Προς το περιεχόμενο

Ο Πούτιν ξεκινά τον πόλεμο στην Ουκρανία


tritonas00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχεις καμία μετάφραση; Γιατί εγώ δεν μιλάω ουκρανικά, και ούτε μια αξιόπιστη υπηρεσία κάλυψε αυτήν είδηση, άρα εξακολουθεί να είναι ψεύτικη.

Ξέρω εγώ;Μήπως αυτή του γούγλη;

Αλλά από την άλλη μπορεί να είναι και αυτοί πράκτορες των Ρώσων,άρα δεν ισχύει η είδηση. :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1.7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχεις κάποιο λινκ; Γιατί εγώ βλέπω φήμες πως η Τιμοσένκο δήλωσε πως η εν λόγω συνομιλία είναι doctored.

 

Και πάλι λοιπόν, η είδηση εξακολουθεί να είναι ψεύτικη, και εσείς βιαστήκατε να πιστέψετε το Russia Today.

 

Doctored από ποιόν; Υπονοείς πως χάκαραν το twitter account της, ή ότι το screenshot που παρατέθηκε είναι photoshoped; Ακόμα και αν ισχύει το πρώτο, γιατί δεν απομακρύνθηκε η εν λόγω δημοσίευση αργότερα; Για το δεύτερο νομίζω πως αρκεί ως απόδειξη, η διασταύρωση που έκανε ο LongTom.

 

Από εκεί και πέρα, έγραψα ήδη πως ακόμα και τα δικά μας ΜΜΕ αναφέρουν το γεγονός σε δελτία ειδήσεων. Δεν ισχυρίζομαι επ' ουδενί πως είναι αξιόπιστα, αλλά όπως και να το πάρεις, όπου υπάρχει καπνός, υπάρχει συνήθως και φωτιά.

 

Προσωπική μου άποψη είναι πως η δημοσίευση είναι πραγματική, αλλά δεν πιστεύω πως θα πρέπει να ληφθεί "as is". Περισσότερο ως υποκινούμενη από τη Δύση προσπάθεια προπαγάνδας και δημιουργίας εντυπώσων την αντιλαμβάνομαι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Doctored από ποιόν; Υπονοείς πως χάκαραν το twitter account της, ή ότι το screenshot που παρατέθηκε είναι photoshoped; Ακόμα και αν ισχύει το πρώτο, γιατί δεν απομακρύνθηκε η εν λόγω δημοσίευση αργότερα; Για το δεύτερο νομίζω πως αρκεί ως απόδειξη, η διασταύρωση που έκανε ο LongTom.

 

Από εκεί και πέρα, έγραψα ήδη πως ακόμα και τα δικά μας ΜΜΕ αναφέρουν το γεγονός σε δελτία ειδήσεων. Δεν ισχυρίζομαι επ' ουδενί πως είναι αξιόπιστα, αλλά όπως και να το πάρεις, όπου υπάρχει καπνός, υπάρχει συνήθως και φωτιά.

 

Προσωπική μου άποψη είναι πως η δημοσίευση είναι πραγματική, αλλά δεν πιστεύω πως θα πρέπει να ληφθεί "as is". Περισσότερο ως υποκινούμενη από τη Δύση προσπάθεια προπαγάνδας και δημιουργίας εντυπώσων την αντιλαμβάνομαι.

Πρώτον, φήμες. Δεύτερον, η εν λόγω συνομιλία είναι doctored με την έννοια πως η Τιμοσένκο δεν είπε ποτέ αυτά που ακούγονται σ'αυτήν, άρα μούφα.

 

Μη γελάσω για τις διασταυρώσεις που κάνετε. Τα ελληνικά ΜΜΕ επίσης κάνουν copy-paste από το Russia Today.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που ρωτησε ο Ν3κ21 το έχω και εγω απορία. 

Χάκαραν το twitter ή το screenshot ειναι ψεύτικο? Να δουμε ρε παιδί μου τι έχει συμβεί και δε πρέπει να πιστέψουμε το Russia today ξέρω γω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτον, φήμες. Δεύτερον, η εν λόγω συνομιλία είναι doctored με την έννοια πως η Τιμοσένκο δεν είπε ποτέ αυτά που ακούγονται σ'αυτήν, άρα μούφα.

 

Ρε παιδί μου δεν έχω καμιά κ@υλα να καταλογίσω κάτι στην Τιμονέσκο, πως όμως τα θεωρείς όλα φήμες και "doctored", από τη στιγμή που φαίνεται το post στο twitter της;

 

 

Μη γελάσω για τις διασταυρώσεις που κάνετε. Τα ελληνικά ΜΜΕ επίσης κάνουν copy-paste από το Russia Today.

 

Δεν κατάλαβες το point μου. Έγραψα συγκεκριμένα "Δεν ισχυρίζομαι επ' ουδενί πως είναι αξιόπιστα, αλλά όπως και να το πάρεις, όπου υπάρχει καπνός, υπάρχει συνήθως και φωτιά", οπότε προφανώς και δε θεωρώ τα ελληνικά ΜΜΕ απόλυτα αξιόπιστα. Από τη στιγμή όμως που το θέμα παίρνει διαστάσεις, δικαιούμαι να προβληματίζομαι. 

 

Στην τελική δηλώσεις αντίστοιχες αυτών που χρεώνονται στην Τιμονέσκο έκανε και ο ακροδεξιός που δολοφονήθηκε πρόσφατα. Δε μου φαίνεται παράλογο δεδομένων των συνθηκών, το να χρησιμοποιείται τέτοια ρητορική από ηγέτες ενός κράτους/έθνους.

 

Όσον αφορά τα περί διασταύρωσης, αναφέρομαι στο original link που παρέθεσε ο LongTom προς το twitter της Τιμονέσκο. Ουκρανικά δεν γνωρίζω και έτσι δε μπορώ να κρίνω το περιεχόμενο της δημοσίευσης, το post όμως υπάρχει (υπήρχε χτες που τσέκαρα τουλάχιστον).  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποια αξιόπιστη μετάφραση της δημοσίευσης στο twitter; Αν όχι, μιλάμε για φήμες.

 

Οι φήμες που βλέπω πχ, λένε πως ένα μέρος αυτής της συνομιλίας μπορεί να αληθεύει, όχι όμως τα κομμάτια για τα οποία γίνεται αυτός ο ντόρος (πχ πυρηνικά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποια αξιόπιστη μετάφραση της δημοσίευσης στο twitter; Αν όχι, μιλάμε για φήμες.

 

Οι φήμες που βλέπω πχ, λένε πως ένα μέρος αυτής της συνομιλίας μπορεί να αληθεύει, όχι όμως τα κομμάτια για τα οποία γίνεται αυτός ο ντόρος (πχ πυρηνικά).

 

Οκ, έτσι το καταλαβαίνω και το δέχομαι. Βέβαια εγώ δε σκάλωσα τόσο στο θέμα με τα πυρηνικά, όσο στο γενικότερο ύφος της υποτιθέμενης δημοσίευσης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πυρηνικά ή όχι, η είδηση βρωμάει από μακριά. Και η αυθεντικότητα της συνομιλίας πάσχει, και η σημασία της είναι μικρή (ενώ στοχεύει στο συναίσθημα για να φανεί πιο σημαντική) και οι συνθήκες κάτω από τις οποίες αποκαλύφθηκε δείχνουν συγκεκριμένη agenda.

 

Ηθικό δίδαγμα: μη βασίζεστε στις "ειδήσεις" που προέρχονται από γνωστά προπαγανδιστικά πρακτορεία. Η πλύση εγκεφάλου είναι πολύ εύκολη υπόθεση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαινεται λιγο τραβηγμενο το σεναριο να στοχευουν σε καταληψη ολης της Ουκρανιας :

 

 

 

 

 

Link.png Site: 50.000 Ρώσοι στρατιώτες στα σύνορα με την Ουκρανία - Φόβοι για εισβολή

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαινεται λιγο τραβηγμενο το σεναριο να στοχευουν σε καταληψη ολης της Ουκρανιας :

 

 

 

 

 

[link=http://www.protothema.gr/world/article/365395/50000-rosoi-stratiotes-sta-sunora-me-tin-oukrania-fovoi-gia-eisvoli-/]50.000 Ρώσοι στρατιώτες στα σύνορα με την Ουκρανία - Φόβοι για εισβολή

50.000 στρατιώτες από τους 766.000 ενεργούς που έχει, δεν είναι λίγοι. Δεν είναι λογικό να τους μαζεύουν εκεί αν δεν έχουν κάποια σχέδια.

 

Αν σκεφτείς πωςς πριν από ένα μήνα κανείς δεν περίμενε να εισβάλλουν στην Κριμαία, δεν είναι καθόλου απίθανη η εισβολή και στην υπόλοιπη Ουκρανία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...