Προς το περιεχόμενο

Το Ίδρυμα Wikimedia παίρνει θέση για την αγωγή κατά συντάκτη της ελληνικης Wikipedia


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οποιος διαβασει τις 3 σελιδες θα καταλαβει το προβλημα της Ελλαδας.Μερικοι προσπαθουν να ερμηνευσουν τον νομο κατα το δοκουν.

 

Η επίμαχη αναφορά έχει να κάνει με τη λέξη «όνειδος», λέξη την οποία φέρεται να έχει χρησιμοποιήσει για τον ίδιο στην ιδιόχειρη διαθήκη του ο πρώην πεθερός του Κατσανέβα, ο Ανδρέας Παπανδρέου . Για την αναφορά αυτή ο 21χρονος συντάκτης παραθέτει σειρά από άρθρα εφημερίδων αλλά και ιστοσελίδες όπου γίνεται αναφορά στο ίδιο λήμμα

Απο τη στιγμη που σου στελνει καποιος εξωδικο πριν 2 χρονια εχεις ολο το χρονο να ανασκευασεις η να προσκομησεις το εγγραφο που το αποδεικνυει.

Το να επικαλεισε αλλες πηγες δεν σε καθιστα ανευθυνο στη διασπορα ψευδων ειδησεων.

Το πιο ευκολο πραγμα στην Ελλαδα ειναι να κατηγορησεις καποιον ,γιατι ανεβαζει κυκλοφοριες(εφημεριδες) και page rank (ιστοσελιδες).Ο Κατσανεβας μπορει να ειναι πολιτικο κουφαρι του παρελθοντος αλλα εχει  καθε δικαιωμα να υπερασπιστει τον εαυτο  του αν νομιζει οτι αδικειται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου κανω μια απλη ερωτηση.

Εχεις παιδια;αν ναι,εσυ να τα βαζεις αλλη υλη,να τα διδασκεις δικα σου βιβλια,να τα στειλεις σε ιδιωτικο σχολειο της δικακτεας επιλογης σου παντα,και γενικα οπου υπαρχει προπαγανδα συμφωνα με την γνωμη σου μακρυα.Διδαξε τα οτι θελεις εσυ.

 

Δεν εχω παιδια. Αν ειχα σαφως θα πηγαιναν σε κανονικο σχολειο. Ελπιζω να καταφερνα ομως να τους περασω την ιδεα οτι η αμφισβητιση ειναι δειγμα υγειους σκεψης και οχι κατι κατακριτεο. Φυσικα δεν μιλαω για την αμφισβητιση οποιουδηποτε γεγονοτος για χαριν αντιδρασης, εχω την εντυπωση ομως οτι αν και το διευκρινιζω παλι ειναι ψιλα γραμματα για σενα.

 

Εγω και εμαθα,γιατι διαβαζα και δεν επαιζα lol,αλλα και απεκτησα κριτικη σκεψη.Οσο αμφιβαλεις για την δικη μου,για των συνανθρωπων σου,του γειτονα σου κτλ,τοσο θα μπορουσα να αμφιβαλω και'γω για την δικη σου.

Δεν μου απαντησες ομως.Αυτα που αναφερεις οσα εμαθες,εφοσον δεν σου τα δινει το αχρηστο σχολειο κατα την γνωμη σου,εσυ απο που τα εμαθες;

Ποιον ειχες δασκαλο;μηπως ησουν αυτοφωτος;

 

Σε αυτο το σημειο αναρωτιεμαι αν καταλαβες οτι η αναφορα μου στο αχρηστο σχολειο μονο και μονο επειδη το εκπαιδευτικο συστημα  περιεχει και το στοιχειο της προπαγανδας εγινε με ειρωνικο τονο

 

Θα ηθελα να ανεφερεις ενα μικρο παραδειγμα των οσων ισχυριζεσαι,οπως...

Ποια θεωρεις προγανδα στο μαθημα της ιστοριας;αυτα που σε συμφερουν,ή που δεν σε συμφερουν;διοτι συναντω και τετοιους στην ζωη μου.

 

Συγκεκριμενα παραδειγματα δεν εχουν σημασια, ουτε αν με συμφερουν ή οχι. Αληθεια γιατι να με συμφερει ουτως ή αλλως? Θεωρω τουλαχιστον αφελες να νομιζεις οτι η διδιακτικη υλη του σχολειου θα παρουσιαζει μια αμεροληπτη εκδοχη των πραγματων. Αυτο δεν την κανει αχρηστη ενω μπορει να πετυχει το σκοπο της χωρις καν να παραθετει ανακριβειες. Πολλες φορες αρκει η επιλεκτικη παραλειψη ή επιλογη τροπου ερμηνειας των γεγονοτων.

 

Αυτο απο μονο του δεν ειναι απαραιτητα κατακριτεο. Ισως ειναι και αναποφευκτο. Καθε ερμηνεια περιεχει εστω και ελεχιστη δοση μεροληψιας. Γι αυτο εχει σημασια να ειμαστε ανοιχτοι στο ενδεχομενο αναθεωρησης αποψεων και ενημερωσης απο πηγες που εξεταζουν τα πραγματα απο αλλη σκοπια. Αυτο φυσικα δεν περιοριζεται στην ιστορια και ειναι ακριβως αυτο που εννοω οταν μιλαω για αμφισβητιση

Αν θεωρεις οτι επειδη το εμαθες στο σχολειο ετσι ειναι και αρα ο,τι διαβαζεις που δεν ταιριαζει το απορριπτεις, λυπαμαι που το λεω αλλα σιγουρα κριτικη σκεψη δεν εχεις

 

Αυτοακυρωνεσαι.Εσυ που δεν πηγες σχολειο,και με την τρομερη κριτικη σκεψη,να μην εχεις καταλαβει πως φτασαμε σε αυτο το σημειο;

Ολα τα παιδια εδω το καταλαβαν.Διαβασε τα παραπανω σχολια και θα καταλαβεις.Μην στοχευεις μονο τα δικα μου. :P :D

 

Τουλαχιστον ενας φαινεται οτι δεν το καταλαβε. Απ'ολους τους υπολοιπους οποιος θελει θα χαρω να μου εξηγησει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεχωρα ποιος ειναι ο Κατσανεβας και ποιος ειναι ο Diu σας φερνω ενα παραδειγμα...

 

 Εστω οτι ο Diu ειναι τραγουδιστης... Ειμαι εγω ανταγωνιστης τραγουδιστης που κλεβει την δοξα... Γραφω δημοσια σε ολα τα φορουμ οτι ο Diu ειναι παιδεραστης! Ελευθερια στο ιντερνετ εχουμε, αλλα παρολο αυτα βαζει λυτους και δεμενους με βρισκει μου κανει αγωγη... Παμε δικαστηριο και δικαιωνεται, εχει γινει το σουσουρο εχει γραφτει σε εφημεριδες... αποσυρω λοιπον ολες τις αναρτησεις απο τα φορουμ και γραφω στο wiki

Diu, γνωστος τραγουδιστης με πολλες επιτυχιες στο λογαριασμο του, προκαλεσε αισθηση οταν κατηγορηθηκε για παιδεραστια αλλα τελικα στο δικαστηριο δικαιωθηκε βαζω λινκ, βαζω παραπομπες με τα αρθρα απο τις εφημεριδες ολα ΟΚ και συμφωνα με τους κανονισμους του wiki... 

 

Το σβηνει ο diu αυτο, το ξαναβαζω, το σβηνει το ξαναβαζω, αν εν τελει μου κανει μηνηση ο diu θα εχει αδικο???

Στην επιμαχη περιπτωση ΓΙΑΤΙ ΕΠΕΜΕΝΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΤΕΙ ΞΑΝΑ ΤΟ ΕΠΙΜΑΧΟ ΣΗΜΕΙΟ δεν προβληματιζει κανενα? Στις τεσσερις παραγραφους κειμενο οι δυο ειναι κουτσομπολιο!! Συγνωμη αλλα εγω ενα δικιο στο Κατσανεβα (οποιος και αν ειναι αυτος) το δινω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεχωρα ποιος ειναι ο Κατσανεβας και ποιος ειναι ο Diu σας φερνω ενα παραδειγμα...

 

 Εστω οτι ο Diu ειναι τραγουδιστης... Ειμαι εγω ανταγωνιστης τραγουδιστης που κλεβει την δοξα... Γραφω δημοσια σε ολα τα φορουμ οτι ο Diu ειναι παιδεραστης! Ελευθερια στο ιντερνετ εχουμε, αλλα παρολο αυτα βαζει λυτους και δεμενους με βρισκει μου κανει αγωγη... Παμε δικαστηριο και δικαιωνεται, εχει γινει το σουσουρο εχει γραφτει σε εφημεριδες... αποσυρω λοιπον ολες τις αναρτησεις απο τα φορουμ και γραφω στο wiki

Diu, γνωστος τραγουδιστης με πολλες επιτυχιες στο λογαριασμο του, προκαλεσε αισθηση οταν κατηγορηθηκε για παιδεραστια αλλα τελικα στο δικαστηριο δικαιωθηκε βαζω λινκ, βαζω παραπομπες με τα αρθρα απο τις εφημεριδες ολα ΟΚ και συμφωνα με τους κανονισμους του wiki... 

 

Το σβηνει ο diu αυτο, το ξαναβαζω, το σβηνει το ξαναβαζω, αν εν τελει μου κανει μηνηση ο diu θα εχει αδικο???

 

Στην επιμαχη περιπτωση ΓΙΑΤΙ ΕΠΕΜΕΝΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΤΕΙ ΞΑΝΑ ΤΟ ΕΠΙΜΑΧΟ ΣΗΜΕΙΟ δεν προβληματιζει κανενα? Στις τεσσερις παραγραφους κειμενο οι δυο ειναι κουτσομπολιο!! Συγνωμη αλλα εγω ενα δικιο στο Κατσανεβα (οποιος και αν ειναι αυτος) το δινω...

 

Συγγνώμη αλλά έτσι είναι το σωστό να γραφτεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα αν ειναι συκοφαντεια γιατι να γραφτει? Αυτο δεν καταλαβαινω εγω... Να υπηρχε καταδικη το καταλαβαινω...

 

Εγω πχ χωρις να διαβασω το wiki οταν διαβασα την ειδηση κατευθειαν "εκραξα" τον Κατσανεβα, αλλα οταν ειδα το αρθρο στο wiki και το ιστορικο της σελιδας, ενα δικιο του το δινω... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kανενας λογος δεν υπαρχει να κανω οτι δεν καταλαβαινω.Μαλλον εσυ ξεχνας τα λαικα δικαστηρια.Και'γω ανθρωπος των 500 ευρω ειμαι.Οταν ομως θα ειναι να ανοιξω το στομα μου,και θα ξερω τι λεω,και θα εχω αποδειξεις. Κανεις δεν θα σου πει οτι ολα τα πραγματα δεν θελουν,δεν χρηζουν βελτιωση.Απολυτα συμφωνος.Αλλα η καινουρια μοδα των ιντερνιακων δικαστηριων,και της τηλεορασης με βρισκει απολυτα αντιθετο.

 

Αυτη τη στιγμή αυτός που δικάζεται είναι ο Diu και όχι ο Κατσανέβας. Οπότε σύμφωνα με τα τυπικά της Δικαιοσύνης θα ταίριαζε να θεωρούμε τον κάθε Diu αθώο μέχρις αποδείξεως του αντιθέτου....  Το γραψα και πιο πρίν, δεν βλέπω το θέμα τόσο απο νομικής πλευράς όσο στην ηθική του διάσταση.

 

 

Οσο δε για την ιστορια,εχεις κτι συγκεκριμενα στο μυαλο σου,ή ειναι σκεψη που απορρεει με την λογικη,αφου καποιοι εχουν λεφτα για τα δικαστηρια,θα εχουν και για την εκπαιδευση;

 

Χρειάζεσαι απάντηση. Δές τις σπουδές των τελευταίων πρωθυπουργών μας. Εκτός αν θεωρείς οτι ο μέσος Ελληνας έχει τη δυνατότητα να στείλει τα παιδιά του σε αμερικάνικα κολέγια, στο Πρίνστον ή στην Οξφόρδη... Στην χώρα κυριαρχεί μια ελίτ που μονάχα τα μέλη της έχουν την δυνατότητα να ανελιχθούν στις υψηλότερες θέσεις(με ελάχιστες εξαιρέσεις). Και δεν είναι μόνο στην πολιτική, ούτε είναι κάτι πρωτόγνορο, πάντα γινόταν.  Απλα τώρα το παραμύθι περι ίσων δικαιωμάτων, περι ίσης αντιμετώπισης των φτωχων και των πλούσιων, περι της κοινωνικοπολιτικής ανέλιξης όλων των τάξεων του λάου έχει απλα... ξεφυγει... 

 

Στην φιλοσοφικη αν πας σπουδασεις,στηριζεσαι σε κειμενα,απομνημονευματα,κ.α,για να βγαλεις  συμπερασματα.Στηριζεσαι σε πηγες.

Δηλαδη αν σου μιλησω για την Μικρασιατικη καταστροφη,θα μου πεις πληρωθηκανε καποιοι για να μας τα βαλουν σημερα στα σχολικα μας βιβλια;εχεις αποδειξεις οτι δεν εγινε ετσι;εχεις κατι αλλο να μας πεις;που το στηριζεις;Ποιες ειναι οι πηγες σου;

Εγω μια χαρα τα βρισκω ολα,και αν θελω να μαθω,να συγκρινω κατι περισσοτερα,αλλοι ποσοι ιστορικοι εχουν βγαλει βιβλια.

 
 

Πηγές... Διάβασε το βιβλίο του Horton("The Blight of Asia"), αμερικανού πρόξενου που θήτευσε στην Σμύρνη την περίοδο της καταστροφής και του  πρέσβη των HΠΑ στην Κων/πολη, H. Morgenthau(Τα μυστικά του Βοσπόρου). Πρόσεξε όμως οτι το δόγμα των ΗΠΑ εκείνη την περίοδο ήταν αυτο της αυτοδιάθεσης των λαών, με απλα λόγια δεν ήθελαν να ανακατεύονταν εκτος αν ηταν απολύτως απαραίτητο... Ο Horton κατηγόρησε αργότερα τόσο τους συμμάχους όσο και τους συμπατριώτες του για τα συμβάντα της καταστροφής της Σμύρνης. Είπε οτι αρκούσε μια οβίδα σε μια  συνοικία ως επίδειξη ισχύος ώστε να σταματούσε ο όχλος όσα έπραξε αργότερα... 

 

 

Ακομη και ιστορικοι που διδασκομαστε σημερα,μεγαλοι πανω στους οποιους στηριζομαστε σε μεγαλο ογκο,ειναι απο προφορικη παραδοση κλπ.

 

Με την προφορική παράδοση ασχολούνται άλλες επιστήμες και όχι η Ιστορία... Τα προβλήματα εμφανίζονται όταν η πολιτική θέλει να αναμιχθεί με την ιστορία, για παράδειγμα στα σχολικα βιβλία. Αλλωστε δεν είναι τυχαίο οτι έχουν γίνει έρευνες πάνω στα σχολικά βιβλία των Βαλκανίων και στο πόσο αυτά αλλάζουν ανάλογα με τις εξελίξεις της κάθε περιόδου. 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι ρεζίλι θα γίνουμε διεθνώς  :wacko:

Κλασσικά.... Αντι να ασχολουμαστε με φλεγονται ζητηματα ασχολουμαστε με την ανυπαρκτη υποληψη τους....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεχωρα ποιος ειναι ο Κατσανεβας και ποιος ειναι ο Diu σας φερνω ενα παραδειγμα...

 

 Εστω οτι ο Diu ειναι τραγουδιστης... Ειμαι εγω ανταγωνιστης τραγουδιστης που κλεβει την δοξα... Γραφω δημοσια σε ολα τα φορουμ οτι ο Diu ειναι παιδεραστης! Ελευθερια στο ιντερνετ εχουμε, αλλα παρολο αυτα βαζει λυτους και δεμενους με βρισκει μου κανει αγωγη... Παμε δικαστηριο και δικαιωνεται, εχει γινει το σουσουρο εχει γραφτει σε εφημεριδες... αποσυρω λοιπον ολες τις αναρτησεις απο τα φορουμ και γραφω στο wiki

Diu, γνωστος τραγουδιστης με πολλες επιτυχιες στο λογαριασμο του, προκαλεσε αισθηση οταν κατηγορηθηκε για παιδεραστια αλλα τελικα στο δικαστηριο δικαιωθηκε βαζω λινκ, βαζω παραπομπες με τα αρθρα απο τις εφημεριδες ολα ΟΚ και συμφωνα με τους κανονισμους του wiki... 

 

Το σβηνει ο diu αυτο, το ξαναβαζω, το σβηνει το ξαναβαζω, αν εν τελει μου κανει μηνηση ο diu θα εχει αδικο???

 

Στην επιμαχη περιπτωση ΓΙΑΤΙ ΕΠΕΜΕΝΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΤΕΙ ΞΑΝΑ ΤΟ ΕΠΙΜΑΧΟ ΣΗΜΕΙΟ δεν προβληματιζει κανενα? Στις τεσσερις παραγραφους κειμενο οι δυο ειναι κουτσομπολιο!! Συγνωμη αλλα εγω ενα δικιο στο Κατσανεβα (οποιος και αν ειναι αυτος) το δινω...

 

Μάλλον έχεις μπερδευτεί από το ασύστολο τρολάρισμα του thread από 1-2 άτομα που μάλλον προσπαθούν να αυξήσουν το postcount τους.

Πάμε πάλι..

Αν διαβάσεις τις πηγές θα δεις όιι:

 

 

Διαβάζοντας τα δημοσιεύματα της εποχής, γίνεται σαφές ότι κανένας δεν αμφισβητεί ότι η διαθήκη όντως γράφηκε από τον Ανδρέα Παπανδρέου. Η δίκη ασχολείται μόνο με την γνησιότητα της διαθήκης στο πεδίο της χρονολογίας, δηλαδή αν είναι προχρονολογημένη ή όχι. Επιπλέον, η κόρη του Ανδρέα Παπανδρέου, Σοφία, ισχυρίζεται ότι κάποιοι άλλοι πίεσαν τον πατέρα της να γράψει τον συγκεκριμένο χαρακτηρισμό, ο οποίος δεν συνάδει με το ήθος του ανδρός.

 

 

Αυτό ακριβώς ανέφερε και η wikipedia,

 

λίγο μετά τον θάνατο του Ανδρέα Παπανδρέου, πεθερού του Κατσανέβα, ανοίχτηκε η πρώτη ιδιόχειρη διαθήκη του, με ημερομηνία 24 Νοεμβρίου 1990, στην οποία τον χαρακτήριζε "όνειδος" για την οικογένεια και τον κατηγορούσε ότι προσπάθησε να εκμεταλλευτεί πολιτικά το όνομα του Γεωργίου Παπανδρέου και του ίδιου[2][3], χαρακτηρισμούς που η Σοφία Κατσανέβα απέδωσε σε τρίτους και όχι στον πατέρα της[4][5]

 

 

 

αλλά η αναφορά και μόνο ενοχλει τον Κατσανέβα.

Οπότε το παράδειγμα σου είναι λάθος, αφου δεν πρόκειται για συκοφαντία αλλά για γεγονός που αδιαμφισβητητα έγινε. Η διαθήκη έχει γραφτεί και υπάρχει. Το αν έβαλε κανείς τον Παπανδρέου να τη γράψει είναι μια άλλη ιστορία, που άλλωστε αναφέρεται στο λήμμα.

Και πάμε άλλη μία για όποιον δεν κατάλαβε:

Δεν είναι συκοφαντία, ο τύπος προσπαθεί να διαγράψει ένα αδιαμφισβητητο γεγονός επειδή δεν του αρέσει.

Και το δικαστήριο απ' ότι φαίνεται συμφωνει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον έχεις μπερδευτεί από το ασύστολο τρολάρισμα του thread από 1-2 άτομα που μάλλον προσπαθούν να αυξήσουν το postcount τους.

Πάμε πάλι..

Αν διαβάσεις τις πηγές θα δεις όιι:

 

 

Αυτό ακριβώς ανέφερε και η wikipedia,

 

 

αλλά η αναφορά και μόνο ενοχλει τον Κατσανέβα.

Οπότε το παράδειγμα σου είναι λάθος, αφου δεν πρόκειται για συκοφαντία αλλά για γεγονός που αδιαμφισβητητα έγινε. Η διαθήκη έχει γραφτεί και υπάρχει. Το αν έβαλε κανείς τον Παπανδρέου να τη γράψει είναι μια άλλη ιστορία, που άλλωστε αναφέρεται στο λήμμα.

Και πάμε άλλη μία για όποιον δεν κατάλαβε:

Δεν είναι συκοφαντία, ο τύπος προσπαθεί να διαγράψει ένα αδιαμφισβητητο γεγονός επειδή δεν του αρέσει.

Και το δικαστήριο απ' ότι φαίνεται συμφωνει.

 

Γράψε το 2-3 φορές ακόμα γιατί πολλοί δεν θέλουν να το καταλάβουν. :-)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν εχω παιδια. Αν ειχα σαφως θα πηγαιναν σε κανονικο σχολειο. Ελπιζω να καταφερνα ομως να τους περασω την ιδεα οτι η αμφισβητιση ειναι δειγμα υγειους σκεψης και οχι κατι κατακριτεο. Φυσικα δεν μιλαω για την αμφισβητιση οποιουδηποτε γεγονοτος για χαριν αντιδρασης, εχω την εντυπωση ομως οτι αν και το διευκρινιζω παλι ειναι ψιλα γραμματα για σενα.

 

Σε αυτο το σημειο αναρωτιεμαι αν καταλαβες οτι η αναφορα μου στο αχρηστο σχολειο μονο και μονο επειδη το εκπαιδευτικο συστημα  περιεχει και το στοιχειο της προπαγανδας εγινε με ειρωνικο τονο

 

Συγκεκριμενα παραδειγματα δεν εχουν σημασια, ουτε αν με συμφερουν ή οχι. Αληθεια γιατι να με συμφερει ουτως ή αλλως? Θεωρω τουλαχιστον αφελες να νομιζεις οτι η διδιακτικη υλη του σχολειου θα παρουσιαζει μια αμεροληπτη εκδοχη των πραγματων. Αυτο δεν την κανει αχρηστη ενω μπορει να πετυχει το σκοπο της χωρις καν να παραθετει ανακριβειες. Πολλες φορες αρκει η επιλεκτικη παραλειψη ή επιλογη τροπου ερμηνειας των γεγονοτων.

 

Αυτο απο μονο του δεν ειναι απαραιτητα κατακριτεο. Ισως ειναι και αναποφευκτο. Καθε ερμηνεια περιεχει εστω και ελεχιστη δοση μεροληψιας. Γι αυτο εχει σημασια να ειμαστε ανοιχτοι στο ενδεχομενο αναθεωρησης αποψεων και ενημερωσης απο πηγες που εξεταζουν τα πραγματα απο αλλη σκοπια. Αυτο φυσικα δεν περιοριζεται στην ιστορια και ειναι ακριβως αυτο που εννοω οταν μιλαω για αμφισβητιση

Αν θεωρεις οτι επειδη το εμαθες στο σχολειο ετσι ειναι και αρα ο,τι διαβαζεις που δεν ταιριαζει το απορριπτεις, λυπαμαι που το λεω αλλα σιγουρα κριτικη σκεψη δεν εχεις

 

Τουλαχιστον ενας φαινεται οτι δεν το καταλαβε. Απ'ολους τους υπολοιπους οποιος θελει θα χαρω να μου εξηγησει

Mε λιγα λογια,δεν απαντας σε τιποτε,οταν οι ερωτησεις μου ηταν ξεκαθαρες.

Απλα δειχνεις με τα λογια σου μια αμφισβητηση,την οποια δεν μπορεις να προσδιορισεις.Δεν σου ειπα να μην αμφισβητεις.Το καθε υγιες προσωπο μιας κοινωνιας αμφισβητει και θελει να αλλαξουν πραγματα,συμφωνα παντα με την δικη του κριτικη σκεψη,η οποια ειναι ενα μειγμα ΑΜΕΤΡΗΤΩΝ προσωπικων βιωματων,κοινωνικης θεσης,μορφωσης,οικογενειακης καταστασης και περιβαλλοντος,και φυσικα της ιδιας ιδιοσυγκρασιας του.Ακομη και να επικρατησει αυτο που θα ηθελες εσυ,πιθανοτατα και το μονο σιγουρο ειναι στις επομενες γενιες(βασει αυτων που ανεφερα),δεν θα τους προσφερε καμια εκφραση στις δικες τους επιλογες και πεποιθησεις.

Ολα αυτα ειναι υγιη.Τιποτε δεν μενει στασιμο.

Αυτο που προσπαθω να σου πω,ειναι οτι εκφραζεις μια διαρκης αμφισβητηση,φαινεται στα λογια σου ενας στειρος αρνητισμος,οταν αυτα που εμαθες στο σχολειο(οπως ολοι μας),οδηγησαν τον καθενα μας σε διαφορετικα μονοπατια.

Δεν υπαρχει λαθος και σωστο.Υπαρχει το υπευθυνο,οπως σωστα ανεφερε και τονισε ενας αλλος φιλος σε προηγουμενα σχολια.

Ολοι μας πηγαμε σε δημοσιο σχολειο,με την ιδια δικακτεα υλη,ΑΛΛΑ στην ζωη μας,βασει των παραγοντων που ανεφερα,καταληξαμε σε διαφορετικα μονοπατια,ιδεολογιες κλπ.Κανεις δεν θα σου πει οτι ζουμε σε εναν τελειο κοσμο,και οποιος το πει,απλα δεν ξερει τι του γινεται.Δεν διαφωνω με την αμφισβητηση.Διαφωνω και θα στο ξαναπω με οτιδηποτε προσεγγιζει τα ορια του απολυτου και του στειρου.

Στο σχολειο μαθαινεις πραγματα,αλλα και δημιουργεις κριτικη σκεψη,την οποια θα διαμορφωσεις εσυ και θα αξιοποιησεις αργοτερα οπως εισαι και θα εισαι ελευθερος.Γι'αυτο υπαρχουν τα πανεπιστημια,γι'αυτο υπαρχουν εκατομυρια βιβλια.Μεχρι να ενηλικιωθεις,καποιοι ειναι υπευθυνοι για εσενα(γονεις,σχολειο,κοινωνια).Μετα θα εισαι υπευθυνος εσυ για καποιους αλλους με την σειρα σου.

Δεν θα συμφωνησουμε ποτε σε ολα,ουτε θα εχουμε τις ιδιες αποψεις ποτε.Αυτο ειναι υγιες.Απλα ειναι τα πραγματα.Εκατο ανθρωποι,εκατο γνωμες.Ποιος ειναι σωστος;κανεις.

Στην ζωη υπαρχει προσεγγιση,ευθυνη.Οταν επιλυεις ενα προβλημα,προκυπτουν αλλα δεκα.Ετσι ειναι,και δεν μπορεις να κανεις κατι γι'αυτο.

Με τους συνανθρωπους σου,θα πρεπει να μαθεις να συνυπαρχεις.Αν δεν μπορεις,απλα απομονωνεσαι απο το κοινωνικο συνολο.

 

 

Αυτη τη στιγμή αυτός που δικάζεται είναι ο Diu και όχι ο Κατσανέβας. Οπότε σύμφωνα με τα τυπικά της Δικαιοσύνης θα ταίριαζε να θεωρούμε τον κάθε Diu αθώο μέχρις αποδείξεως του αντιθέτου....  Το γραψα και πιο πρίν, δεν βλέπω το θέμα τόσο απο νομικής πλευράς όσο στην ηθική του διάσταση.

Δεν διαφωνησα καπου,αλλα συμφωνησα απο το πρωτο σχολιο μου κιολας.Ειπα...

Ο καθενας εχει δικαιωμα να σκει αγωγη,και εχοντας αποδειξεις γι'αυτο που επικαλειται να το παραθετει,και να δικαιωνεται.Διαβασε τι ειπα απο την αρχη,και θα δεις οτι λεω το ιδιο.Δεν καταδικασα κανεναν.

 

Χρειάζεσαι απάντηση. Δές τις σπουδές των τελευταίων πρωθυπουργών μας. Εκτός αν θεωρείς οτι ο μέσος Ελληνας έχει τη δυνατότητα να στείλει τα παιδιά του σε αμερικάνικα κολέγια, στο Πρίνστον ή στην Οξφόρδη... Στην χώρα κυριαρχεί μια ελίτ που μονάχα τα μέλη της έχουν την δυνατότητα να ανελιχθούν στις υψηλότερες θέσεις(με ελάχιστες εξαιρέσεις). Και δεν είναι μόνο στην πολιτική, ούτε είναι κάτι πρωτόγνορο, πάντα γινόταν.  Απλα τώρα το παραμύθι περι ίσων δικαιωμάτων, περι ίσης αντιμετώπισης των φτωχων και των πλούσιων, περι της κοινωνικοπολιτικής ανέλιξης όλων των τάξεων του λάου έχει απλα... ξεφυγει...

Το ειπα πιο πανω.Ολι πηγαμε στα ιδια σχολεια(δημοσια),ΑΛΛΑ στην πορεια εξελιχθηκαμε σε ατομα με σχεδον διαφορετικες αποψεις.

Οποτε αν ο Πρωθυπουργος πηγε σε κολεγιο,δεν με απασχολει.Τα ιδια μαθηματικα μαθαμε,τηνιδια φυσικη,τα ιδια μαθηματα των αρχιαων κ.ο.κ.

Απλα αυτος επελεξε βασει της ιδιοσυγκρασιας του(ολα περιλαμβανονται μεσα,υλικο και πνευματικο κομματι),αλλο μονοπατι.

Και'συ εαν εχεις μια επιχειρηση,και ενα παιδι,πρωτα το παιδι σου θα βαλεις μεσα να δουλεψει,και μετα ενα αλλο παιδι,που θα ειναι πιο αξιο(πτυχια γλωσομαθειας,πανεπιστημιο,μεταπτυχιακα κ.α) απο το δικο σου.Με την μονη διαφορα Υπερ του "Πρωθυπουργο",οτι αυτος εξελεγεται απο την κοινωνια,ενω το παιδι σου οχι!

Αν εχουμε κακους ηγετες,ειναι διοτι υπαρχουν κακοι ψηφοφοροι!Με οτι θα μπορουσε να σημαινει και να συνεπαγεται αυτο.

Ισως οι δικες σου επιλογες,αλλα και δισκαλιες,ιδεολογιες,αποψεις στα δικα σου παιδια στο μελλον,να οδηγησουν σε πιο χειροτερους ψηφοφορους,που αυτοι με την σειρα τους,να αναδειξουν χειροτερους ηγετες.Δεν το ξερεις,Δεν το ξερω.That's life.

 

Πηγές... Διάβασε το βιβλίο του Horton("The Blight of Asia"), αμερικανού πρόξενου που θήτευσε στην Σμύρνη την περίοδο της καταστροφής και του  πρέσβη των HΠΑ στην Κων/πολη, H. Morgenthau(Τα μυστικά του Βοσπόρου). Πρόσεξε όμως οτι το δόγμα των ΗΠΑ εκείνη την περίοδο ήταν αυτο της αυτοδιάθεσης των λαών, με απλα λόγια δεν ήθελαν να ανακατεύονταν εκτος αν ηταν απολύτως απαραίτητο... Ο Horton κατηγόρησε αργότερα τόσο τους συμμάχους όσο και τους συμπατριώτες του για τα συμβάντα της καταστροφής της Σμύρνης. Είπε οτι αρκούσε μια οβίδα σε μια  συνοικία ως επίδειξη ισχύος ώστε να σταματούσε ο όχλος όσα έπραξε αργότερα...

Kαι στους ελληνικους πολεμους(1821),αν η Ελλαδα επαιρνε τα δανεια της Αγγλιας που ηταν να παρουμε,τα πλοια και ενα σωρο αλλα,ο πολεμος θα ειχε διαφορετικη εκβαση κατα πασα πιθανοτητα σιγουρα.Με λιγοτερες εκ των εσω απωλειες.

Αυτο δεν μου λεει κατι.Καποιοι αποφασιζουν πραγματα,για τους δικους τους λογους.Ειτε αυτα φανταζουν αδικα,ειτε δικαια,παντα θα υπαρχει η αλλη πλευρα,και μια διαφορετικη προσεγγιση.

Το ζητουμενο ειναι.Μπορουμε να συνυπαρχει ολος ο Πλανητης ειρηνικα,και καποιοι να μην επιζητουνε τα συμφεροντα τους;την δυναμη της εξουσιας;και αν ναι,ποιος θα μου διαφυλαξει οτι η περιοδος απολαυσης αυτης θα κρατησει για πολυ;το κακο μπορει να εμποδιστει απο πολλους,αλλα και εναν,και το αντιθετο.Παντα θα υπαρχει το ΘΑ.

 

Με την προφορική παράδοση ασχολούνται άλλες επιστήμες και όχι η Ιστορία... Τα προβλήματα εμφανίζονται όταν η πολιτική θέλει να αναμιχθεί με την ιστορία, για παράδειγμα στα σχολικα βιβλία. Αλλωστε δεν είναι τυχαίο οτι έχουν γίνει έρευνες πάνω στα σχολικά βιβλία των Βαλκανίων και στο πόσο αυτά αλλάζουν ανάλογα με τις εξελίξεις της κάθε περιόδου.

Προφανως δεν καταλαβες τι εννοουσα.Κανεις Ιστορικος δεν εζησε στα χρονια των γεγονοτων(μιλαω για την Ιστορικη μεθοδο).Αυτο ανεφερα.

Πως ειναι δυνατον ενας Ιστορικος να ειναι παρων σε καθε πολεμο ταυτοχρονα;μιλησα για την μεθοδο συγγραφης.Ειτε στα παλαια,ειτε στα νεοτερα χρονια.

Αυτο που αναφερεις,εχει να κανει με την ιδια την κοινωνια,και οχι με το πως διαδραματιστηκε ενα γεγονος.

Για να βρεις την καλυτερη προσεγγιση,θελει προσοπικη ερευνα και μελετη,η οποια ειναι αδυνατη να αποτυπωθει μεσα στο πλαισιο της γενικης παιδειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην αγανακτείτε. Μιλάμε για το σύστημα που πρόσφατα εκδίκασε να αρθούν οι "αδικίες" στα ειδικά μισθολόγια, δηλαδή στούς μισθούς τους και στους μισθούς των υπολοίπων πραιτωριανών. Ολοταχώς για την Ουγκάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ισχυει αυτο που λετε ΟΚ ισως εχω καταλαβει λαθος, ομως η ιδια η wiki το λεει αλλιως...

 

Kάποιοι δικαστικοί υποστήριξαν[4] ότι η διαθήκη ήταν γνήσια αλλά όμως προχρονολογημένη. Το 2003 ο Σπύρος Καρατζαφέρης καταδικάστηκε από το Πολυμελές Πρωτοδικείο Αθηνών, σε πρώτο βαθμό, σε αποζημίωση δέκα εκατομμυρίων δραχμών για συκοφαντική δυσφήμηση προς το πρόσωπο του Θεόδωρου Κατσανέβα...

 

Εαν υπαρχει αποφαση για συκοφαντικη δυσφημηση κακως κανουν και την αναπαραγουν... 

 

Τελος παντων δεν θα καθησω να κανω τον υπερασπιστη του Κατσανεβα ουτε εχω και καμμια ορεξη, απλα ο καθενας εχει την αποψη του... παντως ενδιαφερον θα εχει πως θα καταφερει να μην ξαναεμφανιστει το σημειο αυτο, με αγωγες σε χρηστες πιστευω και ο ιδιος καταλαβαινει κανει μια τρυπα στο νερο... Η' θα κινηθει δικαστικα κατα της μητρικης εταιριας Η' θα εχει επιτελιο να αναιρει συνεχεια το αρθρο!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καταδίκη του Καρατζαφέρη είχε να κάνει με τον τρόπο χρησης της πληροφορίας αυτής. Είχε βγάλει την εφημερίδα του με πρωτοσέλιδο "όνειδος" και ποιός ξέρει τι άλλο έγραφε μέσα για τον Κατσανέβα. Ούτε εκει δεν αμφισβητήθηκε η διαθήκη.

 

Υπάρχουν όλα αυτά στις πηγές αλλά με τόσα άσχετα που έχουν γραφτεί εδώ μέσα λογικό είναι να γίνονται παρεξηγήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...