Προς το περιεχόμενο

Apple: Οι καταναλωτές θέλουν αυτό που δεν έχουμε


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Tο είχα πει και παλιότερα...οντως η Apple έχει εξαιρετική ποιότητα κατασκευής.Τι να το κάνεις ομως...ούτως η άλλως θα καταλήξει μέσα σε μια θήκη σιλικόνης και δικαιολγημένα μετα 700 ευρώ που έχει,πρέπει κάπως να το προστατέψεις .Εγω εχω το S4,είναι πλαστικούρα αλλα δεν με νοιάζει, γιατί το έχω σε μία θήκη spigen!Θέλω να πω οτι ο,τι κινητό και να έχεις απ ο,τι υλικό και να είναι δεν έχει σημασία γιατί δεν θα έχεις την πραγματική αίσθηση του υλικού

Γιατι  ποιος σου ειπε οτι το αλουμινιο ειναι καλυτερο απο το πλαστικο? Το αλουμινιο αποτελει ενα απο τα φθηνοτερα υλικα και βρισκεται σε αφθονια στο πλανητη μας. Χρησιμοποιειται σε κατασκευες αντι αλλων μετταλων για να μειωσει το κοστος, και γενικα οπου γινεται χρηση αλουμινιου θεωερειται φτηνιαρικη κατασκευη (αλουμινιενα ποδηλατα, ρολογια, ψυκτρες κτλπα). Μονο στα κινητα φτασαμε να το λεμε premium. Οποτε, ποιοτητα υλικων δεν εχει

 

Τωρα στο ποιοτητα κατασκευης παιζεται. Ναι δεν κανει κιχ / τριξιματα και λοιπα (μιας και ειναι unibody προσεγμενο) αλλα οι φθορες μαζευονται παρα πολυ γρηγορα αν δεν το εχεις σε κλειστη γυαλα. Μερικα αλλα βγαιναν ξεβαμενα απτο κουτι τους κλπα κλπα. Οποτε και εκει δνε το λες και ποιοτικοτατο. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 128
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Εμπορική εταιρία είναι, και μάλιστα μία που έχει αλλάξει CEO και μάλιστα τι CEO. Όσο ήταν ο Steve και έπειθε τους πάντες ότι αυτό που έχει η Apple είναι αυτό που θέλουν όλα καλά. Αλλά τώρα τι έπρεπε να κάνει, να συνεχίσει να βγάζει το ίδιο μοντέλο μέχρι το 2050?

Προσωπικά ούτε o Steve o αλανιάρης με έπεισε ( και κανένας steve δεν θα καταφέρει να με πείσει ) θεωρούσα ανέκαθεν τις τιμές της apple εξωπραγματικές, δε λέω να πουλάνε τζάμπα την τεχνολογία... άλλα όχι κι έτσι! Γι αυτό και πάντα κοιτούσα κάτι διαφορετικό και στο τέλος έμενα και ικανοποιημένος δίνοντας λιγότερα χρήματα και παίρνοντας αυτό που χρειαζόμουν! Το iphone ήταν μία δυνατή συσκεύη και ναι μου είχε κάνει εντύπωση άλλα ποτέ σε σημείο τέτοιο ώστε να το πάρω, πάντα έβρισκα κάτι καλύτερο να με τραβάει σε μια άλλη συσκευή, και όχι απαραίτητα samsung ( το διευκρινίζω γιατί παίζουν παρεξηγήσεις για το τίποτα ).

 

Εντάξει καλή η apple δε λέω, άλλα δεν είναι και η πρωτόπλαστη, σε λίγο θα λέμε πρώτα δημιουργήθηκε η apple και μετά ο άνθρωπος!  ^_^

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά ούτε o Steve o αλανιάρης με έπεισε ( και κανένας steve δεν θα καταφέρει να με πείσει ) θεωρούσα ανέκαθεν τις τιμές της apple εξωπραγματικές, δε λέω να πουλάνε τζάμπα την τεχνολογία... άλλα όχι κι έτσι! Γι αυτό και πάντα κοιτούσα κάτι διαφορετικό και στο τέλος έμενα και ικανοποιημένος δίνοντας λιγότερα χρήματα και παίρνοντας αυτό που χρειαζόμουν! Το iphone ήταν μία δυνατή συσκεύη και ναι μου είχε κάνει εντύπωση άλλα ποτέ σε σημείο τέτοιο ώστε να το πάρω, πάντα έβρισκα κάτι καλύτερο να με τραβάει σε μια άλλη συσκευή, και όχι απαραίτητα samsung ( το διευκρινίζω γιατί παίζουν παρεξηγήσεις για το τίποτα ).

 

Εντάξει καλή η apple δε λέω, άλλα δεν είναι και η πρωτόπλαστη, σε λίγο θα λέμε πρώτα δημιουργήθηκε η apple και μετά ο άνθρωπος!  ^_^

Άντε σου έκανα και ένα Like :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά ούτε o Steve o αλανιάρης με έπεισε ( και κανένας steve δεν θα καταφέρει να με πείσει ) θεωρούσα ανέκαθεν τις τιμές της apple εξωπραγματικές, δε λέω να πουλάνε τζάμπα την τεχνολογία... άλλα όχι κι έτσι!  ^_^

Σκεφτηκες ποτε οτι δεν πουλανε τεχνολογια, αρα το προιον τους δεν εχει εσενα ως target group? Προφανως αν θες υπολογιστη τσεπης, δεν θα πας σε iphone, γιαυτο σου φαινονται και ακριβα. Δες για παραδειγμα τα mac. Hardware του σωρου εχουν (ξερεις, απο αυτο που αγορασεις σε ενα οποιοδηποτε Πλαισιο) αλλα πωλειται αρκετα πανω απο την τιμη (τη λιανικη παρακαλω!!). Γιατι? Γιατι ΔΕΝ πουλανε τεχνολογια. Πουλανε τα rolex των φτωχων σε μορφη κινητου

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι εταιρίες δεν έχουν έσοδα απο τα high end smartphones αλλά απο τα φτηνά μέχρι το πολύ 200 ευρώ,ωραία ρε apple έβγαλες ένα καλό iphone,βγάλε και ένα φτηνό(και δεν εννοώ το 5c που κάνει μια περιουσία),μιλάω για κινητό των 100-150 ευρώ να έχεις και έσοδα για να κάνεις και επενδύσεις κλπ κλπ.

γιατί high end πόσοι θα πάρουν? ένα 10%? παρα πάνω δεν έχω δει,η πλειοψηφία απο άτομα που ξέρω και δεν μιλάω για τα παιδιά εδω μέσα αλλά για τους απέξω έχουν κινητά μέχρι 100-150 ευρώ το πολύ,μερικοί έχουν των 300max και ελάχιστοι έχουν τα high end.

δεν είναι πως δεν μου αρέσουν τα iphone η πως δεν θα ήθελα να έχω αλλά είναι πανάκριβα και το ότι τα παίρνουν κάποιοι μαγκιά τους και καλά κάνουν αλλά οι περισσότεροι δεν έχουν την τσέπη να το κάνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι εταιρίες δεν έχουν έσοδα απο τα high end smartphones αλλά απο τα φτηνά μέχρι το πολύ 200 ευρώ,ωραία ρε apple έβγαλες ένα καλό iphone,βγάλε και ένα φτηνό(και δεν εννοώ το 5c που κάνει μια περιουσία),μιλάω για κινητό των 100-150 ευρώ να έχεις και έσοδα για να κάνεις και επενδύσεις κλπ κλπ.

γιατί high end πόσοι θα πάρουν? ένα 10%? παρα πάνω δεν έχω δει,η πλειοψηφία απο άτομα που ξέρω και δεν μιλάω για τα παιδιά εδω μέσα αλλά για τους απέξω έχουν κινητά μέχρι 100-150 ευρώ το πολύ,μερικοί έχουν των 300max και ελάχιστοι έχουν τα high end.

δεν είναι πως δεν μου αρέσουν τα iphone η πως δεν θα ήθελα να έχω αλλά είναι πανάκριβα και το ότι τα παίρνουν κάποιοι μαγκιά τους και καλά κάνουν αλλά οι περισσότεροι δεν έχουν την τσέπη να το κάνουν.

Η apple ΕΧΕΙ φτηνα κινητα. Το iphone4 για παραδειγμα στα 300 ευρω. Τωρα το κατα ποσο αξιζει ειναι αλλο θεμα. Οσο αξιζει και τα 700 το 5s φανταζομαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα και ξαναδιάβασα τα Post σου. Επιθετικότητα απέναντι στην Apple, και τα μηχανήματα της, και με τρόπο που θυμίζει ζήλια.

 

Γείτονας μου :) Πείρε την νέα Mercedes A-Class 2014.

75 ετών.

A-Class4-1.jpg

Μαγκιά του ρε φίλε, να είναι γερός και να το χαίρεται... αναφέρομαι συνεχώς στην apple διότι έχει δημιουργηθεί μια τάση, APPLE Η ΤΙΠΟΤΑ! Έχω άπειρα παραδείγματα να σου πω!

Και η samsung να ήταν και όχι μόνο... θα αντιδρούσα ανάλογα και σ αυτή, δεν είναι ζήλια αυτό απλά προσπαθώ να εξηγήσω ότι υπάρχουν κι άλλα πράγματα εξίσου δυνατά όπως αυτά της apple, δεν έχω πρόθεση να υποστηρίξω κάποια εταιρία, άλλα στη συγκεκριμένη περίπτωση αναγκάζομαι να το κάνω, γιατί όταν βλέπω ξαφνικά ένα s4 από 600+ ευρώ να πέφτει στα 300... ε, ναι λογικό δεν είναι? Μιλάμε για μια συσκευάρα που τυχαίνει να είναι samsung,εντάξει μετά εξαρτάται στην κρίση του καθενός αν το γουστάρει σαν τηλέφωνο ή όχι, υπάρχει η μερίδα ανθρώπων που δεν το γουστάρουν,ok άλλα δεν σημαίνει ότι δεν αξίζει? Εγώ προσωπικά δεν έχω πει ποτέ ότι το iphone  δεν είναι καλή συσκευή, έχω πει ότι δεν θα προτιμούσα επειδή δεν είναι στα γούστα μου!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...βγάλε και ένα φτηνό(και δεν εννοώ το 5c που κάνει μια περιουσία),μιλάω για κινητό των 100-150 ευρώ να έχεις και έσοδα για να κάνεις και επενδύσεις κλπ κλπ.

 

 

Είπαμε να σπάσουμε πλάκα, αλλά αυτό παραπάει :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Διόρθωση: δεν μειώνονται οι πωλήσεις των iphone, αλλά ο ρυθμός αύξησης των πωλήσεων.

Όχι Γιάννης, Γιαννάκης!

Και ομως φιλε μου καμια σχεση το ενα με το αλλο. Sent from my iPhone using Insomnia
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαγκιά του ρε φίλε, να είναι γερός και να το χαίρεται... αναφέρομαι συνεχώς στην apple διότι έχει δημιουργηθεί μια τάση, APPLE Η ΤΙΠΟΤΑ! Έχω άπειρα παραδείγματα να σου πω!

Και η samsung να ήταν και όχι μόνο... θα αντιδρούσα ανάλογα και σ αυτή, δεν είναι ζήλια αυτό απλά προσπαθώ να εξηγήσω ότι υπάρχουν κι άλλα πράγματα εξίσου δυνατά όπως αυτά της apple, δεν έχω πρόθεση να υποστηρίξω κάποια εταιρία, άλλα στη συγκεκριμένη περίπτωση αναγκάζομαι να το κάνω, γιατί όταν βλέπω ξαφνικά ένα s4 από 600+ ευρώ να πέφτει στα 300... ε, ναι λογικό δεν είναι? Μιλάμε για μια συσκευάρα που τυχαίνει να είναι samsung,εντάξει μετά εξαρτάται στην κρίση του καθενός αν το γουστάρει σαν τηλέφωνο ή όχι, υπάρχει η μερίδα ανθρώπων που δεν το γουστάρουν,ok άλλα δεν σημαίνει ότι δεν αξίζει? Εγώ προσωπικά δεν έχω πει ποτέ ότι το iphone  δεν είναι καλή συσκευή, έχω πει ότι δεν θα προτιμούσα επειδή δεν είναι στα γούστα μου!

 

Εννοείτε! Καλά έκανε εάν τον φέρνει χαρά να το οδηγάει. 

 

Εμένα όμως, μου την δίνει αυτό. Πουλάει μία συσκευή 600, και σε λίγους μήνες μέσα πέφτει στα 300. 

Το θέμα, δεν είναι ότι χάνει την αξία του, απλά σε περίπτωση βλάβης, σου βγαίνει το Service και η αγορά καινούριο τα ίδια χρήματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείτε! Καλά έκανε εάν τον φέρνει χαρά να το οδηγάει. 

 

Εμένα όμως, μου την δίνει αυτό. Πουλάει μία συσκευή 600, και σε λίγους μήνες μέσα πέφτει στα 300. 

Το θέμα, δεν είναι ότι χάνει την αξία του, απλά σε περίπτωση βλάβης, σου βγαίνει το Service και η αγορά καινούριο τα ίδια χρήματα. 

Ποσο ακυρο το μνμα σου? 

 

1)Σε λιγους μηνες δεν θα εχεις εγγυηση?

2)Στις αλλες συσκευες τα ιδια λεφτα δεν θα πληρωσεις για service? (μη πω και περισσοτερα). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτηκες ποτε οτι δεν πουλανε τεχνολογια, αρα το προιον τους δεν εχει εσενα ως target group? Προφανως αν θες υπολογιστη τσεπης, δεν θα πας σε iphone, γιαυτο σου φαινονται και ακριβα. Δες για παραδειγμα τα mac. Hardware του σωρου εχουν (ξερεις, απο αυτο που αγορασεις σε ενα οποιοδηποτε Πλαισιο) αλλα πωλειται αρκετα πανω απο την τιμη (τη λιανικη παρακαλω!!). Γιατι? Γιατι ΔΕΝ πουλανε τεχνολογια. Πουλανε τα rolex των φτωχων σε μορφη κινητου

Δηλαδή το iphone είναι το μόνο smartphone "υπολογιστής τσέπης"?

Εσένα σου πέρασε από το μυαλό ότι αν το ήθελα τόσο πολύ θα μπορούσα να το πάρω μαζεύοντας ένα ένα τα ευρώ, ή να το κάνω δόσεις, ή να το πάρω μεταχηρισμένο όπως πολλοί! Αυτό είναι το πρόβλημα?

Αυτό που είπα και μάλλον δεν το κατάλαβες είναι ότι ΔΕΝ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ Η APPLE ΠΑΡΕΧΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΠΟΙΟΝΤΑ ΑΠ ΟΤΙ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ και γι αυτό ποτέ δεν έχω αγοράσει κάτι από αυτή, είτε αυτό λέγεται τεχνολογία, είτε οτιδήποτε άλλο θες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ό,τι πληρώνεις παίρνεις. Απλώς, με κάθε αγορά δεν παίρνεις απαραίτητα ένα μόνο πράγμα. Παίρνεις τεχνολογία, αξιοπιστία, πουλ-μουρ, μόστρα κλπ, άλλα λιγότερο άλλα περισσότερο.

 

Κάποιοι πρέπει να αντιληφθούν ότι δεν είναι όλοι οι άνθρωποι ίδιοι. Κι αυτό που έλκει εσένα μπορεί τον άλλον να το αφήνει παντελώς αδιάφορο και τούμπαλιν. Και δικαίωμά του και μαγκιά του του καθένα.

 

Νομίζω το βασικό πρόβλημα είναι ότι οι πιο πολλοί από αυτούς που τα σκάνε για ένα iphone ντρέπονται να παραδεχτούνε γιατί το πήρανε. Εκεί θα τελείωνανα ΟΛΕΣ οι συζητήσεις. Το πήραν γιατί α) μπορούν και β) γουστάρουν. Τι γουστάρουν; 1) να πουλάνε μούρη, 2) να είναι τρέντι 3) απλά τις διαθέσιμες επιλογές σε περιφερειακά για το iphone/ipad χωρίς να το ψάχνει και πολύ πολύ, 4) τις εφαρμογές που ήταν εξ'αρχής διαθέσιμες, 5) την ποιότητα κατασκευής, 6) την εμφάνιση, 7) κάτι άλλο, 8) κάποια από τα παραπάνω, 9) όλα τα παραπάνω. Τέλος πάντων γουστάρει ό,τι γουστάρει.

 

Ούτε καλύτερος άνθρωπος είναι επειδή έχει (αυτός ή ο μπαμπάς του) τα φράγκα για το iphone. Ούτε χειρότερος επειδή γουστάρει αυτό που γουστάρει.

 

Δεν είχα iphone, κι ούτε με ενδιαφέρει να πάρω, γιατί εμένα με ενδιαφέρει η χρήση του κινητού και μόνο. Οπότε, μου έρχεται πανάκριβο χωρίς λόγο. Αλλά όσοι το πήρανε - εκτός κι αν το κλέψανε - δεν έχουνε να δώσουνε λόγο σε κανένανε. Και όσοι δεν το πήρανε, δεν έχουνε επίσης το δικαίωμα να ζητάνε το λόγο από τους πρώτους.

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...