Προς το περιεχόμενο

«Μπλόκο» στους κλέφτες κινητών


Unabomber

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ΙΜΕΙ δεν αλλάζει ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ με αλλαγή κεντρικής πλακέτας (η αντίστοιχη motherboard) του κινητού. Όσοι λέτε ότι το έχετε αλλάξει μπορεί να έχετε αλλάξει το ΙΜΕΙ που φαίνεται στο κινητό αλλά το ΙΜΕΙ που διαβάζει η κεραία του παρόχου δεν αλλάζει το κώλο σου να βαράς κάτω. Πρώτον αυτό, και δεύτερον, αυτή είναι η απορία σας ρε παιδιά??? Αν αλλάζει ή όχι το ΙΜΕΙ και αν θα μπορεί να το κάνει το τζάνκι ή όποιος το έκλεψε? Τι με νοιάζει στο φινάλε φινάλε αν όντως το κλειδώσουν και δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί μετά! Χεστήκαμε κι η βάρκα γέρνει! Εμένα θα μου το φέρει κανείς πίσω? Θα έρθει δηλαδή μετά αυτός που το έκλεψε και θα μου πει "sorry ψηλέ τελικά το κλειδώσανε οπότε πάρτο πίσω"??? Αν θέλανε πραγματικά να πατάξουν τα φαινόμενα κλοπής θα μπορούσαν (που τεχνικά γίνεται ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ) με το που δηλωθεί το ΙΜΕΙ ως κλεμμένο να το εντοπίζουν και να σου λένε που είναι. Αλλά προφανώς δεν είναι αυτός ο στόχος τους, ο στόχος είναι αντί να το πάρεις μεταχειρισμένο/κλεμμένο από κάποιον να τα στάξεις στη μεγαλοεταιρία...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 100
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το ΙΜΕΙ αλλάζει και αν δεν αλλάξει τα κινητά μπορούν να πουληθούν στο εξωτερικό. Αλλά σίγουρα το μέτρο θα εμποδίσει τα κλεφτρόνια που δεν ξέρουν να κάνουν ούτε το ένα ούτε το άλλο. Τα πιο οργανωμένα κυκλώματα είναι δύσκολο να τα εμποδίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά προφανώς δεν είναι αυτός ο στόχος τους, ο στόχος είναι αντί να το πάρεις μεταχειρισμένο/κλεμμένο από κάποιον να τα στάξεις στη μεγαλοεταιρία...

Τα ίδια λέω,χρόνια τώρα,πως οι κλέφτες είναι τα δεκανίκια του συστήματος.

 

Τίποτα δε μπάει χαμένο σ´ αυτή τη κοινωνία.:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ΙΜΕΙ δεν αλλάζει ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ με αλλαγή κεντρικής πλακέτας (η αντίστοιχη motherboard) του κινητού. Όσοι λέτε ότι το έχετε αλλάξει μπορεί να έχετε αλλάξει το ΙΜΕΙ που φαίνεται στο κινητό αλλά το ΙΜΕΙ που διαβάζει η κεραία του παρόχου δεν αλλάζει το κώλο σου να βαράς κάτω. Πρώτον αυτό, και δεύτερον, αυτή είναι η απορία σας ρε παιδιά??? Αν αλλάζει ή όχι το ΙΜΕΙ και αν θα μπορεί να το κάνει το τζάνκι ή όποιος το έκλεψε? Τι με νοιάζει στο φινάλε φινάλε αν όντως το κλειδώσουν και δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί μετά! Χεστήκαμε κι η βάρκα γέρνει! Εμένα θα μου το φέρει κανείς πίσω? Θα έρθει δηλαδή μετά αυτός που το έκλεψε και θα μου πει "sorry ψηλέ τελικά το κλειδώσανε οπότε πάρτο πίσω"??? Αν θέλανε πραγματικά να πατάξουν τα φαινόμενα κλοπής θα μπορούσαν (που τεχνικά γίνεται ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ) με το που δηλωθεί το ΙΜΕΙ ως κλεμμένο να το εντοπίζουν και να σου λένε που είναι. Αλλά προφανώς δεν είναι αυτός ο στόχος τους, ο στόχος είναι αντί να το πάρεις μεταχειρισμένο/κλεμμένο από κάποιον να τα στάξεις στη μεγαλοεταιρία...

1.Αν το κλεμμένο δε μπορεί να χρησιμοποιηθεί, δε θα στο φέρουν πίσω, αλλά θα μειωθεί η πιθανότητα να σου το κλέψουν αρχικά, γιατί δε θα το αγοράζει κανένας.

2. Μπορεί να εντοπισθεί από το imei που είναι το κινητό, αλλά δεν είναι πρακτικό να γίνει αυτή η διαδικασία (ποστ #34)

3. Δε μπορούσα να φανταστώ ότι η κλεπταποδοχή θα μπορούσε να πλασαριστεί ως επαναστατική - αντικαπιταλιστική πράξη!  :confused:

Το θύμα της κλοπής, λογικά θα αγοράσει το καινούργιο μοντέλο από το μαγαζί και θα τα στάξει στη μεγαλοεταιρεία, μάλλον, σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ΙΜΕΙ δεν αλλάζει ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ με αλλαγή κεντρικής πλακέτας (η αντίστοιχη motherboard) του κινητού. Όσοι λέτε ότι το έχετε αλλάξει μπορεί να έχετε αλλάξει το ΙΜΕΙ που φαίνεται στο κινητό αλλά το ΙΜΕΙ που διαβάζει η κεραία του παρόχου δεν αλλάζει το κώλο σου να βαράς κάτω. Πρώτον αυτό, και δεύτερον, αυτή είναι η απορία σας ρε παιδιά??? Αν αλλάζει ή όχι το ΙΜΕΙ και αν θα μπορεί να το κάνει το τζάνκι ή όποιος το έκλεψε? Τι με νοιάζει στο φινάλε φινάλε αν όντως το κλειδώσουν και δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί μετά! Χεστήκαμε κι η βάρκα γέρνει! Εμένα θα μου το φέρει κανείς πίσω? Θα έρθει δηλαδή μετά αυτός που το έκλεψε και θα μου πει "sorry ψηλέ τελικά το κλειδώσανε οπότε πάρτο πίσω"??? Αν θέλανε πραγματικά να πατάξουν τα φαινόμενα κλοπής θα μπορούσαν (που τεχνικά γίνεται ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ) με το που δηλωθεί το ΙΜΕΙ ως κλεμμένο να το εντοπίζουν και να σου λένε που είναι. Αλλά προφανώς δεν είναι αυτός ο στόχος τους, ο στόχος είναι αντί να το πάρεις μεταχειρισμένο/κλεμμένο από κάποιον να τα στάξεις στη μεγαλοεταιρία...

 

Αφου λοιπον το ΙΜΕΙ που εγω αλλαζω, δεν ειναι αυτο που βλεπει η κεραια ποιο ΙΜΕΙ θα δηλωσω ως κλεμμενο;

Και γιατι υπαρχουν 2 ΙΜΕΙ, ενα που βλεπω εγω, κι ενα που στελνει στην κεραια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει τρόπος να αλλαχθεί το ΙΜΕΙ μιας συσκευής.

Τρανό παράδειγμα είναι τα iphone που έτσι και κλειδωθεί απο τον πάροχο (όταν δηλωθεί η κλοπή) δεν ξαναλειτουργεί ούτε με gevey.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει τρόπος να αλλαχθεί το ΙΜΕΙ μιας συσκευής.

Τρανό παράδειγμα είναι τα iphone που έτσι και κλειδωθεί απο τον πάροχο (όταν δηλωθεί η κλοπή) δεν ξαναλειτουργεί ούτε με gevey.

 

Αρα εγω τι αλλαζω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επικίνδυνο μέτρο αυτό και φάνηκε πριν ισχύσει λόγω του icloud lock στο iphone..

 

Εκτός του ότι πλέον δεν θα αρκούνται στο κινητό σου όταν σε κλέβουν, αλλά και σε ρολόγια, πορτοφόλια, ακόμη και ρούχα.. 

 

Το πρόβλημα είναι ότι οι κλέφτες είναι πολύ εφευρετικοί και το 99% του κόσμου άμαθοι σε δύσκολες καταστάσεις..

 

Η πιο απλή είναι σου πουλάνε ένα "χαμένο" κινητό, σε ακολουθεί συνεργός και σου κλέβει το κλεμμένο που αγόρασες.. Οπότε έχασες το χρήμα.. 

 

Η δεύτερη που συμβαίνει τώρα τελευταία είναι η εξης.. Σου πουλάνε ένα κινητό κανονικό ξεκλείδωτο κτλ.. Μόλις τελειώνει η συναλλαγή σκάει μύτη μεγάλη παρέα και πλακώνουν τον πωλητή! Όχι εσένα, αλλά αυτόν που στο πούλησε!! Για να σου αποδείξουν ότι πούλησε κλεμμένο έχουν μέσα στο κινητό φωτογραφίες τους και είναι πρόθυμοι να φωνάξουν την αστυνομία.. Οπότε τους δίνεις το κινητό γιατί ξέρεις ότι αν αρνηθείς θα πάθεις ότι ο πωλητής.. Το tip είναι ότι ο πωλητής είναι συνεργός και σε κάποια φάση της όλης "διαδικασίας" του ξυλοφορτώματος εξαφανίζεται με τα λεφτά σου..

 

Οπότε ούτε τεχνικές γνώσεις χρειάζονται, ούτε αστυνομίες, ούτε τίποτα.. Αν κάποιος βγει έξω με σκοπό να κλέψει θα το καταφέρει ότι μέτρα προστασίας κι αν υπάρχουν.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Αν το κλεμμένο δε μπορεί να χρησιμοποιηθεί, δε θα στο φέρουν πίσω, αλλά θα μειωθεί η πιθανότητα να σου το κλέψουν αρχικά, γιατί δε θα το αγοράζει κανένας.

2. Μπορεί να εντοπισθεί από το imei που είναι το κινητό, αλλά δεν είναι πρακτικό να γίνει αυτή η διαδικασία (ποστ #34)

3. Δε μπορούσα να φανταστώ ότι η κλεπταποδοχή θα μπορούσε να πλασαριστεί ως επαναστατική - αντικαπιταλιστική πράξη!  :confused:

Το θύμα της κλοπής, λογικά θα αγοράσει το καινούργιο μοντέλο από το μαγαζί και θα τα στάξει στη μεγαλοεταιρεία, μάλλον, σωστά;

 

Όλα για τα φράγκα γίνονται. Σκασίλα τους και οι μικροκλοπές και οι πειρατείες και όλα.

Τι δεν καταλαβαίνεις;

 

τρανό παράδειγμα τo PSone.. Στην εποχή του τελευταίο και καταιδρωμένο σε specs. Παρόλαυτα το πιό εύκολα ξεκλείδωτο και με τις πιο εύκολες αντιγραφές. Αποτέλεσμα σαρωτική επικράτηση στην αγορά.

Ή μήπως η MS δεν ξέρει για τα εκατομύρια φο αντίτυπα windows που έχει στην αγορά;

 

Γι αυτό μη ψαρώνεται από αυτά τα κολπάκια των εταιρειών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Επειδή οι περισσότεροι μπερδεύονται...για να αλλάξει το ΙΜΕΙ της συσκευής δεν αρκεί ένας οδηγός από το Internet και ένας υπολογιστής (στο 90% των περιπτώσεων τουλάχιστον)!!! Αλλά και να αρκούσε...Π Ο Σ Ο Ι  Ξ Ε Ρ Ο Υ Ν  Ν Α  Τ Ο  Κ Α Ν Ο Υ Ν ????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Οι περισσότεροι δεν ξέρουν ούτε πως να μεταφέρουν τις επαφές τους από τη μια συσκευή στην άλλη!!!!! Όσο για το μέτρο...είναι σαν να μου λέτε ότι επειδή σε ένα αυτοκίνητο αλλάζει η πινακίδα κυκλοφορίας δεν έχει καμιά σημασία αν η κλοπή του είναι παράνομη πράξη!!!! Είσαστε καλά???? Ας εφαρμοστεί το μέτρο και ας μην εξαλειφθεί η κλοπή κινητών!!! Τουλάχιστον θα έχει ληφθεί ένα μέτρο για την αντιμετώπιση της και σίγουρα θα επιφέρει μειώσεις στο αριθμό των κλοπών!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή οι περισσότεροι μπερδεύονται...για να αλλάξει το ΙΜΕΙ της συσκευής δεν αρκεί ένας οδηγός από το Internet και ένας υπολογιστής (στο 90% των περιπτώσεων τουλάχιστον)!!! Αλλά και να αρκούσε...Π Ο Σ Ο Ι  Ξ Ε Ρ Ο Υ Ν  Ν Α  Τ Ο  Κ Α Ν Ο Υ Ν ????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Οι περισσότεροι δεν ξέρουν ούτε πως να μεταφέρουν τις επαφές τους από τη μια συσκευή στην άλλη!!!!! Όσο για το μέτρο...είναι σαν να μου λέτε ότι επειδή σε ένα αυτοκίνητο αλλάζει η πινακίδα κυκλοφορίας δεν έχει καμιά σημασία αν η κλοπή του είναι παράνομη πράξη!!!! Είσαστε καλά???? Ας εφαρμοστεί το μέτρο και ας μην εξαλειφθεί η κλοπή κινητών!!! Τουλάχιστον θα έχει ληφθεί ένα μέτρο για την αντιμετώπιση της και σίγουρα θα επιφέρει μειώσεις στο αριθμό των κλοπών!!!

 

Οι κλεπταποδοχοι ξερουν σιγουρα, ο απλος κοσμος (που δεν ξερει να μεταφερει επαφες), δεν εχει και λογο να το κανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δειτε τι γινεται ηδη στο apple forum που εχουν μαζευτει ολα τα κλεφτρονια και ρωτανε πως να ξεκλειδωσουν την apple συσκευη τους..

O ενας δηθεν το βρηκε ξεχασμενο στο μετρο, ο αλλος δηθεν δεν βρισκει τον κολλητο του να του πει τους κωδικους, ο παραλλος δηθεν δεν βρισκει τον πωλητη στο τηλ.

 

Αμα γινει και το κλειδωμα ΙΜΕΙ οι κλοπες θα ελαχιστοποιηθουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...