Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά φορητού υπολογιστή


podarilos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, GenesisX είπε

Αυτά υπερτερούν στην κάρτα γραφικών κυρίως;

Αυτό που πρότεινες πιο πάνω μήπως είναι καλύτερο;

http://www.e-shop.gr/laptop-acer-aspire-5-a515-51g-58ey-156-fhd-intel-core-i5-8250-8gb-1tb-nvidia-gf-mx150-2gb-linux-p-PER.903848

Ναι, αυτό ήθελα να ποστάρω...

30 λεπτά πριν, spiroskt είπε

https://www.electroholic.gr/gr/computer/ypologistes/laptop/comasu00153/laptop-asus-rog-g701vo-17-3-1920x1080-i7-6820hk32gb-2x256gbnvidia-geforce-gtx-980m-8gbwin-10si

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλησπέρα,

 

κοιταω για λαπτοπ για development (κυριως android αλλά οχι μονο) οποτε θελω αρκετη μνημη Ram και

εναν σχετικά καλο επεξεργαστή (+ SSD δισκο).

Στο desktop που χω τωρα χρησιμοποιώ περιπου 12G ραμ κατα μεσο ορο οποτε τα 16G ειναι αυτο που ψαχνω

και να μπορει να γινει upgrade καποια στιγμηή στο μελλον στα 32G.

 

Απο αυτά που βλεπω (ψαχνω κυριως στο skroutz) και απο τις μάρκες που εμπιστευομαι (Lenovo, Dell, Toshiba) 

βρηκα τον συγκεκριμενο  Lenovo Legion Y520 αλλά τηλεφωνησα σε 1-2 σκρουτζομάγαζα και στην e-lenovo.gr 

και μου ειπαν πως δεν σηκωνει 32G. Παρολαυτα εγω βλέπω τοσο στα forum της Lenovo εδώ οσο και στο 

manual του συγκεκριμενου μοντελου που βρήκα στο internet επισης πως σηκώνει upgrade 32G.

 

Επειδη το συγκεκριμενο μοντελο ειναι μεσα στο budget μου (1.000 με 1.300) πιστευω πως θα μου ταιριαζε 

και δε βρισκω και κατι αλλο (εκτος αν εχετε να προτεινετε καποιο λαπτοπ εσεις)

μπορει κάποιος να μου πει καποιος που ξερει τι ισχυει με την ram  ή τι μπορώ να κανω ?   

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, laios23 είπε

Kαλησπερα σας,

εχει κανεις αποψη για τον Xiaomi Mi Notebook Pro???Τι λετε αξιζει??σκεφτομαι να τον παραγγειλω...

 https://xiaomi-miui.gr/community/easyrating/index.php/Review/28-Xiaomi-Mi-Notebook-Pro-15-6-Intel-i7-16GB-RAM/?s=c343995369c64ae4075c29b9c9c96e69c8145fcb

Anybody???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, laios23 είπε

Anybody???

Eγω εχω το μοντελο με τον i5 και ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Απιστευτη ποιοτητα καμια σχεση με τις πλαστικουρες της acer που προτεινουν εδω μεσα και που παιρνεις με τα ιδια λευτα εδω. Καλυτερη οθονη κατα πολυ, ποιοτητα κατασκευης, και nvme ssd ενω τα acer ερχονται με hdd. Αν δεν σε πειραζει να περιμενεις κανα μηνα χτυπα το, βεβαια δεν ξερω αν αξιζει να δωσεις τοσα παραπανω για το i7 μοντελο εκτος αν χρειαζεσαι οπωσδηποτε τα 16gb ram. Εγω το i5 το πηρα 690ευρω με τα μεταφορικα μεσα και ειναι τερμα vfm, απιστευτο μηχανημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, zacharis1955 είπε

Το μόνο που αξίζει ας πούμε το 1000άρικο είναι το 3, τα 1 & 2 δεν αξίζουν για κανένα απολύτως λόγο τόσα λεφτά!

Όντως. Αν είναι να φτάσουμε χιλιάρικο, ας το αξίζει στο φουλ. 

7 ώρες πριν, zacharis1955 είπε

Εν σχέσει με το Acer 576 αυτό έχει χειρότερο επεξεργαστή, ίδια κάρτα γραφικών, χειρότερη σχεδίαση (εύκολη αναβάθμιση κλπ) και ποιότητα κατασκευής, όχι...

Ερώτηση. Αυτό που συγκρίνεις στο σχόλιο με το Acer 576 είναι το Asus ή το Lenovo ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, TheFall είπε

καλησπέρα,

κοιταω για λαπτοπ για development (κυριως android αλλά οχι μονο) οποτε θελω αρκετη μνημη Ram και

εναν σχετικά καλο επεξεργαστή (+ SSD δισκο).

Στο desktop που χω τωρα χρησιμοποιώ περιπου 12G ραμ κατα μεσο ορο οποτε τα 16G ειναι αυτο που ψαχνω

και να μπορει να γινει upgrade καποια στιγμηή στο μελλον στα 32G.

Απο αυτά που βλεπω (ψαχνω κυριως στο skroutz) και απο τις μάρκες που εμπιστευομαι (Lenovo, Dell, Toshiba) 

βρηκα τον συγκεκριμενο  Lenovo Legion Y520 αλλά τηλεφωνησα σε 1-2 σκρουτζομάγαζα και στην e-lenovo.gr 

και μου ειπαν πως δεν σηκωνει 32G. Παρολαυτα εγω βλέπω τοσο στα forum της Lenovo εδώ οσο και στο 

manual του συγκεκριμενου μοντελου που βρήκα στο internet επισης πως σηκώνει upgrade 32G.

Επειδη το συγκεκριμενο μοντελο ειναι μεσα στο budget μου (1.000 με 1.300) πιστευω πως θα μου ταιριαζε 

και δε βρισκω και κατι αλλο (εκτος αν εχετε να προτεινετε καποιο λαπτοπ εσεις)

μπορει κάποιος να μου πει καποιος που ξερει τι ισχυει με την ram  ή τι μπορώ να κανω ?   

Max 32 GB: http://www.crucial.com/usa/en/compatible-upgrade-for/Lenovo/legion-y520-15ikbm

1 ώρα πριν, randy1989 είπε

Eγω εχω το μοντελο με τον i5 και ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Απιστευτη ποιοτητα καμια σχεση με τις πλαστικουρες της acer που προτεινουν εδω μεσα και που παιρνεις με τα ιδια λευτα εδω. Καλυτερη οθονη κατα πολυ, ποιοτητα κατασκευης, και nvme ssd ενω τα acer ερχονται με hdd. Αν δεν σε πειραζει να περιμενεις κανα μηνα χτυπα το, βεβαια δεν ξερω αν αξιζει να δωσεις τοσα παραπανω για το i7 μοντελο εκτος αν χρειαζεσαι οπωσδηποτε τα 16gb ram. Εγω το i5 το πηρα 690ευρω με τα μεταφορικα μεσα και ειναι τερμα vfm, απιστευτο μηχανημα. 

720 (i5)-1029 (i7) € + μεταφορικά -προσπερνώντας το τελωνείο- για κάτι που ουσιαστικά είναι χωρίς εγγύηση! Big deal! Στην περίπτωση DOA ή βλάβης την βάφεις με...ντουκόχρωμα κανονικά!!! Βέβαια δικά του λεφτά του καθενός και τα ξοδεύει όπως νομίζει και κρίνει καλύτερα!

1 ώρα πριν, Γιώργος Γ. είπε

Όντως. Αν είναι να φτάσουμε χιλιάρικο, ας το αξίζει στο φουλ. 

Ερώτηση. Αυτό που συγκρίνεις στο σχόλιο με το Acer 576 είναι το Asus ή το Lenovo ?

Ποιο Asus (link) και ποιό Lenovo (link)?

Επεξ/σία από zacharis1955
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, zacharis1955 είπε

 

720 (i5)-1029 (i7) € + μεταφορικά -προσπερνώντας το τελωνείο- για κάτι που ουσιαστικά είναι χωρίς εγγύηση! Big deal! Στην περίπτωση DOA ή βλάβης την βάφεις με...ντουκόχρωμα κανονικά!!! Βέβαια δικά του λεφτά του καθενός και τα ξοδεύει όπως νομίζει και κρίνει καλύτερα!

Σταματα να παραπηροφορεις τον κοσμο. Μια χαρα εγγυηση εχει και ειδικα για DOA. Εμενα σε θεμα π ειχα που τελικα δεν εφταιγε το λαπτοπ αμεσως προσφερθηκαν να μου το αντικαταστησουν εαν ηθελα. Ειναι μια παραπανω ταλαιπωρια να το στειλεις Κινα αντι για Αιγαλεω? Ναι. Αυτο ΔΕΝ σημαινει οτι δεν εχει εγγυηση...Και τελωνειο προφανως δεν πληρωνεις εαν ξερεις τους τροπους αποστολης, και αν τυχει και πληρωσεις σε αποζημιωνουν για αυτο. Και οι τιμες που γραφεις κατεβαινουν ανετα με τα σωστα κουπονια. Αυτα.

Επεξ/σία από randy1989
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, randy1989 είπε

Σταματα να παραπηροφορεις τον κοσμο. Μια χαρα εγγυηση εχει και ειδικα για DOA. Εμενα σε θεμα π ειχα που τελικα δεν εφταιγε το λαπτοπ αμεσως προσφερθηκαν να μου το αντικαταστησουν εαν ηθελα. Ειναι μια παραπανω ταλαιπωρια να το στειλεις Κινα αντι για Αιγαλεω? Ναι. Αυτο ΔΕΝ σημαινει οτι δεν εχει εγγυηση...Και τελωνειο προφανως δεν πληρωνεις εαν ξερεις τους τροπους αποστολης, και αν τυχει και πληρωσεις σε αποζημιωνουν για αυτο. Και οι τιμες που γραφεις κατεβαινουν ανετα με τα σωστα κουπονια. Αυτα.

Συμφωνω και επαυξανω.....Ακομα και ετσι να ειναι ομως εγω ρωτησα σαν ποιοτητα και αποδοση αν αξιζει και κυριως ατομα που τον εχουν αγορασει...Για τα υπολοιπα με καλυπτεις πληρως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, laios23 είπε

Συμφωνω και επαυξανω.....Ακομα και ετσι να ειναι ομως εγω ρωτησα σαν ποιοτητα και αποδοση αν αξιζει και κυριως ατομα που τον εχουν αγορασει...Για τα υπολοιπα με καλυπτεις πληρως...

Εγω την γνωμη μου στην ειπα ως κατοχος του μοντελου με τον i5. Φοβερη κατασκευη και απο επιδοσεις απλα πεταει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, randy1989 είπε

Εγω την γνωμη μου στην ειπα ως κατοχος του μοντελου με τον i5. Φοβερη κατασκευη και απο επιδοσεις απλα πεταει. 

Aν επιτρεπετε απο που το παραγγειλες??Φανταζομαι με Direct Priority mail ε??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν δίνεις ποτέ τόσα λεφτά -εκτος και αν σου περισσεύουν- για XiaoMi ή τέτοια ψιλοάγνωστη μάρκα laptop ανεξάρτητα αν τα laptops τους μοιάζουν πολύ ή λίγο -εξωτερικά βέβαια- με... Apple MacBook (μέχρι κινητούλι ή λαπτοπάκι των 100-150 -200 άντε 250 € ΟΚ αλλά έως εκει) και μάλιστα κατευθείαν από Κίνα γιατί -παραβλέποντας τελωνεία κλπ- αν σου έλθει ελαττωματικό ή χαλάσει στην πορεία θα τραβήξεις τα πάθη της αρκούδας για επιστροφή και επισκευή (αλλαγή σου κάνουν πολύ δύσκολα) μιας και στην πράξη είσαι χωρίς εγγύηση...

P.S: Τώρα σοβαρά υπάρχουν ενήλικα άτομα στην Ελλάδα του 2018 που συγκρίνουν άμεσα την XiaoMi (που λανσάρει από ζυγαριές μέχρι και πετσέτες, σεντόνια & μαξιλάρια!!!) με τις Acer, Asus, Dell, Lenovo, MSI,  HP, Samsung κλπ?

Επεξ/σία από zacharis1955
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zacharis1955 είπε

Max 32 GB: http://www.crucial.com/usa/en/compatible-upgrade-for/Lenovo/legion-y520-15ikbm

720 (i5)-1029 (i7) € + μεταφορικά -προσπερνώντας το τελωνείο- για κάτι που ουσιαστικά είναι χωρίς εγγύηση! Big deal! Στην περίπτωση DOA ή βλάβης την βάφεις με...ντουκόχρωμα κανονικά!!! Βέβαια δικά του λεφτά του καθενός και τα ξοδεύει όπως νομίζει και κρίνει καλύτερα!

Ποιο Asus (link) και ποιό Lenovo (link)?

Asus

https://www.skroutz.gr/s/12749757/Asus-A541UJ-DM433-i5-7200U-4GB-1TB-GeForce-920-FHD-Linux.html

Lenovo

https://www.skroutz.gr/s/13124306/Lenovo-IdeaPad-320-15IKB-i3-7100U-8GB-1TB-GeForce-940MX-FHD-No-OS.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι λέτε για τον παρακάτω ? 

Χρήση: Office, ταινίες (κατέβασμα, κυρίως), ίσως Minecraft

Budget: Μικρό (δηλαδή, μπορώ να το μαζέψω σε σχετικά λίγο χρόνο)

Χαρακτηριστικά: ΠΟΛΥ καλύτερα από το απολίθωμα που έχω τώρα.

https://www.skroutz.gr/s/12649669/Lenovo-110-15ACL-A6-7310-4GB-500GB-W10.html 

Αν έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο, στην ίδια, περίπου, τιμή, κάντε το.

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας !!! 

Υ.Γ. Αν τον πάρω, θα του βγάλω, μάλλον, τα 10, και θα βάλω 7. Και, θα αγοράσω και μια παραπάνω RAM.

 

Επεξ/σία από Γιώργος Γ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, zacharis1955 είπε

Δεν δίνεις ποτέ τόσα λεφτά -εκτος και αν σου περισσεύουν- για XiaoMi ή τέτοια ψιλοάγνωστη μάρκα laptop ανεξάρτητα αν τα laptops τους μοιάζουν πολύ ή λίγο με... Apple MacBook (μέχρι κινητούλι ή λαπτοπάκι των 100-150 -200 άντε 250 € ΟΚ αλλά έως εκει) και μάλιστα κατευθείαν από Κίνα γιατί -παραβλέποντας τελωνεία κλπ- αν σου έλθει ελαττωματικό ή χαλάσει στην πορεία θα τραβήξεις τα πάθη της αρκούδας για επιστροφή και επισκευή (αλλαγή σου κάνουν πολύ δύσκολα) μιας και στην πράξη είσαι χωρίς εγγύηση...

P.S: Τώρα σοβαρά υπάρχουν ενήλικα άτομα στην Ελλάδα του 2018 που συγκρίνουν άμεσα την XiaoMi με τις Acer, Asus, Dell, Lenovo, MSI,  HP, Samsung κλπ?

Δεν εχω παρει Xiaomi λαπτοπ, αλλα απο κινητα ναι τα συγκρινω με τις μαρκες που λες, την βαζω πανω απ'ολες σε σχεση αποδοσης τιμης.

Παιρνω xiaomi απο Κινα το κραταω 2 χρονια και το πουλαω 40-50 ευρω κατω μεταχειρα σε αψογη κατασταση εννοειται. και βγαζει αλλα τοσα.
Με τα ιδια λεφτα οτι αλλη μαρκα ειχα παρει στο παρελθον ητανε κινητο με 512mb ram να πουμε, την τσιγκουνευονται οι εταιριες sony κτλ, μιλαω για χρονια πριν βεβαια, οταν ειχα παρει το Xiaomi red rice απο τα πρωτα της xiaomi και με κερδισε και δεν αλλαζω.

ΠΙστευω οτι ειναι πολυ αξιοπιστη εταιρεια, και οτι εχω πιασει δικο της εχει πολυ αξιολογη ποιοτητα. Απο λαπτοπ ειχα της HP μια μπαρουφα παλιοτερα, και τωρα εχω ενα toshiba lifebook (ξεχασα το μοντελο) και ειναι αξιοτιμο και αυτο, αλλα δεν εχω πιασει xiaomi laptop να πω την αληθεια.

Αυτην την στιγμη εχω redmi note 3 25 Μηνες χωρις κιχ, και σιγα τα λεφτα που εδωσα, και βγαζει αλλο τοσο.

 

Λοιπον τωρα πειτε αν μπορειτε παλικαρια ενα λαπτοπακι εως 500 ευρω ταβανι για ιντερνετ ταινιες office και κανα game οπως sims 3, ειναι για μια οικογενια με 3 κοριτσακια. Δεν νομιζω ομως να υπαρχει κατι heavy duty σε αυτην την τιμη, διοτι μου φερανε το παλιο λαπτοπ 4 φορες βρεγμενο. 

Οποτε εγω οπως το σκεφτομαι αν κανουν δουλεια με λιγοτερα χρηματα για να μην τα χασουν πιστευω θα ητανε καλυτερο. 

Επεξ/σία από ExTaCy1337
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...