Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά φορητού υπολογιστή


podarilos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ίσως να κάνεις τη δουλειά σου στην αρχή. Το θέμα είναι ότι το λάπτοπ είναι επένδυση πλέον, οπότε το να πάρεις κάτι αδύναμο που σε 4-5 χρόνια θα σου χρησιμεύει μόνο για σερφαρισμα δεν ξέρω αν έχει νόημα.

 

Ο Ι7 με καλα ενσωματωμένα γραφικά και turbo mode στα 3,0GHZ  θα κάνει μόνο για σερφάρισμα σε 5 χρόνια? Ρε παιδιά μήπως τα παραλέμε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

https://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu=Intel+Core+i7-5500U+%40+2.40GHz

 

Συγκρινε τις επιδοσεις του με εναν i5-M του 2013

 

http://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu=Intel+Core+i5-3230M+%40+2.60GHz

 

Καθόλου δεν τα παραλέμε, όποιος θέλει βλέπει τις επιδόσεις, όποιος δε θέλει μένει στο μάρκετινγκ (ονοματοδοσία)

 

Εγώ δε θα άφηνα ποτέ φίλο μου να αγοράσει σήμερα επιδόσεις ενός i5 του 2013 και μάλιστα για χρήση που ξεφεύγει απ' αυτό που ονομάζουμε "απλή" και σε τιμή που δε δικαιολογείται με τπτ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς αν βγαίνει η μπαταρία του Lenovo 300-15isk; Το αγόρασα και στις οδηγίες δεν βλέπω κάτι. Από κάτω δεν έχει κανένα κλιπάκι που κλειδώνει και δεν θελω να βάλω πίεση μη κάνω καμια βλακεία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς αν βγαίνει η μπαταρία του Lenovo 300-15isk; Το αγόρασα και στις οδηγίες δεν βλέπω κάτι. Από κάτω δεν έχει κανένα κλιπάκι που κλειδώνει και δεν θελω να βάλω πίεση μη κάνω καμια βλακεία...

 

Μα καλά είναι καινούργιο ρε γαμώτο μου άσε τη μπαταρία ήσυχη για μια διετία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το λαπτοπ ειναι μονιμα σε ενα γραφειο η μπαταρια ειναι καλο να βγει και να μπει μισοφορτισμενη (60%) σε ενα κρυο και σκοτεινο ντουλαπι (οχι υγρασια ομως), ετσι παρατεινεται κατα πολυ η διαρκεια ζωης της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυχαριστώ για την απάντηση. Το ξέρω ότι οι u επεξεργαστές δεν ειναι τόσο ισχυροί όσο οι Μ αλλά τόση μεγάλη διαφορά? Σε συγκριτικά τον επεξεργαστών στο νετ βλέπω διαφορές τάξης 0.1-0.2 με άριστα το 10 σε αξιολογήσεις.

 

 

O 5500U εχει 10-12% χειροτερες επιδοσεις απο τους 4200Η και 4210Η

 

και ακριβώς ιδιες επιδοσεις με τον 4200Μ

 

Αν μιλαμε για ελαφρια χρηση autocad πχ μονο 2D κατόψεις τοτε οποιοσδήποτε επεξεργαστής απο τους παραπανω ειναι υπερακετος...

 

Αν μιλάμε για κατι πιο συνθετο τότε καλύτερα να κινηθεις προς 4πυρηνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα καλά είναι καινούργιο ρε γαμώτο μου άσε τη μπαταρία ήσυχη για μια διετία!

Δεν θέλω να την αλλάξω!  :lol: Απλώς είναι το πρώτο μου λάπτοπ, και δεν ξέρω αν πρέπει να βγάζω την μπαταρία όταν είμαι σπίτι και είναι στο ρεύμα. Κάποιοι φίλοι μου που έχουν, μου λένε ότι όταν είναι σπίτι, μερικές φορές αφαιρούν την μπαταρία όταν έχουν το laptop στην πρίζα(έχει κάτι κλιπάκια και βγαίνει). Εν πάση περιπτώσει, καλό είναι να ξέρω αν είναι removable ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το λαπτοπ ειναι μονιμα σε ενα γραφειο η μπαταρια ειναι καλο να βγει και να μπει μισοφορτισμενη (60%) σε ενα κρυο και σκοτεινο ντουλαπι (οχι υγρασια ομως), ετσι παρατεινεται κατα πολυ η διαρκεια ζωης της.

 

Είναι σαν να πετάς ένα ups από το παράθυρο ενώ δεν κάνει θόρυβο!

Κρίμα δεν είναι;

Δεν θέλω να την αλλάξω!  :lol: Απλώς είναι το πρώτο μου λάπτοπ, και δεν ξέρω αν πρέπει να βγάζω την μπαταρία όταν είμαι σπίτι και είναι στο ρεύμα. Κάποιοι φίλοι μου που έχουν, μου λένε ότι όταν είναι σπίτι, μερικές φορές αφαιρούν την μπαταρία όταν έχουν το laptop στην πρίζα. Εν πάση περιπτώσει, καλό είναι να ξέρω αν είναι removable ή όχι.

 

Τι θα γίνει αν διακοπή το ηλεκτρικό, ακόμα και από ακούσια απροσεξία - τράβηγμα του καλωδίου ας πούμε ενόσω η μπαταρία είναι αποσυνδεδεμένη μπορεί να χάσεις αρχεία.

Άλλοι αγοράζουν UPS https://www.skroutz.gr/c/41/ups.html?from=catspan&keyphrase=ups σε desktop για προστασία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς αν βγαίνει η μπαταρία του Lenovo 300-15isk; Το αγόρασα και στις οδηγίες δεν βλέπω κάτι. Από κάτω δεν έχει κανένα κλιπάκι που κλειδώνει και δεν θελω να βάλω πίεση μη κάνω καμια βλακεία...

 

Για πες πώς σου φαίνεται. Είμαι έτοιμος να το πάρω και εγώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι σαν να πετάς ένα ups από το παράθυρο ενώ δεν κάνει θόρυβο!

Κρίμα δεν είναι;

 

 

Τι θα γίνει αν διακοπή το ηλεκτρικό, ακόμα και από ακούσια απροσεξία - τράβηγμα του καλωδίου ας πούμε ενόσω η μπαταρία είναι αποσυνδεδεμένη μπορεί να χάσεις αρχεία.

Άλλοι αγοράζουν UPS https://www.skroutz.gr/c/41/ups.html?from=catspan&keyphrase=ups σε desktop για προστασία!

75ευρώ κάνει η μπαταρία αυθεντική και καινούρια. Εμένα δε μου έχει χρειαστεί, βέβαια έχω ups.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πες πώς σου φαίνεται. Είμαι έτοιμος να το πάρω και εγώ!

Μέχρι στιγμής καλό. Πολύ bloatware απ'τη lenovo αλλά τα περισσότερα έφαγαν διαγραφή! Απλό, όμορφο και αρκετά γρήγορο (με ssd θα πετάει βεβαια)

 

ps: αν το πάρεις από electroholic, δες και Link.png Site: εδώ , μη την πατήσεις όπως εγώ, αν και δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

75ευρώ κάνει η μπαταρία αυθεντική και καινούρια. Εμένα δε μου έχει χρειαστεί, βέβαια έχω ups.

 

Όταν γίνει αλλαγή μισή τιμή και κάτω να υπολογίζεις αλλά όχι γνήσια χάνεις λίγο σε χωρητικότητα 10% κάπου εκεί. Στη περίπτωση που δεν λειτουργεί κατά κόρον από τη μπαταρία και είναι συνδεδεμένος σε παροχή AC στο σπίτι αυξάνεις τη διάρκεια ζωής της μπαταρίας πάνω από τα 3 έτη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έχουν φέρει λάπτοπ που δεν άναβαν λόγω μαϊμού μπαταρίας. Ακόμα κι όταν έβγαλα τη μπαταρία δεν ξεκόλλησε. Ήθελε bios reset με αφαίρεση rtc battery. Μόλις ξαναβαλα τη μπαταρία πάλι τα ίδια οπότε κατάλαβα ότι φταίει αυτή.

 

Γι αυτό δε μπορώ να προτείνω μαϊμού μπαταρίες

 

και γι αυτο:

http://www.theinquirer.net/img/9327/Flaming-Dell.jpg?1241332136

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

...αν το πάρεις από electroholic, δες και Link.png Site: εδώ , μη την πατήσεις όπως εγώ...

Δεν την πάτησες, απλώς πνίγηκες σε μια κουταλιά νερό και ποιός ξέρει τι έκανες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...