Προς το περιεχόμενο

Τις διαφημίσεις στον Firefox εξετάζει το Ίδρυμα Mozilla για να αυξήσει τα έσοδα του


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδια μερικες φορες υπερβαλετε , πως περιμένετε να συντηρηθεί μια σελίδα η ένα FREE πρόγραμμα χωρις διαφημησεις/εσοδα?

 

Πως περιμένεις να αντιδράσουν οι χρήστες όταν καθημερινά σε ότι site σχεδόν μπαίνουμε βλέπουμε διαφημήσεις για το οτιδήποτε απο google ads από banners και οτι άλλο μπορείς να φανταστείς ? Όχι δηλαδή αλλά μερικές φορές έχω την αίσθηση οτι μπαίνω σε μια σελίδα και αντί για αυτό πάτησα το κουμπί από το τηλεκοντρόλ της τηλεόρασης και βλέπω διαφημήσεις σε κανάλι.

 

Το επιχείρημα "από που θα επιβιώσει ένας οργανισμός", απολύτως κατανοητό. Σκέφτομαι όμως πώς άρχισαν και πώς ξεκίνησαν διάφορες εταιρείες λογισμικών παλαιότερα που δεν είχε ίντερνετ η κάθε σάρα και η μάρα, που δεν υπήρχαν τα δις εκατομύρια clicks για να κερδίζει κάποιος χρήματα. Εγώ πρωτοέβαλα ίντερνετ στο σπίτι από το 2005. Σκέφτομαι μήπως τελικά υπάρχουν και άλλοι τρόποι για να μπορέσει κάποιος να εξασφαλίσει χρήματα. Η διαφήμηση είναι ο πλέον εύκολος τρόπος. Projects και εταιρίες λογισμικών υπήρχαν και πολύ πρίν το 2000.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έτσι κι αλλιώς ο FF έχει αρχίσει να κάνει διάφορα ενοχλητικά, (π.χ. στην αντιγραφή - επικόλληση κειμένου ιστοσελίδων). Και όλοι οι νέοι φυλλομετρητές κάνουν διάφορα ενοχλητικά που δεν γίνονταν πριν, -τουλάχιστον για τους απαιτητικούς. Κανένα πρόβλημα! Μόλις αρχίσουν να συνωστίζονται οι ενοχλήσεις, απεγκατάσταση... Κανένας... περιηγητής αναντικατάστατος. Τα παραμύθια τελείωσαν από τα πράγματα. Αργά και σταθερά το... ιστοσελιδοσύστημα καταβυθίζεται. Κάτι έχει συμβεί σε όλους τους browsers που τους κάνει όλο και πιο λίγο χαριτωμένους, -όπως π.χ. ο Opera.

 

Γενικώς εμείς οι χρήστες, πολλές φορές δεν διαγράφουμε το ιστορικό του browser το οποίο αυξάνεται κατά πολύ, επίσης ανοίγουμε ένα σωρό tasks και περιμένουμε να μην ανεβάσει την RAM. Πέρα από αυτά, με το πέρασμα του καιρού καθώς εγκαθιστούμε διάφορα λογισμικά, εγκαθιστούνται στους browsers διάφορα πρόσθετα που ξεκινάνε-τρέχουν μαζί με το λογισμικό και επιβαρύνουν την όλη διεργασία. Μ' αυτά και μ' αυτά φτάνουμε στο σημείο που ο browser τα έχει παίξει. Παλιά είχα τον opera για 2 χρόνια, κάποια μέρα εγκαταστάθηκε ένα πρόσθετο (opera turbo), και διαλύθηκε το σύμπαν, δεν ήμουν σε θέση ούτε uninstall να το κάνω, κόλαγαν τα πάντα στον browser, και τελικά τον παράτησα όπως ήταν και έβαλα mozilla. Ελπίζω να μην με απογοητεύσει και ο mozilla, μέχρι στιγμής όλα οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ κακία κατά του firefox......

 

Οκ, και γω δε θέλω να βλέπω διαφημισεις αλλά θα υπάρχουν σίγουρα επιλογές να μην έχεις τις διαφημίσεις αυτές σε κάθε νεο tab.

 

Ακόμα και να μη υπάρχουν οι επιλογές αυτές, σίγουρα από την πρώτη μέρα θα βγουν 15 addons αν κάποιος ενοχλείται τόσο πολυ...

Στο κάτω κάτω άμα χρησιμοποιεί κάποιος φανατικά firefox, το καταλαβαίνω να "ενοχλήθεί" κάπως.... αλλά όσοι τη βγάζετε με Chrome που είναι ο ορισμός του malware* τι θέλετε και φωνάζετε;;;

 

---------------------------------------------

*και μόνο που εγκαθιστάς chrome και πάει και στήνει και επέκταση στον firefox είναι αρκετό για να το χαρακτηρίσω ως malware ... για να μην αναφέρω χίλια άλλα........

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν βάλει διαφημίσεις, θα ακολουθήσει η Google και μετά θα είμαστε όλοι με Internet Explorer :P

 

H με Safari. :P

 

Αλλά οκ, Διαβάστε την είδηση πριν τον καταδικάσουμε ;) 

 

Μόνο στο Quickdial, και Μόνο εάν είναι άδειο θα έχει διαφημίσεις. - I have no problem with that. :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

unistall οπως ειναι...καθολου διαφιμησεις, αν δε μπορει να συντηρηθει να σταματησει να βγαζει καθε μηνα καινουργια εκδοση και να κανει μονο updates.

 

Σωστός!

Βάλε chrome. να ρουφιανεύει η google μέχρι και πόσα bad sectors έχει ο δίσκος σου..

 

Αν έχεις κι android κινητό, σε ξέρει καλύτερα και από τους γονείς σου !!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός!

Βάλε chrome. να ρουφιανεύει η google μέχρι και πόσα bad sectors έχει ο δίσκος σου..

 

Αν έχεις κι android κινητό, σε ξέρει καλύτερα και από τους γονείς σου !!

Εσύ παίζει να είσαι από αυτούς που πιστεύουν ότι η NSA νοιάζεται για τον κλασσικό ελληναρά .

 

Στο π*υτσο τους για την Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ παίζει να είσαι από αυτούς που πιστεύουν ότι η NSA νοιάζεται για τον κλασσικό ελληναρά .

 

Στο π*υτσο τους για την Ελλάδα.

Και εσύ παίζει να μην καταλαβαίνεις τι γίνεται γύρω σου. Αυτή η πιπίλα το "δεν έχω τίποτα να κρύψω" και "τι τους νοιάζει για εμένα" έχει πεθάνει. Τι περιμένεις δηλαδή να στοχεύσει ΕΣΕΝΑ 100%; Όταν/Άμα γίνεις κάποιος θα γίνει και αυτό. Μέχρι τότε όμως απλώς θα σε "αποθηκεύει" και θα σε εκμεταλλεύεται μέσα από διαφημίσεις, πώληση δεδομένων/στοιχείων σου κτλ.

 

Και άμα αυτό νομίζεις ότι δεν γίνεται τότε απλώς λολ.

 

PS: Για την γοογλε μιλάμε..

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς σας βρήκα. Λοιπόν θα μπορούσε γίνει και το κλασικό του Android. .. Αν θέλεις τζάμπα θα έχει διαφημίσεις αλλιώς πληρώνεις. Όσο για τα προσωπικά δεδομένα. ... Ότι δεν θέλω να ξέρουν δεν τους το δίνω. Η αλήθεια είναι βέβαια ότι αν ήμουν παιδεραστής Θα με ενοχλούσε να με παρακολουθουν αλλά προς το παρών δουλεύω Chrome και ας βλέπω διαφημίσεις που τουλάχιστον μπορεί να με ενδιαφέρει κάποια από αυτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ακόμα και να μη υπάρχουν οι επιλογές αυτές, σίγουρα από την πρώτη μέρα θα βγουν 15 addons αν κάποιος ενοχλείται τόσο πολυ...

 

Kαι θα φορτωνω τον browser με extra add ons ;

Ηδη του χω 5-6 add ons...

Mην μιλησω για το "δεν ανταποκρίνεται " ωρες ωρες στα videakia του youtube...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ουτε καν addon. θα μπορεις να το απενεργοποιεις μεσα απο το about:config.

ειλικρινα, καθιστε πρωτα να δουμε πως ακριβως θα δουλευει το ολο πραμα και αν θα βγει καν.

πολυ κλαψα για ενα δωρεαν προιον απο ενα μη κερδοσκοπικο oργανισμο. ολα ετοιμα στο πιατο μας, ε;

Επεξ/σία από KilliK
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως περιμένεις να αντιδράσουν οι χρήστες όταν καθημερινά σε ότι site σχεδόν μπαίνουμε βλέπουμε διαφημήσεις για το οτιδήποτε απο google ads από banners και οτι άλλο μπορείς να φανταστείς ? Όχι δηλαδή αλλά μερικές φορές έχω την αίσθηση οτι μπαίνω σε μια σελίδα και αντί για αυτό πάτησα το κουμπί από το τηλεκοντρόλ της τηλεόρασης και βλέπω διαφημήσεις σε κανάλι.

 

Το επιχείρημα "από που θα επιβιώσει ένας οργανισμός", απολύτως κατανοητό. Σκέφτομαι όμως πώς άρχισαν και πώς ξεκίνησαν διάφορες εταιρείες λογισμικών παλαιότερα που δεν είχε ίντερνετ η κάθε σάρα και η μάρα, που δεν υπήρχαν τα δις εκατομύρια clicks για να κερδίζει κάποιος χρήματα. Εγώ πρωτοέβαλα ίντερνετ στο σπίτι από το 2005. Σκέφτομαι μήπως τελικά υπάρχουν και άλλοι τρόποι για να μπορέσει κάποιος να εξασφαλίσει χρήματα. Η διαφήμηση είναι ο πλέον εύκολος τρόπος. Projects και εταιρίες λογισμικών υπήρχαν και πολύ πρίν το 2000.

 

Καταρχάς φίλε μου για το πως φτιαχνανε σελίδες παλιότερα ένα πράμα θα σου πω : εξέλιξη!!!!!είναι διαφορετική εποχή με διαφορετικές ανάγκες.

 

Πχ και γω διατηρώ 7 ιστοσελίδες και είμαι τίγκα στην διαφήμιση. ..οχι επειδή μ αρέσει αλλά επειδή έτσι μπορώ να τα διατηρήσω....άσε που και χορήγηση να έπαιρνα από χ πηγή πάλι θα είχα διαφημίσεις. ...γιατί θα εξακολουθούν τα έξοδα να τρέχουν πέρα από τα έσοδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...