Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά φορητού υπολογιστή


podarilos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

απορια, σε ενα λαπτοπ η αντικατασταση του μηχανικου δισκου με εναν sdd αυξανει κατα πολυ τη διαρκεια της μπαταριας?

αξιζει να βαλω ssd γι αυτο το λογο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, aledjo είπε

απορια, σε ενα λαπτοπ η αντικατασταση του μηχανικου δισκου με εναν sdd αυξανει κατα πολυ τη διαρκεια της μπαταριας?

αξιζει να βαλω ssd γι αυτο το λογο? 

Ναι αυξάνει αλλα δεν θα δεις μεγάλη διαφορά. Στην καλύτερη περίπτωση πιστεύω να δεις μια διαφορά της τάξης 20-30 λεπτών έξτρα διάρκειας, δηλαδή υπολόγιζε να κερδίσεις κανα 10%. Δεν πιστεύω ότι αξίζει να βάλεις ssd ΜΟΝΟ για την αυτονομία. Αν σε ενδιαφέρει και η διαφορά στην ταχύτητα που είναι πραγματικά τεράστια, τότε ναι αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνωμη ξεχασα να το πω οτι θελω να το παρω απο καταστημα και οχι ταχυδρομικως η με αντικαταβολη! Για να καταλαβετε κοιταγα σε σκρουτζ κυριως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, SirRiskTookSpy είπε

Συγγνωμη ξεχασα να το πω οτι θελω να το παρω απο καταστημα και οχι ταχυδρομικως η με αντικαταβολη! Για να καταλαβετε κοιταγα σε σκρουτζ κυριως

Δεν υπάρχει κάτι με τέτοια χαρακτηριστικά σε τέτοια τιμή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tsamjunior είπε

Ναι αυξάνει αλλα δεν θα δεις μεγάλη διαφορά. Στην καλύτερη περίπτωση πιστεύω να δεις μια διαφορά της τάξης 20-30 λεπτών έξτρα διάρκειας, δηλαδή υπολόγιζε να κερδίσεις κανα 10%. Δεν πιστεύω ότι αξίζει να βάλεις ssd ΜΟΝΟ για την αυτονομία. Αν σε ενδιαφέρει και η διαφορά στην ταχύτητα που είναι πραγματικά τεράστια, τότε ναι αξίζει.

ok thanks για την απαντηση.

απο θεμα ταχητητας δεν εχω θεμα οποτε δε θα βαλω ssd

ψαχνω ομως τροπους ωστε να αυξησω τη διαρκεια της μπαταριας.

υπαρχει καποιος οδηγος που να απενεργοποιεις services των windows με στοχο την αυξηση διαρκειας της μπαταριας?

απο εμπειρικα εσεις σχετικα με τη μπατρια, ποια windows προτεινετε? windows 8.1 ή windows 10?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/7/2018 στις 12:02 ΠΜ, Helionar είπε

Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά,

Ψάχνω για καινούργιο λάπτοπ το οποίο θα είναι το μοναδικό εργαλείο all around (εκτός από το λάπτοπ της δουλειάς). Η κύρια χρήση εκτός της διασκέδασης αφορά δουλειά σε προγράμματα office (excel, ppt, word) και λίγο photo editing (lightroom, photoshop) αλλά τίποτα εξεζητημένο και βαρύ. Θέλω όμως να κρατήσει 5+ χρόνια χωρίς να θεωρείται απαρχαιωμένο και να μπορεί να τρέχει απροβλημάτιστα πολλά προγράμματα μαζί (office + chrome με πολλά tabs + μικροεφαρμογές στο background)

Θα ήθελα κάτι με τα εξής χαρακτηριστικά:

- Οθόνη 15,6''

- Καλή μπαταρία

- Επεξεργαστής i7 (7th - 8th gen)

- Τουλάχιστον 8GB RAM

- Dedicated κάρτα γραφικών

- SSD & HDD υποδοχές (όχι απαραίτητα τοποθετημένοι με την αγορά αλλά να είναι δυνατό το upgrade/προσθήκη)

- Μέγιστο budget: 1300€

ΥΓ: Με βάση τα όσα reviews έχω διαβάσει φλερτάρω με την ιδέα να πάω σε ένα Dell XPS 13 ή Razer Blade Stealth λόγω συνδυασμού απόδοσης/φορητότητας/μπαταρίας αλλά με κολλάει κυρίως το θέμα των σκληρών δίσκων και η απουσία του combo SDD+HDD.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συνεχίστε την καλή δουλειά! :D

Φίλε Helionar, αποφάσισες τελικά? Είμαι και εγώ σε αναζήτηση laptop με παρόμοια χαρακτηριστικά.

Για το Dell Inspiron 5570 (i7-8550U/8GB/1TB + 128GB/Radeon 530/FHD/W10) τι λέτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, ribo7 είπε

Δε αξίζει για κανένα απολύτως λόγο τόσα χρήματα, δες αυτό με καλύτερη οθόνη και κάρτα γραφικών: https://www.amazon.com/dp/B075FLBJV7/_encoding=UTF8/ref=as_li_ss_tl?ref=exp_inf_pl_techdeals&linkCode=sl1&tag=tecdea0f-20&linkId=7f280c1243857e19dc15c51979bd9413 720 $ (~583 €) τελική τιμή με μεταφορικά και τελωνείο μέσα, σε μια βδομάδα το έχεις σπίτι σου...

Το Acer Aspire E5-576 διαθέττει  εκτός από την κλασσική υποδοχή SATA για 2.5" HDD/SSD και M.2 SSD υποδοχή που σημαίνει ότι δέχεται δύο σκληρούς δίσκους...

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, zacharis1955 είπε

Έρχεται από εξωτερικό και δεν γνωρίζω αν πάθει κάτι τι γίνεται ?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, tamotre είπε

Έρχεται από εξωτερικό και δεν γνωρίζω αν πάθει κάτι τι γίνεται ?  

Oτι γίνεται αν πάθει κάτι που αγοράζεις από 'δώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η εγγύηση της acer ισχύει και στην Ελλάδα; Σε περίπτωση αγοράς από amazon.com;

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με ταβάνι 2000 ευρώ και κάτω από 2 κιλά, ποιο προτείνετε;  Έχω υπ' όψιν μου το Dell XPS 15 9560 με FHD, 1TB SSD, 32GB RAM

Επεξ/σία από Blazz0r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, zacharis1955 είπε

Δε αξίζει για κανένα απολύτως λόγο τόσα χρήματα, δες αυτό με καλύτερη οθόνη και κάρτα γραφικών: https://www.amazon.com/dp/B075FLBJV7/_encoding=UTF8/ref=as_li_ss_tl?ref=exp_inf_pl_techdeals&linkCode=sl1&tag=tecdea0f-20&linkId=7f280c1243857e19dc15c51979bd9413 720 $ (~583 €) τελική τιμή με μεταφορικά και τελωνείο μέσα, σε μια βδομάδα το έχεις σπίτι σου...

Το Acer Aspire E5-576 διαθέττει  εκτός από την κλασσική υποδοχή SATA για 2.5" HDD/SSD και M.2 SSD υποδοχή που σημαίνει ότι δέχεται δύο σκληρούς δίσκους...

Από το ευρωπαϊκό outlet της Dell αξίζει να πάρει κανείς refurbished λαπτοπ; Σκέφτομαι μήπως πάρω κανένα Vostro για την κοπέλα μου περίπου σ αυτά τα λεφτά. Προηγούμενη γενιά επεξεργαστή και καρτας γραφικών αλλά αρκετά καλύτερη ποιότητα κατασκευής φαντάζομαι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, zacharis1955 είπε

Oτι γίνεται αν πάθει κάτι που αγοράζεις από 'δώ...

Δηλαδή πάω σε κάποιο εξουσιοδοτημένο σέρβις εδώ και αν ειμαι εντός εγγύησης καλυπτομαι ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω φορητό μικρού μεγέθους 11-13" με όσο το δυνατόν περισσοτερο αποθηκευτικό χώρο, μνήμη > 2gb και τιμή ~300€. Προτιμώ laptop, οχι tablet με πληκτρολόγιο.

Σε σχέση με αυτό https://www.skroutz.gr/s/8313774/Lenovo-IdeaPad-100S-11IBY-Z3735F-2GB-64GB-W10.html υπάρχει κάποιο άλλο καλύτερο;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτόν τι λέτε ? Χαρακτηριστικά προς τιμή. Αξίζει, ή υπάρχει κάτι καλύτερο με τα ίδια χαρακτηριστικά σε μικρότερη τιμή ? Αμφιβάλλω. Η τιμή είναι ήδη χαμηλή.

https://www.skroutz.gr/s/13673351/Lenovo-IdeaPad-320-15AST-A6-9220-4GB-500GB-No-OS.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...