Προς το περιεχόμενο

DVD Recorder και ψηφιακη τηλεοραση


zizikos21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω ενα dvd recorder/player philips dvdr 75,το οποιο εγραφε κανονικα απο τα αναλογικα καναλια της tv,αλλα τωρα με τα ψηφιακα δεν τα ανιχνευει καν.Στο εγχειριδιο βεβαια εχει ενοτητα για συνδεση με αποδικωποιητη,κατι που δεν μπορω να δοκιμασω γιατι εχει ενσωματωμενο η τηλεοραση μου.Μπορει να γινει κατι διαφορετικο με τις συνδεσεις μεταξυ tv-dvd,υπαρχει καποια αλλη πατεντα η' δεν γινεται τιποτα και βγαινει αχρηστο το dvd οσων αφορα αυτον τον τομεα?Ευχαριστω

post-260146-0-54968600-1396011859_thumb.jpgpost-260146-0-46661300-1396011884_thumb.jpg

Επεξ/σία από zizikos21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα recorder έχουν μόνο αναλογική είσοδο εικόνας απ´ την κεραία η το Scart. Μοναδικός τρόπος λοιπόν είναι να πάρεις την έξοδο εικόνας (αν έχει) της τηλεόρασης από Scart και να πας στην είσοδο του DVD ή να πάρεις αποκωδικοποιητή και να γράφεις απ´ την έξοδό του. Και στις δύο περιπτώσεις όμως η ποιότητα δεν θα έχει καμμία σχέση με αυτό που ήξερες. Η μόνη σωστή λύση είναι αποκωδικοποιητής με USB και εγγραφή σε δίσκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι σχεδον ολοι οι αποκωδικοποιητες, εχουν Usb port, και δυνατοτητα να γραφουν απευθειας σε φλασακι ή εξωτερικο σκληρο.

Εχω κι εγω dvd recorder και σκεφτηκα τη συνδεση με τον αποκωδικοποιητη, αλλα γιατι να ασχοληθω οταν μπορω να γραψω κατευθειαν σε φλασακι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα μου δεν ειναι να γραφω απο την τηλεοραση,ξερω πως γινεται με τους αποδικωποιητες.Απλα επειδη ειναι να το πουλησω το recorder και ο αγοραστης θελει να ξερει φυσικα αν μπορει εντελει να γραφει απο την τηλεοραση(τα ψηφιακα φυσικα),προσπαθω να του προτεινω μια λυση,περα απο τη συνδεση με ξεχωριστο αποδικωποιητη που συμφωνα με τις οδηγιες του recorder,το υποστηριζει.Τι αποτελεσμα εχει αυτο βεβαια δεν το εχω διαπιστωσει ακομα.Ευχαριστω παντως για την ανταποκριση και δεκτες αλλες προτασεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...