Προς το περιεχόμενο

ΟΤΕ: με καλεί κόσμος και μου λέει ότι του τηλεφώνησα, ενώ δεν το έχω κάνει + λανθασμένη αναγνώριση στις εισερχόμενες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 ώρες πριν, markon είπε

Για να μην ανοίγω άλλο θέμα, έχω σταθερό ΟΤΕ σήμερα καλώ σταθερό νούμερο που ανήκει στην στην nova,και. ακούω το έξεις ότι ο αριθμός αυτός δεν ανήκει σε συνδρομητή ,το συγκεκριμένο νούμερο χθες λειτουργούσε κανονικά, τώρα το πρόβλημα είναι από τον δικό μου παροχο,και οποίο νούμερο nova και αν καλούσα,θα άκουγα το ίδιο μήνυμα ή έχει πρόβλημα η nova και όποιος καλεί σταθερό nova ακούει αυτό το μήνυμα

Εχεις κανει κάποια μεταβολη στο σταθερο σου τελευταια, φορητοτητα ή κατι αλλο;

Να μην μπορείς να καλεσεις κανενα αριθμο νοβα ειναι πολυ περίεργο, δωστο σε βλάβη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά έχω το ίδιο πρόβλημα ακριβώς. Με καλούν ξημερώματα διάφοροι αριθμοί. Πριν λίγο μου ήρθε μήνυμα στο Viber και με ρωτούσε τι ψάχνω. Όταν τον ρώτησα που βρήκε το νούμερο μου μου είπε ότι τον κάλεσα εγώ. Εγώ δεν κάλεσα κανέναν…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SpyrosJDM είπε

Παιδιά έχω το ίδιο πρόβλημα ακριβώς. Με καλούν ξημερώματα διάφοροι αριθμοί. Πριν λίγο μου ήρθε μήνυμα στο Viber και με ρωτούσε τι ψάχνω. Όταν τον ρώτησα που βρήκε το νούμερο μου μου είπε ότι τον κάλεσα εγώ. Εγώ δεν κάλεσα κανέναν…

Κατ'αρχας θα πρεπει να δεις εαν τα νουμερα τα οποια σε καλουν πισω, ειναι κανονικα ή απατες. 

Εαν ειναι κανονικα νουμερα και δεν εχουν καποια σχεση μεταξυ τους αυτοι οι ανθρωποι, θα πρεπει να μιλησεις με τον παροχο σου για ελεγχο γραμμης (αμφιβαλλω αν ο υπαλληλος ξερει τι ειναι αυτο, οποτε ισως χρειαστει να παρεις 2-3 φορες για να πετυχεις 2-3 διαφορετικους υπαλληλους μπας και βρεις προκοπη).

Ζητησε τους επισης να δουνε για τυχον εκτροπες στη γραμμη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όλα αυτα τα νούμερα, όταν τα googlάρεις οδηγούν σε μια ιστοσελίδα για γνωριμίες. Είναι στην ουσία αγγελίες και με 2 από αυτούς που έχω μιλήσει μου είπαν ότι τους πήρα εγώ πρώτα. Εγώ δεν έχω καμια σχέση με αυτή τη σελίδα. Μίλησα με τον πάροχο και μου ζήτησε να του δώσω αυτούς τους αριθμούς μαζί με την ημερομηνία και ώρα που με κάλεσαν για να το τσεκάρουν. Μου είπε ότι χωρίς να έχω κάποια ενημέρωση από τον πάροχο, σταδιακά θα μειωθεί το φαινόμενο. Εντωμεταξύ με το που έκλεισα το τηλέφωνο με τον πάροχο με πήρε πάλι ένας και ούριος αριθμός. Θα δώσω διορία μέχρι τη Δευτέρα αλλιώς θα αλλάξω νούμερο.

Επεξ/σία από SpyrosJDM
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για καλοστημένη απάτη μου ακούγεται. Να έχεις τον νου σου όταν απαντάς στα τηλέφωνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παθών κι εγώ μόλις σήμερα για πρώτη φορά.

Μου έγινε κλήση από σταθερό και δεν την πρόλαβα. Τους κάλεσα εγώ ύστερα από 2 λεπτά.  Μια γλυκύτατη γιαγιά μου είπε πως δεν με κάλεσε.

Ύστερα από 4-5 λεπτά ξανά κλήση στο κινητό μου από το ίδιο σταθερό. Απαντώ με ένα "λέγετε" και ακούω μια αντρική φωνή να μου λέει "ναι ? " και στο καπάκι μου το έκλεισε.

Ξανά καλώ ακαριαία το νούμερο και ξανά βγαίνει η γιαγιά η οποία για δεύτερη φορά δηλώνει άγνοια. Απάντησε και στις ερωτήσεις μου.

Δε υπάρχει κάποιο άλλο μέλος στο σπίτι για να χρησιμοποιήσει το σταθερό της. Δεν προσπάθησε αυτή καθόλου να καλέσει τον οποιονδήποτε για να θεωρήσω πως καλούσε λάθος αριθμό.

Δεν ξέρω τι συμβαίνει. Λέτε μιας και τα σταθερά δεν χρησιμοποιούνται συχνά λόγω κινητών, να υπάρχουν επιτήδειοι οι οποίοι κλέβουν τηλεφωνική γραμμή από τον πίνακα της πολυκατοικίας τους, για να έχουν δωρεάν τηλέφωνο/ίντερνετ. ?

(με την προϋπόθεση πως ένας από τους 2 δεν θα έχει router για να μην πέσουν πάνω στην ίδια γραμμή)

Επεξ/σία από warewolf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, warewolf είπε

Δεν ξέρω τι συμβαίνει. Λέτε μιας και τα σταθερά δεν χρησιμοποιούνται συχνά λόγω κινητών, να υπάρχουν επιτήδειοι οι οποίοι κλέβουν τηλεφωνική γραμμή από τον πίνακα της πολυκατοικίας τους, για να έχουν δωρεάν τηλέφωνο/ίντερνετ. ?

 

Συμβαινει κατα κορον στα κατω πατησια , αλλοδαποι ( νεγροι ) παραβιαζουν τον κεντρικο πινακα στην εισοδο των παλαιων πολυκατοικιων ( φτιαγμενες το 50-60 ) και απο εκει τραβανε καλωδιο πανω στις ρεγκλετες ......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, villasg είπε

Συμβαινει κατα κορον στα κατω πατησια , αλλοδαποι ( νεγροι ) παραβιαζουν τον κεντρικο πινακα στην εισοδο των παλαιων πολυκατοικιων ( φτιαγμενες το 50-60 ) και απο εκει τραβανε καλωδιο πανω στις ρεγκλετες ......

Τα τηλέφωνα πλέον είναι VoIP/VoBB. Δεν συνδέεις απλά ένα τηλέφωνο στη γραμμή κ αυτό δουλεύει. Θέλει κ modem. 

Η δουλειά γίνεται με VoIP servers απο χώρες όπως η Ινδία κ το Πακιστάν όπου μπορείς να εμφανίζεις ως αριθμο που πραγματοποιεί την κλήση, όποιον αριθμό θες εσύ. 

Τον τελευταίο καιρό έχει ξεκινήσει στην Ελλάδα κύμα τέτοιων κλήσεων που λένε στα αγγλικά ότι έχετε κλεμμένο λογισμικό Microsoft και πατήστε το 1 για να λύσετε το θέμα κλπ. 

Αν πάρεις πίσω, είναι ένας άσχετος από Ελλάδα που δεν έχει ιδέα για τι θα του πεις, γιατί απλά έβαλαν τον αριθμό του στο VoIP server οτι κάλεσε αυτος. 

Telnet ~ θρησκεία ~ θύρα 23!!!

Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, comfuzio είπε

Κάτσε, αν λάβεις κλήση και πατήσεις 1 πως χρεώνεσαι από γραμμή υψηλής χρέωσης; εισερχόμενη είχες όχι εξερχόμενη 

Έχεις δίκιο. Το άλλαξα. Το μπέρδεψα με άλλη απατη που κάνεις εσύ κλήση πίσω, μετά από αναπάντητη και σε χρεώνουν. Σε αυτήν την απάτη δεν φαίνεται αριθμός ψέμα. 

Στην απάτη της Microsoft σου βάζουν λογισμικό στον υπολογιστή κλπ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις ρωτάω μην και παίζει όντως τέτοια μαϊμουδιά. Με πήραν 2 φορές από νούμερα VF και το παίζαν Ελληνική αστυνομία και μιλούσαν Αγγλικά με Ινδική προφορά.
Με πιάσαν όμως πάνω σε δουλειά και απλά τους ξέχ3σα και το έκλεισα. Αν με πιάναν πάνω σε καθισιό θα τους έτρωγα κάνα 30λέπτο σε trolling.
Και στα καπάκια που έπρεπε να φύγω και είμαι καβάλα στο scooter μου κάτσαν μάρτυρες του Ιεχωβά και έχασα 2η ευκαιρία για trolling. Δεν με ήθελε εκείνη η μέρα ρε γμτ 0/2 για να έχω να λέω ιστορίες!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στη δική μου σημερινή περίπτωση όμως:

1. Δεν έγινε καμιά απόπειρα εξαπάτησης. Την πρώτη κλήση την έχασα ως αναπάντητη και ομοίως η δεύτερη χτυπούσε συνεχώς και απάντησα.  Κανένας δεν προσπάθησε να με εξαπατήσει με οποιονδήποτε τρόπο.

2. Στη δεύτερη φορά που πρόλαβα και απάντησα και ήταν άντρας, μίλησε στα Ελληνικά,.

Τώρα, spoofing κλπ κόλπα, χωρίς να προσπαθούν καν να μου "πουλήσουν" κάτι, δεν μου βγάζει και πολύ νόημα.

Όμως παίζει πολύ και το σενάριο να  χρησιμοποίησε κάποιος μια spoofing εφαρμογή στο κινητό του, απλά για φάρσα.

 

Επεξ/σία από warewolf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Έχεις δίκιο. Το άλλαξα. Το μπέρδεψα με άλλη απατη που κάνεις εσύ κλήση πίσω, μετά από αναπάντητη και σε χρεώνουν. Σε αυτήν την απάτη δεν φαίνεται αριθμός ψέμα. 

 

Σε αυτή την απάτη καλούν απο νούμερο που μοιάζει με τα ελληνικά,καλείς πίσω και είναι σε Μαρόκο κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ukforthemoment είπε

Σε αυτή την απάτη καλούν απο νούμερο που μοιάζει με τα ελληνικά,καλείς πίσω και είναι σε Μαρόκο κλπ.

Σωστά. Φαίνεται κανονικος αριθμός. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...