Προς το περιεχόμενο

Παγκόσμιο Κύπελλο Μπάσκετ 2014


FilipposMD

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν από το παιχνίδι με την Κροατία, στην Νεριτ έδειχνε την νίκη μας επί των ΗΠΑ στην Ιαπωνία. Μπορεί να φανεί ιεροσυλία σε πολλούς, αλλά πραγματικά το μπάσκετ που παίζουμε τώρα μου φάνηκε πιο ελκυστικό και πιο ομαδικό. Το ατομικό ταλέντο περίσσευε τότε, αλλά οι επιθέσεις μας δεν ήταν τόσο ορθολογικές.

 

Μετά από 4 παιχνίδια, αυτό που ξεχωρίζει στην ομάδα είναι ο πλουραλισμός στην επίθεση και οι βοήθειες στην άμυνα. Είναι χαρακτηριστικό ότι σε κάθε παιχνίδι έχουμε κάποιον παίκτη που ξεχωρίζει επιθετικά (πάντα διαφορετικό όμως) και 4-5 ακόμα που βρίσκονται κοντά στους 10 πόντους.

Επίσης, σε όλα τα παιχνίδια ο αντίπαλος έχει βάλει εώς 35 πόντους μέχρι το ημίχρονο και χάνει με τουλάχιστον 10 πόντους.

 

Ο πλουραλισμός στην επίθεση εξηγείται πανεύκολα αν μετρήσει κάποιος πόσες φορές αλλάζει  χέρια η μπάλα σε μια επίθεσή μας, με το συνηθέστερο αποτέλεσμα να είναι το ελεύθερο σουτ. Το αν τα βάζουμε όλα ή όχι, 

δεν αλλάζει το γεγονός ότι τα σουτ γίνονται υπό τις καλύτερες προϋποθέσεις.

 

Επίσης, η ομάδα έχει δυνατότητα να αλλάζει ρυθμό, ανάλογα με τους παίκτες (Ζήσης- Καιμακόγλου για αργό τέμπο, Καλάθης-Αντετοκούνμπο για γρήγορο), με αποτέλεσμα το παιχνίδι μας να μην είναι τόσο προβλέψιμο όσο το...ατελείωτο pick-n-roll των τελευταίων ετών.

 

Το μόνο μεγάλο μας μειονέκτημα είναι οι 2 ανύπαρκτοι ψηλοί, που δεν κάνουν ούτε για Α2, και που θα μας στοιχίσει πολύ απέναντι στις παραδοσιακές δυνάμεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 985
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καποιος ρωταει τι εγινε στο τουρκια - φιλανδια: 45 βολές για την Τουρκία, 10 για Φινλανδία.

Το παιχνιδι εχει ενδιαφερον σχολιασμου αλλα τι να το κανεις οταν πρεπει να περασει η τουρκια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι οτι δεν ηταν προφανης η διαφορα, βαση των 3 προηγουμενων παιχνιδιων, αλλα πριν το πω ειπα να περιμενω και το σημερινο για να μην αρχισουν τα "δεν μπορουμε να βγαλουμε ασφαλη συμπερασματα ακομα". Σημερα θα το πω ομως:

Ενα καλοκαιρι μας ευλογησε ο θεος να μην μας κατσει στον σβερκο ο εθνικος ηγετης/εθνικος σταρ/αρχηγουλης κλπ και η εθνικη εκτος απο σταθεροτερη παιζει μακραν ωραιοτερο και ομαδικοτερο μπασκετ. Κυριως, ειναι πολυ πιο ομαδα και υπαρχει περα απο ορεξη μια συνοχη που ειχα να δω απο τοτε που αλλαξε αρχηγο η εθνικη.

Οταν εγω ελεγα οτι το "ξεσκαρταρισμα που πρεπει να γινει στην εθνικη" πρεπει να ξεκινησει με πρωτο και καλυτερο αυτον που το ζητουσε (βαση αγωνιστικων και μη αγωνιστικων κριτιριων, το τονιζω), με λεγανε εμπαθη.

 

Μπορει να μην φτασουμε μακρια, μπορει και να φτασουμε, τουλαχιστον ομως τα κλαρινα σε ανυπαρκτους με ηγετικες εμφανισεις αρχηγου, απουσιαζουν. Κι οχι μονο αυτο, αλλα παρουσιαζομαστε και ανταγωνιστικοι σε δυνατα παιχνιδια, πχ σημερα. Δεν υπαρχει σταρ εδω, υπαρχει ομως ομαδα, κυριοι.

 

YΓ. Οσοι σπευσουν να πουν τα γνωστα, για το οτι λεω τα δικα μου κλπ, ειμαι Παναθηναικος και με ποναει ο αρχηγουλης κλπ , καλο θα ηταν να το αποφυγουν και να προτιμησουν να με αποστομωσουν με χειροπιαστα επιχειρηματα που να αφορουν την εθνικη μπασκετ. Το λεω διοτι το παραπανω ποστ, εχει γινει μονο με κριτηρια εθνικης και προτιμω να μην αναχθει σε οπαδικου χαρακτηρα η οποια συζητηση.

Γενικά συμφωνώ, αλλά το βασικό πρόβλημα που τα τελευταία χρόνια δε παίζαμε ομαδικό και όμορφο μπάσκετ, θεωρώ πως ήταν θέμα προπονητών. Ο Σπανούλης είναι αυτός που είναι και θέλει ενδεχομένως να παίρνει τα παιχνίδια πάνω του. Απο κει και πέρα δεν είχε κανένας προπονητής την υποχρέωση να χτύσει την ομάδα πάνω στο συγκεκριμένο παίκτη, θα μπορούσε κάλλιστα να είχε περιοριστεί ο ρόλος του.

 

Κατά τ άλλα για όσους λένε οτι είναι παιχνίδια με ιδιαιτερότητες και χωρίς σημασία λόγω ανίκανων αντιπάλων κλπ, ας μη σταθούν στις νίκες, αλλά στο τρόπο που παίζει κατά διαστήματα η ομάδα. Ε ας συγκρίνουν το μπάσκετ που παίζουμε τώρα με αυτό που παίζαμε στο πρόσφατο παρελθόν απέναντι σε κάτι Φινλανδίες κλπ... και ας συνειδητοποιήσουν ότι εδώ και χρόνια δεν είμαστε παγκόσμια δύναμη, ούτε ήμασταν γνωστοί για το όμορφο και σύγχρονο μας μπάσκετ... Κάθε δείγμα προόδου λοιπόν καλοδεχούμενο και άξιο αναφοράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποιος ρωταει τι εγινε στο τουρκια - φιλανδια: 45 βολές για την Τουρκία, 10 για Φινλανδία.

Το παιχνιδι εχει ενδιαφερον σχολιασμου αλλα τι να το κανεις οταν πρεπει να περασει η τουρκια

 

Δεν ξερω αν ειδες το ματς, οι Φινλανδοι αυτοκτονησαν κυριολεκτικα.. Στα 5" πριν το τέλος του αγώνα και ενώ προηγουνταν με 3 κλεινουν ολοι στη ρακετα για να μην φανε διποντο και αφηνουν τελειως ξεμαρκαριστο τριποντο..

 

Ασχετο αλλά περι αμυντικου ριμπάουντ ειμαστε νο.2 στο τουρνουα πίσω απο την Ισπανια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω κι εγώ τη βλακεία μου. Νομίζω ότι για πρώτη φορά στη σύγχρονη ιστορία της εθνικής υπάρχει ένας προπονητής που προσπαθεί να παίξει κάτι διαφορετικό. Ενδεχομένως κι ο Ζούρος το 2012 να ήθελε να κάνει κάτι, αλλά δεν πέτυχε και δεν είχε τον χρόνο να το δείξει. Τέλος πάντων, ο Κατσικάρης παρουσιάζει ένα μπάσκετ διαφορετικό από αυτά που έχουμε συνηθίσει ως ελληνικό μπάσκετ. Όπως είπε κι ο φίλος, είναι πιο ελκυστικό και ενδιαφέρον ως στυλ κι από το 2006, άλλο αν δεν έχουμε την ποιότητα παικτών της τότε ομάδας.

 

Ήταν μαθηματικά βέβαιο ότι αν πηγαίναμε καλά θα εμφανίζονταν οι αντιπαθούντες τον Σπανούλη για να πουν ότι έφυγε και έστρωσε η ομάδα, όπως επίσης είναι βέβαιο ότι αν στο ματς των 16 αποκλειστούμε κάνοντας λάθη στα τελευταία λεπτά θα εμφανιστούν οι λάτρεις Σπανούλη και θα λένε ότι φταίει η απουσία του.

 

Για μένα είναι φανερό ότι είναι θέμα προπονητή. Εκτός αν η απουσία του Σπανούλη μετέτρεψε τον Μπουρούση σε Μάτζικ και μοιράζει ασίστ αβέρτα. Η Ελλάδα είναι τρίτη σε αριθμό ασίστ στη διοργάνωση μετά από ΗΠΑ και Ισπανία (!!!!) έχοντας μόνο τον Ζήση στους 30 πρώτους σε ασίστ. Που σημαίνει ότι πασάρουν όλοι αποτελεσματικά. Αν αυτό δεν είναι δουλειά προπονητή, τι είναι;

 

Μακάρι να συνεχίσει έτσι. Αδυναμίες υπάρχουν (πχ τα άπειρα ελεύθερα τρίποντα που χάνονται), αλλά προσωπικά με ευχαριστεί ο τρόπος που παίζουμε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49.2% στις βολές σε 4 παιχνίδια. Κακό.

 

Και επιμένω πως ο ζησης είναι Κατσουράνης.

 

Ο Χρήστος σε διόρθωσε πιο πάνω, αλλά συμφωνώ ότι στις βολές πονάμε (είμαι μάλιστα της αίσθησης ότι δεν παίρνουμε αρκετές, με την έννοια ότι δεν "πάμε για να πάρουμε φάουλ"). Γενικά είναι ασθένεια πολλών χρόνων (μην πω μιας ζωής) οι βολές βέβαια. Οπότε δύσκολα μας βλέπω να την ξεπερνάμε (έστω σύντομα).

Από την άλλη, όπως ξανά'πα, είμαστε σε φάση αναδόμησης, οπότε καλώς εχόντων θα δουλευτεί το πράμμα - δεν μπορούμε να τα περιμένουμε όλα με μιας να στρώσουν. Και, ας συνεχίσουν έτσι οι παίκτες, δηλαδή να ξεκινάνε ΟΧΙ όπως παλιότερα που μας παίρνανε φαλάγγι και μετά κάναμε γιουρούσια για να ανατρέψουμε, αλλά να κάνουμε καλή αρχή ακι σταδιακά ν' ανεβάζουμε σκορ χωρίς να μένουμε πίσω, κι ας πάνε να γαμηθούνε οι πουτάνες οι βολές...(νταξ' - ξέρω...)

 

Περί Ζήση, δεν ξέρω ακριβώς τί εννοείς με τον παραλληλισμό, αλλά εγώ νομίζω πως τα χαρακτηριστικά του είναι :

α) Φιλότιμος (με ό,τι αντιστοιχεί/συνεπάγεται).

β) Έμπειρος (καλό αυτό)

γ) Σχετικά καλός πασέρ

δ) Έτσι κι έτσι στα τελειώματα, που από μόνο του καλό θα το έλεγα (και όχι κακό) - αλλά σε συνδυασμό με το επόμενο

ε) Λίγος αμυντικά και σε συνδυασμό με το προηγούμενο καταντάει πρόβλημα

στ) ...ταβανιασμένος από άποψη ποδιών και πνευμονιών...Το οποίο σημαίνει ότι ΔΕΝ είναι για πολλά. Και οι ανάγκες μας σε "μεγάλα γκαρντ", μεγάλες. Οπότε, πάλι πρόμπλεμ. Το ιδανικό θα ήταν να μπορούσε να έμπαινε κάπως πχ όπως ο Σάρας στην τελευταία του στον ΠΑΟ : για λίγο, σε συγκεκριμένες στιγμές/παιχνίδια/λεπτά/φάσεις, και να μας συμμαζεύει/λυτρώνει. Διότι το συμμαζεύειν, το έχει. Το χάνει όμως απελπιστικά όσο περνάει η ώρα. Και καλά όσο παίζουμε με Πινέζους. Όταν όμως θα παίξουμε με σοβαρότερους, δε μας βλέπω καλά - ειδικά καθώς Μάντζαρης/Σλούκας δεν έχουν όση συμμετοχή θα χρειαζόταν για να μπουν στο πνεύμα ενός "σφαιράτου" τουρνουά και ο Καλάθης είναι ακόμη "εκτός" (με βάση το τί χρειαζόμαστε).

 

Σαν σούμα λοιπόν, καλός ο Νικόλας, αλλά λίγος - για το "μετά". Εκτός βέβαια κι αν κάνει τις παιχνιδάρες της ζωάρας του (δεν είναι απίθανο, αλλά ΕΙΝΑΙ το μη-αναμενόμενο). Αν τώρα ΑΥΤΟ σημαίνει "Κατσουράνης", δεν ξέρω.

 

 

 

70.4% εχουμε ρε. 49.2% ειναι στα σουτ γενικα. Μονο το 33% στα τριποντα ειναι ανησυχητικό και οι βολες του Καλαθη που θα ειναι στοχος. 

 

"Λογικά" όλο και θα συνέρθει ο Καλάθεν. Ελπίζω δηλαδή. Όσο για το...κελί 33, νομίζω ότι είναι κάτι που δεν έχει περάσει απαρατήρητο από τον Κατσικάρη και φαντάζομαι όλο και κάποιο αγωνιστικό/"προπονητικό" τρικ θα έχει κατά νου ώστε να μπουστάρει την απόδοση των παικτών του. Με εξαίρεση το σπανουλοειδές Βασιλειάδη που σουτάρει ό,τι να 'ναι, ό,πως να 'ναι, με ό,ποιον να 'ναι, απ' ό,που να 'ναι - κι ό,τι κάτσει, ο οποίος δεν νομίζω πως επιδέχεται ούτε υποβοήθησης ούτε τίποτα...

Επίσης δεν έχω "αισθανθεί" κατάχρηση στα τρίποντα. Και αν και δεν έχουμε σουτεράδες, έχουμε παίκτες που δεν είναι και ταγάρια : μέχρι κι ο Μπουρούχας, κάτι κατέχει. Ίσως λοιπόν να βρούμε ρυθμό, και να το πιάσουμε έστω ένα 40άρι - που δε θα 'ναι κι άσχημο...

Βέβαια οι αντίπαλοι που θα έχουμε δεν προσφέρονται για να βρούμε ρυθμό, αλλά δεν ξέρεις κι όλας...

 

 

 

Πριν από το παιχνίδι με την Κροατία, στην Νεριτ έδειχνε την νίκη μας επί των ΗΠΑ στην Ιαπωνία. Μπορεί να φανεί ιεροσυλία σε πολλούς, αλλά πραγματικά το μπάσκετ που παίζουμε τώρα μου φάνηκε πιο ελκυστικό και πιο ομαδικό. Το ατομικό ταλέντο περίσσευε τότε, αλλά οι επιθέσεις μας δεν ήταν τόσο ορθολογικές.

Μετά από 4 παιχνίδια, αυτό που ξεχωρίζει στην ομάδα είναι ο πλουραλισμός στην επίθεση και οι βοήθειες στην άμυνα. Είναι χαρακτηριστικό ότι σε κάθε παιχνίδι έχουμε κάποιον παίκτη που ξεχωρίζει επιθετικά (πάντα διαφορετικό όμως) και 4-5 ακόμα που βρίσκονται κοντά στους 10 πόντους.

Επίσης, σε όλα τα παιχνίδια ο αντίπαλος έχει βάλει εώς 35 πόντους μέχρι το ημίχρονο και χάνει με τουλάχιστον 10 πόντους.

 

....εντελώς άκυρο, θα έλεγα. Δεν είναι θέμα "ιεροσυλίας".

Ειδικά τις ΗΠΑ δεν τις κερδίσαμε επειδή πχ έβαλε νίτρο στη μηχανή του ο Παπαλουκάς (όπως το '05), αλλά επειδή οι συνεργασίες (όπως και οι επιδόσεις βεβαίως) όλων ήταν σε μέγιστο βαθμό.

Συν το ότι αν κρίνεις το μπάσκετ που έπαιξε η ομάδα του '06 απέναντι στις ΗΠΑ σε ημιτελικό, περίμενε τουλάχιστον να παίξει η φετεινή ομάδα με κάποιον ανάλογης ή έστω κοντινής αξίας και να συνεχίσει να είναι στην ίδια κατάσταση που ήταν με τους "ανύπαρκτους μπασκετικά" Σενεγαλέζους και Φιλιππινέζους, τους αποδεκατισμένους (σε σχέση με το παρελθόν τους αλλά και το σήμερά τους) Πορτορικανούς, τους προβληματικούς/ασταθείς Κροάτες (να θυμίσω ότι χάσανε από τους ακριδοαραπάδες και παραλίγο και από τους πινέζους...; )...

Δε λέω, κι εμένα μου άρεσε που δεν πήρε το μάτι μου παλιές παιδικές ασθένειες στα 4 αυτά παιχνίδια. Και χαίρομαι για την ομάδα. Αυτό δε σημαίνει όμως ότι δεν μπορεί και να υφέρπουν. Όταν το γκόινγκ γκετς ταφ, τότε θα έχει νόημα η όποια απόδοση θα έχουμε. Έστω με τους επίσης αποδεκατισμένους/υπό επίσης αναβάθμιση Σέρβους. Ή με τους επίσης αποδεκατισμένους, αλλά ακόμη κι έτσι ισχυρούς Γάλλους (Μπατούμ και Ντιό δεν είναι λίγο πράμμα...). Και ποιός ξέρει ποιούς άλλους που ίσως έρθουν στον δρόμο μας. Με καλή ουσιαστική αρχή αύριο τους ναι μεν μπλαμπλα επίσης γερασμένους/αποδεκατισμένους Αργεντίνους, αλλά νταήδες και νταηχάρντηδες, που πάντα μάλιστα μας είχαν.

Θετικό το ότι κερδίσαμε Κροάτες. Δεν είναι του πεταματού, αλλά.

 

Ο πλουραλισμός στην επίθεση εξηγείται πανεύκολα αν μετρήσει κάποιος πόσες φορές αλλάζει  χέρια η μπάλα σε μια επίθεσή μας, με το συνηθέστερο αποτέλεσμα να είναι το ελεύθερο σουτ. Το αν τα βάζουμε όλα ή όχι, 

δεν αλλάζει το γεγονός ότι τα σουτ γίνονται υπό τις καλύτερες προϋποθέσεις.

 

Χμ, δεν ξέρω αν ήταν σε αυτά που έχασα, αλλά δεν είδα δα και τόσα "ελεύθερα σουτ", και μάλιστα επιτυχημένα...

Με τους ψηλούς μέσα (που βγάζουν και ασίστ παρακαλώ, ΠΑΛΙ ΜΕΣΑ), είδα να βλέπουμε προκοπή. Και με διεισδύσεις. Όχι με τρίποντα (με εξαίρεση το 1ο ματς) ή με "χαλαρά τζαμπ-σουτ". Και με αιφνιδιαμσούς. Το ότι αλλάζει ΣΧΕΤΙΚΑ η μπάλα χέρια, αλήθεια είναι (ειδικά αν συγκρίνεις με τα τελευταία χρόνια...). Κάτσε και αν δούμε όταν θα πιέσουν τα γκαρντ μας όμως ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ, σαν τί θα γίνει....

 

 

Επίσης, η ομάδα έχει δυνατότητα να αλλάζει ρυθμό, ανάλογα με τους παίκτες (Ζήσης- Καιμακόγλου για αργό τέμπο, Καλάθης-Αντετοκούνμπο για γρήγορο), με αποτέλεσμα το παιχνίδι μας να μην είναι τόσο προβλέψιμο όσο το...ατελείωτο pick-n-roll των τελευταίων ετών.

 

Εδώ με βρίσκεις σύμφωνο, αλλά μιλάμε για την τελευταία 5ετία. Όχι για πριν (και πάντα λέμε για τις "συγκρίσεις" που κάνεις). Πριν με Παπαλουκά και Διαμαντίδη (κυρίως), εκεί να δεις δυνατότητες για τέμπο που είχαμε...

 

Το μόνο μεγάλο μας μειονέκτημα είναι οι 2 ανύπαρκτοι ψηλοί, που δεν κάνουν ούτε για Α2, και που θα μας στοιχίσει πολύ απέναντι στις παραδοσιακές δυνάμεις.

 

...το ακόμα μεγαλύτερο μειονέκτημά μας, ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΟΤΑΝ ΜΙΛΑΜΕ (ευχαριστώ...) ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΕΣ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΩΣ ΑΝΤΙΠΑΛΟΥΣ, θα είναι τα γκαρντ μας, αδερφέ...Και πχ Κουφό-Σόφο να είχαμε, αντί για Ίαν-Αντρέα, το θέμα είναι να περνάει η μπάλα σε αυτούς (και αυτό ξεκινάει μέχρι και από την...άμυνα...). Ο Μάντζαρης δείχνει εκτός, ο Σλούκας είναι πάντα λίγος, ο Ζήσης είναι και λίγος και κυρίως παραμεγάλωσε, ο Καλάθης επίσης δείχνει "φλου" (οκ, απόψε ήταν κάπως καλύτερος) για την ώρα.

ΑΝ τα γκαρντ μας βγάζουν καλές άμυνες, δεν θα περνάει και η μπάλα των άλλων εύκολα στους ψηλούς τους. Οπότε και οι δικοί μας ούτε πρόβλημα με φάουλ θα έχουν, ούτε θα τρώνε πολλούς πόντους από θηρία που δεν μπορούν να ματσάρουν. Αντίστοιχα αν προσφέρουν μπάλες στο πιάτο για τους δικούς μας, ε δεν είναι και ζώα οι δικοί μας : ο Ίαν βαριέται που ζει, αλλά του κόβει να πάρει θέσεις κοντά στο καλάθι. Ο Αντρέας πάλι έχει ένα κορμί 10 χιλιόμετρα. Που στην χειρότερη σημαίνει μπορεί να φθείρει τον αμυντικό του - κι ας τα σκατώσει στις βολές. Όλα μια αλυσίδα είναι....

 

 

Γενικά συμφωνώ, αλλά το βασικό πρόβλημα που τα τελευταία χρόνια δε παίζαμε ομαδικό και όμορφο μπάσκετ, θεωρώ πως ήταν θέμα προπονητών. Ο Σπανούλης είναι αυτός που είναι και θέλει ενδεχομένως να παίρνει τα παιχνίδια πάνω του. Απο κει και πέρα δεν είχε κανένας προπονητής την υποχρέωση να χτύσει την ομάδα πάνω στο συγκεκριμένο παίκτη, θα μπορούσε κάλλιστα να είχε περιοριστεί ο ρόλος του.

 

Κατά τ άλλα για όσους λένε οτι είναι παιχνίδια με ιδιαιτερότητες και χωρίς σημασία λόγω ανίκανων αντιπάλων κλπ, ας μη σταθούν στις νίκες, αλλά στο τρόπο που παίζει κατά διαστήματα η ομάδα. Ε ας συγκρίνουν το μπάσκετ που παίζουμε τώρα με αυτό που παίζαμε στο πρόσφατο παρελθόν απέναντι σε κάτι Φινλανδίες κλπ... και ας συνειδητοποιήσουν ότι εδώ και χρόνια δεν είμαστε παγκόσμια δύναμη, ούτε ήμασταν γνωστοί για το όμορφο και σύγχρονο μας μπάσκετ... Κάθε δείγμα προόδου λοιπόν καλοδεχούμενο και άξιο αναφοράς.

 

Ένας θεός ξέρει τί μπορεί να συνέβαινε με Σπανούλη, ακριβώς. Λίγο τα κονέ, λίγο οι επιλογές προπονητών (ο Ζούρος πχ, πιο βασιλακοπουλοαντικείμενο, δε θα μπορούσε να ήταν), σαφώς και θα υπήρχαν "υποχρεώσεις". Δες και τους βοηθούς που υπήρχαν τα τελευταία χρόνια. Το θέμα με Κατσικάρη είναι -απ' ό,τι λέγεται- πως στις κουβέντες που έκανε πριν συμφωνήσει, έθεσε ζήτημα "αυτονομίας" : ή μάι γουέι δηλαδή, ή γειά σας. ΊΣΩΣ μάλιστα να μην ήταν και τόσο αποκλειστικά απόφαση του Σπανούλη να μην κατέβει...(και δεν εννοώ ότι "απλώς τον αρνήθηκε ο Κατσικάρης ευθύς εξ' αρχής").

Θέλω να πω, δεν ξέρω καν "αν έφταιγε ο Σπανούλης" (όσον αφορά τις αγωνιστικές αποφάσεις). Μπορεί κι αυτός να έκανε ό,τι του λέγανε. Το θέμα πάντως είναι ότι σταμάτησε μια λάθος πορεία που είχε πάρει η Εθνική. Και αυτό από μόνο του, αρκεί.

 

Σταματήστε επίσης κάποιοι αυτό το λακριντί με "ανίκανους αντιπάλους" και "καμμία σημασία παιχνίδια". Κανείς δεν θυμάμαι να είπε κάτι τέτοιο. ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΑ και με γνώμονα τί μας περιμένει στο μετά, ΝΑΙ, οι ομάδες που έχουμε παίξει ως τώρα ούτε από τις καλές ήταν (εξαίρεση η Κροατία, αλλά με τα προβλήματα της που ΕΙΔΑΜΕ,,,,,,,και όχι μόνο απέναντι σε εμάς), ούτε τα αποτελέσματα σημαίνουν ότι έχουμε ομαδάρα. Αύτο λένε (κι εγώ μαζί) κάποιοι. Ούτε κανείς είναι "εναντίον" της Εθνικής και δεν θέλει να πετύχει. Κοροϊδευόμαστε τώρα; ΟΛΟΙ κάπου μέσα μας, κατά βάθος χρυσό θέλουμε :ρ (και να σκίσουμε κυρίως τους Ισπανούς, όχι σε ματς όπως το περσινό. Μην πω ότι το πιο υγρό όνειρό μας είναι η επανάληψη της Σαϊτάμα, με τη διαφορά αυτή τη φορά εμείς να πάρουμε την κούπα. Για να ξεχάσουμε και το '06 αλλά και το '07).

Αλλά ολ' αυτά, είναι και "εκτός θέματος", με μία νεά ομάδα προς φτιάξιμο (και καλά κάνουν και είναι, γιατί αυτή είναι η ρεαλιστική ουσία : το μέλλον. Και να δούμε από φέτος, σημάδια ουσιαστικής αλλαγής. Για να ξεχάσουμε τα ξεφτιλίσματα που τρώμε από το '10 κι έπειτα), αλλά καισ χεδόν εκτός πραγματικότητας, αφού ΟΝΤΑΣ νέα η ομάδα, δεν έχει δώσει δείγματα γραφής. Εκτός κι αν θεωρεί κανείς δείγμα γραφής νίκες κόντρα σε Σενεγάλη, Φιλιππίνες, Πορτορίκο, "ταλαντούχους" (αλλά σκόρπιους) Κροάτες. Ωραία ήταν, ωραία θα είναι ΚΑΙ αύριο αν νικήσουμε τους ΠΡΩΗΝ Αργεντίνους (έστω και χωρίς Τζίνο, Ντέλφι, Ομπέρτο). Αλλά θα είναι ΜΟΝΟ βάλσαμο για τις πληγές των τελευταίων χρόνων. Να ολοκληρωθεί το Παγκόσμιο, να δούμε που θα έχουμε φτάσει, να μετρήσουμε τί χαρακτήρα άφησε στις εντυπώσεις μας η ομάδα, και πάμε μετά και του χρόνου για ακόμη καλύτερα κτλ. Μέχρι τότε, δείγμα γραφής ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ. ΤΩΡΑ γράφεται.

 

Συμφωνώ ότι όταν χάναμε από Φινλ-αηδίες και λοιπές ομάδες, βλέπαμε τί γινόταν. Και εδώ και 3-4 παιχνίδια βλέπουμε ότι φαίνεται να έχουν αλλάξει πράγματα. Δεκτόν. Εσύ είσαι ΒΕΒΑΙΟΣ ότι δεν θα φάμε ανάλογες μάπες πιο μετά; Γάλλοι και Σέρβοι πχ (οι πιο πιθανοί ως αντίπαλοι στους 16) έχουν τα γνωστά τους προβλήματα. Λίγο θα είναι να μας ζαμακώσουν; Κι αν γίνει, τότε τί θα λέμε; ότι οι Γάλλοι πέρσι πήραν Ευρωπαϊκό κι ότι οι Σέρβοι είναι Σέρβοι; Αν τους πάρουμε, εγώ θα πω -το λέω από τώρα- ότι ωραία, τους πήραμε, δεν είναι λίγο για νεά ομάδα - ΑΛΛΑ έχουν και τα προβλήματά τους. Και να πει κανείς ότι ΔΕΝ τα 'χουν........; Εκτός κι αν τους πάρουμε εμφατικά, οπότε πάσο...

Κανένας δεν λέει ότι για την ώρα η ομάδα δεν δείχνει καλύτερη από πχ την περσινή. Δείχνει. ΕΙΝΑΙ; Ναι είναι, αλλά ΠΟΣΟ είναι το θέμα. Θα το δείξει κι αυτό. Στην συνέχεια.

 

Κλείνω λέγοντας ότι συμφωνώ με το δικό σου κλείσιμο. Μην κάνετε όμως κάποιοι το λάθος να νομίζετε ότι όταν κάποιοι λέμε "κάτσε όμως να δούμε, διότι...", καταφερόμαστε ενάντια της ομάδας και δεν αναγνωρίζουμε τα θετικά. Απλά κοιτάμε να της αποδώσουμε αυτά που της αναλογούν, κι όχι να πετάξουμε τη σκούφια μας...

 

 

 

Ασχετο αλλά περι αμυντικου ριμπάουντ ειμαστε νο.2 στο τουρνουα πίσω απο την Ισπανια.

 

...νωρίς είναι  :P Χρης (και σε όμιλο "χμ"), αλλά είναι που λέγαμε πριν μέρες ότι η ομαδική δουλειά κτλ μπλαμπλα...

 

 

Να πω κι εγώ τη βλακεία μου : 

 

Ήταν μαθηματικά βέβαιο ότι αν πηγαίναμε καλά θα εμφανίζονταν οι αντιπαθούντες τον Σπανούλη για να πουν ότι έφυγε και έστρωσε η ομάδα

 

...συ είπας :P

 

Πιο σοβαρά, κανείς δεν τον "αντιπαθεί" (το λεώ και το ξαναλέω, τζάμπα τόσα χρόνια βέβαια...).

Αντιθέτως, υπάρχουν πολλοί που αδικαιολογήτως τον..."συμπαθούν" (...όταν δεν τον σκυλοβρίζουν και οι ίδιοι....:ρ).

 

Αν πάντως δεν μπορείς να δεις την γενική διαφορά του "μπηφόρ εντ άφτερ", ε τί να πω....

ΜΕ Σπανούλη, θεωρώ αμφίβολο ο Κατσικάρης να έστηνε ομάδα που να συμπεριφερόταν όπως αυτή τώρα. Μόνος σου είπες, ότι μέχρι και ο Μπουρούσης ασίστ βγάζει...ΔΕΝ σου λέει κάτι αυτό;

 

Καρκίνος, όχι δεν ήταν. (...Μάλλον...Ίσως...)

ΑΛΛΑ, μεγάλη αλλαγή η μη παρουσία του. Για να απελευθερωθούν άλλοι (και όχι μόνο αυτό). Το παιχνίδι όλο της ομάδας που κάνανε ΤΡΕΙΣ προπονητές ΜΕ αυτόν...

 

Τεσπα, το είπα και πιο πριν : σαφώς την είχε (και την έχει) την θέση του στην Εθνική. ΑΛΛΑ ΓΑΜΩΤΟ ΟΧΙ ΟΠΩΣ ΤΗ ΦΑΓΑΜΕ ΣΤΗ ΜΑΠΑ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ. Θέλει ν' αλλάξει; Καλώς. Μια χαρά καλύτερος από τον Τρελό Μυστακοφόρο Με Το Μπουγατσομάχαιρο θα ήταν, του χρόνου. Για 15' και χωρίς μαλακισμένες επιλογές και ηγετηλίκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εξαιρέσουμε το γενικότερο κάνόνα που επιβάλει η παγκόσμια ομοσπονδία καλαθοσφάιρισης  (δηλαδή πως όταν μία χώρα φιλοξενεί παγκόσμιο , ή ολυμπιακούς αγώνες , τότε η εθνικής της αυτομάτως πρέπει να περνάει στον τελικό και ουκ ολίγες φορές να το κατακτάει)

δεν υπάρχει άλλος τρόπος να σταμάτησει κανείς την Ισπανία εκτος και αν της κάνουν ένα σοβαρό και φυσικά ανεξάρτητο ντοπινγκ κοντρόλ και να μη μαγειρέψουν τα αποτελέσματα. εάν γίνει αυτό έχουν να κλάψουν μανούλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αρχή είμαστε λίγοι. Μετά δε μπορούσαμε να βγάλουμε συμπεράσματα γιατί παίζαμε με ασόβατες ομάδες. Τώρα που και οι τυφλοί είδαν ότι η ομάδα έχει προσανατολισμο στο παιχνίδι της, καλά στοιχεία, και μέλλον, αντί να σιωπήσουν χωρίς να γλείφουν εκεί που φτύναν, θυμήθηκαν τον - σύμφωνα με δηλώσεις του Καλάθη - καλύτερο παίκτη στην Ευρώπη.

 

Α ρε Ελληναρά αθάνατος είσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν ειδες το ματς, οι Φινλανδοι αυτοκτονησαν κυριολεκτικα.. Στα 5" πριν το τέλος του αγώνα και ενώ προηγουνταν με 3 κλεινουν ολοι στη ρακετα για να μην φανε διποντο και αφηνουν τελειως ξεμαρκαριστο τριποντο..

 

Ασχετο αλλά περι αμυντικου ριμπάουντ ειμαστε νο.2 στο τουρνουα πίσω απο την Ισπανια.

 

Το ειδα το ματς. Το θεμα ειναι οτι φτασανε το παιχνιδι εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εξαιρέσουμε το γενικότερο κάνόνα που επιβάλει η παγκόσμια ομοσπονδία καλαθοσφάιρισης  (δηλαδή πως όταν μία χώρα φιλοξενεί παγκόσμιο , ή ολυμπιακούς αγώνες , τότε η εθνικής της αυτομάτως πρέπει να περνάει στον τελικό και ουκ ολίγες φορές να το κατακτάει)

δεν υπάρχει άλλος τρόπος να σταμάτησει κανείς την Ισπανία εκτος και αν της κάνουν ένα σοβαρό και φυσικά ανεξάρτητο ντοπινγκ κοντρόλ και να μη μαγειρέψουν τα αποτελέσματα. εάν γίνει αυτό έχουν να κλάψουν μανούλες.

Ο μονος τροπος να κερδισουμε την Ισπανια ειναι,να μην βαλουν τριποντα αυτοι + ντεφορμαρισμα Γκασολ + να σπασουμε ρεκορ ευστοχιας στα τριποντα!

 

Πιο πολυ φοβαμε την Ισπανια παρα τα Αμερικανακια.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εξαιρέσουμε το γενικότερο κάνόνα που επιβάλει η παγκόσμια ομοσπονδία καλαθοσφάιρισης  (δηλαδή πως όταν μία χώρα φιλοξενεί παγκόσμιο , ή ολυμπιακούς αγώνες , τότε η εθνικής της αυτομάτως πρέπει να περνάει στον τελικό και ουκ ολίγες φορές να το κατακτάει)

δεν υπάρχει άλλος τρόπος να σταμάτησει κανείς την Ισπανία εκτος και αν της κάνουν ένα σοβαρό και φυσικά ανεξάρτητο ντοπινγκ κοντρόλ και να μη μαγειρέψουν τα αποτελέσματα. εάν γίνει αυτό έχουν να κλάψουν μανούλες.

 

Σώπα, η Ισπανία παραμένει μεγάλη δύναμη αλλά αν θέλει κάποιος μπορεί να την νικήσει. Να θυμηθούμε την ήττα της από την Ρωσία σε έναν τελικό eurobasket που νομίζω είχε γίνει και μέσα στην Ισπανία. Επίσης έφαγε μια ήττα από εμάς σε κάποια διοργάνωση eurobasket πέρσι ή πρόπερσι. Γενικά αν θέλουμε την νικάμε. Η ανίκητη και ασυγκράτητη ομάδα είναι των ΗΠΑ. Όσες φορές έχουν χάσει όπως το 2006 στα ημιτελικά, κατά την γνώμη μου είναι επειδή υποτίμησαν τον αντίπαλο, η Ισπανία έχει να φάει πολλές φάπες από ΗΠΑ όσο και να νομίζει οτι κάτι είναι ή οτι θα βγούν 1οι.

 

Όσο για το μπάσκετ που παίζουμε φέτος. Δεν είμαι ειδικός οπότε δεν μπορώ να κρίνω τι είναι αυτό το διαφορετικό που έχουμε. Πάντως ναι, έχουμε κάτι το διαφορετικό και παίζουμε διαφορετικά σε σχέση με άλλες χρονιές που είμασταν πολύ καλοί π.χ 2005-06, αυτό φαίνεται με το μάτι.

 

Πάμε γερά με τσαμπουκά να νικήσουμε και τους Αργεντίνους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αρχή είμαστε λίγοι. Μετά δε μπορούσαμε να βγάλουμε συμπεράσματα γιατί παίζαμε με ασόβατες ομάδες. Τώρα που και οι τυφλοί είδαν ότι η ομάδα έχει προσανατολισμο στο παιχνίδι της, καλά στοιχεία, και μέλλον, αντί να σιωπήσουν χωρίς να γλείφουν εκεί που φτύναν, θυμήθηκαν τον - σύμφωνα με δηλώσεις του Καλάθη - καλύτερο παίκτη στην Ευρώπη.

 

Α ρε Ελληναρά αθάνατος είσαι.

 

Ειλικρινά δηλαδή........

 

 

 

0/7 νομιζω..Περιεργο που δεν εχει μαθει την τεχνη του σουτ διπλα στον Βασιλειαδη. 

 

Κορυφή :-D

 

(...αν είναι τυχερός, ίσως μάθει έστω να μην ξυρίζεται...)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...