Προς το περιεχόμενο

Ο ΟΤΕ παρουσιάζει την υπηρεσία My WiFi για δωρεάν Internet εκτός σπιτιού


insomnia.gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η ταχύτητα που θα δεσμεύει στη γραμμή θα ειναι 1Mbps και θα μπορούν να συνδεθούν εώς 2 άτομα ταυτόχρονα ( απο 512kbps ο καθένας ). Θα συνδέονται με το δικό τους username και password που έχουν απο την δική τους γραμμή ΟΤΕ και θα έχουν διαφορετική ip απο την ip του ρούτερ που δανείζονται ιντερνετ.<br><br>

Sent from my iPhone using Insomnia

Έχω 3 διαφορετικά ρουτερ της fon (συν μια ενισχυτική κεραία) από το 2007. Νωρίς το έμαθε ο οτε. Τα περισσότερα μάλιστα τα είχα πάρει εντελώς δωρεάν. Μπορώ μέσω του interface να ορίσω να "μοιραζω" όση ταχύτητα γουστάρω. Κάποια εποχή (για κάνα χρόνο) το δοκίμασα και με "χρέωση" αλλά έπιασα μόνο τους "περαστικούς" (δίνει 15 ή 30 λεπτα, δε θυμάμαι ακριβώς, δωρεάν πρόσβαση για την οποία η φον σε πληρώνει μερικά σεντς) οπότε το ξαναγύρισα στο δωρεάν ώστε να μπορώ κι εγώ να μπαίνω από αλλού. Δυστυχώς οι Έλληνες foneros ήταν απειροελαχιστοι (αρχές του 07 σε όλη την Πάτρα ήταν 5 και από την επόμενη χρονιά στη Θεσσαλονίκη ήταν το πολύ καμιά 20αρια) οπότε ήταν αδύνατο να καλύψουν τις περιοχές που συχναζα. Την "κοινόχρηστη" ταχύτητα την είχα στα 2mbps.

Από το 2011 το έχω παρατήσει τελείως.

 

Sent from my XT890 using Insomnia

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 125
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το θέμα είναι οτι σαν φοιτητής έχω 600MB δωρω κάθε μήνα και δεν θέλω να χάνω ταχύτητα απο τη σύνδεση μου όταν μπαίνει άλλος

 

Είναι για a/vdsl συνδέσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ρουτερ του οτε δεν εχει δυο πομπους με δυο διαφορετικα ssd public και private αρα και διπλασια ακτινοβολια?ετσι νομιζω οτι ηταν και τα ρουτερ της fon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.insomnia.gr/topic/517380-ο-οτε-παρουσιάζει-την-υπηρεσία-my-wifi-για-δωρεάν-internet-εκ/?p=52964585

 

Για όσους δεν είδαν το παραπάνω πόστ, δεν χρειάζεται να έχεις οτε, γίνεται απευθείας με την Fon, η όλη πατέντα με το hot-spot...

Σε όσες χώρες υπάρχουν συμφωνίες με isp δεν ισχύουν όλα αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν γίνεται όπως Αγγλία με τη BT αλλά μπορείς λογικά να δώσεις τον κωδικό σου σε συγγενή ή κολλητό και να μπαίνει και αυτός χωρίς να είναι συνδρομητής...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβαζωντας το θεμα με πιανει απογοητευση. Εαν αυτη η γκρινια ειναι απο ενα τεχνολογικο φορουμ με νεους ανθρωπους που εχουν σχεση με την τεχνολογια τοτε τι θα λεει ο γενικος πλυθησμος. Πραγματικα γιατι καποια εταιρια να κοιταξει να φερει κατι νεο απο την στιγμη που οι πολιτες οχι μονο δεν θα το εκτιμησουν αλλα θα βρουν αφορμη για να γραψουν τα πιο απιστευτα :(

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό! Μπράβο στον ΟΤΕ! Στο Βόλο πάντως την χρησιμοποίησα την υπηρεσία. Με έβγαλε από την δύσκολη θέση που δεν είχα καλό σήμα αλλά είχα βρει σημείο πρόσβασης!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Την πρώτη μαζική ενημέρωση του FON στην Ελλάδα, την είχε κάνει η "νεολαία" της "πασοκάρας" του Γιωργάκη !! Εννοείτε δεν έγινε τίποτα κλασικά.

 

Πολύ ωραία αυτά που λέει ο οτε αλλά έχω κάποιες ερωτήσεις.

A) πόσοι ταυτόχρονα μπορούν να κάνουν login ;

Β) Επειδή θα είναι hostspot, αυτό σημαίνει ότι θα έχει και μέγιστο χρόνο σύνδεσης ανά σύνδεση.

Γ) Torrent θα μπορείς να κατεβάζεις ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυο χρήστες μπορούν να κάνουν login ταυτόχρονα. Δεν αναφέρεται κάποιος μέγιστος χρόνος σύνδεσης. Θα μπορούν να κατεβάζουν τα πάντα αλλά με ταχύτητα μικρότερη του 1Mbps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο στον ΟΤΕ! Οι άλλοι παροχοι μόνο τα τα παίρνουν ξέρουν και να μην προσφέρουν τίποτα.

 Ας μην παρουμε τις μετρητοις τι π[ροσφερει ο ΟΤΕ και τι οχι... Στο δια ταυτα τωρα, αυτη η υπηρεσια υπαρχει καιρο και μπορει ο καθενας να την βαλει εχει δεν εχει ΟΤΕ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Ελλάδα, όχι δεν μπορεί πια. Η FON εδώ και καιρό ψάχνει συμφωνίες με ISP και σταματάει να δίνει δικά της μηχανάκια στις χώρες που έχει κάνει κάποια συμφωνία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Ελλάδα, όχι δεν μπορεί πια. Η FON εδώ και καιρό ψάχνει συμφωνίες με ISP και σταματάει να δίνει δικά της μηχανάκια στις χώρες που έχει κάνει κάποια συμφωνία.

 

Δες λίγο τον χάρτη στην ελλάδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...