Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά φορητού υπολογιστή


podarilos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@plpapadopoulos Και ο i7 3520m τρώει σκονη από τον i3 4370 του desktop μου. Μήπως πέταξαν λεφτά όσοι αγόρασαν τέτοια λαπτοπ;

 

Αν δεν κατανοείς τη χρήση και τον σκοπό ενός ultrabook και επιπλέον συγκρίνεις CPUs με διαφορετικά TDPs, δεν έχει άλλο νόημα η συζήτηση μας.

 

@loic Μια χαρά εμπειρία έχω.Η γυναίκα μου έχει λαπτοπ με i5 4510u και πάει σφαίρα.

Αν θέλω απαιτητικά προγράμματα έχω τον desktop μου. Αν ήθελα τοστιέρα των 40+watts σε ψεύτικα σασί, θα έπαιρνα εξ αρχής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν ειναι να παρεις ενα λαπτοπ με επεξεργαστη Μ και να σου κρατα η μπαταρια 1,5-2 ωρες(και σε ενα χρονο να σου χαλασει η μπαταρια) τοτε εχουμε χασει το νοημα,ο σκοπος των φορητων,ειναι η ΦΟΡΗΤΟΤΗΤΑ,Αν θελεις επιδοσεις παιρνεις ντεσκτοπ που ειναι και πιο φθηνο και τελειωνεις.

Και ας μην λεμε οτι θελουμε....οι διαφορες δεν ειναι τοσο τραγικες οσο τις παρουσιαζουν εδω μεσα!!! πχ ρωταει ο αλλος για i5 4210U και σου λεει σαβουρα(τι αλλο θα ακουσουμε Θεε μου!)!!!και προτεινονται ακομα λαπτοπ 3ης γενιας ενω εχουμε φτασει στην 5η!!!!

 

Τι να πω???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@protsimer

 

ΟΚ, το δεχομαι οτι εχεις εμπειρια με laptops. Μπορεις να μου πεις ποιο ακριβως ειναι το προβλημα αντι να εχεις 35 βαθμους στη CPU, να εχεις 55?

 

Θα χαλασει το laptop, ακομα και σε βαθος χρονου? Δε νομιζω.

 

Επισης μπορω να σου απαντησω αναλογα και να σου πω "αν θελω αυτονομια, αγοραζω ενα tablet και χρησιμοποιω το laptop μονο για πιο βαρια χρηση"... Οπως καταλαβαινεις, δεν βγαζουμε ακρη ετσι...

 

 

 

@bill27

 

Δεν ειναι σκοπος ολων η φορητοτητα, υπαρχουν παρα πολλοι που αγοραζουν 17αρι, το οποιο στις περισσοτερες περιπτωσεις ειναι κουμουτσα, και το εχουν στο γραφειο τους σαν desktop replacement... Η και 15αρι, παλι σαν dektop replacement...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν ειναι να παρεις ενα λαπτοπ με επεξεργαστη Μ και να σου κρατα η μπαταρια 1,5-2 ωρες(και σε ενα χρονο να σου χαλασει η μπαταρια) τοτε εχουμε χασει το νοημα,ο σκοπος των φορητων,ειναι η ΦΟΡΗΤΟΤΗΤΑ,Αν θελεις επιδοσεις παιρνεις ντεσκτοπ που ειναι και πιο φθηνο και τελειωνεις.

Και ας μην λεμε οτι θελουμε....οι διαφορες δεν ειναι τοσο τραγικες οσο τις παρουσιαζουν εδω μεσα!!! πχ ρωταει ο αλλος για i5 4210U και σου λεει σαβουρα(τι αλλο θα ακουσουμε Θεε μου!)!!!και προτεινονται ακομα λαπτοπ 3ης γενιας ενω εχουμε φτασει στην 5η!!!!

 

Τι να πω???

 

Να πείς ότι πραγματικα δε γνωρίζεις.

Στο 90% των λάπτοπ 3ης γενιάς με επεξεργαστή M, Η μπαταρία βγάζει άνετα 4+ ώρες.

 

Ένα λάπτοπ μου με i5-3320M βγάζει 6 ώρες για πλάκα και η πρώτη χρήση/φόρτιση της μπαταρίας έγινε 2 χρόνια πριν (οπότε πιάνω και το aging των ιόντων λιθίου και τους κύκλους μέσα)...

 

Το ότι το marketing της 5ης γενιάς βρήκε θύμα στο πρόσωπό σου, δε σημαίνει ότι θα πιάσει κορόιδα και τους όσους γνωρίζουν...

 

Αν ο επεξεργαστής ήταν Μ και όχι U, σαφώς και θα ήταν διαφορετικά τα πράγματα.

 

Με άλλα λόγια η Intel και η κάθε Intel σας αλλάζει το περιτύλιγμα και σας πουλάει το ίδιο πρακτικά προϊόν σε επιδόσεις και αυτονομίες με άλλο όνομα και άλλη "γενιά" κι εσείς τσιμπάτε.

 

Δυστυχώς έτσι είναι. Ένας ο οποίος έδωσε πριν 2 χρόνια 600-700 ευρώ για να πάρει λάπτοπ με i5-3320M, θα έχει τις ίδιες επιδόσεις και αυτονομία με εσένα που έδωσες 1000+ για να πάρεις λάπτοπ με i5-5500U σήμερα... Για πες μου ποιός έχει κάνει καλύτερη επιλογή? Δυστυχώς όχι εσύ...

 

@plpapadopoulos Και ο i7 3520m τρώει σκονη από τον i3 4370 του desktop μου. Μήπως πέταξαν λεφτά όσοι αγόρασαν τέτοια λαπτοπ;

 

Αν δεν κατανοείς τη χρήση και τον σκοπό ενός ultrabook και επιπλέον συγκρίνεις CPUs με διαφορετικά TDPs, δεν έχει άλλο νόημα η συζήτηση μας.

 

 

Εγώ πάντως με i7 5500U δηλώνω πως είναι υπεραρκετή η δύναμη.

Δεν ειμαι gamer φυσικά.

Παίζει όμως 4k videos, σερφάρει ταχύτατα με 10 καρτέλες στον browser, και αποκρίνεται βουτυρένια.

Και όλα αυτά κάτω από 35 βαθμούς θερμοκρασία και με αυτονομία 6μιση ωρών.

 

Dell Inspiron 7548 (4k variant)

 

 

Για να εξετάσουμε το "παίσχυρο ultrabook" ονόματι Dell Inspiron 7548 που κοκορεύεσαι ότι έχεις...

 

http://laptopmedia.com/review/dell-inspiron-15-7548-review-sleek-and-powerful-notebook-with-uhd-touch-screen-great-for-multimedia/#temperatures

 

Κάρτα γραφικών που ψήνεται (άρα το να μιλάς εσύ για χαμηλές θερμοκρασίες είναι άτοπο), disappointing battery life (οπότε όυτε και για αυτονομίες μπορούμε να μιλήσουμε για το συγκεκριμένο)...

Μάλιστα...

 

Για την τιμή ας το κάνουμε γαργάρα γιατί φαντάσου το υπολόγισα στο 1000άρικο και μετά είδα ότι κάνει 1400+...

 

Προσωπικά θα ντρεπόμουν να γράψω το μοντέλο όταν ήθελα μάλιστα να κάνω συγκρίσεις με λάπτοπ 2+ ετών που του ρίχνουν και στα αυτιά σε αυτονομίες, ισχύ και θερμοκρασίες...

 

Σαφώς σύγκρινα λάπτοπς με TDP 35W και TDP 15W στη CPU που είναι και το Maximum TDP.

Δεν εξετάζεις όμως ότι η μία CPU μπορεί να δουλεύει όμως ρελαντί και πολύ χαμηλότερα από το maximum TDP της, ενώ η άλλη να δουλεύει κόφτες για να πιάσει γκάζια. Οπότε μια η άλλη έρχεται το TDP και ουσιαστικά πάνω απο 1 ώρα αυτονομίας στην πράξη δε θα έβγαζε κάποιος (με σοβαρότερο λάπτοπ από το Inspiron πάντα).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πείς ότι πραγματικα δε γνωρίζεις.

Στο 90% των λάπτοπ 3ης γενιάς με επεξεργαστή M, Η μπαταρία βγάζει άνετα 4+ ώρες.

 

Ένα λάπτοπ μου με i5-3320M βγάζει 6 ώρες για πλάκα και η πρώτη χρήση/φόρτιση της μπαταρίας έγινε 2 χρόνια πριν (οπότε πιάνω και το aging των ιόντων λιθίου και τους κύκλους μέσα)...

 

Το ότι το marketing της 5ης γενιάς βρήκε θύμα στο πρόσωπό σου, δε σημαίνει ότι θα πιάσει κορόιδα και τους όσους γνωρίζουν...

 

Αν ο επεξεργαστής ήταν Μ και όχι U, σαφώς και θα ήταν διαφορετικά τα πράγματα.

 

Με άλλα λόγια η Intel και η κάθε Intel σας αλλάζει το περιτύλιγμα και σας πουλάει το ίδιο πρακτικά προϊόν σε επιδόσεις και αυτονομίες με άλλο όνομα και άλλη "γενιά" κι εσείς τσιμπάτε.

 

Δυστυχώς έτσι είναι. Ένας ο οποίος έδωσε πριν 2 χρόνια 600-700 ευρώ για να πάρει λάπτοπ με i5-3320M, θα έχει τις ίδιες επιδόσεις και αυτονομία με εσένα που έδωσες 1000+ για να πάρεις λάπτοπ με i5-5500U σήμερα... Για πες μου ποιός έχει κάνει καλύτερη επιλογή? Δυστυχώς όχι εσύ...

πω!!πω!! εσυ αδικεισαι!!!επρεπε να σε παρει η ιντελ για αξιολογηση επεξεργαστων !!! :X

σταματαω την συζητηση εδω γιατι δεν εχει νοημα!!!

προφανως γνωριζεις περισσοτερα .

 

@Ioic συμφωνω οτι μερικοι προτιμουν να παρουν λαπτοπ αντι ντεσκτοπ,αυτο δεν σημαινει ομως οτι πρεπει να παρουν οπωςδηποτε λαπτοπ με επεξεργαστη Μ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τεχνολογικό generation gap 2-3 ετών δεν αλλάζουν τραγικά τα πραγματα θα έπρεπε να γνωρίζεις.

Αυτό που κόβει επίσης τον επεξεργαστή είναι και το memory type και memory bandwidth (αν επίσης γνωρίζεις). Δεν είναι τυχαίο που από το 2009 μέχρι και σήμερα τα λάπτοπ παίζουν με DDR3 μνήμες... Κι αυτό είναι gap 6ετίας κλεισμένης...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@plpapadopoulos καλή η προσπάθεια φίλε, αλλά epic fail.

 

1. Κανεις δεν "κοκορευτηκε" για κανενα "πανίσχυρο". Δικές σου λεξούλες, straw man.

 

2. Το αν αξίζει τα χρήματα του το λαπτοπ μου ενδιαφέρει μόνον την δική μου τσέπη. Εσύ ασχολήσου με τις ψημενες πλαστικουρες που δεν μπορούν να πιάσουν ούτε έναν desktop σε επιδόσεις, ούτε ένα ultrabook σε αυτονομία και φορητοτητα. Επίσης που καίνε gpus και mobos επειδή στα 2-3 χρόνια δεν μπορούν να απαγουν τη θερμότητα λόγω σκόνης και κακης ψύξης.

 

3. Αν όλη η εμπειρία χρήσης σου αρχίζει και τελειώνει σε benchmarks, έχεις χάσει επεισόδια.

 

Η σειρά U ήλθε για να μείνει επειδή είναι το μέλλον. Η σειρά Μ είναι απομειναρι της εποχής των τοστιερων και απευθύνεται μόνον σε hardcore gamers.

Φυσικά και υπάρχουν αξιόλογα μοντέλα με Μ αλλά είναι ελάχιστα και πανάκριβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαχνω ενα pc για ελαφρύ gaming και κυριως ιντερνετ εφαρμογες photoshop σε extreme Περιπτώσεις να τρέχει after effects αρκετα καλα.

Τιμή γύρω στα 600 ευρω.Κατα προτίμηση μαγαζιά (e-shop plaisio you kotsovolos)

 

 

 

Νομίζω ότι  ΚΑΙ τα 3 λάπτοπ που προτείνονται παραπάνω είναι καλές περιπτώσεις. Προτείνω το 3ο. Αν κάνω λάθος και πιστεύετε ότι το 1ο δεν ανταποκρίνεται να μου το πείτε, γιατί κι εγώ τα ίδια ψάχνω και προς τα κει θα κινηθώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ψαχνω ενα pc για ελαφρύ gaming και κυριως ιντερνετ εφαρμογες photoshop σε extreme Περιπτώσεις να τρέχει after effects αρκετα καλα.

Τιμή γύρω στα 600 ευρω.Κατα προτίμηση μαγαζιά (e-shop plaisio you kotsovolos)

http://www.e-shop.gr/laptop-acer-aspire-e5-572g-58ky-156-intel-core-i5-4210m-4gb-1tb-nvidia-gf-840m-2gb-free-dos-p-PER.902960

 

...

Η σειρά U ήλθε για να μείνει επειδή είναι το μέλλον. Η σειρά Μ είναι απομειναρι της εποχής των τοστιερων και απευθύνεται μόνον σε hardcore gamers.

...

Kαι αμέσως μετά ήλθαν οι εξωγήινοι...

Επεξ/σία από zacharis1955
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια θελω να αγορασω ενα λαπτοπ γυρω στα 500 με 600 ευρω για κανα παιχνιδι,εργασιες και κανα aytocat εχω καταληξει κυριως σε dell απλα θα ηθελα μια δευτερη γνωμη απο ειδικους :-)  προτιμω απο μαγαζια οπως public και media mark(δν ξερω αμα ειναι καλο).Μετα απο αρκετο ψαξιμο κατεληξα σε αυτα

 

1)http://www.mediamarkt.gr/mcs/product/DELL-Inspiron-15-3000-Series---3543-I5-5200U-8GB-1TB-15.6,99452,480508,1938293.html?langId=-18

 

2)http://www.mediamarkt.gr/mcs/product/DELL-Inspiron-15-3000-Series---3543-I5-5200U-4GB-500GB-15.6,99452,480508,1938291.html?langId=-18

 

3)http://www.public.gr/product/computers-and-software/laptops/laptop-dell-inspiron-3543-in3543i7-5500u4500-156-mayro/prod7450148pp/ (λιγο πιο ακριβο αλλα αν ειναι καλο κατι θα γινει χαχαχαχ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... θελω να αγορασω ενα λαπτοπ γυρω στα 500 με 600 ευρω για κανα παιχνιδι,εργασιες και κανα aytocat...

http://www.e-shop.gr/laptop-acer-aspire-e5-572g-58ky-156-intel-core-i5-4210m-4gb-1tb-nvidia-gf-840m-2gb-free-dos-p-PER.902960

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Για τον δε i7 5500U που έχεις, οι επιδόσεις είναι ίδιες με ενός i5-3320M...

 

http://cpuboss.com/cpus/Intel-Core-i7-5500U-vs-Intel-Core-i5-3320M

 

 

 

Μαλλον δεν εχεις εμπειρια με i7 σε φορητους.

Ο CPU σου ειναι ισαξιος με εναν i7-2630QM (δευτερης γενιας)...

 

o9Md23H.png?1

 

κι εδώ λέει ότι ο i5 5500U είναι ισάξιος με τον i5-4200M

http://cpuboss.com/cpus/Intel-Core-i7-5500U-vs-Intel-Core-i5-4200M

 

Οπότε αν βρω τους δυο παραπάνω επεξεργαστές στην ίδια τιμή και με τα ίδια επιπλέον χαρακτηριστικά γιατί να μην προτιμήσω τον U?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Sofos@ είσαι τρελός ρε φιλε; Εδώ σου απέδειξαν πολλάκις με ειρωνεία για πεταμένα λεφτά και εξωγήινους ότι θες γκαζια xeon στο laptop σου.

Άσχετα αν θα καίει τα άντερα του δίχως λόγο και θα ψήνεται σε ανεπαρκες σασί.

Βάρα watts και μη φοβάσαι τιποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι εδώ λέει ότι ο i5 5500U είναι ισάξιος με τον i5-4200M

http://cpuboss.com/cpus/Intel-Core-i7-5500U-vs-Intel-Core-i5-4200M

 

Οπότε αν βρω τους δυο παραπάνω επεξεργαστές στην ίδια τιμή και με τα ίδια επιπλέον χαρακτηριστικά γιατί να μην προτιμήσω τον U?

Ο Intel Core i7 5500U (των 1000€) είναι ισάξιος σε επιδόσεις με τον i5 4200M (των 200€).

 

Αν τους βρεις στην ίδια τιμή, πάρε τον πρώτο...αλλά δεν θα τους βρεις.

 

Οι επεξεργαστές είναι κατασκευασμένοι να αντέχουν σε κάποιες θερμοκρασίες. Κι αν φτάσει τους 85€ σε Prime "ψήσιμο", εσένα δεν σε νοιάζει...σε νοιάζει μόνο

- αν ζεσταίνεται πολύ το πληκτρολόγιο και γενικά η επιφάνεια του φορητού

- αν παράγει πολύ θόρυβο.

 

Το περίεργο είναι ότι και με τους επεξεργαστές χαμηλής κατανάλωσης τα παραπάνω δύο κριτήρια δεν βελτιώνονται σταθερά, επειδή το όποιο όφελος από τη μικρότερη κατανάλωση και εκλυόμενη θερμοκρασία χάνεται στο μικρότερο/λεπτότερο σασί οπότε και πάλι έχεις και ζεστή επιφάνεια και ανεμιστηράκια που βαράνε 35dB +

 

Εκτός αν είσαι μετρητής watt, δεν σε ενδιαφέρει πόσο καίει και πόσο ζεσταίνεται. Σ' ένα καλό σασί δεν θα δεις διαφορά.

 

Ο Thinkpad L520 που είχα με επεξεργαστή i5 2410m ακόμη και σε περιόδους καύσωνα ήταν κρύος στην αφή και ο θόρυβος σε νορμάλ χρήση ήταν εκεί γύρω στα 32db, ενώ από αυτονομία έπιανε άνετα τις 4+ ώρες σε απαιτητικό browsing.

 

Και πάλι, ως προς την αυτονομία, ό,τι όφελος θα μπορούσε να προκύψει από επεξεργατές χαμηλότερης κατανάλωσης το ακυρώνει η χρήση μπαταριών χαμηλότερης χωρητικότητας για να υποστηριχθεί το λεπτότερο σασί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...