Προς το περιεχόμενο

Υαλουρονικό Οξύ απορίες


Walternet

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το υαλουρονικο αναφερεται σε καθε βιβλιο φαρμακολογιας που αναφερεται στη ρευματοειδη αρθριτιδα. Εχει δραση εναντια στην ρευματοειδη αρθριτιδα, απλα δε χρησιμοποιειται πλεον τοσο, επειδη εχουν βγει νεοτερα φαρμακα.

 

Το οτι προβαλλεται απο τιλεμαρκετινγκ δεν μου λεει κατι.

 

*Σπουδασα φαρμακευτικη

Επεξ/σία από alani123321
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Δεν κατάλαβα πως προκύπτει ότι είναι μούφα, εδώ απλά λέει τι υποτίθεται πως κάνει και έχει και 129 θετικά reviews.

 

Δεν καταλαβες γιατι δεν το διαβασες, ειδες μονο το overview. Αν δεις το uses, λέει σε ποιες περιπτωσεις και μορφες ειναι αποτελεσματικο.

Κι αλλο hint: "insufficient evidence" κατά πάσα πιθανότητα σημαίνει μούφα. Και επειδη απο πάνω λέει "possibly effective for osteoarthritis", πριν βιαστει κανεις να κανει "χα! λες βλακειες idomenea" συμπληρωνει και "when injected into the joint by a healthcare provider" και "results vary".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το υαλουρονικο αναφερεται σε καθε βιβλιο φαρμακολογιας που αναφερεται στη ρευματοειδη αρθριτιδα. Εχει δραση εναντια στην ρευματοειδη αρθριτιδα, απλα δε χρησιμοποιειται πλεον τοσο, επειδη εχουν βγει νεοτερα φαρμακα.

 

Το οτι προβαλλεται απο τιλεμαρκετινγκ δεν μου λεει κατι.

 

*Σπουδασα φαρμακευτικη

Αν μπορείς, πες μερικά νεότερα πιο αποτελεσματικά φάρμακα να τα κοιτάξω που θέλω για τη γιαγιά μου...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορείς, πες μερικά νεότερα πιο αποτελεσματικά φάρμακα να τα κοιτάξω που θέλω για τη γιαγιά μου...

Ειναι τα λεγομενα βιολογικα φαρμακα οπως ανακινρα και ετανερσεπτη.

Αλλα τυπου μεθοτρεξατης, λεφλουνομιδης και καποια ανοσοκατασταλτικα για να σταματησουν τις φλεγμονες που δημιουργουνται στις αρθρωσεις και φερνουν πονο.

 

Προφανως αν θες να αντιμετωπισεις σοβαρα την ασθενεια (περιπτωσεις που δυσκολευεσαι να περπατησεις και εξελισσεται πολυ γρηγορα π.χ.) πας σε γιατρο και δε ρωτας στο φορουμ του ινσομνια :P

 

Καποια φαρμακα και απο αυτα που εγραψα χορηγουνται με ενεση απευθειας στις προβληματικες αρθρωσεις.

 

Οποτε ρωτα το φαρμακοποιο της γειτονιας για κατι απλο (εγω μολις τελειωσα τη σχολη) και για "ισχυρες" θεραπειες τον γιατρο.

 

Παντως θελει υπομονη για να δεις αποτελεσματα (6μηνο+) και ισως να μην ενθουσιαστεις με τα αποτελεσματα..

 

*Αποτι βλεπω το ανακινρα που σου γραφω παραπανω κανει 700 ευρω.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι τα λεγομενα βιολογικα φαρμακα οπως ανακινρα και ετανερσεπτη.

Αλλα τυπου μεθοτρεξατης, λεφλουνομιδης και καποια ανοσοκατασταλτικα για να σταματησουν τις φλεγμονες που δημιουργουνται στις αρθρωσεις και φερνουν πονο.

 

Προφανως αν θες να αντιμετωπισεις σοβαρα την ασθενεια (περιπτωσεις που δυσκολευεσαι να περπατησεις και εξελισσεται πολυ γρηγορα π.χ.) πας σε γιατρο και δε ρωτας στο φορουμ του ινσομνια :P

 

Καποια φαρμακα και απο αυτα που εγραψα χορηγουνται με ενεση απευθειας στις προβληματικες αρθρωσεις.

 

Οποτε ρωτα το φαρμακοποιο της γειτονιας για κατι απλο (εγω μολις τελειωσα τη σχολη) και για "ισχυρες" θεραπειες τον γιατρο.

 

Παντως θελει υπομονη για να δεις αποτελεσματα (6μηνο+) και ισως να μην ενθουσιαστεις με τα αποτελεσματα..

 

*Αποτι βλεπω το ανακινρα που σου γραφω παραπανω κανει 700 ευρω.. 

Μωρέ έχει πάει όχι σε γιατρό αλλά σε πολλούς γιατρούς κι έχει πάρει και χάπια, έχει κάνει και διάφορες ενέσεις, αλλά από μία ηλικία και μετά οι γιατροί συνέχεια σου λένε να μην κάνεις τίποτα, ότι δε χρειάζεται, αλλά επειδή δυσκολεύεται να περπατάει, είναι πρόβλημα...

Θα ρίξω μια ματιά σε αυτά που είπες, σ'ευχαριστώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιο πισω γραφτηκε οτι bottox=υαλουρονικο οξυ λαθος το bottox η bottolium ειναι η αλλαντικη τοξινη η οποιο εκτος απο την κοσμιτικη ιατρικη χρησιμοποιειται και ορθοπαιδικους και νευρολογικους σκοπους

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...