Προς το περιεχόμενο

Καταγραφικο και remote viewing


igoods

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα..Εχω ενα καταγραφικο anga age-2204L ...Ειναι δικτυακο και λεει οτι υποστηριζει και παρακολουθηση μεσω android ,iphone κτλ.

Επειδη δεν τα παω και πολυ καλα με αυτα ας καταφερω πρωτα να βλεπω τις καμερες μεσω ενος αλλου υπολογιστη εκτος του ιδιου δικτυου και μετα βλεπουμε :P

 

οποιος ξερει να μου πει τα βηματα κτλ πως ακριβως να το κανω (δωρεαν :P )θα του ειμαι ευγνωμων...Γιατι εψαξα πολλα βιντεακια αλλα δεν εβγαλα ακρη......

Το ρουτερ μου ειναι oxygen rfa 1400.w

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το χεις στησει?γραφει?

συνδεεται το ρουτερ με το καταγραφικο ασυρματα,με καλωδιο ή με καρτα κινητης τηλ?

αν σου ειπαν κανα 40ε τοποθετηση τις καμερες και να στησουν το ρουτερ+καταγραφικο και να σου δειξουν τι θα πληκτρολογεις απο οποιοδηποτε pc ή κινητο δωστα.

βηματα δεν παιζει να σου πει ΚΑΝΕΝΑΣ γιατι ειναι πολλα για να πας 1προς1 μεσω remote desktop(teamviewer κτλ) πρεπει να γινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ειναι δικτυακο..τοτε το συνδεεις με εθερνετ καλωδιο στο δικτυο...του οριζεις μια ip address και την χτυπας σε καποιον browser στο δικτυο σου για να δεις τι θα σου βγαλει.

 

πως θα του ορισεις την ip address αυτο ειναι αλλο κεφαλαιο...λογικα θα χει καποιο manual με οδηγιες

 

εφοσον παιξει μπαλα η φαση αυτη...παμε στο 2ο σκελος που ειναι να εχεις προσβαση απο μακρυα ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι με καλωδιο και συνδεεται ethernet.το εχω τοποθετηση γραφει κανονικα σε αυτο δεν εχω προβλημα.Οχι δεν μου εκαναν καποια τετοια προσφορα οταν το πηρα.

 

Το θεμα ειναι δεν πρεπει να βρω μια στεθερη ip?? να του βαλω;;Το που θα την τοποθετηση μεσα στο μενου ξερω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν νομίζω ότι πρέπει να μεταφερθεί αλλού το τόπικ. Γνώμη μου

 

Κατά δεύτερον

 

Το καταγραφικό το βλέπεις λογικά από το τοπικό σου δίκτυο ? Έχει πάρει μια ip από το router σου και μέσω του browser συνδέεσαι σε αυτό και για να δεις αλλά και για να κάνεις τις όποιες ρυθμίσεις. Συνήθως τα καταγραφικά από default μπορείς να τα δείς στην πόρτα 80 του δικτύου σου (από το εσωτερικό δίκτυο)

 

Εν αρχή θα πρέπει να πάς να φτιάξεις ένα dyndns .Δηλαδή...από την στιγμή που ο provider δεν σου δίνει σταθερή ip θα πρέπει να πας σε μια υπηρεσία όπως το no-ip.com (δωρεάν) για να ορίσεις ένα dns .

Αυτό θα είναι μια διεύθυνση στο internet πχ igoods.no-ip.com το οποίο θα παραμένει πάντα σταθερό και θα συμμορφώνεται με την οποια ip σου δίνει ο provider. Απο κει και πέρα

 

Αρκετά router εχουν επιλογή μέσα στο μενού η οποία σου επιτρέπει να βάζεις τα στοιχεία του dns που εχεις φτιάξει για να σου αντιστοιχεί αυτόματα την νέα σου ip Με το igoods.no-ip.com για παράδειγμα.

 

Κατόπιν θα πρέπει να κάνεις port forwarding στο ιντερνετ την πόρτα του καταγραφικού

 

Δηλαδή αν το καταγραφικο ακούει στην Port 80 για παράδειγμα και έχει ip 192.168.1.10 θα πας στο παρακάτω link εκεί που λέει

 

http://www.adslgr.com/content/28-Gennet-OxyGEN-Wireless/view/5

 

"κανόνας προώθησης θύρας" και θα βάλεις

 

Πρωτόκολλο : Http λογικά

 

Τύπος : tcp

 

θύρα : 80 μέχρι 80

 

Εισερχόμενη σύνδεση : το αφήνεις ΟΛΑ

 

Προώθηση σε : Λογικα θα έχει μια επιλογή συσκευης η υπολογιστή τοπικού δικτύου. Εκεί βάζεις την ip του καταγραφικού

 

Θύρα : όμοια με την εισερχόμενη

 

Απότι βλέπω στα γραφόμενα του παραπάνω Link Υποστηρίζει αρκετές dynamic dns υπηρεσίες οπότε είσαι τυχερός

 

Στο μενού Προχωρημένα βρίσκει κάποιος καταρχήν τη λειτουργία Dynamic DNS. Υποστηρίζει αρκετές εταιρίες παροχής dynamic dns όπως dyndns.org, ods.org, changeip.com, no-ip.com, eurodns.com, και άλλες.

 

Οτι άλλο θες εδώ είμαστε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρχικα πρεπει να του δωσεις σταθερη ip , στο δικτυο σου.Και αυτο γιατι αν παιρνει διαφορετικη καθε φορα που αποσυνδεεται απο αυτο ή τραβας κανα reboot στο router..θα ψαχνεις να βρεις τι ip εχει παρει.

 

αρα πας στο ρουτερ και του λες να δινει π.χ. 192.168.1.2-192.168.1.50 ....κανε την αναγωγη σε δικα σου νουμερα...βαλε ενα ευρος τιμων να καλυπτει τον αριθμο των μηχανηματων σου...

οποτε στο καταγραφικο δινεις ενα ip ΕΞΩ απο αυτο το ευρος π.χ. στο παραδειγμα του δινεις το 192.168.1.60

 

για να εχεις προσβαση απο μακρυα..εκτος του τοπικου σου δικτυου..κανεις λιγο πολυ αυτα που λεει ο ΜΑΝΩΛΗΣ1....ΑΝ και σημερα μου στειλε η dyndns εμαιλ που λεει οτι καταργει την ΔΩΡΕΑΝ ΥΠΗΡΕΣΙΑ της σε 30 μερες...μετα μονο επι πληρωμη.

Δοκιμασε λοιπον τα αλλα σαιτς που αναφερει ο ΜΑΝΩΛΗΣ1..μηπως εχουν δωρεαν υπηρεσιες..μιας και δεν ξερω τι ρολο βαρανε..δεν εχω ασχοληθει με αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρχικα πρεπει να του δωσεις σταθερη ip , στο δικτυο σου.Και αυτο γιατι αν παιρνει διαφορετικη καθε φορα που αποσυνδεεται απο αυτο ή τραβας κανα reboot στο router..θα ψαχνεις να βρεις τι ip εχει παρει.

 

αρα πας στο ρουτερ και του λες να δινει π.χ. 192.168.1.2-192.168.1.50 ....κανε την αναγωγη σε δικα σου νουμερα...βαλε ενα ευρος τιμων να καλυπτει τον αριθμο των μηχανηματων σου...

οποτε στο καταγραφικο δινεις ενα ip ΕΞΩ απο αυτο το ευρος π.χ. στο παραδειγμα του δινεις το 192.168.1.60

 

για να εχεις προσβαση απο μακρυα..εκτος του τοπικου σου δικτυου..κανεις λιγο πολυ αυτα που λεει ο ΜΑΝΩΛΗΣ1....ΑΝ και σημερα μου στειλε η dyndns εμαιλ που λεει οτι καταργει την ΔΩΡΕΑΝ ΥΠΗΡΕΣΙΑ της σε 30 μερες...μετα μονο επι πληρωμη.

Δοκιμασε λοιπον τα αλλα σαιτς που αναφερει ο ΜΑΝΩΛΗΣ1..μηπως εχουν δωρεαν υπηρεσιες..μιας και δεν ξερω τι ρολο βαρανε..δεν εχω ασχοληθει με αυτα.

Επειδή ρύθμισα χτες ένα καταγραφικό το έκανα στο no-ip.com . Είναι δωρεάν. Οντως η dyn δεν θα προσφέρει πλέον δωρεάν υπηρεσίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν νομίζω ότι πρέπει να μεταφερθεί αλλού το τόπικ. Γνώμη μου

 

Κατά δεύτερον

 

Το καταγραφικό το βλέπεις λογικά από το τοπικό σου δίκτυο ? Έχει πάρει μια ip από το router σου και μέσω του browser συνδέεσαι σε αυτό και για να δεις αλλά και για να κάνεις τις όποιες ρυθμίσεις. Συνήθως τα καταγραφικά από default μπορείς να τα δείς στην πόρτα 80 του δικτύου σου (από το εσωτερικό δίκτυο)

 

Εν αρχή θα πρέπει να πάς να φτιάξεις ένα dyndns .Δηλαδή...από την στιγμή που ο provider δεν σου δίνει σταθερή ip θα πρέπει να πας σε μια υπηρεσία όπως το no-ip.com (δωρεάν) για να ορίσεις ένα dns .

Αυτό θα είναι μια διεύθυνση στο internet πχ igoods.no-ip.com το οποίο θα παραμένει πάντα σταθερό και θα συμμορφώνεται με την οποια ip σου δίνει ο provider. Απο κει και πέρα

 

Αρκετά router εχουν επιλογή μέσα στο μενού η οποία σου επιτρέπει να βάζεις τα στοιχεία του dns που εχεις φτιάξει για να σου αντιστοιχεί αυτόματα την νέα σου ip Με το igoods.no-ip.com για παράδειγμα.

 

Κατόπιν θα πρέπει να κάνεις port forwarding στο ιντερνετ την πόρτα του καταγραφικού

 

Δηλαδή αν το καταγραφικο ακούει στην Port 80 για παράδειγμα και έχει ip 192.168.1.10 θα πας στο παρακάτω link εκεί που λέει

 

http://www.adslgr.com/content/28-Gennet-OxyGEN-Wireless/view/5

 

"κανόνας προώθησης θύρας" και θα βάλεις

 

Πρωτόκολλο : Http λογικά

 

Τύπος : tcp

 

θύρα : 80 μέχρι 80

 

Εισερχόμενη σύνδεση : το αφήνεις ΟΛΑ

 

Προώθηση σε : Λογικα θα έχει μια επιλογή συσκευης η υπολογιστή τοπικού δικτύου. Εκεί βάζεις την ip του καταγραφικού

 

Θύρα : όμοια με την εισερχόμενη

 

Απότι βλέπω στα γραφόμενα του παραπάνω Link Υποστηρίζει αρκετές dynamic dns υπηρεσίες οπότε είσαι τυχερός

 

Στο μενού Προχωρημένα βρίσκει κάποιος καταρχήν τη λειτουργία Dynamic DNS. Υποστηρίζει αρκετές εταιρίες παροχής dynamic dns όπως dyndns.org, ods.org, changeip.com, no-ip.com, eurodns.com, και άλλες.

 

Οτι άλλο θες εδώ είμαστε

Λοιπον...Μπηκα στο καταγραφικο ειδα την διευθυνση ip και μετα μπηκα στο ρουτερ και εκανα αυτα

 

"κανόνας προώθησης θύρας" και θα βάλεις

 

Πρωτόκολλο : Http λογικά

 

Τύπος : tcp

 

θύρα : 80 μέχρι 80

 

Εισερχόμενη σύνδεση : το αφήνεις ΟΛΑ

 

Προώθηση σε : Λογικα θα έχει μια επιλογή συσκευης η υπολογιστή τοπικού δικτύου. Εκεί βάζεις την ip του καταγραφικού

 

Θύρα : όμοια με την εισερχόμενη

 

Μετα τι κανω?..Επισης εχω μπει στο no-ip αλλα το δικο μου dynamic dns που εφτιαξα τελειωνει σε no-ip.biz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τα σαιτς στυλ dyndns , no-ip κλπ , στην δωρεαν υπηρεσια τους...εχουν καποια διαθεσιμα domain names που μπορεις να επιλεξεις..με δικη σου επιλογη hostname.

 

Αρα δεν μπορεις να βαλεις ο,τι θες (ισως σε καποια επι πληρωμη υπηρεσια τους να γινεται)...οποτε αναγκαστικα διαλεγεις καποιο απο αυτα που εχουν διαθεσιμα και παιζεις μπαλα.

 

Αν εκανες ΣΩΣΤΑ το "port forwarding" στο ρουτερ , τοτε αν χτυπησεις http://peponia.no-ip.biz, οπου πεπονια ο,τι εχεις επιλεξει για hostname  στο no-ip , θα πρεπει να βγαινει λογικα το web interface του καταγραφικου ή καποιο live stream του ή οτιδηποτε τελοσπαντων.

 

Δυο επισημανσεις να κανω.

 

1. Υποθετουμε οτι το καταγραφικο "ακουει" στην πορτα 80. Αν ισχυει αυτο τοτε τα βηματα ειναι αυτα που πρεπει.Αν ακουει σε αλλη πορτα θα πρεπει να ρυθμισεις στο ρουτερ την αλλη πορτα.

2.Δοκιμη κανε απο καποιο μηχανημα/πισι/κινητο ΕΚΤΟΣ του τοπικου δικτυου.Εχω παρατηρησει οτι πολλα ρουτερς δεν κανουν δρομολογηση σωστα.

Δηλαδη , για παραδειγμα , εχω στησει ενα dyndns και εχω κανει ολη την διαδικασια που εχεις κανει και συ για να βλεπω μια καμερα στο μαγαζι ... αν παω απο πισι μεσα στο δικτυο του μαγαζιου και χτυπησω http://blabla.dyndns.org δεν βγαζει την καμερα...αν το χτυπησω απο καποιο πισι εκτος μαγαζιου..την δειχνει κανονικα.

Νομιζω εχει να κανει με το ρουτερ ...αλλα δεν το λεω και σιγουρα...απλα για σιγουρη δοκιμη καντην ΑΠΕΞΩ.

3.τα στοιχεια του no-ip πρεπει να τα ρυθμισεις και στο αντιστοιχο μενου και στο ρουτερ..για να γινει η αντιστοιχηση ip / no-ip .Στην ουσια διαλεγεις απο τα διαθεσιμα σαιτ το no-ip και δηλωνεις user/pass (στο μενου στο ρουτερ εννοω)

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα σαιτς στυλ dyndns , no-ip κλπ , στην δωρεαν υπηρεσια τους...εχουν καποια διαθεσιμα domain names που μπορεις να επιλεξεις..με δικη σου επιλογη hostname.

 

Αρα δεν μπορεις να βαλεις ο,τι θες (ισως σε καποια επι πληρωμη υπηρεσια τους να γινεται)...οποτε αναγκαστικα διαλεγεις καποιο απο αυτα που εχουν διαθεσιμα και παιζεις μπαλα.

 

Αν εκανες ΣΩΣΤΑ το "port forwarding" στο ρουτερ , τοτε αν χτυπησεις http://peponia.no-ip.biz, οπου πεπονια ο,τι εχεις επιλεξει για hostname  στο no-ip , θα πρεπει να βγαινει λογικα το web interface του καταγραφικου ή καποιο live stream του ή οτιδηποτε τελοσπαντων.

 

Δυο επισημανσεις να κανω.

 

1. Υποθετουμε οτι το καταγραφικο "ακουει" στην πορτα 80. Αν ισχυει αυτο τοτε τα βηματα ειναι αυτα που πρεπει.Αν ακουει σε αλλη πορτα θα πρεπει να ρυθμισεις στο ρουτερ την αλλη πορτα.

2.Δοκιμη κανε απο καποιο μηχανημα/πισι/κινητο ΕΚΤΟΣ του τοπικου δικτυου.Εχω παρατηρησει οτι πολλα ρουτερς δεν κανουν δρομολογηση σωστα.

Δηλαδη , για παραδειγμα , εχω στησει ενα dyndns και εχω κανει ολη την διαδικασια που εχεις κανει και συ για να βλεπω μια καμερα στο μαγαζι ... αν παω απο πισι μεσα στο δικτυο του μαγαζιου και χτυπησω http://blabla.dyndns.org δεν βγαζει την καμερα...αν το χτυπησω απο καποιο πισι εκτος μαγαζιου..την δειχνει κανονικα.

Νομιζω εχει να κανει με το ρουτερ ...αλλα δεν το λεω και σιγουρα...απλα για σιγουρη δοκιμη καντην ΑΠΕΞΩ.

3.τα στοιχεια του no-ip πρεπει να τα ρυθμισεις και στο αντιστοιχο μενου και στο ρουτερ..για να γινει η αντιστοιχηση ip / no-ip .Στην ουσια διαλεγεις απο τα διαθεσιμα σαιτ το no-ip και δηλωνεις user/pass (στο μενου στο ρουτερ εννοω)

πφ...σκ@@τα τα εκανα...

Εαν χτυπησω αυτο που λες δεν μου βγαζει κατι..εαν χτυπησω ομως την ip την σταθερη που μου εδωσε η no-ip μαζι με το ονομα και στο τελος βαλω :80..πχ  30.456.32.5:80   μου ζηταει ονομα χρηστη και κωδικο..Προφανως τα στοιχεια μου απο το no-ip?  τα βαζω και παλι το ιδιο..δεν τα δεχεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πφ...σκ@@τα τα εκανα...

Εαν χτυπησω αυτο που λες δεν μου βγαζει κατι..εαν χτυπησω ομως την ip την σταθερη που μου εδωσε η no-ip μαζι με το ονομα και στο τελος βαλω :80..πχ  30.456.32.5:80   μου ζηταει ονομα χρηστη και κωδικο..Προφανως τα στοιχεια μου απο το no-ip?  τα βαζω και παλι το ιδιο..δεν τα δεχεται...

 

οχι.

 

κατσε να τα γραψω τα βηματα με την σειρα.

 

1.εγγραφη στο no-ip (η παρομοια υπηρεσια)..στην ουσια κανεις register με user/pass και διαλεγεις hostname/domainname...το hostname o,τι γουσταρεις , το domain name απο μια λιστα που διαθετει η υπηρεσια.

καποια στιγμη θα σου ζητησει το ΤΡΕΧΟΝ ip του ρουτερ..το βαζεις και τελος.

2. πας ρουτερ και κανεις την ρυθμιση για το no-ip , στην ουσια οπως εγραψα και πριν δηλωνεις ποιο σαιτ χρησιμοποιεις και user/pass και γινει η επαφη μεταξυ ρουτερ-site (no-ip).

3.ρυθμιζεις στο ρουτερ το ευρος των ip που θα δινει το dhcp του.

4.πας στο καταγραφικο και βαζεις μια ip σταθερη ΕΚΤΟΣ του ευρους που δηλωσες στο (3) στο ρουτερ.

5. πας σε καποιο πισι και χτυπας http://ip-του-καταγραφικου. Αν δειξει κατι εχει καλως αλλιως ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟ να παιζει σε αλλη πορτα.

 

και στο σημειο αυτο ερχομαι στα λεγομενα σου.

 

λανθασμενα λες οτι το no-ip σου δωσε σταθερη ip. δεν σου δωσε καμμια ip. το no-ip το μονο που εκανε ειναι να αντιστοιχησε το ονομα που διαλεξες π.χ. karpouzia.no-ip.biz με το τρεχον ip του ρουτερ. Απο κει και περα κανοντας το βημα (2) εξασφαλιζεις οτι οταν αλλαζει το ip στο ρουτερ αυτο θα ενημερωνει το no-ip για το καινουργιο ip  του. Αυτη ειναι η ολη λογικη αυτων των υπηρεσιων.

Να χτυπας το karpouzia.no-ip.biz και να βγαινει παντα στο ρουτερ σου.

 

Τι γινεται τωρα .Πολυ πιθανο και το ρουτερ να χρησιμοποιει την πορτα 80 για να το δικο του web interface και ισως γινει μπλεξιμο.

Εκει που λες οτι σου ζηταει χρηστη/κωδικο το παραθυρακι τι λεει ? μηπως βγηκε στο interface του ρουτερ? και δεν "περασε" ποτε η αιτηση σου στο καταγραφικο ?

Αν μπορεις στο καταγραφικο να αλλαξεις πορτα αλλαξε την. καντην ας πουμε 8080 και κανε την προωθηση πορτας στο ρουτερ με την 8080.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

http://www.stavrianos-dw.gr/images/products/age-2204lmanualgreece.pdf
http://www.techne.gr/threads/9680-Προώθηση-θύρας-στο-Gennet-OxyGEN-RFA1400-W
http://portforward.com/english/routers/port_forwarding/GennetOxyGEN/RFA1400.W/AVer.htm
dDNS Service
: Ιστοσελίδα παρόχου Dynamic DNS, μέσω DDNS server.
Είναι συμβατοί οι SODDNS, ANYVISION,
PANSIM και DYNDNS.ORG(notfree)
. Αν επιλέξετε SODDNS θα πρέπει να ρυ
θμίσετε το domain name, όπως φαίνεται παρακάτω.

 

μηπως καπου δεινουν ηδη user+pass για καποιο απο τα παραπανω?σε μια ip cam θυμαμαι εδειναν

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

λοιπον παιδια..μετα απο ωρα και προσωπικη βοηθεια απο τον μανωλη που μιλησαμε και στο τηλ..τον ευχαριστω ..(οχι δεν τελειωσα ακομα :P) αλλα νομιζω ειμαστε κοντα..

Επειδη δεν εχω την δυνατοτητα αυτην την στιγμη να εχω και το καταγραφικο και καποιο pc στο ιδιο δικτυο το τεσταρω οσο μπορω απο το κινητο.

 

οταν λοιπον γραφω πχ   ......το domain name μου .no-ip.biz:80  μου ζηταει ονομα χρηστη και κωδικο και με βαζει στο μενου του ρουτερ...

που σημαινει οτι δεν εχω κανει σωστη προωθηση θυρας?..

 

Επισης δοκιμασα παλι απο το τηλ να βαλω την ip που χρησιμοποιει το καταγραφικο και μαλλον κατι να παει να κανει αφου μου βγαζει μια γκρι οθονη με ονομασια "netdvr" καπως ετσι και απλως δεν μπορει να την ανοιξει το κινητο λογικα...

 

τωρα τι μπορω να κανω?.

Επεξ/σία από igoods
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ειναι αυτο που περιεγραψα παραπανω.

 

το ρουτερ χρησιμοποιει την πορτα 80 για το δικο του interface οποτε δεν την περναει "μεσα" στο καταγραφικο.

Απο το κινητο σου (που υποθετω οτι το χεις συνδεσει με ασυρματο στο ιδιο δικτυο) , βγαινει στο καταγραφικο μιας και επειδη ειναι στο ιδιο δικτυο δεν παρεμβαλλεται το ρουτερ .

 

Αυτο που προτεινω ειναι οτι εγραψα και παραπανω.Να δεις στις ρυθμισεις του καταγραφικου αν αλλαζει η πορτα..αν απο 80 μπορει να μπει αλλη.. 81 , 8080 , κλπ.

Και να κανεις προωθηση αυτην την πορτα για να μην μπλεκει με την 80 του ρουτερ.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...