Προς το περιεχόμενο

Τέλος εποχής. Η Sony πούλησε το τμήμα υπολογιστών VAIO


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

 

τώρα σου έστειλα pm αλλά το ipad εχει ενα θέμα με τον Safari . Πριν το γράψεις το σκέφτηκα και εγω... Και θυμάμαι το μοντέλο. 1564, με πρόχειρη αναζήτησή είχε 2 χρονια εγγύηση!!! Στο κουτί του , κανονικά όλα. Αλλά έβγαλε πολλα προβλήματα....Λες να την πάτησα;.... Βάζοντας τον κωδικό στο site λέει ότι καταχωρήθηκε στις 12/3/2010!!! 9 μήνες πριν το αγοράσω.... Και έλεγα, τόσα προβλήματα...

 

 

κρίμα, εύκολα έκοβες κώλους αν προλάβαινες... :-(

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Εχω ένα 14.1" από το 2007, και ακόμα αυτό χρησιμοποιώ! Απλά φοβερό! Έχει πέσει άπειρες φορές κάτω από το τραπέζι (ύψος ~70cm) και το μόνο που έπαθε 2 φορές ζημιά ήταν ο σκληρός. Πήρα καινούριους, άλλαξα και RAM, έβαλα και Win8 και πετάει για τη χρήση που θέλω. Καλός ήχος, φοβερή οθόνη, ωραίο design.. Πολύ κρίμα για τη Sony..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου το οτι έχεις ενα καγκουρικο laptop με μονταρισμενους drvs και bios update απο το δεύτερο χμηνο του 2007 και δουλεύει σημαίνει οτι εσυ ξέρεις computing οχι οτι η sony φτιάχνει καλούς υπολογιστές.. Σαφώς το 2007 έφτιαχνε καλύτερους ηταν τότε που έχτιζε όνομα οχι μετά που γκρέμιζε.. Αλλα στην ιδια ηλικία με τον δικο σου βλέπουμε και Fujitsu και Toshiba και Hp το θέμα ειναι σήμερα τι γίνεται.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, απλά εγώ αυτά θέλω από ένα laptop. Πάνω απ'όλα αντοχή στο χρόνο. Από το στιγμή που δεν χρειαζομαί laptop με super επιδόσεις, ξέρω ότι αν αντέξει το σκαρί του θα το κρατήσω πολλά χρόνια. Και αυτό με κάθε μέρα χρήση, πολλές μεταφορές καθημερινά, και πολλά πεσίματα και είναι ακόμα όπως όταν το αγόρασα. Δεν είναι λίγο, ούτε στο εγγυόνται πολλές εταιρείες αυτό. Παρότι δεν έχω δει πολύ τα τελευταία που έβγαλε, αν ήθελα laptop τώρα, σίγουρα σε Vaio θα κοίταγα πρώτα, κι ας μην το παιρνα στο τέλος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκει να κρατησουν το ονομα Sony Vaio που μετραει πολυ, οπως εκανε η TPV με την Philips,γιατι εαν η εταιρεια το βγαζει σαν JIP  η οτι αλλο, θα παει  για τον φουντο.Οπως  δεν θα αγοραζε κανενας τηλεορασεις TPV.

 Το ονομα μετραει πολυ και η Toshiba που αγορασε την OCZ δεν την αλλαξε.

 Οπως δυναμικη εχει και το ονομα τις Corsair, ειδικα στα τροφοδοτικα ειναι απο τις πρωτες επιλογες.Δεν κατασκευαζει απολυτος τιποτα.Αλλοι ειναι οι OEM.

 Aν προτεινεις σε καποιον TOPOWER-FSP-SUPER FLOWER-CWT, θα σε κοιταει σαν κινεζο.Αλλα αυτοι κατασκευαζουν ολες τις γνωστες μαρκες.

 Οπως κανενα ADIDAS η  PUMA  δεν ειναι Γερμανικο η κανενα NIKE Αμερικανικο,  αλλα  Μπαγκλαντες και Βιετναμ.

 Οποτε μην την ψαχνετε.Απο την στιγμη που θα κρατησουν τις ιδιες εγκαταστασεις, αρκετο προσωπικο την ιδια φιλοσοφια και ισως ονομα, Sony vaio θα ειναι παλι.Αρκει να εχουν μια πιο επιθετικη  τιμολογιακη πωλητικη και λιγο καλυτερη υποστηριξη, που παντως εγω σε ολα τα Vaio δεν την χρειαστηκα ποτε.

 Τελος τους Κορεατες και τους Κινεζους  ειναι δυσκολο να τους χτυπησεις στο κοστος, οπως ποτε ενα Ευρωπαικο αυτοκινητο δεν θα γινει πιο φτηνο απο ενα κινεζικο η ενα KIA-HYUNDAI.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απαραδεκτα αναξιόπιστα υπερεκτιμημενα, είχαν επαναπαυθεί στις δάφνες τους από το 2002 όπου τότε ήταν και τα τελευταία αξιοπρεπή μηχανήματα που είχαν κατασκευάσει μόνο ένα δήθεν design σε πολλά χρωματα για τα κοριτσάκια που θέλουν ένα ροζ ένα κίτρινο,ως απαραίτητη προδιαγραφή,και κάποτε είχαν και μια καλή οθόνη πέραν τουτου ήταν η αιτία να καταδικάσουν πολλοί συλλήβδην όλα τα pc ανεξάρτητα της εταιρίας κατασκευής. άθλια από ποιότητα κατασκευής και εσωτερικό σχεδιασμο ακόμα και στην υπστηριξη, γενικα πρωτόγονη σε σχέση με τον ανταγωνισμό(Dell hp Toshiba Lenovo Apple) και όλα αυτά σε αστρονομικές τιμές, και άργησε να το κλείσεις το μαγαζί κρίμα για τους άνεργους που αφήνει πίσω της. θα μπορούσε να μεσουρανεί, όμως αναπαυθηκε στο όνομά της, το οποίο και πουλούσε ακριβα μαζί με ένα μάτσο πλαστικουρες, όπως ακριβώς έκαναν και με τις οθόνες ή/Υ, και το 2006 έκλεισαν και αυτό το μαγαζί....Μόνο στον επαγγελματικό εξοπλισμό κρατάει... ακομα

 

ποιό vaio είχες? πως βγάζεις το συμπέρασμα αθλια ποιότητα κατασκευής και εσωτερικό σχεδιασμό απο την στιγμή που φτάνεις στον επεξεργαστή χωρίς να ξυλώσεις πληκτρολόγιο και το καθένα έχει το "συρτάρι" του? 

 

εγώ πηρα αυτό αρχές 2010 και ακόμα το δουλέυω με μονη προσθήκη έναν ssd και δεν ειχα ποτε κανενα προβλημα. πλέον χρειάζομαι λίγο πιο δυνατή cpu. απαιτήσεις απο γραφικά δεν έχω οπότε είμαι ακομα οκ.

http://www.techradar.com/reviews/pc-mac/laptops-portable-pcs/laptops-and-netbooks/sony-vaio-vgn-nw11z-s-629754/review

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την καλυτερη ποιοτητα κατασκευης μεχρι τις απιστευτες οθωνες τα vaio αξειζαν τα χρηματα τους μεχρι τελευταιας δεκαρας.κριμα...γιατι αυτος που θα τσ παρει θα τα κανει....ιδια με οτι αλλο κυκλοφορει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικα ειχα αγορασει το sony vaio VGN-FE31H πριν περιπου 10 χρονια κ εως σημερα λειτουργει ΑΨΟΓΑ μπορει να εχει παλιο επεξεργαστη αλλα και αλλα laptop φιλων μου απο αλλες εταιριες ειναι στα σκουπιδια.... την σονυ την θεωρω μια απο τις πιο αξιπιστες εταιριες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To"σαν πρώην κάτοχος MacBook pro " το καταλαβαινω και ελπίζω να παραμείνεις, γιατί αυτό που γράφεις μετά είναι ......για γέλια.

τι ακριβώς είναι για γέλια που για να κλείσεις τελείως το παράθυρο ή την εφαρμογή πρέπει να πατήσεις επιπλέον πλήκτρο ή ότι το κατεστημένο είναι αυτό που χρησιμοποιεί σχεδόν όλος ο πλανήτης? ή ότι το δεξί κλικ στο ποντίκι δεν είναι από τα πιο χρήσιμα πράγματα. Μπορεί να είναι η συνήθεια τόσον ετών αλλά όχι ότι κάποια πράγματα δεν τα προσθέτει γιατί απλά είναι κάποιας άλλης εταιρείας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι ακριβώς είναι για γέλια που για να κλείσεις τελείως το παράθυρο ή την εφαρμογή πρέπει να πατήσεις επιπλέον πλήκτρο ή ότι το κατεστημένο είναι αυτό που χρησιμοποιεί σχεδόν όλος ο πλανήτης? ή ότι το δεξί κλικ στο ποντίκι δεν είναι από τα πιο χρήσιμα πράγματα. Μπορεί να είναι η συνήθεια τόσον ετών αλλά όχι ότι κάποια πράγματα δεν τα προσθέτει γιατί απλά είναι κάποιας άλλης εταιρείας

Δεν θα κάτσω να σου απαντήσω με αστείες δικαιολογείες που λένε  κάποιοι με το windows 8 και τα keyboard shortcuts, αλλα είναι πραγματικά για γέλια το ό,τι δεν δοκίμασες ένα ποντίκι με δεξί κλικ για να δεις οτι δουλεύει....

By the way τι λειτουργικό χρησιμοποιείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ποιοτικά ναι..... αλλά ΑΘΛΙΑ από θεμα drivers κλπ ήταν ουσιαστικά αυτοκτονία........ πάρα πολλοί (αυτοί που ήξεραν λίγο παραπάνω) δεν το διάλεγαν μόνο και μόνο για αυτό και ούτε το πρότειναν σε φίλους και γνωστούς............ και το δεύτερο κακό αισχρή τιμολόγηση......

 

και ουαλα έδεσε το γλυκό

 

 

ποιοτικά ναι..... αλλά ΑΘΛΙΑ από θεμα drivers κλπ ήταν ουσιαστικά αυτοκτονία........ πάρα πολλοί (αυτοί που ήξεραν λίγο παραπάνω) δεν το διάλεγαν μόνο και μόνο για αυτό και ούτε το πρότειναν σε φίλους και γνωστούς............ και το δεύτερο κακό αισχρή τιμολόγηση......

 

και ουαλα έδεσε το γλυκό

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα κάτσω να σου απαντήσω με αστείες δικαιολογείες που λένε  κάποιοι με το windows 8 και τα keyboard shortcuts, αλλα είναι πραγματικά για γέλια το ό,τι δεν δοκίμασες ένα ποντίκι με δεξί κλικ για να δεις οτι δουλεύει....

By the way τι λειτουργικό χρησιμοποιείς?

το παίζεις έξυπνος μην σκεφτόμενως ότι αυτό είναι τρίτου κατασκευαστεί δουλειά.

αν ήταν να χρησιμοποιώ εξωτερικό ποντίκι ποιος ο λόγος χρησιμότητας του touchpad. και προσωπικά το βρίσκω το touchpad πολύ εύχρηστο. 

Τα λειτουργικά που χρησιμοποιώ είναι από win98 και από server 2000 και πάνω όλα. κυρίως λόγο δουλειάς.

Προσωπικά το mac μόνο στο χώρο εργασίας μιας και λόγο service εταιρειών έχω απ' όλα.

Και τέλος πάντων ότι είναι πιο δύσχρηστα τα mac από τα windows δεν νομίζω να διαφωνούν και πολλοί μιας και συνεργάτης στην isquare τα ίδια μου λέει όσο αναφορά το ποντίκι και το κ'ο'λο   χ.

Η συνήθεια είναι άλλο θέμα και το εξήγησα παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το παίζεις έξυπνος μην σκεφτόμενως ότι αυτό είναι τρίτου κατασκευαστεί δουλειά.

αν ήταν να χρησιμοποιώ εξωτερικό ποντίκι ποιος ο λόγος χρησιμότητας του touchpad. και προσωπικά το βρίσκω το touchpad πολύ εύχρηστο. 

Τα λειτουργικά που χρησιμοποιώ είναι από win98 και από server 2000 και πάνω όλα. κυρίως λόγο δουλειάς.

Προσωπικά το mac μόνο στο χώρο εργασίας μιας και λόγο service εταιρειών έχω απ' όλα.

Και τέλος πάντων ότι είναι πιο δύσχρηστα τα mac από τα windows δεν νομίζω να διαφωνούν και πολλοί μιας και συνεργάτης στην isquare τα ίδια μου λέει όσο αναφορά το ποντίκι και το κ'ο'λο   χ.

Η συνήθεια είναι άλλο θέμα και το εξήγησα παραπάνω.

To δεξι κλικ στο touchpad στα macbook γινεται με two finger tap!

Που αν το συνηθησεις ειναι πολυ ευχρηστο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το παίζεις έξυπνος μην σκεφτόμενως ότι αυτό είναι τρίτου κατασκευαστεί δουλειά.

αν ήταν να χρησιμοποιώ εξωτερικό ποντίκι ποιος ο λόγος χρησιμότητας του touchpad. και προσωπικά το βρίσκω το touchpad πολύ εύχρηστο. 

Τα λειτουργικά που χρησιμοποιώ είναι από win98 και από server 2000 και πάνω όλα. κυρίως λόγο δουλειάς.

Προσωπικά το mac μόνο στο χώρο εργασίας μιας και λόγο service εταιρειών έχω απ' όλα.

Και τέλος πάντων ότι είναι πιο δύσχρηστα τα mac από τα windows δεν νομίζω να διαφωνούν και πολλοί μιας και συνεργάτης στην isquare τα ίδια μου λέει όσο αναφορά το ποντίκι και το κ'ο'λο   χ.

Η συνήθεια είναι άλλο θέμα και το εξήγησα παραπάνω.

Ok. Θα συμφωνήσω στο θέμα της συνηθειας και για αυτο και το windows 8 έχει δυσκολίες αποδοχής. Το να θεωρείς το mac os X δυσκολο για αυτό το λογω το καταλαβαίνω. Δεν είδα πουθενα να γράφεις για touchpad και το δεξι κλικ στο ποντικι υποστηρίζετε κανονικά χωρις να είναι τριτου κατασκευαστή δουλεια...

Αρκετά με το offtopic, το αν τα mac είναι δύσχρηστα επειδή το είπε κάποιος στην isquare, εντάξει το αφήνω ασχολιαστο.... :-D :-D :-D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...