Προς το περιεχόμενο

Απόφαση του Πρωτοδικείου Αθηνών κατά της αντιγραφής άρθρων από ιστοσελίδες


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 80
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Απο αυριο ολες οι ειδησεις  και παραθεσεις να περιλαμβανουν και την αδεια του ...."δημιουργου"  

 

Θα νεκρωσει το συμπαν .

 

 

Ελληνικη παντεντα ειναι αυτη για να προστατευσουν τα ιντερνετικα μαγαζακια τους οι διαφοροι δημοσιογραφισκοι που ανακαλυψαν επιτελους το ιντερνετ ?

 

Δημοσιογραφίσκοι εν προκειμένω ήταν του newsbeast. Ο άνθρωπος έβγαζε το ψωμί του.

 

Φυσικά και ήταν ο δημιουργός. Προς τι τα "αυτάκια";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως είναι αξιοθαύμαστο το πόσο γρήγορα οι διαπλεκόμενοι κατάφεραν να κοντρολάρουν σε ικανοποιητικό βαθμό το ίντερνετ.
Τουλάχιστον στα συμβατικά ΜΜΕ, υπήρχε ένα Α επίπεδο λόγω σοβαροφάνειας και ξέραμε λίγο πολύ και ποιος είναι πίσω από το κάθε τι.
Εδώ δύσκολα μπορείς να γνωρίζεις ποιος κρύβεται πίσω από κάθε "ειδησιογραφικό" site και τι συμφέροντα εξυπηρετεί ενώ παράλληλα το επίπεδο είναι απείρως αθλιότερο αυτού των συμβατικών ΜΜΕ.

 

Αν αυτό το μέτρο μπορεί να κάνει ζημιά σε αυτούς τους σκιτζήδες είναι ευπρόσδεκτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ορισμένα σάιτ, όταν κανεις copy έστω και μια παράγραφο και το κανεις paste στο δικό σου μπλογκ/σελίδα, γράφει την πηγή αυτόματα. ξέρετε πώς γίνεται αυτό; είναι html??

Μάλλον JavaScript.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο αυριο ολες οι ειδησεις  και παραθεσεις να περιλαμβανουν και την αδεια του ...."δημιουργου"  

 

Θα νεκρωσει το συμπαν .

 

 

Ελληνικη παντεντα ειναι αυτη για να προστατευσουν τα ιντερνετικα μαγαζακια τους οι διαφοροι δημοσιογραφισκοι που ανακαλυψαν επιτελους το ιντερνετ ?

 

Παλι θα ανακαλυψουμε την Αμερικη και θα  επιβαλουμε ορους  για λογοκλοπες , πνευματικες ιδιοκτησιες  , σε αρθρα που αναφερουν ειδησεις ???

 

Μηπως μεχρι τωρα δεν ηταν κανονας για ολους μας να παραθετουμε και το link που βρηκαμε την ειδηση ? Γιατι τωρα μπαινει στο παιχνιδι και η αδεια τους "δημιουργου"  ..

Βαζω συνειδητα το "δημιουργος" γιατι το να αναγραφεις ,μεταφερεις μια ειδηση ή ακομα  και τις αποψεις σου δεν σε κανει δημιουργο ..

Τοτε θα επρεπε ολοι να πατενταρουμε ολα τα γραπτα μας και τον προφορικο μας λογο .

 

δεν μπηκες καν στον κοπο να διαβασεις τις απαντησεις (και αμφιβαλλω αν διαβασες και το αρθρο)

 

αν εσυ παρεις μια συνεντευξη απο ενα διασημο προσωπο για λογαριασμο του μεσου στο οποιο δουλευεις, του κανεις ερωτησεις κλπ, δεν δημιουργησες κατι? δεν εισαι δημιουργος?

αν κανω εγω copy-paste την συνεντευξη σου αυτουσια, την αναπαραγω στο δικο μου μεσο, δεν αναφερω το ονομα σου, ουτε βαλω ενα link που να παραπεμπει στο πρωτοτυπο, και καρπωθω τα likes και τα clicks σαν να πηρα την συνεντευξη εγω, σου φαινεται λογικο?

 

μιλαμε για ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ και οχι ειδηση.

αλλα ακομα και στην ειδηση, το πιο λογικο και φυσιολογικο, εφοσον την κανω copy-paste, ειναι τουλαχιστον να βαλω εναν συνδεσμο της πρωτοτυπης σελιδας, (οχι απλα της αρχικης σελιδας του site που την φιλοξενει οπως κανουν οι περισσοτεροι φυσικα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Έχετε μπερδέψει λίγο την αναφορά σε μια άλλη πηγή με την πιστή αντιγραφή ενός κειμένου! Κάποιος ξόδεψε χρόνο και χρήμα να γράψει ένα άρθρο και δεν έχει κανείς το δικαίωμα να το αναπαράγει χωρίς καν να αλλάξει ούτε ...τις τελείες!

 

Φυσικά και μπορώ να αναφέρω ειδήσεις του στυλ "Ο Bill Gates έδωσε μια συνέντευξη και είπε πως απέλυσε τους μηχανικούς πίσω απο τα windows 8" :P

 

Αλλά αυτό είναι διαφορετικό από το να πάρω το άρθρο όπως είναι και να το βάλω σε δική μου σελιδα!

 

Μπείτε σε ένα από τα "ειδησεογραφικά" blogs του κιλού και αντιγράψτε μια πρόταση απο μια είδηση και μετά κάντε ένα search στο google με αυτο. Μετρήστε τα αποτελέσματα που ταιριάζουν 100% στο κείμενο και αν βγάλετε άκρη για την original πηγή του άρθρου, ελάτε να το πείτε και σε μένα...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λένε ορισμένοι για το Facebook δεν ισχύει γιατί οταν κάνεις μια ανάρτηση ουσιαστικά βάζεις το link για την είδηση/συνέντευξη οπότε το διαφημίζεις στην πράξη και δεν τους κάνεις ζημιά αλλά καλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοειται οτι η αποφαση ειναι σωστη... Δεν σου απαγορευει την ειδηση που γραφετε μερικοι, αλλα το κλοπυ-πεηστ! που γινεται κατα κορον απο πολλα σαητ χωρις να εχουν αλλαξει ουτε μια τελεια. αντε μπας και κλεισουν μερικα σηατ που γραφουν αρλουμπες χωρις να ξεκαρουν καν αν αυτο που γραφουν στεκει...

Και αν διαβασα καλα η αποφαση βγηκε για συνεντευξη!! Δηλαδη κανω εγω ενα αποκλειστικο και πας εσυ και το βαζεις αυτουσιο στην σελιδα σου χωρις λινκ και εγκριση καλα εφαγε το 5ρι τοτε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε με αυτές τις υποθέσεις τι γίνεται μπορεί να επικαλεστεί κάποιος δεδικασμένο σαν τα αμερικάνικα έργα; η κάθε υπόθεση είναι ξεχωριστή και θα έχει διαφορετική απόφαση; ή δρουν συσσωρευτικά και προδιαθέτουν τον δικαστή;Βέβαια είμαστε ακόμα νομίζω στον πρώτο βαθμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μπηκες καν στον κοπο να διαβασεις τις απαντησεις (και αμφιβαλλω αν διαβασες και το αρθρο)

 

αν εσυ παρεις μια συνεντευξη απο ενα διασημο προσωπο για λογαριασμο του μεσου στο οποιο δουλευεις, του κανεις ερωτησεις κλπ, δεν δημιουργησες κατι? δεν εισαι δημιουργος?

αν κανω εγω copy-paste την συνεντευξη σου αυτουσια, την αναπαραγω στο δικο μου μεσο, δεν αναφερω το ονομα σου, ουτε βαλω ενα link που να παραπεμπει στο πρωτοτυπο, και καρπωθω τα likes και τα clicks σαν να πηρα την συνεντευξη εγω, σου φαινεται λογικο?

 

μιλαμε για ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ και οχι ειδηση.

αλλα ακομα και στην ειδηση, το πιο λογικο και φυσιολογικο, εφοσον την κανω copy-paste, ειναι τουλαχιστον να βαλω εναν συνδεσμο της πρωτοτυπης σελιδας, (οχι απλα της αρχικης σελιδας του site που την φιλοξενει οπως κανουν οι περισσοτεροι φυσικα)

 

 

Δεν μπηκες καν στον κοπο να σκεφτεις τι γραφω  , για να ξεκινησω χρησιμοποιοντας το δικο σου "υφος"

Εχω απαντησει σε ολα τα παρακατω και συμφωνω με τα περισσοτερα εκτος της "αδεια του δημιουργου" το οποιο αν πραγματικα αρχισει και χρησιμοποιειται πιστευω οτι θα μπουμε σε μεγαλες περιπετειες.

 

Επισης σε αυτο που διαφωνω  ειναι στο οτι δεν εισαι "δημιουργος" οταν κανεις ερωτησεις .

Ανεφερα ηδη ομως οτι αυτο ειναι ενα αλλο θεμα που απο μονο του σηκωνει μεγαλη συζητηση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το enikos.gr για παραδειγμα το ίδιο κάνει.

 

Βάζει άρθρα copy-paste αλλά δεν βάζει ενεργό σύνδεσμο στην πηγή. Αναφέρει απλά το site που ξεπατίκωσε την είδηση. Το κακό είναι πως το κάνουν εσκεμμένα για να μην παίρνει "κλικ" η άλλη σελίδα.

 

Παράδειγμα.

 

Για το Gazzetta:

T52VJQb.jpg

 

Για το pamesports (που είναι δικών τους παιδιών):

qBaI9OH.jpg

 

 

Τους έχει επισημανθεί πολλές φορές. Ίσως πρέπει να αρχίσουν οι μηνύσεις...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...