Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά φορητού υπολογιστή


podarilos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σωστότατος. :)

 

Συν ότι για το L520 είχες δώσει ~300 ευρώ πριν 2 χρόνια, ενώ ένα μηχάνημα με αντίστοιχων επιδόσεων U series θα κάνει σήμερα τα διπλά χωρίς καν να τα αξίζει κιόλας.

 

Και μη ξεχάσω τον παράγοντα αναβάθμιση, γιατί το L520 το αναβάθμιζες σε όλα για πλάκα μέσα σε 5 λεπτά (συμπεριλαμβανομένης και της CPU), ενώ ένα U series laptop το παντρεύεται κάποιος (για αναβάθμιση CPU ούτε καν λόγος εφόσον είναι κολλημένη στο motherboard, να μή μιλήσω και για μνήμη που πλέον η μόδα προστάζει να είναι και αυτή κολλημένη στα περισσότερα Ultra-crap-books).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχετε χάσει το μετρό μερικοί εδώ μέσα.

 

Γράφεται κείμενα copy paste σε όλους με απόψεις οι οποίες είναι χωρίς τεκμηρίωση.

 

Ο άλλος έβγαλε το Macbook Retina Pro για τα μπάζα επειδή έχει CPU u.

 

Πρέπει να καταλάβετε ότι δε θέλουν όλοι μόνο επιδόσεις. Η ομορφιά, η φορητότητα και διάρκεια της μπαταρίας είναι σημαντικοί παράγοντες επιλογής.

 

Δηλαδή το Macbook με τις 10 ώρες μπαταρίας μπορεί να συγκριθεί με τις σαβούρες της Acer με τα 15 εκατοστά πάχος και τα τραγικά πλαστικά που προτείνεται;

 

Και επίσης οι περισσότεροι εδώ ζητούν απλά browsing (Facebook δηλαδή και τίποτα παραπάνω) και θέαση κάποιας σειράς για παράδειγμα. Ε για αυτά τα πράγματα αρκεί ένας U επεξεργαστής.

 

Και προφανώς είναι καλύτερο το να αγοράσει κάποιος αδαής μια σαβούρα Dell, που αν του χαλάσει θα έρθει την επόμενη ημέρα σπίτι του τεχνικός, παρά μια σαβούρα άλλης εταιρείας και να αντιμετωπίσει τεράστια ταλαιπωρία σε περίπτωση προβλήματος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δηλαδή το Macbook με τις 10 ώρες μπαταρίας μπορεί να συγκριθεί με τις σαβούρες της Acer με τα 15 εκατοστά πάχος και τα τραγικά πλαστικά που προτείνεται;

 

 

Όχι, σαφώς και δε μπορεί να συγκριθεί. Έχεις απόλυτο δίκιο.

 

Στα ίδια όμως λεφτά μπορεί να συγκριθεί με ΖΒοοκ 15 που είναι πανίσχυρο, πανέμορφο και με πολύ καλές αυτονομίες και ISV certified, οπότε εκεί το MacBook θα πάει πανηγυρικά για βρούβες...

 

Α και δε γρατζουνίζεται όπου ακουμπάει (σε αντίθεση με ενα MBP) αν και είναι και αυτό από αλουμίνιο... Σημαντικό πιστεύω για κάποιον που το θέλει ως εργαλείο δουλειάς και το μετακινεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www8.hp.com/us/en/m/campaigns/workstations/zbook-15.html

 

Αυτό το πράγμα το συγκρίνεις με ένα Macbook; Ιεροσυλία πραγματικά. Το 15άρι Macbook είναι κανονικό desktop replacement, πανίσχυρο, με τρομερή αυτονομία και απίστευτη ομορφιά και μικρό μέγεθος για να πηγαίνει παντού. Αυτό που λες έχει μόνο raw specs και τίποτα άλλο.

 

Αν αυτό είναι φορητό, τότε είναι φορητός και ένας πύργος από PC.

 

Βασικά αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι λέτε στους άλλους τι να αγοράσουν σύμφωνα με τα δικά σας θέλω και τις δικές σας προτιμήσεις και όχι με το τι πραγματικά χρειάζεται αυτός που ρωτάει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Το περίεργο είναι ότι και με τους επεξεργαστές χαμηλής κατανάλωσης τα παραπάνω δύο κριτήρια δεν βελτιώνονται σταθερά, επειδή το όποιο όφελος από τη μικρότερη κατανάλωση και εκλυόμενη θερμοκρασία χάνεται στο μικρότερο/λεπτότερο σασί οπότε και πάλι έχεις και ζεστή επιφάνεια και ανεμιστηράκια που βαράνε 35dB +

 

Εκτός αν είσαι μετρητής watt, δεν σε ενδιαφέρει πόσο καίει και πόσο ζεσταίνεται. Σ' ένα καλό σασί δεν θα δεις διαφορά.

 

Ο Thinkpad L520 που είχα με επεξεργαστή i5 2410m ακόμη και σε περιόδους καύσωνα ήταν κρύος στην αφή και ο θόρυβος σε νορμάλ χρήση ήταν εκεί γύρω στα 32db, ενώ από αυτονομία έπιανε άνετα τις 4+ ώρες σε απαιτητικό browsing.

 

Και πάλι, ως προς την αυτονομία, ό,τι όφελος θα μπορούσε να προκύψει από επεξεργατές χαμηλότερης κατανάλωσης το ακυρώνει η χρήση μπαταριών χαμηλότερης χωρητικότητας για να υποστηριχθεί το λεπτότερο σασί.

Δεν συμφωνω απολυτα στα λεγομενα σου.. Οτι δηλαδη ακουγεται ο ανεμιστηρας στους U επεξεργαστες. Εχω δουλεψει πανω απο 15 λαπτοπς με i5/i7u , ολων των σειρων (απο thinkpad σε ideapad και απο inspiron σε elitebook).

 

Στο 90% εξ'αυτων δεν ακουγοταν τιποτα. Ειδικα στο elitebook 820/thinkpad x240 ο ανεμιστηρας παιζει να μην ανοιγει ποτέ (είναι τα πιο πρόσφατα που έχω και τα δουλευω καθημερινα οπότε για αυτα μπορω να εχω σιγουρα αποψη). Επαγγελματικα μηχανηματα θα μου πεις, των 1000+ ευρώ αλλα και στις πιο απλές σειρές δεν είχα θέματα.

Μεχρι χθες είχα επισης ενα Z50-70 ideapad (i5-2410u/840m/6gb ram) και για το 4ωρο που το δουλεψα ηταν υπερβολικα ησυχο (μονο ο σκληρός δίσκος ακουγοταν).

 

Αν το θες για αυτονομία, δεν το συζηταμε καν οτι πας σε i5-i7u (η κοπέλα μου ειχε ενα inspiron 17 με i7-4500/8gb ram/ssd/8870m amd) και εβγαζε την εξωφρενικη (για 17αρι) αυτονομια των 7+ ωρών σε browsing.

 

 

 

Επίσης, αυτά που διαβάζω περι 'χελώνας-καίνε καρβουνο' κλπ, το εχω ξαναπει, πως ειναι απλά μπουρδες που καποιοι αναπαραγουν συνεχως διαβαζοντας απλά ενα ριβιου ή καποιον -επισης- ασχετο απο ξένα φορουμ. 

Οταν καποιος το θελει για σερφαρισμα/ταινια/οφις (το 90% εδω μεσα αυτο ζητάει), ειναι ποτέ δυνατον να μην του κανεις ενας i5-u;

Συμπεριλαμβανω τον εαυτο μου στην παραπανω λιστα (μιας και διαβάζω μονιμα απο το λαπτοπ). Προσωπικα εχω μονιμως τον επεξεργαστη σε εξοικονομηση ενεργειας (τρεχει στα..0.8mhz) μιας και το φορητο το θελω για αυτονομία οπως προειπα. Σε συνδυασμο με ssd (ποτέ δεν παιρνω λαπτοπ χωρίς αυτόν) είναι σουπερ ακομα και σε τοσο χαμηλες συχνοτητες και δεν κολλαει πουθενα (σε browsing πάντα. Δεν τρεχω βαριά προγράμματα)

 

 

 

 

Οσον αφορα το καλο-χρυσο L520, μιας και ημουν και εγω ευτυχης κατοχος του (σε σημειο που το ειχα αναβαθμισει και εγω με 8αρα ραμ, i5, msata + 1 terra hdd), δεν το αντεξα εν τελει λογω του θορυβου που εκανε ο ανεμιστηρας. Ειναι ανεκτος, ναι. Αλλά δεν σταματουσε ποτέ. Μπορεί να ειχα 42 βαθμους στον cpu και δεν ελεγε να χαλαρώσει. Ειχα δουλεψει για καιρο 3 ακριβως ιδια thinkpad και ειχαν ολα το ιδιο θεμα.

Ασε που το ενα το ειχα στειλει 2 φορες για σερβις (αλλαγή μητρικης λογω παγωματων την 1η φορά, αλλαγη μητρικης + power button την 2η φορά -παλι λογω παγωματων). Προς το τέλος (προτου το δωσω) μου εκανε τσαλιμάκια και το touchpad αραια και που.

Επισης, για εμενα που το ηθελα να το κουβαλαω στην δουλειά, μου ειχε φυγει η πλατη απο το βαρος του μιας και το κουβαλουσα για μεγαλη αποσταση. 

 

Μετά το L520, δουλεψα για μικρα διαστηματα τα X220, x230 και x240, T430 και Τ430s, T540p και Τ520.

Όλα ήταν παντελώς αθόρυβα και με ίδιες θερμοκρασίες με το L520. Με την διαφορά ότι απο το L520 εφευγες με  πονοκεφαλο απο το δωματιο.

http://www8.hp.com/us/en/m/campaigns/workstations/zbook-15.html

 

Αυτό το πράγμα το συγκρίνεις με ένα Macbook; Ιεροσυλία πραγματικά. Το 15άρι Macbook είναι κανονικό desktop replacement, πανίσχυρο, με τρομερή αυτονομία και απίστευτη ομορφιά και μικρό μέγεθος για να πηγαίνει παντού. Αυτό που λες έχει μόνο raw specs και τίποτα άλλο.

 

Αν αυτό είναι φορητό, τότε είναι φορητός και ένας πύργος από PC.

 

Βασικά αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι λέτε στους άλλους τι να αγοράσουν σύμφωνα με τα δικά σας θέλω και τις δικές σας προτιμήσεις και όχι με το τι πραγματικά χρειάζεται αυτός που ρωτάει.

Αν το λαπτοπ το θες για επαγγελματική χρήση (βλέπε σχεδιαστικα προγραμματα κλπ) τότε τα workstations είναι μονόδρομος.

 

Είχα μακμπουκς (ο αδερφός μου βασικά τα αγόραζε και εγω 'επαιζα' μαζί τους), αλλά δεν θα έδινα ποτέ 1500+ ευρώ για κάτι που μου προσφέρει 1 έτος εγγύηση μιας και το θεωρώ κοροιδία προς το πρόσωπο μου.

 

Πανέμορφα ναι, πανίσχυρα (τα 15αρια των 2000+ ευρώ) ναι, αλλά να έχω 1 έτος εγγύηση και για επεκταση εγγύησης να θέλω 300ευρώ; Σε μαλάκες απευθύνονται; Όχι, ευχαριστώ, δεν θα πάρω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς είπα ότι στα κριτήρια της έκλυσης θερμότητας (ή αίσθησης της θερμότητας από το χρήστη) και του θορύβου δεν υπάρχει σταθερή πρόοδος παρά την πρόοδο στις τεχνολογίες και κυρίως στη μείωση της κατανάλωσης.

 

Που σημαίνει ότι εξαρτάται από την υλοποίηση σε μεγάλο βαθμό, διότι οι περισσότεροι κάνουν υποχωρήσεις προκειμένου να προσαρμοστούν στην ανάγκη για εμπορικό προφίλ "slim & light" σχεδιάζοντας φορητούς που μπορεί να πάσχουν κι από θόρυβο και από θερμότητα στο palm rest.

 

Εγώ έχω χρησιμοποιήσει νεώτερους φορητούς με 3-4η γενιά ίντελ επεξεργαστών και τους βρήκα και "ζεστούς" και αρκετά πιο θορυβώδεις απ' ότι περίμενα.

 

Όσον αφορά το L520 κι εγώ ήμουν από αυτούς που δεν ήταν ευχαριστημένος με τον θόρυβο που παρήγαγε, την ίδια ώρα που άλλοι έλεγαν ότι είναι τελείως αθόρυβος και το notebookcheck το είχε βαθμολογήσει εκπληκτικά στο θέμα του θορύβου με 96-97% σκορ.

 

Είχα αγοράσει μάλιστα και το ανεμιστηράκι που η Lenovo έβαζε σε προηγούμενες σειρές, ένα Panasonic-UDQF2ZH82FQU για να αντικαταστήσω το delta που είχε επιλέξει για το L520 και μάλλον είναι το ίδιο που χρησιμοποιεί και για το Τ520 κι άλλα πολλά  πλέον (αλλά τελικά δεν το άλλαξα προτού το δώσω)

 

Παρόλαυτά δεν μπορώ να πω ότι ήταν τόσο θορυβώδες, σε καμία περίπτωση....σε μένα μάλιστα βελτιώθηκε όταν έβγαλα τον Β960 κι έβαλα τον i5 2410m.

Το ανεμιστηράκι δεν λειτουργούσε καθόλου σε idle, έπιανε μια σταθερή ταχύτητα σε συνεχή-παρατεταμένη χρήση σε μικρού/μεσαίου φόρτου εργασία (και πάλι σίγουρα αντιληπτός ο θόρυβος, αλλά όχι για πονοκέφαλο) και μετά σε φόρτο γινόταν σίγουρα ενοχλητικό

...αυτά πάντα σε ρύθμιση διαχείρισης ενέργειας μη ευνοϊκή για την χαμηλότερη δυνατή κατανάλωση (προσωπικά έφτιαχνα προσωπικό προφίλ, κάτι ανάμεσα στο Balanced - Performance)

 

Παγώματα κτλ δεν είχα ποτέ...

 

Μπορεί αυτό που παρατηρούσες να ήταν θέμα bios, θέμα με το συγκεκριμένο ανεμιστηράκι ή δεν ξέρω τί άλλο...πάντως το θέμα του θορύβου στον L520 δεν ήταν θέμα επεξεργαστή, αφού όπως είπες το Τ520 δεν είχε αυτό το θέμα.

 

Απο και πέρα,

 

Το θέμα στη συζήτηση τίθεται κάπως σε λάθος βάση: λες και με έναν νεώτερο επεξεργαστή U, τα προβλήματα της θερμότητας και της αυτονομίας λύνονται...ΟΧΙ αυτό δεν συμβαίνει αυτόματα...εξαρτάται από την υλοποίηση γιατί

- η αυτονομία δεν αυξάνεται απαραίτητα, επειδή οι κατασκευαστές επιλέγουν να κόψουν βάρος από τη συσκευή μικραίνοντας τη χωρητικότητα της μπαταρίας.

- ο θόρυβος δεν μειώνεται απαραίτητα γιατί σ' ένα μικρότερο σασί γίνεται πιο δύσκολο να απαχθεί αποτελεσματικά η θερμότητα

- η θερμότητα που γίνεται αντιληπτή στον χρήστη δεν μειώνεται απαραίτητα, πάλι λόγω της επιλογής πιο λεπτού σασί.

 

Εξαρτάται λοιπόν από την υλοποίηση...

...όπως είπα ο δικός μου ο Thinkpad L520

- έπιανε επαρκέστατη αυτονομία 4+ ωρών σε απαιτητικό browsing

- ήταν πάντοτε κρύα ή χλιαρή η πάνω επιφάνεια του πληκτρολογίου και palm rest (εκτός κι αν δούλευε μια expresscard συνεχώς)

- ο θόρυβος ήταν χαμηλότερος από νεώτερους φορητούς lenovo & toshiba που είχα δουλέψει εκείνη τη περίοδο.

 

Αν έπαιρνε κάποιος μια φτηνοκατασκευή με επεξεργαστή 2***M μπορεί να συναντούσε προβλήματα, δεν ξέρω...

 

Σίγουρα τώρα οι επεξεργαστές αυτής της κατηγορίας U έχουν αισθητά χαμηλότερες επιδόσεις...το τί συμβιβασμούς θα δεχθεί να κάνει ο καθένας εξαρτάται από τη χρήση του φορητού και δεν υπάρχει κανόνας.

 

Προσωπικά αμφιβάλλω αν αυτοί οι επεξεργαστές αποζημιώνουν επαρκώς τους κατόχους τους σύμφωνα με τα κριτήρια που τους διάλεξαν, ώστε να δικαιολογήσουν το μεγαλύτερο κόστος τους...

 

το πόσα δε watt καίει ένας επεξεργαστής 15 ή 30W πχ είναι κάπως γελοίο να συζητιέται σαν βασικό θέμα, λες και εμείς ζούμε στο χώρο μεταξύ της ψύκτρας και του CPU

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας.

 

Θα ήθελα να αγοράσω έναν φορητό υπολογιστή γύρο στα 400/500 ευρό καθαρά για παιχνίδια ότι κάτι τρομερό...ας πούμε Watchdogs gta v κτλπ...αλλά να υποστηρίζει και το MotoGP 14 ας πούμε!

 

Ο σκληρός-χωρητικότητα  και οι ίντσες της οθόνης  δεν με πολύ ενδιαφέρουν μιας και θα συνδέετε σε τηλεόραση

 

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Παρόλαυτά δεν μπορώ να πω ότι ήταν τόσο θορυβώδες, σε καμία περίπτωση....σε μένα μάλιστα βελτιώθηκε όταν έβγαλα τον Β960 κι έβαλα τον i5 2410m.

 

 

 

 

Μπορεί αυτό που παρατηρούσες να ήταν θέμα bios, θέμα με το συγκεκριμένο ανεμιστηράκι ή δεν ξέρω τί άλλο...πάντως το θέμα του θορύβου στον L520 δεν ήταν θέμα επεξεργαστή, αφού όπως είπες το Τ520 δεν είχε αυτό το θέμα.

 

 

 

...

 

 

 

...όπως είπα ο δικός μου ο Thinkpad L520

- έπιανε επαρκέστατη αυτονομία 4+ ωρών σε απαιτητικό browsing

- ήταν πάντοτε κρύα ή χλιαρή η πάνω επιφάνεια του πληκτρολογίου και palm rest (εκτός κι αν δούλευε μια expresscard συνεχώς)

 

 

 

Σε ολους μας πιστευω οτι βελτιωθηκε η θερμοκρασια με τον i5 επανω. Το καλοκαιρι, σε περιηγηση ιντερνετ, ημουν στους 55+ βαθμούς στο χαλαρο, με τον B960. Mε τον i5-2450m η θερμοκρασία έπεσε στους 42-45 μαξιμουμ. Παρολα αυτα ο ανεμιστηρας εδωσε πονο σε συνεχη βαση.

Οσον αφορα τωρα την αυτονομία, παροτι το δουλευα ουσιαστικα με msata (τον μηχανικό τον ειχα για αποθηκη και τον απενεργοποιουσα), δε θυμαμαι ποτέ να ανεβηκε ουτε στις 3.30 ώρες με balanced mode + περιηγηση στο νετ.

 

Για το οτι ηταν παγωμενο, θα συμφωνησω. Ακόμα και ο αερας που εβγαινε, κρυος ηταν. Παρόλα αυτά, ο ανεμιστηρας δεν βαριοταν ποτέ να δουλευει.

- η αυτονομία δεν αυξάνεται απαραίτητα, επειδή οι κατασκευαστές επιλέγουν να κόψουν βάρος από τη συσκευή μικραίνοντας τη χωρητικότητα της μπαταρίας.

Είναι αναλόγως την μπαταρία που θα επιλέξει ο εκάστοτε κατασκευαστής (εδω πέρα, ο,τι πληρώνεις παιρνεις, κοινώς).

 

Είχα το elitebook 850 (εκείνο που είχαμε συζητησει κάποτε) και η αυτονομία ηταν μαξ στις 5.30 ώρες (με ssd). Η μπαταρία του ηταν 6 κελιών.

Αργότερα πήρα το latitude e3340 (επισης με 6 κελιών μπαταρία και με ίδια ακριβως χαρακτηριστίκα -πλην του full hd). Η αυτονομία ήταν στα τραγικά επιπεδα των.. 14+ ωρών.

Στο ενδιάμεσο δουλεψα και το Latitude e5440 με τις 2 μπαταρίες, 6 και 9 κελιών αντιστοιχα. Με την 6 κελιών εβγαζε 7+ ώρες, ενω με την 9 κελιών βγάζει πλέον στην κόπελα μου (οπου και της το εχω δωσει) 12+ ώρες για πλάκα.

 

 

*Ο λογος που αναφερω τα παραπανω, ειναι επειδη ουσιαστικα εχουν ιδιους επεξεργαστες (όλα ήταν με i5-4200/i5-4210u/i5-4300u) και παρότι ήταν slim φάση -εκτος απο το 5440- η αυτονομία ηταν πολύ μεγάλη σε συνδυασμο με λεπτό σασι + αθορυβο + θερμοκρασία ποτέ πάνω απο 40 βαθμούς σε net)

Καλησπέρα σας.

 

Θα ήθελα να αγοράσω έναν φορητό υπολογιστή γύρο στα 400/500 ευρό καθαρά για παιχνίδια ότι κάτι τρομερό...ας πούμε Watchdogs gta v κτλπ...αλλά να υποστηρίζει και το MotoGP 14 ας πούμε!

 

Ο σκληρός-χωρητικότητα  και οι ίντσες της οθόνης  δεν με πολύ ενδιαφέρουν μιας και θα συνδέετε σε τηλεόραση

 

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας!!

Στα χρηματα αυτα η καλυτερη επιλογη:

 

http://www.e-shop.gr/laptop-acer-aspire-e5-572g-38hc-156-intel-core-i3-4000m-4gb-1tb-nvidia-gf-840m-2gb-free-dos-p-PER.902940

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

...

Θα ήθελα να αγοράσω έναν φορητό υπολογιστή γύρο στα 400/500 ευρό καθαρά για παιχνίδια ότι κάτι τρομερό...ας πούμε Watchdogs gta v κτλπ...αλλά να υποστηρίζει και το MotoGP 14 ας πούμε!

Ο σκληρός-χωρητικότητα  και οι ίντσες της οθόνης  δεν με πολύ ενδιαφέρουν μιας και θα συνδέετε σε τηλεόραση

...

http://www.e-shop.gr/laptop-acer-aspire-e5-572g-38hc-156-intel-core-i3-4000m-4gb-1tb-nvidia-gf-840m-2gb-free-dos-p-PER.902940 459 €

 

http://www.digideli.gr/Lenovo-G510-15.6-40610 499 €

 

http://www.e-shop.gr/laptop-toshiba-satellite-c55-a-1jl-156-intel-core-i3-3110m-4gb-750gb-nvidia-gt740m-2gb-win-81-p-PER.905000 500 €

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά τις μπαταρίες, διαφέρουν και ως προς τα mAh ασφαλώς, δεν σημαίνει ότι μπαταρίες των 6 κελιών θα είναι ίδιες μεταξύ τους.

 

Ως προς τον θόρυβο είναι μάλλον πιο περίπλοκο και ίσως υποκειμενικό (ως προς τα ποιοτικά χαρακτηριστικά του θορύβου) γιατί στις μετρήσεις δεν θα έλεγε κανείς ότι διαφέρουν τόσο ώστε πχ το L520 να προκαλεί πονοκέφαλο, και το Ε3340 να είναι αθόρυβο (το πρώτο έχει χαμηλότερο ταβάνι σε load από το δεύτερο)

http://www.notebookcheck.net/Review-Lenovo-ThinkPad-L520-NWB53GE-Notebook.54102.0.html

http://www.notebookcheck.net/Review-Dell-Latitude-3340-Notebook.116268.0.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αιώνιο ερώτημα που πλέον έχει πάρει άλλες διαστάσεις: Να πάρω Laptop με Windows - και ίσως και με touch screen - που πλέον έχουν ωριμάσει σαν λειτουργικό και αναμένονται ακόμη καλύτερα με την έλευση των 10, ή να πάρω το νέο MacBook Pro Retina 13’’ θα με συμβουλεύατε;
 

Σκέφτομαι σε i5 – i7 , το θέλω δυνατό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.

 

Θα ήθελα τη βοήθειά σας για την αγορά φορητού υπολογιστή.

 

Ο σκοπός της χρήσης του θα είναι illustrator, photoshop, after effects και premiere. Με λίγα λόγια το δυσκολότερο κομμάτι αφορά το rendering.

 

Γνωριζω ότι με τα ίδια χρήματα θα μπορούσα να αγοράσω ένα πιο δυνατό desktop άλλα λόγω εργασίας κάνω συνεχώς ταξίδια.

 

Είμαι ανάμεσα σε τρία:

 

1) http://www.skroutz.gr/s/6138702/Asus-N551JK-CN198H-i7-4710HQ-16GB-1TB-24GB-SSD.html

 

2) http://www.skroutz.gr/s/5964473/Lenovo-Y50-70-i7-4710HQ-16GB-1TB.html

 

3) http://www.skroutz.gr/s/5467160/Dell-Inspiron-7537-Touch-i7-4510U-16GB-1TB-GT-750M.html

 

Έχετε κάποιο άλλο να προτείνετε;

 

Θα προτιμούσα η αγορά να γίνει από Ελλάδα και η πληρωμή με paypal εάν αυτό είναι εφικτό.

 

Σας ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αιώνιο ερώτημα που πλέον έχει πάρει άλλες διαστάσεις: Να πάρω Laptop με Windows - και ίσως και με touch screen - που πλέον έχουν ωριμάσει σαν λειτουργικό και αναμένονται ακόμη καλύτερα με την έλευση των 10, ή να πάρω το νέο MacBook Pro Retina 13’’ θα με συμβουλεύατε;

 

Σκέφτομαι σε i5 – i7 , το θέλω δυνατό.

Το touch θα σου χρησιμεύει κάπου;

Μου έδωσαν πρόσφατα ένα 15αρι με touch.

Πιο δύσχρηστο πεθαίνεις ήταν. Απλά υπήρχε για να υπάρχει.

Καλησπέρα σε όλους.

 

Θα ήθελα τη βοήθειά σας για την αγορά φορητού υπολογιστή.

 

Ο σκοπός της χρήσης του θα είναι illustrator, photoshop, after effects και premiere. Με λίγα λόγια το δυσκολότερο κομμάτι αφορά το rendering.

 

Γνωριζω ότι με τα ίδια χρήματα θα μπορούσα να αγοράσω ένα πιο δυνατό desktop άλλα λόγω εργασίας κάνω συνεχώς ταξίδια.

 

Είμαι ανάμεσα σε τρία:

 

1) http://www.skroutz.gr/s/6138702/Asus-N551JK-CN198H-i7-4710HQ-16GB-1TB-24GB-SSD.html

 

2) http://www.skroutz.gr/s/5964473/Lenovo-Y50-70-i7-4710HQ-16GB-1TB.html

 

3) http://www.skroutz.gr/s/5467160/Dell-Inspiron-7537-Touch-i7-4510U-16GB-1TB-GT-750M.html

 

Έχετε κάποιο άλλο να προτείνετε;

 

Θα προτιμούσα η αγορά να γίνει από Ελλάδα και η πληρωμή με paypal εάν αυτό είναι εφικτό.

 

Σας ευχαριστώ πολύ.

Το Dell εχει διπυρηνο, συνεπως δεν κανει για την δουλειά σου.

Το Lenovo έχει ψιλοχαλια οθονη.

 

Για το asus εχω διαβασει τα καλυτερα αλλά δεν εχει και το καλυτερο δυνατο σερβις.

 

 

Τσεκαρε και αυτα:

 

http://www.e-shop.gr/laptop-toshiba-satellite-p50-b-10v-156-intel-core-i7-4710-8gb-1tb-amd-r9-m265x-2gb-windows-81-p-PER.904986

 

http://www.e-shop.gr/laptop-acer-aspire-vn7-591g-74qt-156-fhd-intel-core-i7-4710hq-8gb-1tb-nvidia-gtx860-2gb-free-dos-p-PER.902962

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Intel Core i7 5500U (των 1000€) είναι ισάξιος σε επιδόσεις με τον i5 4200M (των 200€).

 

Αν τους βρεις στην ίδια τιμή, πάρε τον πρώτο...αλλά δεν θα τους βρεις.

 

 

Δεν νομίζω ότι είναι των 1000€,

εδώ πχ έχουμε dell 3543 i7 5500U + 840M sta 565€ , όσο δηλαδή θα έβρισκες έναν 4200Μ με αυτή την κάρτα γραφικών και θα το θεωρούσες καλή τιμή.

 

Εγώ μπορεί να μην έπαιρνα το παραπάνω γιατί έχει ενα slot για RAM αλλά κάποιος που δεν θα έκανε αναβάθμιση και θα προτιμούσε την εγγύηση της dell για να μην μπλέκει μπορεί να τον βόλευε.

Γενικά είμαι της άποψης πως και οι U στην σωστή τιμή και αναλόγως τις απαιτήσεις σου ειναι μια καλή επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...