Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά φορητού υπολογιστή


podarilos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 4/5/2018 στις 6:13 ΜΜ, zacharis1955 είπε

Καλησπέρα φίλε,

αγόρασα το εν λόγω λάπτοπ και το περιμένω αύριο.

Ανοίγω το καπάκι, τοποθετώ μέσα τον δεύτερο σκληρό δίσκο των 128gb. Μήπως γνωρίζεις πώς περνάω τα windows σε αυτόν?

Φαντάζομαι ο υφιστάμενος 1ΤΒ που έχει θα έχει μία εικόνα windows μέσα που θα πρέπει να αντιγράψω στον δεύτερο σκληρό.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, κκρκ είπε

Οκ , οπότε ψάχνω i7 7700hq , gtx 1050 ή κ μεγαλύτερη και ips panel .. ssd προτιμώ να σ πω την αλήθεια να μην έχει και να έχει έναν hhd1tb για να βάλω τον 960 m2 .. 

η mx150 τώρα που το ψάχνω , σε παιχνίδια που την τεστάρουν, έχει σταθερά πιο χαμηλή απόδοση απο την 1050...

αυτό βρήκα με οκ χαρακτηρίστηκα αλλά δεν έχω ιδέα αν είναι οκ συνολικά σαν μοντέλο κτλ https://www.skroutz.gr/s/13702327/Lenovo-Legion-Y520-15IKBN-i7-7700HQ-8GB-256GB-GeForce-GTX-1050M-FHD-No-OS.html

OK...

2 ώρες πριν, Romanzo Criminale είπε

φίλη ψάχνει λάπτοπ από ελλάδα με 300-350 ευρώ μαξ για word και browsing. Τι προτείνετε; θα με ενδιέφερε να έχει μια πόρτα για σέρβις και αργότερα να της βάλω καναν ssd. επίσης με ενδιαφέρει αν γίνεται και με δόσεις από κανα μεγάλο μαγαζί τύπου κωτσόβολο αν και δύσκολα να βρούμε αξιόλογο, αλλά αν γίνεται ακόμα καλύτερα.

https://www.electroholic.gr/gr/computer/ypologistes/laptop/comdel00213/laptop-dell-latitude-3440-14-1600x900-i3-4030u2gb500gbintel-hd-4400win-8problack + 2 x https://www.kotsovolos.gr/site/computing/desktops-and-upgrade-tools/ram/158128-kingston-kvr16ls11/4

https://www.electroholic.gr/gr/computer/ypologistes/laptop/comace00099/laptop-acer-aspire-3-a315-51-380t-15-6-1366x768-i3-7100u4gb1tbintel-hd-620w10black

1 ώρα πριν, teachertza είπε

Καλησπέρα φίλε,

αγόρασα το εν λόγω λάπτοπ και το περιμένω αύριο.

Ανοίγω το καπάκι, τοποθετώ μέσα τον δεύτερο σκληρό δίσκο των 128gb. Μήπως γνωρίζεις πώς περνάω τα windows σε αυτόν?

Φαντάζομαι ο υφιστάμενος 1ΤΒ που έχει θα έχει μία εικόνα windows μέσα που θα πρέπει να αντιγράψω στον δεύτερο σκληρό.

Ευχαριστώ.

https://tinyurl.com/y9evocub

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@zacharis1955 Με μεγάλη προσοχή της προτάσεις από electroholic. Οι εγγυήσεις του ήδη τρέχουν με τις παραεισαγωγές στα "καινουρια" που κάθονται στα ράφια... Δεν τιμάει εγγυήσεις χωρίς καταγγελία , και ζητάει μέχρι και επαναφορά της γλώσσας σε τσέχικα , για να το στείλει στην υποτιθέμενη αντιπροσωπεία...

Μία από τις χειρότερες after sales εμπειρίες που έχω ζήσει. 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, cubilone είπε

Καλησπέρα, ψάχνω μικρό, φτηνό και ελαφρύ λάπτοπ για δεύτερο υπολογιστή στον οποίο μάλλον θα βάλω Linux Mint. Η χρήση μου θα είναι κυρίως με firefox και κείμενο, οπότε οι απαιτήσεις μου είναι αρκετά χαμηλές.

Μόλις έκανα αναβάθμιση στο πρώτο μου λάπτοπ οπότε έχω έναν 128GB SSD και 2x4 GB DDR3 SODIMM τα οποία μπορώ να χρησιμοποιήσω. Οπότε, ιδανικά, το λάπτοπ που ψάχνω θα μπορεί να αναβαθμιστεί.

Ξέρετε ποιο είναι το μικρότερο μέγεθος laptop που να αναβαθμίζονται, και έχετε κάποια πρόταση σχετικά με φτηνά μοντέλα;

Θα προτιμούσα να κρατήσω το budget μου μέχρι περίπου τα 300€. Ευχαριστώ!

Μήπως να έκανες μια βόλτα προς πλαίσιο στα Εξάρχεια για μα δεις εάν έχουν κάτι που σου ταιριάζει. Τα εξαρτήματα που έχεις είναι ιδιαίτερα και δεν θα κουμπώνουν σε όλα τα λαπτοπ που κυκλοφορούν. Συνεπώς ξεκινά συζήτηση κατευθείαν με τα εξαρτήματα. Ρώτησε τους τεχνικούς μαζί με έναν πωλητή για σιγουριά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, Dr.Tesla είπε

@zacharis1955 Με μεγάλη προσοχή της προτάσεις από electroholic. Οι εγγυήσεις του ήδη τρέχουν με τις παραεισαγωγές στα "καινουρια" που κάθονται στα ράφια... Δεν τιμάει εγγυήσεις χωρίς καταγγελία , και ζητάει μέχρι και επαναφορά της γλώσσας σε τσέχικα , για να το στείλει στην υποτιθέμενη αντιπροσωπεία...

Μία από τις χειρότερες after sales εμπειρίες που έχω ζήσει. 

Εχω αγοράσει αρκετές φορές από ΄κεί διάφορα πράματα χωρίς πρόβλημα...

22 λεπτά πριν, Kingfuse είπε

Μήπως να έκανες μια βόλτα προς πλαίσιο στα Εξάρχεια για μα δεις εάν έχουν κάτι που σου ταιριάζει. Τα εξαρτήματα που έχεις είναι ιδιαίτερα και δεν θα κουμπώνουν σε όλα τα λαπτοπ που κυκλοφορούν. Συνεπώς ξεκινά συζήτηση κατευθείαν με τα εξαρτήματα. Ρώτησε τους τεχνικούς μαζί με έναν πωλητή για σιγουριά. 

Το καταλληλότερο μέρος για πληροφορίες και προπάντων για αγορές, μακρυά φίλε από Πλαίσιο γιατί αν γίνει καμιά στραβή θα μπλέξεις πολύ άσχημα!!!

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Φίλος ενδιαφέρεται για αγορά λάπτοπ για χρήση 3D προγράμματος για εμφυτεύματα (είναι οδοντίατρος). Το πρόγραμμα είναι αρκετά απαιτητικό επομένως πάμε για:

Επεξεργαστής i7
RAM: τουλάχιστον 8GB

Ανεξάρτητη κάρτα γραφικών

SSD 128GB+

FULL HD Οθόνη

Μπάτζετ:1000 ευρώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, salazar1991 είπε

Καλησπέρα. Φίλος ενδιαφέρεται για αγορά λάπτοπ για χρήση 3D προγράμματος για εμφυτεύματα (είναι οδοντίατρος). Το πρόγραμμα είναι αρκετά απαιτητικό επομένως πάμε για:

Επεξεργαστής i7
RAM: τουλάχιστον 8GB

Ανεξάρτητη κάρτα γραφικών

SSD 128GB+

FULL HD Οθόνη

Μπάτζετ:1000 ευρώ

https://www.amazon.com/Acer-Computer-Quad-Core-i7-7700HQ-GeForce/dp/B07BMX52P8/ref=sr_1_3?s=electronics&ie=UTF8&qid=1524949488&sr=1-3&keywords=Acer+Nitro+5+i7+7700HQ&dpID=41ODoC6QvCL&preST=_SX300_QL70_&dpSrc=srch 1005.60 $ (~829 €) τελική τιμή με μεταφορικά και τελωνείο μέσα...

https://www.amazon.com/Acer-Predator-i7-7700HQ-1060-6GB-G3-571-77QK/dp/B06Y4GZS9C/ref=sr_1_3?s=electronics&ie=UTF8&qid=1522089648&sr=1-3&keywords=Acer+Predator+15 1240.28 $ (~1.006 €) τελική τιμή με μεταφορικά και τελωνείο μέσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, zacharis1955 είπε

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση! Ξέχασα να πω ότι θέλει να τον αγοράσει από Ελλάδα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, salazar1991 είπε

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση! Ξέχασα να πω ότι θέλει να τον αγοράσει από Ελλάδα :P

https://www.electroholic.gr/gr/computer/ypologistes/laptop/comlen00829/laptop-lenovo-legion-y520-15ikbn-15-6-1920x1080-i7-7700hq8gb256gbgtx-1050-4gbdosblack

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδώ και καιρό ψάχνω ένα laptop για να δουλεύω στον δρόμο (δημιουργία ιστοσελίδων και internet surfung) με budget 400€.
**Σε εταιρείες από την Ελλάδα δεν πληρώνω το ΦΠΑ.
- Να είναι συμβατό με Linux (Mint)
- 15" οθόνη (1600x900 ή 1920x1080) 
- i3 + επεξεργαστή
- 4GB + ram
- SSD (θα προτιμούσα να βάλω δικό μου, στην περίπτωση αυτή το budget πάει -50€)

Τι έχω βρει μέχρι τώρα:

1) LAPTOP DELL INSPIRON 3567 15.6'' FHD INTEL CORE I3-6006U 4GB 1TB R5 M430 2GB (Καινούργιο laptop με 2 χρόνια εγγύηση, μέτριος επεξεργαστής)

2) Lenovo REF ThinkPad T530, I7-3610QM/15.6 FHD/4GB/500GB HDD/Nvidia NVS 5400M 1GB (1 χρόνο εγγύηση με θηρίο επεξεργαστή, δεν έχει numpad και σε τι κατάσταση θα βρίσκεται άραγε..)

3) Acer Aspire E 15, 15.6" Full HD, 8th Gen Intel Core i3-8130U, 6GB RAM Memory, 1TB HDD (8ης γενιάς CPU, αυξήθηκε το τελωνείο και ανεβαίνει το δολάριο τελευταία)

4) Asus X540UA-DM186 (i3-6006U/4GB/1TB/FHD)

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Επεξ/σία από Axelq
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Axelq είπε

Εδώ και καιρό ψάχνω ένα laptop για να δουλεύω στον δρόμο (δημιουργία ιστοσελίδων και internet surfung) με budget 400€. **Σε εταιρείες από την Ελλάδα δεν πληρώνω το ΦΠΑ.
- Να είναι συμβατό με Linux (Mint)
- 15" οθόνη (1600x900 ή 1920x1080) 
- i3 + επεξεργαστή
- 4GB + ram
- SSD (θα προτιμούσα να βάλω δικό μου, στην περίπτωση αυτή το budget πάει -50€)

Τι έχω βρει μέχρι τώρα:

1) LAPTOP DELL INSPIRON 3567 15.6'' FHD INTEL CORE I3-6006U 4GB 1TB R5 M430 2GB (Καινούργιο laptop με 2 χρόνια εγγύηση, μέτριος επεξεργαστής)

2) Lenovo REF ThinkPad T530, I7-3610QM/15.6 FHD/4GB/500GB HDD/Nvidia NVS 5400M 1GB (1 χρόνο εγγύηση με θηρίο επεξεργαστή, δεν έχει numpad και σε τι κατάσταση θα βρίσκεται άραγε..)

3) Acer Aspire E 15, 15.6" Full HD, 8th Gen Intel Core i3-8130U, 6GB RAM Memory, 1TB HDD (8ης γενιάς CPU, αυξήθηκε το τελωνείο και ανεβαίνει το δολάριο τελευταία)

Ευχαριστώ προκαταβολικά

3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Kingfuse είπε

Μήπως να έκανες μια βόλτα προς πλαίσιο στα Εξάρχεια για μα δεις εάν έχουν κάτι που σου ταιριάζει. Τα εξαρτήματα που έχεις είναι ιδιαίτερα και δεν θα κουμπώνουν σε όλα τα λαπτοπ που κυκλοφορούν. Συνεπώς ξεκινά συζήτηση κατευθείαν με τα εξαρτήματα. Ρώτησε τους τεχνικούς μαζί με έναν πωλητή για σιγουριά. 

Είχα περάσει από το Πλαίσιο πρόσφατα και η μόνη λύση που είχαν που μου είχαν προτείνει που θα με βόλευε ήταν ένα Turbo-X 14" στα 220 ευρώ. Εκείνο νομίζω θα μπορούσε να αναβαθμιστεί, αλλά το Πλαίσιο και τα Turbo-X τα φοβάμαι -- ίσως αναίτια, αλλά και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, cubilone είπε

Είχα περάσει από το Πλαίσιο πρόσφατα και η μόνη λύση που είχαν που μου είχαν προτείνει που θα με βόλευε ήταν ένα Turbo-X 14" στα 220 ευρώ. Εκείνο νομίζω θα μπορούσε να αναβαθμιστεί, αλλά το Πλαίσιο και τα Turbo-X τα φοβάμαι -- ίσως αναίτια, αλλά και πάλι.

Αναμενόμενο, οι πωλητές του δουλεύουν με bonus!

Μακρυά από Turbo X γιατί αν γίνει καμιά στραβή θα μπλέξεις πάρα πολύ άσχημα με το service toy Πλαισίου!!!

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Iamthagod είπε

Καλησπέρα, εκτός από το λαπτοπ του amazon.com (με την gtx1060) υπάρχει καμιά άλλη καλή αντιπρόταση σε αυτό το εύρος χρημάτων; 800-1100 ευρώ.

Όχι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...