Προς το περιεχόμενο

Σε φάση RΤΜ εισήλθε η αναβάθμιση Windows 8.1 Update 1. Έρχεται στις 8 Απριλίου


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τι κακό ζήτησε? ζήτησε το update σε offline μορφη.....

 

έχεις 50 pc σε με εταιρεία και κάθε pc τι πρέπει να κατεβάζει αρχείο κλπ κλπ? η να το τρέξεις από δίκτυο μια φορά και τέλος.......

 

η να το εχεις σε μορφή iso είστε να κάνεις απευθείας install χωρίς updates χωρίς τπτ μια και καλή όχι να σκοτώνεις ώρες μετα για updade.......

 

τεσπα μάλλον σε κάνα fan μιλάω και γίνομαι ρεζίλι τώρα εξηγώντας λογικά πράγματα

κατ αρχήν δεν είμαι fan κανενός , μόνο του εαυτού μου . Και δεύτερον , δεν γίνεσαι ρεζίλι επειδή συνομιλείς με κάποιον που μπορεί να έχει και άδικο , μη φοβάσαι όλοι ίδιοι είμαστε.

 

Τώρα , όσον αφορά την παρέμβαση σου , ανοίγεις άλλο θέμα . Δηλ αν αρχίσουμε για το κάθε προιόν να λέμε , εγώ το θέλω έτσι και εγώ το θέλω αλλιώς , πολύ ευχαρίστως θα δεχόταν η MS την άποψή σου και που ξέρεις μπορεί να την υλοποιήσει . Αν εσένα είναι το πρόβλημά σου τα 50 pc , καλά σου λέει ο ThReSh είναι θέμα της εταιρίας. Όμως δεν γίνεται με το καλημέρα , θέλω αυτό και θέλω το άλλο .Γενικά θέλω να πω , σε όλες τις εταιρείες τεχνολογίας , η παροχή ή όχι δυνατοτήτων σε ένα προιόν περνάει από χίλια κόσκινα . Πάντα όμως ένα καλό προιόν εξελίσσεται με τις σωστές επεμβάσεις των χρηστών.

 

Όμως customize software ακόμη δεν βγήκε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ο κόσμος τα έχει φοβηθεί και τα έχει πάρει με κακό μάτι κυρίως λόγω υποβάθμισης του desktop. Όσοι λίγο λιγότερο ψαγμένοι έρχονται από 7, ΧΠ απλά δεν μπορούν να δουλέψουν με τα 8.Χ. Οτι η/υ κυκλοφορούν συνήθως έχουν τα 8.0 και πρέπει να κάνεις εσύ αναβάθμιση (αλλο ένα μειων).

 

Καλά θα κάνει να πλασάρει το γρηγορότερο τα 9.0 και με κανονικό κλασσικό start/desktop (και μάλιστα default ή έστω ως ερώτηση) για να ξαναπάρει τα πάνω της.

Τα 8.0, 8.1, 8.1 update 1, 2 κ.ο.κ θα ξεχαστούν όπως τα Vista σκέτα ή SP1, SP2.. δεν έχει σημασία παρέμεναν vista κατά βάθος (ακόμα και αν βελτιώθηκαν στο SP2). 

 

Περιμένουμε λοιπόν τα 9άρια.

Δλδ στα 9αρια τι παραπανω εμεινε για να σου δωσει?

Eνα classic start που τα βρησκεις εκτος απο δωρεαν,να ειναι και πιο καλα απο αυτο που ειχε στα windows7?

 

Απλα σιγα,σιγα αρχιζετε να αποδεχεστε οτι το metro(γιατι αυτο σας ενοχλει περισσοτερο) εχει κατσικοθει στα windows και ψαχνεται δικαιολογιες για να μεταβειτε στα νεα windows που θα ειναι αλα windows8 style και οχι 7!

 

Περαστικα και καλος να κοπιασετε!

Οτι δεν μπορεις να αποφυγεις,απολαυσετο¨! :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μόνο το ότι η ms έκανε τις πιο σημαντικές από τις αλλαγές που ζητούσε αρκετός κόσμος και τις δίνει με τον πιο επίσημο τρόπο ακυρώνει όλες τις αμπελοφιλοσοφίες που τσαμπουνάς, δεν είναι ανάγκη να συνεχίζεις το φανμποϋλίκι σου, μην ξεφτιλίζεσαι παραπάνω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μόνο το ότι η ms έκανε τις πιο σημαντικές από τις αλλαγές που ζητούσε αρκετός κόσμος και τις δίνει με τον πιο επίσημο τρόπο ακυρώνει όλες τις αμπελοφιλοσοφίες που τσαμπουνάς, δεν είναι ανάγκη να συνεχίζεις το φανμποϋλίκι σου, μην ξεφτιλίζεσαι παραπάνω..

Ελπιζω να μη μιλας σε μενα?

 

Φαε το metro ui σου και στα 8 και στα 9 και στα 10 και μετα κανε μια κωλοτουμπα και γρηγορα για υπνο!:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ στα 9αρια τι παραπανω εμεινε για να σου δωσει?

Eνα classic start που τα βρησκεις εκτος απο δωρεαν,να ειναι και πιο καλα απο αυτο που ειχε στα windows7?

 

Απλα σιγα,σιγα αρχιζετε να αποδεχεστε οτι το metro(γιατι αυτο σας ενοχλει περισσοτερο) εχει κατσικοθει στα windows και ψαχνεται δικαιολογιες για να μεταβειτε στα νεα windows που θα ειναι αλα windows8 style και οχι 7!

 

Περαστικα και καλος να κοπιασετε!

Οτι δεν μπορεις να αποφυγεις,απολαυσετο¨! :P

 μάλλον περαστικά ΣΟΥ θα είναι τα 9άρια αλλά αυτό δεν έχει σημασία.

Τώρα για να απαντήσω (αν και χάνω τα λόγια μου απαντώντας σε fun boy) σου λέω ότι τα 9άρια μόνο που θα έχουν "άλλο όνομα" είναι μια καινούρια αρχή. Είναι ΚΑΙ ψυχολογικά μια ευκαιρία για την MS να πει συγνώμη και "αγκαλιάσει" με κάποιες κινήσεις που μάλλον θα κάνει τους παραπονεμένους χρήστες της. Συμφωνα με τις πληροφορίες μας αυτό θα είναι τα 9άρια μια επιστροφή της λειτουργικότητας του desktop UI (η επιστροφή των τζεντάι) χωρίς βέβαια να ακυρώνει το metro της το οποίο απλά θα βελτιώσει (κανα close button, windowed δυνατότητα τρεξίματος κτλ κλτ, τα ξέρεις).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 μάλλον περαστικά ΣΟΥ θα είναι τα 9άρια αλλά αυτό δεν έχει σημασία.

Τώρα για να απαντήσω (αν και χάνω τα λόγια μου απαντώντας σε fun boy) σου λέω ότι τα 9άρια μόνο που θα έχουν "άλλο όνομα" είναι μια καινούρια αρχή. Είναι ΚΑΙ ψυχολογικά μια ευκαιρία για την MS να πει συγνώμη και "αγκαλιάσει" με κάποιες κινήσεις που μάλλον θα κάνει τους παραπονεμένους χρήστες της. Συμφωνα με τις πληροφορίες μας αυτό θα είναι τα 9άρια μια επιστροφή της λειτουργικότητας του desktop UI (η επιστροφή των τζεντάι) χωρίς βέβαια να ακυρώνει το metro της το οποίο απλά θα βελτιώσει (κανα close button, windowed δυνατότητα τρεξίματος κτλ κλτ, τα ξέρεις).

"Αθλιο το metro ui και delete μεσο του classic shell",αυτα διαμημυες  πριν λιγο καιρο,χωρις να του δινεις ουτε καν την ευκαιρια να δειξει τι μπορει να προσφερει ουτε για τωρα και ουτε  στο μελλων!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ βρήκα την λύση με πολύ υπομονή και κουραστικό ψάξιμο:

 

-Classic shell

-Uninstall skype app

-Uninstall other bloatware (windows apps)

-Remove applications that run on metro ui (like media player)

-Uninstall even more bloatware (mail)

 

Αυτά για την ώρα.Θα είχα αλλάξει προ πολλού σε win 8.1 αν δεν είχαν ασυμβατότητες με (development ) προγράμματα που χρησιμοποιώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ βρήκα την λύση με πολύ υπομονή και κουραστικό ψάξιμο:

 

-Classic shell

-Uninstall skype app

-Uninstall other bloatware (windows apps)

-Remove applications that run on metro ui (like media player)

-Uninstall even more bloatware (mail)

 

Αυτά για την ώρα.Θα είχα αλλάξει προ πολλού σε win 8.1 αν δεν είχαν ασυμβατότητες με (development ) προγράμματα που χρησιμοποιώ..

Πολυ κουραστικο και το ψαξιμο και η υλοποιηση του!

Χαρας το κουραγιο!

 

Το φακελλο που εχει μεσα ολες τις εγκαταστασεις(υπολείμματα ) των metro apps και το φακελλο που κρατα ολα τα save τους,τα διαγραψες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Αθλιο το metro ui και delete μεσο του classic shell",αυτα διαμημυες  πριν λιγο καιρο,χωρις να του δινεις ουτε καν την ευκαιρια να δειξει τι μπορει να προσφερει ουτε για τωρα και ουτε  στο μελλων!!!

Είσαι τουλάχιστον απολίτιστος και δεν ξέρεις να μιλάς. Εχει καταντήσει γραφικό κακώς εννοούμενο ΤΡΟΛΛ. Κοινώς έχεις τρελαθεί τελείως. Μάθε τρόπους συμπεριφοράς και συζήτησης πρώτα και μετά γράψε σε forums.

 

 

Στη γλώσσα του Διαδικτύου η λέξη τρολ ή τρολλ (troll) περιγράφει κάποιον χρήστη του Ίντερνετ με πονηρά προκλητικές, σκόπιμα ανόητες ή επιτηδευμένα εκτός θέματος θέσεις και απόψεις σε μία online ανοιχτή κοινότητα, όπως ένα φόρουμ συζήτησης, mailing list, chat room ή μπλογκ, με πρωταρχική πρόθεση να προκαλέσει και να ερεθίσει άλλους χρήστες[1] ή με κάθε τρόπο να επιφέρει διαταραχή σε μια διαδικτυακή συζήτηση για οποιοδήποτε θέμα και να πετύχει μια αλυσίδα αντιδράσεων από άλλους χρήστες[2]. Η συμπεριφορά αυτή πολλές φορές συνοδεύεται από αμφιλεγόμενη διαμάχη των υπολοίπων περί του σκοπού του.

 

Στο θέμα μας. Ναι είναι άθλιο... για desktops μιλαμε (φάε ένα σνικερς δεν είσαι ο εαυτός σου όταν πεινάς)

και για tablets το Metro είναι απλά όχι καλό όχι άθλιο αλλά μπορεί να βελτιωθεί). Κανείς δεν θα έβριζε (τόσο) το Metro αν ήταν το Ui των ταμπετών της MS. Και επειδή δεν με έχεις μελετήσει αρκετά δες τις απόψεις μου.

 

Είπαμε το λάθος της ΜΣ ήταν που πήγε με το ζόρι να κάνει ΤΑΜΠΛΕΤΕΣ τα desktop (και υπάρχουν και μερικοί όπως εσύ που τους αρέσει  :blink: ) . Εννοείται πως η παραγωγικότητα του Desktop είναι ΑΙΩΝΕΣ μπροστά από αυτό μίας.. ταμπλέτας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι τουλάχιστον απολίτιστος και δεν ξέρεις να μιλάς. Εχει καταντήσει γραφικό κακώς εννοούμενο ΤΡΟΛΛ. Κοινώς έχεις τρελαθεί τελείως. Μάθε τρόπους συμπεριφοράς και συζήτησης πρώτα και μετά γράψε σε forums.

 

 

Στη γλώσσα του Διαδικτύου η λέξη τρολ ή τρολλ (troll) περιγράφει κάποιον χρήστη του Ίντερνετ με πονηρά προκλητικές, σκόπιμα ανόητες ή επιτηδευμένα εκτός θέματος θέσεις και απόψεις σε μία online ανοιχτή κοινότητα, όπως ένα φόρουμ συζήτησης, mailing list, chat room ή μπλογκ, με πρωταρχική πρόθεση να προκαλέσει και να ερεθίσει άλλους χρήστες[1] ή με κάθε τρόπο να επιφέρει διαταραχή σε μια διαδικτυακή συζήτηση για οποιοδήποτε θέμα και να πετύχει μια αλυσίδα αντιδράσεων από άλλους χρήστες[2]. Η συμπεριφορά αυτή πολλές φορές συνοδεύεται από αμφιλεγόμενη διαμάχη των υπολοίπων περί του σκοπού του.

 

Στο θέμα μας. Ναι είναι άθλιο... για desktops μιλαμε (φάε ένα σνικερς δεν είσαι ο εαυτός σου όταν πεινάς)

και για tablets το Metro είναι απλά όχι καλό όχι άθλιο αλλά μπορεί να βελτιωθεί). Και επειδή δεν με έχεις μελετήσει αρκετά δες τις απόψεις μου.

 

Είπαμε το λάθος της ΜΣ ήταν που πήγε με το ζόρι να κάνει ΤΑΜΠΛΕΤΕΣ τα desktop (και υπάρχουν και μερικοί όπως εσύ που τους αρέσει  :blink: ) . Εννοείται πως η παραγωγικότητα του Desktop είναι ΑΙΩΝΕΣ μπροστά από αυτό μίας.. ταμπλέτας.

Αν ησουν πολιτισμενος ,σε αντιθεση με μενα,οπως υποστηριζεις,θα μου τα εγραφες  σε προσωπικο μηνυμα και οχι στο θεμα,αυτα που θελεις να μου πεις και αφορουν το προσωπο μου και οχι το θεμα! ;)

 

Ειναι αινωνες μπροστα,απλα σε 5-10χρονια δε θα υπαρχει και αν υπαρχει δε θα του μεινει κανενας developer για multimedia δυνατοτητες και θα σου κουνανε τα χιλιαδες 100δολαρα που θα βγαζουν απο το android&ios=$$$$$$$!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ησουν πολιτισμενος ,σε αντιθεση με μενα,οπως υποστηριζεις,θα μου τα εγραφες  σε προσωπικο μηνυμα και οχι στο θεμα,αυτα που θελεις να μου πεις και αφορουν το προσωπο μου και οχι το θεμα! ;)

Ναι αυτό μπορούσα να το κάνω. Την άλλη φορά ίσως. Ελπίζω και εσύ να ξανασκευτείς και από σήμερα να μιλάς χωρίς να "φωνάζεις" και να "υβρίζεις". Για τεχνολογία μιλάμε και απόψεις έχουμε, δεν θα παίξουμε και ξύλο. Πες την άποψή σου και απέφυγε "χαρακτηρισμούς" γιατί μετά θα λάβεις τους ανάλογους.

 

 

Ειναι αινωνες μπροστα,απλα σε 5-10χρονια δε θα υπαρχει και αν υπαρχει δε θα του μεινει κανενας developer για multimedia δυνατοτητες και θα σου κουνανε τα χιλιαδες 100δολαρα που θα βγαζουν απο το android&ios=$$$$$$$!!!

Θα το δούμε σε 10 χρόνια. Το Desktop ήρθε 20-30 χρόνια πριν και θα μείνει για πολλά ακόμα βελτιούμενο ασφαλώς και εξελισσόμενο και σε ένα βαθμό ίσως και ενοποιημένο με ταμπλετσ (βλέπε lenovo padphone scheme) όπως Link.png Site: ξαναείπα

04-ASUS-Padfone.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτό μπορούσα να το κάνω. Την άλλη φορά ίσως. Ελπίζω και εσύ να ξανασκευτείς και από σήμερα να μιλάς χωρίς να "φωνάζεις" και να "υβρίζεις". Για τεχνολογία μιλάμε και απόψεις έχουμε, δεν θα παίξουμε και ξύλο. Πες την άποψή σου και απέφυγε "χαρακτηρισμούς" γιατί μετά θα λάβεις τους ανάλογους.

Θα το δούμε σε 10 χρόνια. Το Desktop ήρθε 20-30 χρόνια πριν και θα μείνει για πολλά ακόμα βελτιούμενο ασφαλώς και εξελισσόμενο και σε ένα βαθμό ίσως και ενοποιημένο με ταμπλετσ (βλέπε lenovo padphone scheme) όπως Link.png Site: ξαναείπα

04-ASUS-Padfone.jpg

Πριν λιγο καιρο,μας αποχερετησε η sony,σε κανενα χρονο θα  συζητουμε και για το οριστικο κλεισιμο,αυτη τη φορα,του pc κοματιου της HP και δε ξερω σε 5 χρονια ποια εταιρια θα μεινει να φτιαχνει λαπτοπ και ετοιμα pc,αν αποτυχει η MS να σταματησει(με τα υβριδικα λαπτοπ και tablet) αυτο το φρενηρη  ρυθμο που εχουν παρει τα mobile os(ios&android)???

 

To Facebook σταματησε τον messenger στο desktop,την ιδια στιγμη που εβγαλε εφαρμογη στα wp!

Νιωθεις πολυ ασφαλης οτι αυριο δε θα μας αποχερετισουν και αλλες  desktop υπηρεσιες,πχ το viber???

 

Δεν ειμαι εναντιο του desktop,αλλα το metro ui να ειναι η μονη ελπ[ιδα/σανιδα για τα pc,να μην περιοριστουν ΜΟΝΟ στο επαγγελματικο κομματι και χασουν ολο το υπολοιπο multimedia!

 

Και τελος,για να γινει ενοποιηση πρεπει ενα λογισμικο να ειναι συμβατο τοσο σε desktop οσο και σε touch χρηση και δεν γινεται να γινει κατι τετοιο απο την μια στιγμη στην αλλη!

Γι'αυτο φωναζω να σταματησεται να κραζεται το metro και αφηστε την ms να ολοκληρωσει αυτο που ξεκινησε!!!

 

Υ.Γ.Δε χαρακτηρισα,ουτε εσενα ουτε κανενα αλλο,ξαναδιαβασε τι εγραψα!;)

Y.Γ2.Εχεις χρησιμοποιησει android με mouse?Σου συνηστω να το κανεις και σου υπογραφω,οτι το metro ui,θα αρχισεις να το βλεπεις με αλλο ματι!!!;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι'αυτο φωναζω να σταματησεται να κραζεται το metro και αφηστε την ms να ολοκληρωσει αυτο που ξεκινησε!!!

 

Βάζω τις πετσέτες, βάζεις το τσιγάρο;

(στο τσακ μας πρόλαβες, είχαμε στείλει μη επανδρωμένο βομβαρδιστικό στα κεντρικά γραφεία της). :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάζω τις πετσέτες, βάζεις το τσιγάρο;

(στο τσακ μας πρόλαβες, είχαμε στείλει μη επανδρωμένο βομβαρδιστικό στα κεντρικά γραφεία της). :P

Σιγα μη τους δωσω το τσιγαρο!

Ξερεις ποσες φορες αναγκαστικα να βγω η ωρα 4 το πρωι για να παρω τσιγαρα???Ποτέ δε ξερεις πότε θα το χρειαστεις!!! :P

 

(Παλι καλα που σας προλαβα...,γιατι προς στιγμης πιστεψα,οτι δε θα γλιτωνα  τα παιδια!!!

Μια και σας προλαβα εν κινηση,για να μην παει χαμενη ολη αυτη η κινητοποιηση και πολεμικη προετοιμασια,καντε μια μικρουλα "ασκησουλα" εκει που γραφει marketing department!Μην ανησυχειτε δε θα λειψουν σε κανενα ,καλο θα κανετε! :-) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν απ΄αυτό w2k_networksettings.gif

 

πήγαμε σ΄αυτό 01_03.gif

είχαμε γκρίνια.(Υπήρχε επιλογή για να έχεις το classic βέβαια)

 

μέτα πήγαμε σ' αυτό 1172856051_vista_menu.jpg

 

και φυσικά είχε γκρίνια

 

Τώρα έχουμε αυτό:

windows-8-1-start-screen.jpg

και φυσικά έχουμε τι άλλο;Γκρίνια.

Αν υποθέσουμε ότι κάποιος ΔΕΝ θέλει κανένα metro app τότε η καινούρια start screen είναι απλά ένας app launcher που πιάνει όλη την οθόνη.

Βέβαια τα άλλα 2 δημοφιλέστερα λειτουργικά προσφέρουν κάτι εντελώς διαφορετικό.

 

Το OSX 10.9.x αυτό:

OS-X-Lion-Launchpad.jpg

 

και το ubuntu αυτό:

unity-launcher-bottom_2.png

 

Όποιος δεν θέλει ή δεν μπορεί να βολευτεί απλά δεν τα βάζει,όποιος θέλει τα βάζει.

Το θέμα έχει παραξηλωθεί με τα κακά 8αρια.

Πολύ κακό για το τίποτα,ελπίζω να μείνει η νέα start screen κι ας με κουράζει καμιά φορά η ενναλαγή(άλλες φορές καθόλου,άλλες περισσότερο),γιατί μ ένα κλικ έχω πολύ περισσότερες πληροφορίες διαθέσιμες(mail,καιρός) και άλλες ευκολίες.

 

Είναι κάτι καινούριο και ελπίζω να πιάσει,ελπίζω να περάσει και η εποχή που κόβονταν αλλαγές γιατί υπολόγιζαν τον κάθε χρήστη που δεν μπορεί να προσαρμοστεί.

 

Θα περάσει όπως η γκρίνια για το ribbon που ξεκίνησε με τα Office 2007,τόσο κλάμα στα internetz τελικά πήγε χαμένο,ήρθε κι έμεινε,τα προγραμματάκια που έκαναν το μενού σαν του 2003 ξεχάστηκαν μετά απο λίγο...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...