Προς το περιεχόμενο

Γνωμες και πρωτα βηματα στο Web Designer/Developer


Crash_Batic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πιστοποιηση γιατι δεν πηρες απο κανενα?

Γιατί την θεωρώ αχρείαστη... 

Ακόμη και αν πάρεις πιστοποίηση το πτυχίο είναι κατώτερο των ΤΕΙ ή ΑΕΙ... άσε που για τον ιδιωτικό τομέα δεν παίζει κανένα ρόλο...

Εννοώ ότι η πιστοποίηση θα σου χρησίμευε σε διαγωνισμούς του δημοσίου.. κάτι που δεν με ενδιαφέρει!

Επίσης τα τελείωσα το ένα μετά το άλλο... και μετά το τελευταίο πήγα στρατό αμέσως... και μετά έπιασα δουλειά αμέσως...

Παράλληλα με τις σπουδές στα ΙΕΚ δούλευα, για να τα πληρώνω... οπότε ούτε πολύ χρόνο είχα!

 

Επίσης για το τελευταίο που τελειώσα, ΑΚΜΗ (Γραφίστας), ήθελα να πάρω πιστοποίηση φέτος γιατί νόμιζα ότι θα μετρούσε για τις αιτήσεις στο εξωτερικό, και όταν πήρα στο ΙΕΚ μου είπαν ότι έχει να γίνει 2 χρόνια πιστοποίηση για την ειδικότητα αυτή!

Τρέχα γύρευε... 

 

Πάντως καλό είναι να την έχεις, εμένα δε με ένοιαζε και πολύ...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 χρόνια αργότερα...

Η επισυναπτόμενη εικόνα που προβάλλει έναν οδηγό για να μπορέσει κάποιος να γίνει web designer πιστεύετε πως είναι σωστή;

Ευχαριστω εκ των πρωτέρων

27E41104-3C9A-4410-8724-3D965E04E9C3.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινάς μόνος σου και χρησιμοποιείς ότι καλό έχει η αγορά σήμερα. Π.χ. wordpress και από εκεί καταλαβαίνεις πως προχωράει η διαδικασία. Μετά κάνεις ότι θέλεις. Plugins development, design, πας σε Joomla, Drupal κλπ και εφαρμογές και σε ό,τι σου αρέσει να εξειδικευθείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/3/2023 στις 9:52 ΜΜ, Aggelos152 είπε

έναν οδηγό για να μπορέσει κάποιος να γίνει web designer

Ως μια λίστα για να βρεις τι καινούργιες δεξιότητες χρειάζεσαι για να αναπτυχθείς ως web designer... είναι πολύ καλή (από τις πιο συμπαγείς που είδα)

Τώρα ως οδηγός για το πως να ξεκινήσεις βήμα βήμα από το μηδέν να γίνεις web designer... θεωρώ πως δεν αποτελεί καλό οδηγό. Π.χ. εγώ δεν θα έλεγα σε κάποιον που θέλει να γίνει web designer να ξεκινήσει να βλέπει πως λειτουργεί το Http ή το SEO. Θα του έλεγα να τα δει πιο μετά αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γενικα αυτο που θες ειναι ισως το επικρατεστερο επαγγελμα για δια βιου μαθηση !

το κακο ειναι οτι δεν υπαρχει κανενα σχολιο - σχολη στην Ελλαδα που θα σου δωσει εξειδεικευμενες γνωσειςκαι βαθυ περιεχομενο .

με τα λιγα που ξερω , επειδη και μενα μου αρεσει αυτο το αντικειμενο και θεωρω οτι θα εχει κ πολυ μελλον αρκει να εξελισεσαι ..

θα πρεπει να μαθεις

html

css

να ασχοληθεις με καποια πλατφορμα απο αυτες που ειναι οι επικρατεστερες , πχ wordpress

 

αλλα τοκυριοτερο απ ολα αυτα , να βρειςσε ποια φορουμ θα αντλησεις γνωση μεσα απο μαθηματα μιας και θελει πολυ πειθαρχια-σχεδιο αλλα και διαβασμα για να ολοκληρωσεις τις γνωσεις σου ..

ταυτοχρονα παρεενα τεστ domain κ ενα hosting καπου και ξεκινα να κανεις δοκιμες σεαυτα που μαθαινεις (ναι ναιξερω θα μου πειτε εχει και τοπικα να τα στησεις και να δοκιμασεις ! οχι φιλε online θα το στησεις για να εκτιμησεις κ το χρονο που ξοδευεις και να διαχειριζεσαι σωστα και το χρονο σου )

 

τελος πρεπει κοντα σε ανθρωπους της δουλεια να αποκτησεις τροπο σκεψης και γνωσεις που προκυπτουν απο την εμπειρια!

κ το τελευταιο , για μενα ξεχνα το freelancing , γινε μελος μιας ομαδας στηνοποια θα εχεις τον δικο σου ρολο γιατι πολλα μυαλα μαζι ειναι καλυτερα απο ενα ισχυρο μυαλο!

καλη αρχη και καλη τυχη !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...