Προς το περιεχόμενο

Οι εταιρείες υπηρεσιών Internet είναι πιθανό να χρειαστεί να μπλοκάρουν πειρατικές ιστοσελίδες


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θα ξεκινισω με το after effects που ειπες γιατι το χρησιμοποιώ κατα καιρούς. (youtube me)

αν δεν υπήρχε στο tpb δεν θα το χρησιμοποιούσα ποτε, γιατι πολυ απλα δεν κανω επαγγελματική χρηση.

οποτε ο dev δεν χανει ουτε ευρω γιατι πολυ απλα ή θα το παρω τσαμπα ή δεν θα το παρω ποτε.

ακριβως αυτο λοιπόν ισχυει και στα αλλα προγραμματα και στα αλλα games. δες το southpark που βγηκε π.χ., 50 ευρω? παμε καλα? σιγά μην δωσω 50 ευρω για 13 ωρες game, και χωρις online φυσικα. να ηταν 15-20 να λεγα οκ, τα αξίζει. οποτε παλι η θα το παρω 15 ευρω (κατι που ακομα δεν ειναι εφικτο) ή τσαμπα. παλι οι dev δεν χανουν τιποτα γιατι δεν θα το έπαιρνα ετσι και αλλιως.

και επισης υπαρχει κοσμος (και εγω) που κατεβαζει ενα game (τωρα κατεβασα το orcs must die 2) το δοκιμάζει και μετα παει και το αγοράζει για να παιξει online.

το ιδιο ακριβώς θα κανω και με το the crew οταν βγει με το καλο. κατεβασμα για το campain και μετα αγορά (εκει θα το σκασω το 50αρι γιατι αξίζει) για το online.

οποτε το ποσοστο που λες, οτι 60% το εχει σπασμενο, καπιοι απλα ειναι τσαμπατζιδες και καπιοι αλλοι απλα πιστευουν πως δεν αξιζει τα χρηματα τους είτε επιδι δεν κανουν επαγγελματικη χρηση με το after effects ειτε επιδη το game ειναι αδικαιολόγητα πανάκριβο.

το garry's mod π.χ. ουτε που κοιταξα για torrent και unofficial servers, το αγόρασα αμεσως. 19 ευρα. worth every euro.

1000% σωστος.

Συν το οτι δεν παίρνουν τα λεφτα οι προγραμματιστές,αλλά η εταιρία.

Και εγώ χρησιμοποιώ προγράμματα που ποτέ δεν θα αγόραζα, ούτε τα έχω χρησιμοποιήσει για να βγάλω λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πειρατεία υπάρχει σαν όρος, μόνο και μόνο επειδή βολεύει τις δισκογραφικές και τις χολιγουντιανές εταιρίες που είναι αρκετά ξεροκέφαλες για να σταματήσουν ένα πόλεμο που ξέρουν πως δεν μπορούν να νικήσουν.

 

Και μιλάμε τώρα για εταιρίες που έκαναν μήνυση στο Limewire ότι τους έκανε ζημιά 72 τρισεκατομύρια (περισσότερα και από το παγκόσμιο ΑΕΠ) και που βάζουν υποχρεωτικά στα DVD που αγόρασες, ψαροτικά σποτάκια εκφοβισμού που σου σπάνε τη διάθεση να δεις την ταινία που αγόρασες με τα λεφτά σου.  Μόνο και μόνο για τον τρόπο σκέψης τους θα έπρεπε να είμασταν όλοι πειρατές.

 

Αν θέλανε θα μπορούσαν να σταματήσουν - αναγνωρίσουν - χρησιμοποιήσουν την πειρατεία. Θα μπορούσαν οι ίδιοι να ανεβάζουν τις ταινίες, ταυτόχρονα με τις κυκλοφορίες των DVD στις ιστοσελίδες τους με streaming, με μερικές διαφημίσεις όπως στο σινεμά. Η να κάνουν συμφωνία με τους παρόχους, 0.5 ευρώ σε κάθε σύνδεση να πηγαίνουν σε αυτές. Υπάρχουν παγκόσμια 2.5 δις συνδέσεις ίντερνετ = 1.25 δις ευρώ το μήνα έσοδα. Τα λεφτά που θα πάρουν με τέτοιο τρόπο θα είναι πολύ περισσότερα από αυτά που θα πάρουν με οποιοδήποτε άλλο τρόπο + δείχνουν και ένα πρόσωπο στον καταναλωτή ότι δεν θέλουν μόνο να σου τα πάρουν.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά, ελπίζω να έρθει κάποια υπηρεσία σαν το Netflix ή το Hulu στην Ελλάδα σύντομα, μόνο και μόνο για την ταλαιπωρία του downloading και αναμονής.

 

Προτιμώ χίλιες φορές να δίνω π.χ. 10€/μήνα και να βλέπω ότι θέλω άμεσα παρά να χάσω ένα 10ωρο για να κατεβάσω 5 ταινίες τον μήνα.

 

Αν και, μάλλον θα αργήσει να έρθει στη Ελλάδα κάτι τέτοιο, είναι πολλά τα συμφέροντα από ΟΤΕ TV, Nova, HOL TV κλπ που θα το καθυστερήσουν όσο μπορούν,

 

Όσον αφορά στην πειρατεία του λογισμικού, ούτε λεφτά χάνει κανείς ούτε τίποτα. Ακόμα και στην περίπτωση που κάποιος επαγγελματίας χρησιμοποιεί πειρατικό λογισμικό για να βγάλει χρήματα, αυτό δείχνει την "λαμογίστικη" νοοτροπία του, κάτι που θα βγει και στη δουλειά του και δεν θα έχει πελάτες να πουλήσει στο τέλος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από μουσική, έχω μια βιβλιοθήκη γεμάτη γνήσια CD με όσες μπάντες ακούω.

Από software, στο studio που έχω τα πάντα είναι γνήσια. Σε φίλου μου studio τα ίδια (ακόμη και τα pro tools!).

Το μόνο "πειρατικό", είναι τα anime που έχω κατεβάσει αλλά αν υπήρχε δυνατότητα να το κατεβάσω κατευθείαν από τον παραγωγό τη σειρά και να μη κερδοσκοπούν στη μέση κανάλια με χαζοδιαφημίσεις και άλλες βλακείες μεταχαράς να πλήρωνα δικαιώματα, να τα είχα διαθέσιμα και να τα έβλεπα όποτε ήθελα εγώ.

 

Υπήρξα σε μπάντα παλιώτερα, είχα παίξει έστω και κομπάρσος σε ταινία, ξέρω πως βγαίνει ένα έργο. Τίποτα δεν είναι εύκολο για να βγεί καλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκει που η dsl συνδεση εχει 15ε το μηνα βαλτη ενα ταληρο παραπανω, σε οσους θελουν, με το οποιο θα εχεις νομιμα απειρη προσβαση σε δωρεαν μουσικη και ταινιες

Για τα προγραμματα και τα παιχνιδια ας φροντισουν να τα κλειδωσουν να μην αντιγραφονται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tι πειρατεια και μαλακιες . Αφου μπορω να το παρω τζαμπα θα το παρω. Αφου μπορω να σβησω την κληση που ετρεχα , περασα με κοκκινο παρκαρα παρανομα θα την σβησω. Αφου μπορω να μην πληρωση φορους και να δηλωσω μηδεν εισοδημα θα το κανω , τι μαλακας ειμαι εγω? Πιο εξυπνος απο τους αλλους ειμαι.  Ασε που το τζαμπα ειναι παντα καλυτερο ε? Τι και αν οι σελιδες αυτες βγαζουν μυρια κλεβοντας , εμενα με βολευουνε! Γιατι να τις κλεισουνε , ελευθερια ρε... 

 

  Μονο τα δικα μου πραγματα μην τολμησει και ακουμπησει κανενας γιατι θα του κοψω τα χερια .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά γιατί δεν χρησιμοποιείτε το xbmc για streaming ταινιών και σειρών που είναι και νόμιμο;Εγώ ένα μήνα έχω που το ανακάλυψα και ξέχασα τι θα πει torrents.Έχει λίγο μανίκι στο σετάρισμα αλλά δύο βιντεάκια να δείτε στο youtube θα το σετάρεται μία χαρά.Και έχει όλα τα επεισόδια από τις σειρές και όλες τις ταινίες σε ότι ποιότητα γουστάρετε.Ούτε συνδρομές ούτε ιστορίες.Απλά για να δείτε σε HD χωρίς κολλήματα στο streaming θέλει 3- 4 Mbps ταχύτητα.Εγώ βρήκα τη χαρά μου.Πρώτον γιατί δεν παρανομώ και δεύτερον γιατί βλέπω ότι γουστάρω με υπότιτλους και χωρίς αναμονές για κατεβάσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πειρατεία υπάρχει σαν όρος, μόνο και μόνο επειδή βολεύει τις δισκογραφικές και τις χολιγουντιανές εταιρίες που είναι αρκετά ξεροκέφαλες για να σταματήσουν ένα πόλεμο που ξέρουν πως δεν μπορούν να νικήσουν.

 

Και μιλάμε τώρα για εταιρίες που έκαναν μήνυση στο Limewire ότι τους έκανε ζημιά 72 τρισεκατομύρια (περισσότερα και από το παγκόσμιο ΑΕΠ) και που βάζουν υποχρεωτικά στα DVD που αγόρασες, ψαροτικά σποτάκια εκφοβισμού που σου σπάνε τη διάθεση να δεις την ταινία που αγόρασες με τα λεφτά σου.  Μόνο και μόνο για τον τρόπο σκέψης τους θα έπρεπε να είμασταν όλοι πειρατές.

 

Αν θέλανε θα μπορούσαν να σταματήσουν - αναγνωρίσουν - χρησιμοποιήσουν την πειρατεία. Θα μπορούσαν οι ίδιοι να ανεβάζουν τις ταινίες, ταυτόχρονα με τις κυκλοφορίες των DVD στις ιστοσελίδες τους με streaming, με μερικές διαφημίσεις όπως στο σινεμά. Η να κάνουν συμφωνία με τους παρόχους, 0.5 ευρώ σε κάθε σύνδεση να πηγαίνουν σε αυτές. Υπάρχουν παγκόσμια 2.5 δις συνδέσεις ίντερνετ = 1.25 δις ευρώ το μήνα έσοδα. Τα λεφτά που θα πάρουν με τέτοιο τρόπο θα είναι πολύ περισσότερα από αυτά που θα πάρουν με οποιοδήποτε άλλο τρόπο + δείχνουν και ένα πρόσωπο στον καταναλωτή ότι δεν θέλουν μόνο να σου τα πάρουν.

H πειρατεια υπαρχει σαν ορος επειδη βολευει τον καταναλωτη χιλιες φορες περισσοτερο αποτι τις εταιριες. Αλλα ενταξει μην σκας τωρα ψηλα πραγματα. Τι και αν στα games στο pc εχει 90% πειρατεια κλαιν. Τι και αν αυτο συμβαινει και σε παιχνιδαρες στυλ fallout 3. whatever, που αμα δεν μπορουσες να το βρεις πειρατικα θα το αγοραζες και δεν θα το μετανειωνες ΣΤΑΛΑ ομως. 

 

  Και εγω κανω πειρατεια . Αλλα εχω τα @@ και τον αυτοσεβασμο να μην κοροιδευω τον ευατο μου με μαλακιες του στυλ οι εταιριες φταινε , το κανω επειδη ειναι φτηνο και ευκολο. Και φυσικα δεν μπερδευω στο μυαλο μου το γρηγορο ιντερνετ με την πειρατεια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απόλυτα με την απόφαση. Να γυρίσουμε σε παραδοσιακές μεθόδους. BBS και vpn access με πληρωμή.

Επίσης Netflix και HULU (όχι στο paid youtube της κακιάς Google) για μη πειρατικά. Μάθαμε τώρα πατάμε ένα site και βλέπουμε την ταινία έτοιμη και με υπότιτλους !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως γίνετε βρε παιδί μου αυτή η πειρατεία να τους έχει καταστρέψει και από την άλλη να βγάζουν ΔΙΣΣΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑ, δεν το έχω καταλάβει....

 

Μάλλον θέλουν να κόψουν την πρόσβαση στη γνώση και την ψυχαγωγία των φτωχών, γιατι πειρατεία δεν ειναι μόνο ταινίες, αλλά και ΓΝΩΣΗ!!!

 

Βιβλία, μελέτες και χίλια δυο αλλά πράγματα που τα κρατάνε κλειδωμένα για να πλουτίζουν μερικοί από δαύτους και για να χρεώνουν ΟΣΟ ΤΟΥΣ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ!!!

 

Οταν έπρεπε να αγοράζεις όλο το cd για ένα κομμάτι που σου άρεσε τι ήταν, αν όχι εκβιασμός και ΛΗΣΤΕΙΑ του καταναλωτή? Ακόμη και σήμερα στο iTunes έχει κομμάτια που ειναι cd only!

 

Όταν αγοράζω 80 ευρώ ένα gps προγραμμα στο iPhone και πρέπει να το ξαναγορασω αν πάω στο android τι ειναι? Ίδιοι χάρτες δεν ειναι?

 

Όταν αγοράζω τα aliens σε συλλογή DVD και μετά μου τα βγάζει σε blue ray στη ίδια τιμή τι ειναι? Δεν τα πλήρωσα τα δικαιώματα μια φορά ήδη? Πόσο κοστίζει δηλαδή η μετατροπή από DVD σε blue ray ένα παση περιπτωση!

 

Οι εταιρείες ειναι δικτατορίες, καθάρματα που μας εκμεταλλευονται και μας πουλάνε τη δική μας δουλειά για να πλουτίζουν τα μεγάλο στελέχη τους και οι μεγαλομέτοχοι.

 

Έπρεπε να ζήσω την ελληνική κρίση για να εκτιμήσω τους πειρατές!

 

Ζητώ η πειρατεία, κάτω οι εταιρείες, ζητώ ο σοσιαλισμός, κουφάλες έρχεται η ώρα σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά γιατί δεν χρησιμοποιείτε το xbmc για streaming ταινιών και σειρών που είναι και νόμιμο;Εγώ ένα μήνα έχω που το ανακάλυψα και ξέχασα τι θα πει torrents.Έχει λίγο μανίκι στο σετάρισμα αλλά δύο βιντεάκια να δείτε στο youtube θα το σετάρεται μία χαρά.Και έχει όλα τα επεισόδια από τις σειρές και όλες τις ταινίες σε ότι ποιότητα γουστάρετε.Ούτε συνδρομές ούτε ιστορίες.Απλά για να δείτε σε HD χωρίς κολλήματα στο streaming θέλει 3- 4 Mbps ταχύτητα.Εγώ βρήκα τη χαρά μου.Πρώτον γιατί δεν παρανομώ και δεύτερον γιατί βλέπω ότι γουστάρω με υπότιτλους και χωρίς αναμονές για κατεβάσματα.

 

Eχει και ελληνικους υποτιτλους ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει καταντησει αηδια το ολο θεμα πια.Φερτε ρε το netflix (η κατι παρομοιο ) να τελειωνει σιγα σιγα το αστειο 

Εντάξει, δεν είναι Netflix, αλλά υπάρχει κάτι παρόμοιο… www.pameodeon.gr

Για τα Ελληνικά δεδομένα είναι super!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...