραγματικα δεν στεκει.Δηλαδη εσυ κρινεις κατι-οτιδηποτε οχι απο προσωπικη εμπειρια αλλα απο το τι λεει ο κοσμος.Εαν ναι,εισαι τραγικος.

 

 

ΥΓ. επισης επειδη ξανα-αναφερθηκε και αλλες φορες, αν τα επιχειρηματα μου ειναι τοσο πειστικα που σε κανουν να φαινομαι για εμπειρογνωμονας και εμμισθος υπαλληλος της  Microsoft μονο ως κοπλιμεντο μπορω να το λαβω, οποτε παρτο αλλιως και να το φερεις απο αλλου...

 

τετοια σχολια μονο μειδιαμα μπορουν να προκαλεσουν  και σε αντιθεση με αλλους ευαισθητουληδες που θιγονται εγω δε προκειται ποτε να κανω report καποιον που ελειψει αλλων επιχιρηματων καταληγει σε τετοιες μικροτητες

 

Δυστηχως τα wannabe επιχειρηματα σου δεν ειναι τοσο πειστικα που σε κανουν φαινεσαι εμπειρογνωμονας και εμμισθος υπαλληλος της ms,αλλα σε κανουν να φαινεσαι fanboy.Και εαν αυτο το παιρνεις σαν κοπλιμεντο σκεψου οτι κανεις διαφημιση σε μια εταιρια-κολοσσο η οποια δεν δινει δεκαρα για εσενα και ασφαλως ουτε σε πληρωνει.Ε αυτο λεγεται fanboyσμος και μονο καλο δεν ειναι.Συνεχισε τα ALT T C τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα αυτο που πραγματικα μου την βιδωνει στα 8αρια ειναι οτι τρεχει το desktop σαν metro app.

 

Πχ εχω ανοιχτο τον chrome και θελω να κανω drag μια καρτελα με το ποντικι για να την ανοιξω σε νεο παραθυρο.Στα 7αρια απλα παω το ποντικι τερμα πανω(στην καρτελα παντα) και το κανω.Στα 8αρια εαν το παω το ποντικι πανω πανω κανει drag ολο το desktop.Σε καθημερινη χρηση που θες να τα κανεις τσακ μπαμ δεν θα κατσεις να κεντραρεις το ποντικι πανω στην καρτελα κλπ.

 

Το ιδιο ασφαλως συμβαινει και οταν θελω να κανω drag ενα παραθυρο που ειναι maximize και να το πεταξω σε μια αλλη ακρη της οθονης ή οταν θελω να επιλεξω καποια εικονιδια απο το dektop και μερικα ειναι πανω πανω.

 

Σε καθε περιπτωση πρεπει να κεντραρεις το ποντικι να μην πηγαινει πανω πανω στην οθονη.

 

Και το enhance ειναι τικαρισμενο και η ταχυτητα εκει που με βολευει.Δεν προκειται να μειωσω εγω την ταχυτητα του ποντικιου για το χαζο metro.Οταν κανω μια εργασια για το τει ας πουμε,που εναλλασω παραθυρα και τα πεταω απο εδω και απο εκει,ουσιαστικα τα κανω στα τυφλα.Παω το ποντικι τυφλα τερμα πανω και κανω την δουλεια μου.Εκεινη την στιγμη δεν κεντραρεις ποντικια,κοιτας να κανεις την δουλεια σου.

 

καλα εσυ μετα απο αυτο το επος  γραφεις ακομα εδω και δεν εχεις αλλαξει νικνεημ;

 

με τετοιο skill-set στο multitasking γιατι δε κανεις μια αιτηση να σε παρουνε για  beta-tester?

 

εγραψες ιστορια αν δε τοχεις καταλαβει...

 

 

Υγ. για να εισαι σε θεση να χαρακτηριζεις καποιον fanboy πρεπει πρωτα να γνωριζεις και τι δεν ειναι, δλδ και τις δυο καταστασεις, πραγμα δυσκολο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα εσυ μετα απο αυτο το επος  γραφεις ακομα εδω και δεν εχει αλλαξει νικνεημ;

 

με τετοιο sklii-set γιατι δε κανεις αιτηση να σε παρουνε για  beta-tester?

Τερμα τα επειχηρηματα;Οκ.Καλη συνεχεια με το fanboy δεν ασχολουμαι αλλο.

 

 

Αληθεια,κανεις δεν ξερει ποτε βγαινει το update;

 

Edit:Και αλλο edit ενω σου εχω απαντησει ηδη; :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :cry:  :cry:  :cry:  Κλαιω,να σαι καλα πραγματικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποφασισα να μην ειμαι αντιδραστικος, οτι και οι διαφημιστες και ο Windows8 πρεπει να βγαλουν τον μισθο τους.

Για δωσε αυτο το βιντεο που εξηγει την μεγαλοφυια του MetroUI.

Σε ευχαριστω.

Ορίστε φίλε μου, Link.png Site: How to

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενας γραφιστας ,3dας, illustrator, webdesigner, developer, αρχιτεκτονας, φωτογραφος  κλπ. κλπ. ολοι αυτοι πιστευεις οτι μπορουν  να εργαζονται ακομα σε xp?

εχεις περασει ποτε απο συγχρονο μηχανημα που να φοραει τον i5 που εχεις σε 64bitο περιβαλλον που να    δουλευει 24/7 ωστε να εχεις μετρο συγκρισης;

Web designer, developer, φωτογράφους ξέρω εγώ που δουλεύουν σε XP. Άμα το ψάξω θα σου βρώ άνετα κ γραφίστα πάντως.. Θα το checkaro Δευτέρα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν κάποια "παιδιά" εδώ πέρα, αρκετά δραστήρια (δεν είναι κακό) υπέρμετροι οπαδοί του metro UI, start ακόμα και σε desktop και ότι να τους λες από "λογικά" επιχειρήματα αυτά το βιολί τους. ΟΚ τους αρέσει, κανένα πρόβλημα, δημοκρατία έχουμε. Αλλα προσπαθούν να σε βγάλουν και τρελό. Εδώ η ίδια η MS τα "μαζευει" άρον άρον και επιστρέφει στην κοινή λογική. Εχει γεμίσει ο τόπος free DOS laptop (δεν θυμάμαι να έβρισκες αρκετά παλαιότερα) γιατί ο κόσμος δεν δίνει δεκάρα για πληρώσει ένα OS που του κάνει τη ζωή δύσκολη, και πάει και βάζει σπασμένα 7-άρια. Όσοι έχουν 8-άρια (κάποια laptop πουλούνται με αυτό το λειτουργικό με το ζώρι) πρώτη τους δουλειά είναι να βάζουν classic shell και να το κάνουν ΣΑΝ 7άρια.

 

To "σάπιο" επιχείρημα εσείς οι "παλιοί" (windows XP, 95, 7) είστε δεινόσαυροι, δεν παίζει με την καμία. Με νέα παιδιά συνεργάζομαι λόγω επαγγελματικής ιδιότητας. ΚΑΝΕΝΑ δεν γνωρίζω (ούτε ένα όμως) να προτιμά win 8 UI αντί 7 UI. Προσπαθώ επίσης να σκεφτώ πιο laptop με 8άρια χωρίς classic shell έχω δει εσχάτως και δεν μπορώ να θυμηθώ ειλικρινά. Ακόμα και οι "ασχετούλιδες" που δεν ξέρουν και πολλά στην πρώτη ευκαιρία κάποιος γνωστός θα τους αποκαλύψει το μυστικό και θα το εγκαταστήσουν. Εχει γίνει το classic shell κάτι σαν το WinRar παλαιότερα και ας υποστήριζαν τα windows zip αρχεία. Ολοι το έχουν με την πρώτη ευκαιρία.. Και λογικό είναι ΚΟΙΝΗ ΛΟΓΙΚΗ. 

Τες πα.. Διασκεδάζω με τις ανακοινώσεις την MS που μαζεύει τα ασυμμάζευτα. Αντε να έρθουν τα 9.0 και πιο γρήγορα γιατί το φυσάει και δεν κρυώνει η MS. Άσε που βλέπω στο win 8.1 update 2 να εμφανιστεί πάλι το classic start πριν τα 9.0 Εδώ θα ήμαστε και θα γελάμε. Μόνο το aero θα λοίπει Χωωωχωωωωω

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το να βγαζεις το metro ui απο το boot priority δεν ειναι ουτε νικη ουτε ηττα
ουτε το καταργει ουτε προκειται να το καταργησει
και τα Windows 9 μαζι με το metro2 θα πορευτουν

δε χρειαζονται οπαδικοι οροι σε τετοια θεματα

δες τι εγραψε ομορφα και ψυχραιμα παραπανω ενας φιλος:

 

 

Χρησιμοποιώ το pc για δουλειά και το modern ui δεν επηρεάζει καθόλου την απόδοση μου.

Δεν μπορώ να καταλάβω τον χαμό που έγινε...
Κανείς δεν ήθελε να αφιερώσει 2 λεπτά να δει ένα βίντεο που ενημερώνει για τις 2-3 λειτουργίες και τις συντομεύσεις τους για να δουλεύει όπως πριν...

Πέρα από αυτά τα θέματα, που έκραζαν όλοι, σαν λειτουργικό είναι σταθερότατο... όπως τα 7.
Πολύ γκρίνια για το τίποτα από μέρους των χρηστών.
Άτομα όπως οι γονείς μου (τεχνολογικά αναλφάβητοι) δούλευαν τα 8 και όταν τους γύρισα αναγκαστικά στα 7 (γιατί έληξε η beta) τους φάνηκαν δύσκολα τα 7...

Το δικό μου συμπέρασμα είναι ότι μάθει ο καθένας.
Η μυημένη γενιά δεν θα έπρεπε να είχε πρόβλημα να δουλεύει με τα 8.
Η νέα γενιά θα μάθαινε πάνω σε αυτά...
Και μετά θα έμενε μια κατηγορία ανθρώπων όπου μόλις είχαν ξεκινήσει, δεν θα ήταν πλήρως εξοικειωμένοι και θα έπρεπε να αφιερώσουν λίγο χρόνο στο να προσαρμοστούν... αν πραγματικά το ήθελαν.
Κάτι που αν το σκεφτείς, δεν έχει άλλη λύση... πάντα θα υπάρχει αυτή η κατηγορία... 


Τέλος, δεν μας έβαλε η MS το μαχαίρι στο λαιμό για να δουλέψουμε τα 8.
 

 

 

κι ενω στο μικροκοσμο μερικων διενεργειται η τιτανομαχια to metro or not to metro την ιδια στιγμη στον εξω κοσμο:

 

- για 6ο συνεχομενο 4μηνο στην ιστορια των pc  οι πωλησεις πεφτουν

- η intel για πρωτη φορα στην ιστορια της tick-tock πολιτικης της στην επομενη γενια (Broadwell) δε θα βγαλει desktop επεξεργαστες παρα μονο για tablets  ultrabooks και mobile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν κάποια "παιδιά" εδώ πέρα, αρκετά δραστήρια (δεν είναι κακό) υπέρμετροι οπαδοί του metro UI, start ακόμα και σε desktop και ότι να τους λες από "λογικά" επιχειρήματα αυτά το βιολί τους. ΟΚ τους αρέσει, κανένα πρόβλημα, δημοκρατία έχουμε. Αλλα προσπαθούν να σε βγάλουν και τρελό. Εδώ η ίδια η MS τα "μαζευει" άρον άρον και επιστρέφει στην κοινή λογική. Εχει γεμίσει ο τόπος free DOS laptop (δεν θυμάμαι να έβρισκες αρκετά παλαιότερα) γιατί ο κόσμος δεν δίνει δεκάρα για πληρώσει ένα OS που του κάνει τη ζωή δύσκολη, και πάει και βάζει σπασμένα 7-άρια. Όσοι έχουν 8-άρια (κάποια laptop πουλούνται με αυτό το λειτουργικό με το ζώρι) πρώτη τους δουλειά είναι να βάζουν classic shell και να το κάνουν ΣΑΝ 7άρια.

 

To "σάπιο" επιχείρημα εσείς οι "παλιοί" (windows XP, 95, 7) είστε δεινόσαυροι, δεν παίζει με την καμία. Με νέα παιδιά συνεργάζομαι λόγω επαγγελματικής ιδιότητας. ΚΑΝΕΝΑ δεν γνωρίζω (ούτε ένα όμως) να προτιμά win 8 UI αντί 7 UI. Προσπαθώ επίσης να σκεφτώ πιο laptop με 8άρια χωρίς classic shell έχω δει εσχάτως και δεν μπορώ να θυμηθώ ειλικρινά. Ακόμα και οι "ασχετούλιδες" που δεν ξέρουν και πολλά στην πρώτη ευκαιρία κάποιος γνωστός θα τους αποκαλύψει το μυστικό και θα το εγκαταστήσουν. Εχει γίνει το classic shell κάτι σαν το WinRar παλαιότερα και ας υποστήριζαν τα windows zip αρχεία. Ολοι το έχουν με την πρώτη ευκαιρία.. Και λογικό είναι ΚΟΙΝΗ ΛΟΓΙΚΗ. 

Τες πα.. Διασκεδάζω με τις ανακοινώσεις την MS που μαζεύει τα ασυμμάζευτα. Αντε να έρθουν τα 9.0 και πιο γρήγορα γιατί το φυσάει και δεν κρυώνει η MS. Άσε που βλέπω στο win 8.1 update 2 να εμφανιστεί πάλι το classic start πριν τα 9.0 Εδώ θα ήμαστε και θα γελάμε. Μόνο το aero θα λοίπει Χωωωχωωωωω

Εχω δει και τα δικα σας τρελλα επιχειριματα!!!

Που τη στιγμη που το metro μου προσφερει ΣΤΟ LAPTOP MOY αυτα που δε μπορει να μου προσφερει το desktop= CONNECTED STANDBY,προτιμω να εχω και τα ΔΥΟ!

 

ΕΣΥ μεινε μονο με το ΕΝΑ και συνεχισε να γραφεις ΑΣΤΕΙΑ ΕΠΙΧΕΙΡΙΜΑΤΑ ΣΤΑ FORUMS!!!!!!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αν λαβω υποψη αυτη τη λογικη του μπαγλαμα τοτε εχω κι εγω πολλα να πω για οσους βαριουνται ή δε ψαχνουν να απενεργοποιησουν το metro και αλλα πολλα...

ακριβως στην ιδια συνωμοταξια ειναι...

 

 

 

Κάθε άλλο, παρά στην ίδια συνομοταξία είναι. Ο πρώτος είναι απλά μαζοχιστής, ο οποίος γνωρίζει το ρίσκο αυτού που κάνει, αλλά επιμένει να το κάνει, είτε λόγω άγνοιας, είτε λόγω ανοησίας. Ο δεύτερος όντως βαριέται, ή δε θέλει ν' ασχοληθεί, με το να ...απενεργοποιήσει το χαρακτηριστικό εκείνο, το οποίο σύμφωνα με τη microsoft, ήρθε για να τού λύσει τα μέχρι τώρα δεμένα χέρια και για το οποίο έγινε ο μεγαλύτερος ντόρος γύρω απ' το νέο λειτουργικό, πράγμα το οποίο κατά τη γνώμη μου, είναι απολύτως λογικό και αναμενόμενο.

 

Κάποιοι μπορεί να γουστάρουν να ψάχνουν στα καλά καθούμενα γι' αυτό και για τα άλλα πολλά που εννοείς, προκειμένου να συνεχίσουν να κάνουν τη δουλειά τους, στο περιβάλλον εκείνο - ή έστω στο κατά το δυνατόν κοντινότερο - και με τον τρόπο εκείνο που τους εξυπηρετεί περισσότερο. Κάποιοι άλλοι, δε βλέπουν το λόγο να αυτομαστιγώνονται, ούτε να χάνουν έστω κι ελάχιστο από το χρόνο τους, από τη στιγμή που, με τον τρόπο που δούλευαν μέχρι τώρα, δεν αντιμετώπισαν το παραμικρό πρόβλημα, ούτε από πλευράς ασφάλειας, ούτε από πλευράς παραγωγικότητας. 

 

 

 

διαχρονικα εχω απειρο feedback απο πωλητες και απο τεχνικους και προσωπικη εμπειρια απο φιλους και συγγενεις και διαβαζω εντος κι εκτος συνορων δε βγαζω συμπερασματα απο το κοντο και το μακρυ που θα πει ο καθε πιτσιρικος φανμπου σε ενα φορουμ που ουτε καν αποτελει στατιστικο δειγμα (διαβασες τι εγραψε ο αλλος που δουλευει στα τυφλα πιο πανω, κι ενας ενα αλλος σε προηγουμενη σελιδα που νομιζει οτι το metroui κατηργησε το desktop και τις jumplists...! )

 

 

 

Feedback μπορεί να έχει ο καθένας, μόνο που το feedback αφορά τις γνώμες τρίτων, ενώ εδώ συζητάμε για τις προσωπικές μας απόψεις και εμπειρίες, για το τι εξυπηρετεί τον καθέναν μας ξεχωριστά. Όσο για τα συμπεράσματα στα οποία αναφέρεσαι...

 

...ακριβώς με τον ίδιο τρόπο λειτουργώ κι εγώ και όχι μόνο όσο αφορά το πιο λειτουργικό θα επιλέξω, αλλά για κάθε επιλογή και απόφασή μου, ανεξαρτήτως τού σε ποιον τομέα εντάσσεται. Το μακρύ και το κοντό τού οποιουδήποτε, το αντιμετωπίζω με παγερή αδιαφορία. Την ίδια αδιαφορία επιδεικνύω για το αν τα διάφορα που ακούω και διαβάζω αποτελούν στατιστικό δείγμα ή όχι. Με απλά λόγια: Στα τρυφερά μου το τι κάνουν οι άλλοι, ή το αν αυτό που επιλέγω εγώ, το επιλέγουν πολλοί ή λίγοι, ειδικοί ή μη. Κινούμαι και αποφασίζω, σύμφωνα με το τι κρίνω ότι εξυπηρετεί εμένα και μόνο, βασιζόμενος σε συμπεράσματα που βγάζω, αποκλειστικά μέσα από την προσωπική μου και ενασχόληση.

 

Ούτε πιτσιρικάς είμαι, ούτε fanboy. Επίσης δεν είμαι αυτό που λένε «power user. Το χαβαλέ μου κάνω με τον υπολογιστή - ασχέτως αν αυτός ο χαβαλές, σημαίνει και χρήση απαιτητικών για τα ερασιτεχνικά δεδομένα εφαρμογών - ασχολούμενος με αυτά που μ' ενδιαφέρουν και μου φτιάχνουν το κέφι, αλλά τον κάνω εδώ και πάνω από 20 χρόνια. Τι φαντάζεσαι; Ότι όλο αυτό το διάστημα, δεν προλαβαίνω να μαζεύω ιούς, ή βλέπω τα μηχανήματά μου να πηγαίνουν σέρνοντας, αλλά δεν αλλάζω τρόπο δουλειάς, λόγω συνήθειας και ...εγωισμού, αδιαφορώντας για το ότι ταλαιπωρούμαι; Ε, δεν είμαι και τόσο μ....ας! 

 

 

 

το παραπανω παραδειγμα σου, δειχνει ποσο μικρη εμπειρια εχεις σε τετοιες καταστασεις για να βγαζεις τοσο ευκολα συμπερασματα,

απλα πηγαινε ρωτησε εναν τεχνικο να σου πει καθημερινα και διαχρονικα τι προβληματα περι ιων, malware, exploits, port scan κλπ. αντιμετωπιζει απο xp και ποσα απο vista και πανω

χωρις απαραιτητα οι χρηστες να ειναι τσοντακηδες ή τοσο αφελεις οπως περιεγραψες πιο πανω... και χωρις καν να εχουν την αναγκη να δουν τα εσωψυχα οποιασδηποτε Scarlet

 

 

...και ρωτώ ξανά: Η εμπειρία μου, μικρή ή μεγάλη, αφορά το τι κάνω εγώ, πώς και με ποια αποτελέσματα. Τι έχει να μου πει η όποια εμπειρία των άλλων, όποιοι και όσοι κι αν είναι αυτοί, τη στιγμή που η δική μου, προσωπική εμπειρία, στη δική μου δουλειά λέει άλλα; Να πάω να ρωτήσω τον τεχνικό για ποιο λόγο; Για να πιστέψω ότι εγώ έχω ...μαγικές ικανότητες και δεν έχω προβλήματα;

 

 

Υγ, το δικο σου παραδειγμα με τα scanner πιστευεις οτι ειναι τοσο αντιπροσωπευτικο ωστε να  καλυπτει  τη γκαμα  των περισσοτερων επαγγελματων για να ειναι αξιο αναφορας;

 

 

 

Γιατί, ισχυρίστηκα εγώ ότι το παράδειγμά μου είναι αντιπροσωπευτικό, ή ότι αφορά το τι επιλέγουν οι επαγγελματίες; Την προσωπική μου εμπειρία παρέθεσα, τα συμπεράσματα που έβγαλα μέσα απ' αυτή και τη γενικότερη στάση μου, η οποία λέει ότι είναι παράλογο να πετάξω στα σκουπίδια, πανάκριβες, άκρως λειτουργικές και ποιοτικές συσκευές, καθώς και ότι είναι τουλάχιστον χάσιμο χρόνου, το να ψάχνομαι για εναλλακτικούς τρόπους να κάνω τη δουλειά μου, όταν ο τρόπος που την κάνω μέχρι σήμερα δε με περιορίζει ούτε στο ελάχιστο.

 

Γιατί να μην είναι άξιο αναφοράς; Τα παραδείγματα όσων προτιμούν τα οχτάρια, δηλαδή, γιατί είναι; Είπα εγώ σε κανέναν τους ότι δεν ξέρει τι του γίνεται, ότι είναι fanboy, «XP hater», ή ...άχρηστος (όπως είπε ο άλλος ο απίθανος νωρίτερα), επειδή αξιολογεί προσωπικά ως προτιμότερο, διαφορετικό τρόπο και διαφορετικό λειτουργικό απ' αυτό που χρησιμοποιώ εγώ; 

 

 

 

ειναι γνωστο οτι μαγαζια που συντηρουν πανακριβα μηχανηματα οπως πχ τυπογραφεια δεν αλλαζουν τοσο ευκολα ουτε software ουτε hardware κουμπωνουν πανω αυτο που τους βολευει και πορευονται ετσι για οσο τους παιρνει εφοσον εχουν στημενη πελατεια  και οι πελατες τους γνωριζουν ποιο καταστημα ειναι συμβατο και με τι

 

 

Πασίγνωστο είναι, όχι απλώς γνωστό...και; Άφησα κάπου την εντύπωση ότι έχω π.χ. τυπογραφείο, ή ότι με απασχολεί και επηρεάζει τις αποφάσεις μου, το τι κάνουν όσοι έχουν; Για το τι επιλέγω εγώ μίλησα και ανέφερα τούς λόγους για τους οποίους το επιλέγω. Το ίδιο δεν κάνουν και τόσοι και οι άλλοι εδώ μέσα;

 

 

ενας γραφιστας ,3dας, illustrator, webdesigner, developer, αρχιτεκτονας, φωτογραφος  κλπ. κλπ. ολοι αυτοι πιστευεις οτι μπορουν  να εργαζονται ακομα σε xp?

 

 

Δεν το ξέρω, αλλά δεδομένου τού ότι δεν είμαι ένας απ' αυτούς, προφανώς μού είναι αδιάφορο. Αν με ρωτάς πώς το φαντάζομαι, με την απλή και μη εξειδικευμένη λογική μου, μπορώ να σου πω ότι δεν το θεωρώ απίθανο, αλλά τι σημασία έχει; Εκτός κι αν τα 7 και τα 8, η «μαμά» τα απευθύνει αποκλειστικά σε επαγγελματίες όπως οι παραπάνω και δεν το έχω καταλάβει...

 

 

εχεις περασει ποτε απο συγχρονο μηχανημα που να φοραει τον i5 που εχεις σε 64bitο περιβαλλον που να    δουλευει 24/7 ωστε να εχεις μετρο συγκρισης;

 

 

 

Εσύ τι λες, να μην έχω περάσει; Τα περισσότερα μηχανήματα που συναντώ - σε φίλους μου, απλούς χρήστες, όχι επαγγελματίες - 64άρια windows τρέχουν, αρκετά απ' αυτά έχουν ανάλογο hardware με το δικό μου και κάποιοι από τους κατόχους τους, χρησιμοποιούν προγράμματα που χρησιμοποιώ κι εγώ. Όσο γρήγορα κάνω εγώ τη δουλειά μου με τα συγκεκριμένα προγράμματα, σε XP 32bit, τόσο γρήγορα την κάνουν κι εκείνοι σε 7άρια 64bit. Σαφώς και θα υπάρχουν εφαρμογές οι οποίες, στην 64μπιτη έκδοσή τους, εφόσον διατίθεται τέτοια, θα πηγαίνουν πιο γρήγορα. Ρωτώ ξανά όμως: Για ποιο λόγο θα ήταν λογικό να απασχολεί εμένα κάτι τέτοιο, εφόσον δε χρησιμοποιώ τις εν λόγω εφαρμογές;

 

(Το μπολνταρισμένο, δεν το θεωρώ κριτήριο. Από την πλευρά τού μεμονωμένου οικιακού χρήστη μιλώ, ο οποίος κατά κανόνα, δε δουλεύει το μηχάνημά του, 24/7...)

 

 

Επεξ/σία από deesnider
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eδω ο άλλος βγαίνει και λεει desktop sucks.

Και αναρωτιέσαι πόσο χρονών να είναι; Τι να εχει ζησει απο υπολογιστες; το πιο δυσκολο προγραμμα που θα χει βαλει μεσα θα ειναι το youtubedownloader.

Ειδε τα "πλακακια" του xbox του και νομιζει οτι έπιασε τον παπα απο τα φρύδια... Μεγάλη καινοτομία ο minimalist street artist...

 

 

Ξερεις ποιος εισαι

 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Desktop sucks, αλλα καλύτερα να υπάρχουν επιλογές. Ελπίζω το metro UI να εξελιχθεί αρκετά και σε κανα 3αρι χρονιακια να πεθάνει επιτέλους το desktop.

(Θα ακολουθήσουν αρνητικες απαντήσεις από metro-haters,windows xp/7 die hard fans, και άχρηστους που δεν θέλουν να αλλάξουν τις συνήθειες τους)

Καλά εντάξει πιες το γάλα σου …

Καλό  το πείραμα αλλά τα windows 8 ήταν μια αποτυχία (Ή τουλάχιστον δεν περπατάνε)

, τα σαΐνια στην MS έβγαλαν ένα default λειτουργικό για tablet και γράψανε στα παπούτσια τους χρήστες των desktop. Καλώς ο χαβαλές/ παιχνιδίσματα με τα δάχτυλα και τις οθόνες αφής ,αλλά για τις σοβαρές δουλειές θες mouse & keyboard.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...