Προς το περιεχόμενο

Intel : Aνακοίνωσε τη νέα σειρά SSD 730


zanskou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

H Intel ανακοίνωσε πρόσφατα την επικείμενη κυκλοφορία της νέας σειράς SSDs με την ονομασία 730 Series τα μοντέλα της οποίας μπορούν να καλύψουν ένα εύρος αναγκών από gamers μέχρι και workstations.Εξοπλισμένη με ελεγκτή Intel τρίτης γενιάς καθώς και NAND flash μνήμες η νέα αυτή σειρά θα διαθέτει (αρχικά τουλάχιστον) δύο μοντέλα χωρητικότηας 240 και 480Gb τα οποία θα προσφέρουν ταχύτητες ανάγνωσης και εγγραφής 550/270 ΜΒ/s & 550/470 MB/s αντίστοιχα αλλά και έως 89.000 IOPS.

Tα δύο νέα αυτά μοντέλα θα είναι κατασκευασμένα με βάση το form factor των 2.5 ιντσών, θα έχουν πάχος 7 χιλιοστά, θα ζυγίζουν 78 γραμμάρια και ο μέσος εκτιμώμενος χρόνος ζωής τους έχει υπολογιστεί σε 1.2 εκατομμύρια ώρες.

 

Τα δύο μοντέλα της σειράς SSD 730 είναι ήδη διαθέσιμα για προπαραγγελία και η κυκλοφορία τους θα ξεκινήσει επίσημα στις 18 Μαρτίου. Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να κάνετε κλικ στο σύνδεσμο που ακολουθεί

 

Link.png Site: Intel

Link.png Site: TechPowerUp

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ο μέσος εκτιμώμενος χρόνος ζωής τους έχει υπολογιστεί σε 1.2 εκατομμύρια ώρες.

Δηλαδή 137 χρόνια πάνω κάτω, σιριουσλι;! Αν ναι, μακαρι.

 

Μέχρι στιγμής ό,τι σκληρό έχω (είχα!) από το 2001, τα έχει παίξει. τότε έλεγαν 250.000 ώρες λειτουργίας και τετοια... @@

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειμαι και πολυ ενημερωμενος στο θεμα των SSD αλλα oi ταχυτητες write των συγκεκριμενων δεν ειναι χαμηλες;

 

Βλεπω ας πουμε τους Samsung Evo και εχουν πιο υψηλες ταχυτητες και ειναι πιο παλια μοντελα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οσο χαμηλα και να ειναι (μεχρι 200-250 οσο πανε οι SSD στο πιο χαμηλο τους) οι περισσοτεροι καθημερινοι χρηστες η gamers δυσκολα θα φτασουν σε σημειο να χρησιμοποιησουν το 100% της ταχυτητας αυτης για να χρειαστουν και μεγαλυτερη...εμενα μου φαινονται αυτα λογια του στυλ "η δικια μου ειναι μεγαλυτερη απο την δικια σου".

Καλυτερα σκεφτειτε λιγο την τσεπη σας, δεν χρειαζεται να εχετε παντα το καλυτερο για να κανετε την δουλεια σας ικανοποιητικα.

Επεξ/σία από nfsmw_gr
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τον intel 520 ,l ποιανω τα ιδια σε write σχεδον . δεν εχει μεγαλη σημασια ο χρονος εγραφης , οσο και να ειναι απλα ΠΕΤΑΕΙ , το IOPS ειναι η μεγαλη υποθεση των ssd 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ο μέσος εκτιμώμενος χρόνος ζωής τους έχει υπολογιστεί σε 1.2 εκατομμύρια ώρες.

Το νούμερο αυτό από που προκύπτει;

Αν πρόκειται για το MTBF τότε στο datasheet αναφέρονται 2εκ. ώρες.

 

Αλλά το MTBF όπου αναφέρονται οι κατασκευαστές δεν είναι σε καμία περίπτωση μέσος εκτιμώμενος χρόνος ζωής. Αν και πράγματι μεταφράζεται σε "μέσος χρόνος μεταξύ σφλαμάτων" και όντως είναι ένας δείκτης ποιότητας κατασκευής, η απόλυτη τιμή του δεν έχει καμία αξία παρά μόνο για τον ίδιο τον κατασκευαστή.

 

Δεν άφησε κανείς 2000 δίσκους να τρέχουν για 150 χρόνια και πήρε το μέσο όρο του χρόνου στον οποίο ο καθένας παρουσίασε σφάλμα και έβγαλε 2εκ ώρες....

 

... αλλά αντίθετα, έβαλε 2000 δίσκους να δουλεύεουν για 2000 ώρες (~3 μήνες), πολλαπλασίασε 2000χ2000 = 4εκ ώρες λειτουργία και διέρεσε με τον συνολικό αριθμό σφαλμάτων (πχ 2)... άρα MTBF = 2εκ ώρες.

 

Οι παράμετροι του τεστ, μέγεθος δείγματος και χρόνος τεστ, δεν αποκαλύπτονται από τους κατασκευαστές, γι αυτό και η απόλυτη τιμή του μεγέθους δεν έχει αξία για εμάς. Σε αυτή που πήρα εγώ, το συμπέρασμα για το χρόνο ζωής που βγαίνει είναι πως στους 3 μήνες λειτουργίας, ένα 0.2% των δίσκων θα παρουσιάσει βλάβη (= ότι θεωρούμε ως βλάβη... bad sector, καμένη πλακέτα, και τα δύο; κλπ). Ή αντίστοιχα μπορώ να πω με 99.98% βεβαιότητα πως όλη η παραγωγή θα βγάλει τουλάχιστον 3 μήνες λειτουργίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο χαμηλα και να ειναι (μεχρι 200-250 οσο πανε οι SSD στο πιο χαμηλο τους) οι περισσοτεροι καθημερινοι χρηστες η gamers δυσκολα θα φτασουν σε σημειο να χρησιμοποιησουν το 100% της ταχυτητας αυτης για να χρειαστουν και μεγαλυτερη...εμενα μου φαινονται αυτα λογια του στυλ "η δικια μου ειναι μεγαλυτερη απο την δικια σου".

Καλυτερα σκεφτειτε λιγο την τσεπη σας, δεν χρειαζεται να εχετε παντα το καλυτερο για να κανετε την δουλεια σας ικανοποιητικα.

Ακομα και τη τσεπη μας να σκεφτουμε οπως λες δεν νομιζω οι intel να ειναι φθηνοτεροι απο τους Samsung οποτε το κειμενο ειναι ακυρο απο την αρχη μεχρι το τελος του....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...