Προς το περιεχόμενο

Πληροφορίες για τα Windows 9 στη BUILD 2014, πιθανή κυκλοφορία τον Απρίλιο του 2015


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αλλα λογια ν΄αγαπιομαστε λοιπον,

λογικο κι επομενο λαμβανοντας ολες τις παραπανω παραμετρους να υπαρχουν και λαθη και συνεχεις βελτιωσεις

ετσι συμβαινει παντα οταν εκ των πραγματων καλεισαι να πλευσεις σε αχαρτογραφητα νερα οσο μεγαλος και τρανος κι αν εισαι

το μονο σιγουρο ειναι οτι σε μια τοσο ρευστη εποχη με τοσες καινοτομες τεχνολογιες σε εξελιξη δε προκειται να ξαναδουμε λειτουργικα οπως παλαιοτερα οπου εβγαιναν μια στο τοσο και προοριζονταν εις βαθος 10ετιας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ektor7 Καλά, ποιος μίλησε για "κακό"; Είπα εγώ κάτι τέτοιο; Η πορεία των win8 εμπορικά έχει σημασία γιατί δείχνει τις αδυναμίες τους. Εγώ έχω win 8.1 και στο PC και στο laptop(και στα δύο με classic shell φυσικά) και τα δουλεύω μια χαρά, αλλά δεν έχει σχέση η συζήτηση με αυτό. Το θέμα είναι κατά πόσο το metro UI των 8 ήταν καλό και εύχρηστο ή όχι και τα νούμερα δείχνουν ότι δεν είναι. Αυτό λέω και τίποτα άλλο, δεν είπα ότι κακώς το επιχείρησε η M$. (Δεν μπαίνω καν στο κομμάτι business/enterprise κτλ).

 

Σαν ανθρωποι ειμαστε αρκετα διαφορετικοι ο ενας απο τον αλλο και γι'αυτο υπαρχει ΠΑΝΤΑ τεραστια ποικιλια σε ΟΛΑ τα προιοντα!

Εγω για παραδειγμα χρησιμοποιω το metro ui πολυ περισσοτερο οταν ειμαι με το keyboard&mouse και σχεδων καθολου οταν ειμαι με το tablet!Αυτος ειναι ο δικος μου τροπος λειτουργια των windows 8.1 και ειναι πολυ διαφορετικος απο πολλους αλλους,αλλα να εισαι σιγουρος δεν ειμαι μονο εγω!Σιγουρα υπαρχουν και αλλοι που ειτε θα χρησιμοποιουν το metro ui στο desktop του,ειται το desktop ui  στο tablet τους!Δεν ειναι ποτε μαυρο-ασπρο!Επιλογες να εχουμε και αυτο ειναι το ζητουμενο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H ms δεν ειναι ελληνας,που οτι αρπαξει και οτι φαει σημερα και αυριο εχει ο θεος!

Η ms εχει στραγητικη να απολαυανει σημερα,απο αυτα που επενδησε χθες και να απολαυσει αυριο αυτα που επενδει σημερα!

 

 

Η MS είναι πολυεθνική και σαν κάθε πολυεθνική θέλει να βγάλει κέρδος σήμερα, αύριο και χτες. Εάν δεν βγάλουν λεφτά από τα 8, τα 8 θα έχουν αποτύχει. Δεν έιναι R&D, είναι εμπορικό λογισμικό και το να έχει λιγότερους από 100 εκατομμύρια αγοραστές μια έκδοση των windows είναι αποτυχία για την MS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω που χρησιμοποιώ πλέον το λάπτοπ για τα βασικά έβαλα τα 8.1 σε μηχάνημα 3 χρόνων και παει σφαίρα! Δεν ξέρω τι λέτε αλλά εμένα με έχουν βολέψει τα 8αρια άπειρα!

 

Sent from my iPad using Insomnia

Στα τσακίδια και ακόμη παραπέρα. Linux, OpenGL, και άντε γεια. Που μου έχει και την απαίτηση να αγοράζουμε λειτουργικό κάθε δυο χρόνια. Από δω ρε!!!

Έχεις ενα δίκιο φίλε μου αλλά πες μου πλέον ποιος αγοράζει γνήσιο οτιδήποτε? Δεν μου αρέσει που το λέω αυτό αλλά δυστυχώς έτσι ειναι!

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το metro κάνει ΜΟΝΟ και ΑΠΟΚΛΙΣΤΙΚΑ για τεμπλετοειδή μηχανάκια χωρίς πληκρολόγιο και ποντίκι. Κάνει δλδ για ταμπλέτες, χωρίς να σημαίνει ότι είναι καλό (θέλει πολύ βελτίωση ακόμα και για ταμπλέτες). Πάντως κάνει για ταμπλέτες και έχει περιθώρια βελτίωσης. ΤΕΛΟΣ!

 

Το windowed desktop φτιάχτηκε για τα PC/laptop  όπως έιναι σήμερα και δεν υπάρχει κανένα σημάδι να λέει ότι θα εξαφανιστούν. Οσοι έχουν ταμπλέτες έχουν και ένα laptop/pc να κάνουν την δουλειά τους. Δεν μπορεις με ταμπλέτες ούτε autocad να δουλέψεις ούτε photoshop ούτε καν office. 

Το dekstop θέλει ποντίκι, πληκτρολόγιο και δεν θέλει touch ή αν θέλει το θέλει επικουρικά (πχ zoom in/out με δύο δάχτυλα ας πούμε) χωρίς να μπορεί να καταργήσει το ποντίκι ούτε το πληκτρολόγιο.

Τα 8.0 με έναν απίστευτο τσαμπουκά είπαν "σκοτώνω" το desktop. Έτσι απλά! Μπουτάραν σε καρα-desktop μηχανήματα στο άθλιο fullscreen, non windowed, non drag n drop, no left click  metro με το έτσι θέλω και είχαν το desktop μια.. εφαρμογή. Εκεί η Microsoft έπαιξε και έχασε!

Το metro start αυτή η αηδεία, φτιάχτηκε στα 8.0  για να εξυπηρετεί το tableτοειδές metro, τίποτα πρωτότυπο, ότι είχαν τα WP, Android, Symbian κτλ όταν πατούσες το menu button.. Στα 8.1 συνέχισε την στρατηγική της ΠΑΤΑΤΑ προσπαθώντας το μόρφωμα metro start να το εντάξει στο desktop που επιτέλους κατάλαβε ότι δεν μπορεί να σκοτώσει γιατί απλά θα αυτοκτονήσει η ίδια ως εταιρία αμα το έκανε. Έτσι έδωσαν στοιχειώδη πράγματα όπως "shorting" και πιο πλούσιο και με shutdown δεξί κλικ. Αλλά το έκαναν καλύτερο από το classic start. ΟΧΙ ασφαλώς,  όχι για τους περισσότερους (το περισσότερους προκύπτει ότι οι περισσότεροι βάζουν classic shell, όπως και να έχει πολλοί πάντως). Καλύτερα να παίζεις TaiPei παρά να ψάχνεις να ανοίξεις εφαρμογή σε αυτό.  Να μην τα ξαναλέω τα επιχειρήματά μας, τα έχουμε πει άπειρες φορές. Κάποιοι έχετε αντίθετη άποψη, μεγειά σας με χαρά σας οι εξελίξεις δικαιώνουν και εμάς που ΔΕΝ μας σεβάστηκε η MS με τα 8.Χ.

 

Ευτυχώς στα 8.1 έδωσε την ΦΟΒΕΡΗ καινοτομία και απίστευτη δυνατότητα να μπουτάρουμε απευθείας σε.. desktop!!!! Ούτε αυτό δεν είχε δώσει η αθεόφοβοι στα 8.0. Οχι απλά πατάτες επιλογές (fail συνηθίζεται να λέγεται στα αρχαία ελληνικά) αλλά πουρές σκέτος..

 

Ποιος ρε MS σου είπε ότι είναι ανάγκη να έχεις το ΙΔΙΟ (!) λειτουργικό για tablets και Desktops (!??!) και μάλιστα όχι ως επιλογή ποιο look n feel θέλεις αλλα ως επιβολή ΜΟΝΟ της tabletοειδούς φύσης του.

 

Η Apple και η Google που έχουν ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ OS για tablets (ios) και Desktop (osx), δεν την ξέρουν την δουλειά? Τι σας πείραζε να κάνατε το ίδιο?

 

Αφού είδε ότι χάνει τα αυγά και τα πασχάλια, τα μαζεύει πρώτα στα 8.1 και επειδή δεν σώζεται στα 9. Τι κάνει, κρατάει την ιδέα ένα λειτουργικό ΑΛΛΑ δίνει την δυνατότητα να επιλέγεις τι στα κoμάτια θέλεις να έχεις. Look n feel desktop (δλδ Clasic Start, Windowed apps όπως τα ξέραμε) ή Tablet OS (metro UI). Και το πάει ακόμα παραπέρα προσπαθεί να κρατήσει και να βελτιώσει (να κάνει βιώσιμο) το μικτό περιβάλουν (metro start με windowed apps, ή metro apps σε.. windows, why not).

 

Έτσι μάλιστα έχει νόημα..

 

Πάντα πίστευα τους έχει απομείνει λίγο μυαλό εκεί στην MS, δεν αποτρελάθηκαν όλοι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η MS είναι πολυεθνική και σαν κάθε πολυεθνική θέλει να βγάλει κέρδος σήμερα, αύριο και χτες. Εάν δεν βγάλουν λεφτά από τα 8, τα 8 θα έχουν αποτύχει. Δεν έιναι R&D, είναι εμπορικό λογισμικό και το να έχει λιγότερους από 100 εκατομμύρια αγοραστές μια έκδοση των windows είναι αποτυχία για την MS.

Η ms ειχε δυο επιλογες.

1.Να κρατησει με μικροαλλαγες το desktop os και να ριξει στη μαχη των tablets που παιζουνται τα τρις$$$,πλεον,ΜΟΝΟ την RT και τα δυο λογισμικα της να μην εχουν σχεση μεταξύ τους!

2.Να φτιαξει ενα κοινο λογισμικο που να εχει και τις δυο δυνατοτητες και να συνδέεται το ενα με το αλλο και αποκτησει γρηγορα μεγαλο κοινο που θα εχει προσβαση το market της $$$ και απο τις δυο πλευρες,desktop/laptop&tablet,αντι μιας tablets!

 

Mε ποια στραγηγικη μπορει πιστευεις να αποκτησει περισσοτερα $$$?

Πιστευει κανεις απο εδωμεσα οτι ΜΟΝΟ με τη RT μπορει κτυπησει την tablet αγορα των τρισεκατομμυριων,που κατεχουν τα ipad και android tablets και να προοθησει το market της???

Οταν μιλαμε για μπιζινες,να βλεπουμε πρωτα τι γινεται γυρο μας και μετα να ανοιγουμε το στομα μας να λεμε τη γνωμη μας!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φίλος πάνω είπε το αυτονόητο.. Αν θέλει η Microsoft να προμοτάρει τα πλακάκια-metro, τουλάχιστον στα pc να δίνει τη δυνατότητα επιλογής αν θέλεις το desktop ή metro UI όταν μπουτάρει η συσκευή.. Στην ουσία να καλύψει όλους τους χρήστες.. Και σε συνέχεια της προηγούμενης κουβέντας, τα ταμπλετ και τα pc ΕΙΔΙΚΑ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ με windows ειναι συσκευές που άλλοτε δρουν ως ταμπλετ και με ένα πληκτρολόγιο γίνονται λάπτοπ. Όλες οι εταιρίες προς τα εκεί κινούνται. Είναι και η μοναδική ελπίδα της Microsoft να αποκτήσει μερίδιο στην αγορά τάμπλετ. Τώρα είναι ανύπαρκτη. Όπως ήταν και στα κινητά, πριν φαληρίσει και αγοράσει κοψοχρονιά την ΝΟΚΙΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υποστηρίζει τα ΧP 14 χρόνια απο που κι ως που εχει την απαίτηση να αγοραζεις νεο λειτουργικό κάθε 2 χρόνια; Μάλλον εσύ εχεις την απαίτηση να αλλάζεις λειτουργικό χωρις κοστος σε λιγότερο από 2 χρόνια

Σοβαρά φιλαράκι? Και τα 7αρια θα τα υποστηρίζει για πολλά χρόνια ακόμη, αλλά αυτό δεν την εμποδίζει να βγάζει λειτουργικά κάθε λίγο και λιγάκι.

Το πρόβλημα δεν είναι αυτό όμως. Μήπως ξεχάσες γιατί αγοράζουμε windows? Να στο θυμίσω εγώ. Για να παίζουμε games.

Για πες μας τώρα αν το directX είναι κάθε φορά διαθέσιμο σε κάθε παλιά έκδοση των windows???

DirectX 10, 11 και τώρα 11.2 στο μέλλον 12 κλπ κλπ.

 

Εκβιάζει τους χρήστες να αναβαθμιστούν, οπότε ναι ρε έχει την απαίτηση να το αγοράσω.

 

Και μην αρχίσεις τις εξυπνάδες του στυλ καινούριες τεχνολογίες που δεν υποστηρίζονται από παλιότερα λειτουργικά.

Όπως έχει δείξει ο χρόνος, μια χαρά δούλεψαν και στις παλαιότερες εκδόσεις όταν τα χακαρανε κάποιοι χρήστες ή όταν η ίδια αναγκάστηκε να τα βγάλει και για παλαιότερα λειτουργικά της.

 

Και από που βγαίνει ότι έχω την απαίτηση να αλλάζω λειτουργικό κάθε δυο χρόνια τζάμπα από αυτά που έγραψα?

 

Α ναι.. από το μέγεθος της βλακείας που σε χαρακτηρίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ms ειχε δυο επιλογες.

1.Να κρατησει με μικροαλλαγες το desktop os και να ριξει στη μαχη των tablets που παιζουνται τα τρις$$$,πλεον,ΜΟΝΟ την RT και τα δυο λογισμικα της να μην εχουν σχεση μεταξύ τους!

2.Να φτιαξει ενα κοινο λογισμικο που να εχει και τις δυο δυνατοτητες και να συνδέεται το ενα με το αλλο και αποκτησει γρηγορα μεγαλο κοινο που θα εχει προσβαση το market της $$$ και απο τις δυο πλευρες,desktop/laptop&tablet,αντι μιας tablets!

 

Mε ποια στραγηγικη μπορει πιστευεις να αποκτησει περισσοτερα $$$?

Πιστευει κανεις απο εδωμεσα οτι ΜΟΝΟ με τη RT μπορει κτυπησει την tablet αγορα των τρισεκατομμυριων,που κατεχουν τα ipad και android tablets και να προοθησει το market της???

Οταν μιλαμε για μπιζινες,να βλεπουμε πρωτα τι γινεται γυρο μας και μετα να ανοιγουμε το στομα μας να λεμε τη γνωμη μας!

 

Γενικά η microsoft απέτυχε σε ότι κάνει τελευταία. Windows 8, Windows phone, Windows RT, zune, bing κλπ Μόνο το xbox κατάφερε να διατηρήσει (και αυτό πήγε να το καταστρέψει με τα χαζοDRM) και το όφης. Βλέπω γύρω μου καταστροφή για την microsoft και λέω την γνώμη μου για αυτό. Την μια βλακεία μετά την άλλη κάνει και αν συνεχίσει όχι $$$ αλλά ούτε ¢ δεν θα βγάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακουω για την υποστηριξη των XP συνεχεια, αληθεια ποτε σταματησε η υποστηριξη DX σε δαυτα???

Καλο ειναι να προχωραει η τεχνολογια, με το καλο να ερθουνε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρά φιλαράκι? Και τα 7αρια θα τα υποστηρίζει για πολλά χρόνια ακόμη, αλλά αυτό δεν την εμποδίζει να βγάζει λειτουργικά κάθε λίγο και λιγάκι.

Το πρόβλημα δεν είναι αυτό όμως. Μήπως ξεχάσες γιατί αγοράζουμε windows? Να στο θυμίσω εγώ. Για να παίζουμε games.

Για πες μας τώρα αν το directX είναι κάθε φορά διαθέσιμο σε κάθε παλιά έκδοση των windows???

DirectX 10, 11 και τώρα 11.2 στο μέλλον 12 κλπ κλπ.

 

Εκβιάζει τους χρήστες να αναβαθμιστούν, οπότε ναι ρε έχει την απαίτηση να το αγοράσω.

 

Και μην αρχίσεις τις εξυπνάδες του στυλ καινούριες τεχνολογίες που δεν υποστηρίζονται από παλιότερα λειτουργικά.

Όπως έχει δείξει ο χρόνος, μια χαρά δούλεψαν και στις παλαιότερες εκδόσεις όταν τα χακαρανε κάποιοι χρήστες ή όταν η ίδια αναγκάστηκε να τα βγάλει και για παλαιότερα λειτουργικά της.

 

Και από που βγαίνει ότι έχω την απαίτηση να αλλάζω λειτουργικό κάθε δυο χρόνια τζάμπα από αυτά που έγραψα?

 

Α ναι.. από το μέγεθος της βλακείας που σε χαρακτηρίζει.

 

πρόσεχε πως μιλάς ρε βλακα. δεν ειναι απαραίτητοι οι χαρακτηρισμοί ;)

 

 

αα τωρα μήπως σε πείραξε; βλέπεις, δεν ειναι ωραιο.

ας κρατήσουμε ενα επιπεδο. μπορει να γινει συζήτηση χωρις βρισίδια

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...