Προς το περιεχόμενο

Γνωμες και πρωτα βηματα στο Web Designer/Developer


Crash_Batic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους.

Πηρα την αποφαση να σπουδασω το αντικειμενο του Web Designer/developer και θα ηθελα την βοηθεια σας..

Καταρχας θα ξεκινησω απο τον Σεπτεμβρη σε δημοσιο ΙΕΚ και θα ηθελα μεχρι τοτε να ξεκινησω να κανω μια προετοιμασια.Οσο το δυνατον καλυτερη.Δεν εχω ασχοληθει ξανα με το αντικειμενο αλλα μου αρεσει παρα πολυ και θα ηθελα.

 

Θα ηθελα λοιπον απο καποιον που γνωριζει να μου πει απο που πρεπει να ξεκινησω,ποια πρεπει να ειναι τα πρωτα μου βηματα ωστε να μπω και να προχωρησω ομαλα προς το αντικειμενο και να εχω κανει και μια προετοιμασια για την σχολη γιατι πανω απο ολα,θα ηθελε να μαθω/"το δουλεψω" το αντικειμενο και μονος μου εκτος σχολης που νομιζω ειναι το παν πανω στον προγραμματισμο.

 

Να πω πως τα αγγλικα μου δεν ειναι και πολυ καλα και θα προτοιμουσα ενδεχομενες προτασεις με site κτλ να ειναι στα Ελληνικα ωστε να μπορω να καταλαβαινω στο 100% τα γραφομενα τους

 

Σας ευχαριστω ολους και ελπιζω σε απαντησεις σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε, αν επιτρέπεται, η πρότασή μου είναι να προετοιμαστείς στα Αγγλικά και όλα τ' άλλα θα τα μάθεις στην πορεία.

Η επιστήμη των υπολογιστών τρέχει στα Αγγλικά και θα είναι αδύνατον να γίνεις καλός επαγγελματίας αν δεν μπορείς να ενημερωθείς στα Αγγλικά.

 

Αγγλικά λοιπόν και το μέλλον είναι δικό σου!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε, αν επιτρέπεται, η πρότασή μου είναι να προετοιμαστείς στα Αγγλικά και όλα τ' άλλα θα τα μάθεις στην πορεία.

Η επιστήμη των υπολογιστών τρέχει στα Αγγλικά και θα είναι αδύνατον να γίνεις καλός επαγγελματίας αν δεν μπορείς να ενημερωθείς στα Αγγλικά.

 

Αγγλικά λοιπόν και το μέλλον είναι δικό σου!

Συμφωνω.Απλα μεχρι να τα μαθω θα ηθελα αν μπορουσα και υπαρχει φυσικα η δυνατοτητα να μαθω κατι ή να προετοιμαστω να στο πω ετσι πανω σε αυτο που με ενδιαφερει.Και ενημερωτικα και πληροφοριακα.Γνωριζεις κατι να μου πεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mην πας σε δημόσιο ΙΕΚ (ειδικά αυτή την ειδικότητα) και γενικά σε ΙΕΚ απλά θα χάσεις δύο χρόνια από τη ζωή σου!

Πρώτον το πρόγραμμα σπουδών είναι αστείο δεύτερον πρέπει να είσαι τυχερός να πέσεις σε καθηγητές που θα σου μάθουν κάτι χρήσιμο και τρίτον έχεις μετά και μια πιστοποίηση που πρέπει να δώσεις γιατί αν δεν πάρεις πιστοποίηση είναι σαν να έκανες σεμινάριο 1000+ κάτι ωρών. Γενικά σε μια σκάλα με άριστα το 10 θα σε πάει από το 0 στο 3.

Για μένα πάρε πχ αυτό το Link.png Site: πακέτο * και μάθε wordpress ή joomla και θα είσαι μια χαρά. (άποψη μου πάντα)

 

*το πακέτο που πρότεινα είναι στα αγγλικά

**στο youtube έχει ελληνικά tutorials αν ψάξεις λίγο

http://www.wlearn.gr/<- ξεκίνα με html μετά css και διάλεξε php/sql ή java/c

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου είπα την άποψη μου ..εξάλλου αν σου αρέσει το αντικείμενο και ασχοληθείς μόνος σου τις μισές ώρες που θα πήγαινες στο ΙΕΚ θα μάθεις 10 φορές περισσότερα και 10 φορές καλύτερα βέβαια θέλει να κάτσεις να ψάξεις να βρεις βιβλία προγράμματα και να λιώσεις στο pc αλλά αν δεν έχεις κάτι άλλο να κάνεις δουλειά στρατό και βαριέσαι μπορείς να πας να γραφτείς στο δημόσιο ΙΕΚ δωρεάν να δεις πως πάει και αν δεν σου αρέσει αποχωρείς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Συμφωνω.Απλα μεχρι να τα μαθω θα ηθελα αν μπορουσα και υπαρχει φυσικα η δυνατοτητα να μαθω κατι ή να προετοιμαστω να στο πω ετσι πανω σε αυτο που με ενδιαφερει.Και ενημερωτικα και πληροφοριακα.Γνωριζεις κατι να μου πεις?

 

Μα αν θέλεις να μάθεις ταχύρυθμα αγγλικά, τότε δεν θα σου περισσέψει χρόνος για να κάνεις κάτι άλλο.

Φόρτσαρε στα αγγλικά που θα σου είναι χρήσιμα μια ζωή (π.χ. στον χώρο μου μπαίνεις χωρίς πτυχίο και έχεις δυνατότητα ανέλιξης, αλλά χωρίς αγγλικά μόνο μέχρι εξωτερικός υπάλληλος), και όλα τα άλλα θα έρθουν γρήγορα και στην ώρα τους.

 

Για εκπαίδευση στα ελληνικά δεν έχω άποψη, αλλά γκουγκλάροντας σίγουρα θα βρεις πληροφοριακό υλικό.

 

Επίσης: αν θέλεις να μάθεις, πρέπει να κάνεις. Διάβασε, αλλά κάνε συγχρόνως κάποιο μικρό project και χτίσε πάνω σε αυτό.

 

Κάτι ακόμα: στον χώρο λείπουν οι καλοί επαγγελματίες. Υπάρχουν εκατοντάδες ημιάσχετοι που θεωρούν ότι είναι επαγγελματίες επειδή μπορούν να κάνουν μια εγκατάσταση joomla και να αλλάξουν δέκα παραμέτρους χωρίς να κρασάρει το σύμπαν, όμως αυτό δεν είναι επαγγελματισμός αλλά απλό χόμπυ. Αν θέλεις να ακολουθήσεις το επάγγελμα: αγγλικά > πολύ διάβασμα > αν μπορείς χώσου σε σοβαρή εταιρεία να μάθεις πώς γίνεται η δουλειά επαγγελματικά > το μέλλον δικό σου.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχήν πιστεύω πρέπει να κάνεις τον εξής διαχωρισμό στο μυαλό σου (χοντρικά πάντα):

 

Web Designer = ενασχόληση με το οπτικό κομμάτι μιας εφαρμογής δηλαδή κυρίως HTML, CSS, Javascript, Flash

Web Developer = ενασχόληση με το προγραμματιστικό κομμάτι της εφαρμογής δηλαδή PHP, Java, C#, databases

 

Συνήθως καθεμία απο αυτες τις ειδηκότητες απαιτούν γνώσης από το αντικείμενο της άλλης. Διαφέρουν όμως στο κομμάτι της κύριας ενασχόλης. Και τώρα έρχομαι στο κομμάτι το σπουδών. Για web developer δύσκολα θα βρεις αξιόλογο πρόγραμμα σπουδών, συνήθως το αντικείμενο του περιλαμβάνεται εν μέρη σε προγράμματα σπουδων πληροφορικής ή μηχανικών υπολογιστών, παρόλα αυτα απαίτει αρκετή ενασχόληση από μεριάς σου μιας και ότι μάθεις (από σχολές/ΙΕΚ κλπ.) θα είναι σχετικά εισαγωγικό. Όσον αφορά τον Web designer νομίζω τα πράγραμματα είναι πιο απλά. Λογικά θα μπορέσεις να βρείς κάποιο ΙΕΚ στο οποίο να αποκτήσεις καλές βάσεις, και πάλι όμως θα πρέπει να είσαι προσεκτικός και να βάλεις και δικό σου χρόνο.

 

Τέλος, θα ήθελα να συμφωνήσω με το φίλο που έγραψε παραπάνω για τα αγγλικά. Για εμένα είναι πολύ βασικό να γνωρίζεις πολύ καλά αγγλικα μιας και οι περισσότερες πήγες που αξίζουν είναι στα αγγλικά και επίσης όλο το documentation είναι στα αγγλικά.

 

Ελπίζω να μην σε κούρασα/απογοήτευσα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα αυτά που είπαν τα παιδιά παραπάνω είναι σωστά.

 

Πρώτον, αυτά που θα μάθεις σε οποιαδήποτε σχολή μπορείς να τα μάθεις και μόνος σου επειδή υπάρχει άπειρο online υλικό και το software είναι όλο δωρεάν αρκεί να το πάρεις ζεστά και να ασχολείσαι. Τώρα για κάθε άνθρωπο η εκμάθηση δουλεύει διαφορετικά, άλλος θέλει βιβλίο άλλος θέλει να του τα λένε άλλος δε θέλει πολλά πολλά και βουρ στον πατσά. Εσύ ξέρεις τι θα δουλέψει καλύτερα για σένα. Αυτό που θέλω να υπογραμμίσω είναι πως από τη σχολή (ειδικά δημόσιο ΙΕΚ) θα μάθεις τα απολύτως βασικά ίσα ίσα για να κάνεις πλάτσα πλούτσα στα ρηχά και η δουλειά που θα μπορείς να κάνεις στην καλύτερη περίπτωση θα χαρακτηρίζεται ερασιτεχνική. Ο μόνος τρόπος να ανέβεις επίπεδο είναι να ασχολείσαι και να μαθαίνεις μόνος σου (διάβαζε κώδικα open source!), οπότε ξαναγυρνάμε στην πρώτη πρόταση: αν δεν ασχολείσαι, και να τελειώσεις τη σχολή θα είσαι τελείως ημιμαθής. Αν πάλι ασχολείσαι, μήπως η σχολή δε χρειάζεται;

 

Το αν αξίζει λοιπόν ως σπουδές εξαρτάται από τη δική σου προσέγγιση. Προσωπικά θα έλεγα ότι πάντα είναι καλά να έχεις και λίγο live tutoring αλλά στην προκειμένη περίπτωση το να περιμένεις να μάθεις απο κει είναι κακή στρατηγική.

 

Δεύτερον για να ασχολείσαι πρέπει να είσαι 100% άνετος με τα αγγλικά, τελεία και παύλα. Αν έχεις σκοπό να το κάνεις επάγγελμα βάλτο ξεκάθαρα στο μυαλό σου ότι τα αγγλικά είναι απαραίτητα και τόσο σημαντικά όσο αυτές οι γνώσεις που θα σου επιτρέψουν "να κάνεις τη δουλειά". Οπότε αφού σίγουρα θα χρειαστούν, ξέχνα τα ελληνικά από τώρα.

 

Τρίτον designer και developer είναι τελείως διαφορετικά αντικείμενα. Αν μιλάς για κάποιο πρόγραμμα σπουδών το οποίο στο όνομά του λέει ταυτόχρονα design και development, η συμβουλή μου είναι να μη χάσεις το χρόνο σου γιατί θα περίμενα να είναι ένα παζλ από πασαλείματα μετά από το οποίο θα ξέρεις ελάχιστα για τα πάντα και τίποτα αρκετά καλά για να μετράει η γνώμη σου.

 

Καλό είναι οι παραπάνω να έχουν ο καθένας κάποια επαφή με το αντικείμενο του άλλου μιας και δουλεύουν σχεδόν πάντα πακέτο, αλλά δε γίνεται να είσαι top designer και top developer ταυτόχρονα. Διάλεξε αυτό που σου ταιριάζει και αν θες ασχολήσου λίγο με το άλλο σα χόμπι.

 

 

 

Εγώ είμαι developer με γνώσεις design. Ένας φίλος είναι designer με γνώσεις development. Both work και βοηθάει το να μπορείς να σκεφτείς από την άλλη πλευρά, γιατί έτσι η δουλειά σου είναι "έτοιμη για χρήση μόλις βγει από το φούρνο". Αρκεί να μην αναπτύσσεις την "ερασιτεχνική" σου πλευρά σε βάρος της "επαγγελματικής".

 

 

 

Προσυπογράφω και την τελευταία παράγραφο του dolph, είναι ακριβώς όπως τα λέει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τα μπλεκω,απλα θελω να ακολουθησω αυτο που θα εχει καλυτερη αποκατασταση,και πιο γερο οικονομικο μελλον..

Μαρεσουν και τα 2 εξησου καλα..

Οσο για την σχολη,εχω σκοπο να ασχοληθω μονος μου οσο δεν παει,εχω το μερακι να το κανω 15 ωρες την ημερα,δεν εχω κανενα προβλημα.

 

Την σχολη απλα,την σκεφτηκα για να εχω και ενα "χαρτι" στο χερι μου αλλα και για να μην πεσω στα βαθια αλλα να εχω μια εισαγωγη πανω στο αντικειμενο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα αυτά που είπαν τα παιδιά παραπάνω είναι σωστά.

 

Πρώτον, αυτά που θα μάθεις σε οποιαδήποτε σχολή μπορείς να τα μάθεις και μόνος σου επειδή υπάρχει άπειρο online υλικό και το software είναι όλο δωρεάν αρκεί να το πάρεις ζεστά και να ασχολείσαι. Τώρα για κάθε άνθρωπο η εκμάθηση δουλεύει διαφορετικά, άλλος θέλει βιβλίο άλλος θέλει να του τα λένε άλλος δε θέλει πολλά πολλά και βουρ στον πατσά. Εσύ ξέρεις τι θα δουλέψει καλύτερα για σένα. Αυτό που θέλω να υπογραμμίσω είναι πως από τη σχολή (ειδικά δημόσιο ΙΕΚ) θα μάθεις τα απολύτως βασικά ίσα ίσα για να κάνεις πλάτσα πλούτσα στα ρηχά και η δουλειά που θα μπορείς να κάνεις στην καλύτερη περίπτωση θα χαρακτηρίζεται ερασιτεχνική. Ο μόνος τρόπος να ανέβεις επίπεδο είναι να ασχολείσαι και να μαθαίνεις μόνος σου (διάβαζε κώδικα open source!), οπότε ξαναγυρνάμε στην πρώτη πρόταση: αν δεν ασχολείσαι, και να τελειώσεις τη σχολή θα είσαι τελείως ημιμαθής. Αν πάλι ασχολείσαι, μήπως η σχολή δε χρειάζεται;

 

Το αν αξίζει λοιπόν ως σπουδές εξαρτάται από τη δική σου προσέγγιση. Προσωπικά θα έλεγα ότι πάντα είναι καλά να έχεις και λίγο live tutoring αλλά στην προκειμένη περίπτωση το να περιμένεις να μάθεις απο κει είναι κακή στρατηγική.

 

Δεύτερον για να ασχολείσαι πρέπει να είσαι 100% άνετος με τα αγγλικά, τελεία και παύλα. Αν έχεις σκοπό να το κάνεις επάγγελμα βάλτο ξεκάθαρα στο μυαλό σου ότι τα αγγλικά είναι απαραίτητα και τόσο σημαντικά όσο αυτές οι γνώσεις που θα σου επιτρέψουν "να κάνεις τη δουλειά". Οπότε αφού σίγουρα θα χρειαστούν, ξέχνα τα ελληνικά από τώρα.

 

Τρίτον designer και developer είναι τελείως διαφορετικά αντικείμενα. Αν μιλάς για κάποιο πρόγραμμα σπουδών το οποίο στο όνομά του λέει ταυτόχρονα design και development, η συμβουλή μου είναι να μη χάσεις το χρόνο σου γιατί θα περίμενα να είναι ένα παζλ από πασαλείματα μετά από το οποίο θα ξέρεις ελάχιστα για τα πάντα και τίποτα αρκετά καλά για να μετράει η γνώμη σου.

 

Καλό είναι οι παραπάνω να έχουν ο καθένας κάποια επαφή με το αντικείμενο του άλλου μιας και δουλεύουν σχεδόν πάντα πακέτο, αλλά δε γίνεται να είσαι top designer και top developer ταυτόχρονα. Διάλεξε αυτό που σου ταιριάζει και αν θες ασχολήσου λίγο με το άλλο σα χόμπι.

 

 

 

Εγώ είμαι developer με γνώσεις design. Ένας φίλος είναι designer με γνώσεις development. Both work και βοηθάει το να μπορείς να σκεφτείς από την άλλη πλευρά, γιατί έτσι η δουλειά σου είναι "έτοιμη για χρήση μόλις βγει από το φούρνο". Αρκεί να μην αναπτύσσεις την "ερασιτεχνική" σου πλευρά σε βάρος της "επαγγελματικής".

 

 

 

Προσυπογράφω και την τελευταία παράγραφο του dolph, είναι ακριβώς όπως τα λέει.

 

Defacer πόσα χρόνια σχολείσαι με προγραμματισμό;

Πιστεύω είσαι από τα πιο αξιόλογα άτομα εδώ μέσα ότι εχω διαβάσει από εσένα και από παπί ήταν ανθρώπου που ξέρει φανερά.

Υποθέτω σπούδασες και κάτι σχετικό.

(ξέρω off topic συγνώμη γι'αυτο) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Defacer πόσα χρόνια σχολείσαι με προγραμματισμό;

Υποθέτω σπούδασες και κάτι σχετικό.

 

 

Ξεκίνησα να μαθαίνω τέλη 80s, επαγγελματικά από το 2002.

 

Σπούδασα ηλεκτρολόγος μηχανικός, ψιλοάσχετο με software και δεν το ήξερα πριν πάω αλλά μου άρεσε και ταιριάξαμε και ήταν πολύ σημαντική εμπειρία. Τα πτυχία πάντως δεν τα έχω χρησιμοποιήσει ποτέ εκτός από κάτι περιπτώσεις "πρέπει να έχεις κάποιου είδους πτυχίο για να καλύπτονται τα τυπικά προσόντα".

 

Ο,τι ξέρω για software κατά 99% το έχω μάθει μόνος μου (βιβλία + γράψιμο κώδικα + διάβασμα κώδικα). Πάντως είμαι τύπος που μαθαίνει πολύ καλά μόνος του οπότε αυτό το σύστημα ναι μεν works for me αλλά YMMV.

 

I cannot stress enough πόσο σημαντικό είναι (οπουδήποτε, όχι μόνο στον προγραμματισμό) να μελετάς τη δουλειά αυτών που είναι γκουρού αν στοχεύεις και συ να φτάσεις σε υψηλό επίπεδο.

 

"If I have seen further it is by standing on the shoulders of giants."

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

My 2 cents στο θέμα σου...

Έχω φοιτήσει σε 3 ΙΕΚ, έχω τελειώσει επιτυχώς τα 2 και δεν έχω πιστοποίηση από κανένα...
2 Ιδιωτικά & 1 δημόσιο...
Ειδικότητες, Τεχνικός Δικτύων, Τεχνικός Εφαρμογών (Προγραμματιστής), Γραφίστας Εντύπων και Ηλεκτρονικών Μέσων...
Για να το κάνω πιο απλά... Κώδικας και Design...  Αυτά πάντα μου άρεσαν...
Εμπειρίες από τα IEK:
Δημόσιο: Πολύ καλοί καθηγητές, καλό μάθημα και ενδιαφέρον από πλευράς καθηγητών προς τους σπουδαστές.
ΙΕΚ1 (Κέμος): Μικρό ιδιωτικό ΙΕΚ με φοβερούς καθηγητές, πραγματικό ενδιαφέρον για τους σπουδαστές από την διοίκηση μέχρι και τους καθηγητές... απλά το καλύτερο ΙΕΚ που πήγα.
ΙΕΚ2 (ΑΚΜΗ): ΠαρΑΚΜΗ, κακό μάθημα, μέτριοι καθηγητές πλην 1-2 περιπτώσεων και κανένα ενδιαφέρον προς τον σπουδαστή... σε γλύφουν πατόκορφα μέχρι να σε μπάσουν μέσα, και μετά σε φτύνουν.
π.χ. Είχα ζητήσει ένα mousepad, και η απάντηση που έλαβα από καθηγητή και γραμματεία.. "Ε.. Φέρε από το σπίτι σου..."
Τέλος πάντων, τα θυμάμαι και φουντώνω...

Αυτό που κατάλαβα, είναι ότι για να κάνω αυτό που μου αρέσει, κώδικας και design, το web dev/design τα έχει όλα.
Να ξέρεις, τα ΙΕΚ κτλπ. αυτό που θα σου προσφέρουν είναι βασικές γνώσεις και τίποτα παραπάνω.
Ότι ακριβώς σου είπαν και οι προλαλήσαντες. Αν θέλεις να μάθεις κάτι παραπάνω θα πρέπει να διαβάσεις...
Ευτυχώς ή δυστυχώς, η καλή βιβλιογραφία και τα καλά tutorials είναι όλα στα Αγγλικά. 
Οπότε δώσε βάση να τα βελτιώσεις γιατί δεν είναι μόνο για τo design/development χρήσιμα... 

 

Όλα ξεκινάνε με σένα και τελειώνουν με σένα. Αν δεν ασχοληθείς τα χρόνια στην σχολή θα πάνε χαμένα. Όλα είναι στο χέρι σου και στην όρεξη που έχεις για να μάθεις. Το ιδανικό θα ήταν να πήγαινες σε κάποια εταιρεία έστω και σαν πρακτική για ένα 6μηνο... όπου σε συνδυασμό με την καθημερινή επαφή με το επάγγελμα & με το να αφιερώσεις λίγες ώρες την εβδομάδα για να διαβάζεις θα μάθεις πολλά... περισσότερα από όσα θα μάθαινες σε 2 χρόνια σε κάποιο ΙΕΚ.

(Προσωπικά, έχω επιλέξει σπουδές στο εξωτερικό, συγκεκριμένα στην Αγγλία πάνω στο Web Design/Development, με ενδιαφέρει περισσότερο το Design, αλλά δυστυχώς για 1ο πτυχίο, δεν υπάρχει σκέτο... Οπότε θα κάνω τα 3 χρόνια Dev/Design και πάω για μεταπτυχιακό πάνω στο Design για την εξειδίκευση. Σήμερα κιόλας έμαθα τα νέα ότι με δέχτηκαν! Yay!) 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

My 2 cents στο θέμα σου...

 

Έχω φοιτήσει σε 3 ΙΕΚ, έχω τελειώσει επιτυχώς τα 2 και δεν έχω πιστοποίηση από κανένα...

2 Ιδιωτικά & 1 δημόσιο...

Ειδικότητες, Τεχνικός Δικτύων, Τεχνικός Εφαρμογών (Προγραμματιστής), Γραφίστας Εντύπων και Ηλεκτρονικών Μέσων...

Για να το κάνω πιο απλά... Κώδικας και Design...  Αυτά πάντα μου άρεσαν...

Εμπειρίες από τα IEK:

Δημόσιο: Πολύ καλοί καθηγητές, καλό μάθημα και ενδιαφέρον από πλευράς καθηγητών προς τους σπουδαστές.

ΙΕΚ1 (Κέμος): Μικρό ιδιωτικό ΙΕΚ με φοβερούς καθηγητές, πραγματικό ενδιαφέρον για τους σπουδαστές από την διοίκηση μέχρι και τους καθηγητές... απλά το καλύτερο ΙΕΚ που πήγα.

ΙΕΚ2 (ΑΚΜΗ): ΠαρΑΚΜΗ, κακό μάθημα, μέτριοι καθηγητές πλην 1-2 περιπτώσεων και κανένα ενδιαφέρον προς τον σπουδαστή... σε γλύφουν πατόκορφα μέχρι να σε μπάσουν μέσα, και μετά σε φτύνουν.

π.χ. Είχα ζητήσει ένα mousepad, και η απάντηση που έλαβα από καθηγητή και γραμματεία.. "Ε.. Φέρε από το σπίτι σου..."

Τέλος πάντων, τα θυμάμαι και φουντώνω...

 

Αυτό που κατάλαβα, είναι ότι για να κάνω αυτό που μου αρέσει, κώδικας και design, το web dev/design τα έχει όλα.

Να ξέρεις, τα ΙΕΚ κτλπ. αυτό που θα σου προσφέρουν είναι βασικές γνώσεις και τίποτα παραπάνω.

Ότι ακριβώς σου είπαν και οι προλαλήσαντες. Αν θέλεις να μάθεις κάτι παραπάνω θα πρέπει να διαβάσεις...

Ευτυχώς ή δυστυχώς, η καλή βιβλιογραφία και τα καλά tutorials είναι όλα στα Αγγλικά. 

Οπότε δώσε βάση να τα βελτιώσεις γιατί δεν είναι μόνο για τo design/development χρήσιμα... 

 

Όλα ξεκινάνε με σένα και τελειώνουν με σένα. Αν δεν ασχοληθείς τα χρόνια στην σχολή θα πάνε χαμένα. Όλα είναι στο χέρι σου και στην όρεξη που έχεις για να μάθεις. Το ιδανικό θα ήταν να πήγαινες σε κάποια εταιρεία έστω και σαν πρακτική για ένα 6μηνο... όπου σε συνδυασμό με την καθημερινή επαφή με το επάγγελμα & με το να αφιερώσεις λίγες ώρες την εβδομάδα για να διαβάζεις θα μάθεις πολλά... περισσότερα από όσα θα μάθαινες σε 2 χρόνια σε κάποιο ΙΕΚ.

 

(Προσωπικά, έχω επιλέξει σπουδές στο εξωτερικό, συγκεκριμένα στην Αγγλία πάνω στο Web Design/Development, με ενδιαφέρει περισσότερο το Design, αλλά δυστυχώς για 1ο πτυχίο, δεν υπάρχει σκέτο... Οπότε θα κάνω τα 3 χρόνια Dev/Design και πάω για μεταπτυχιακό πάνω στο Design για την εξειδίκευση. Σήμερα κιόλας έμαθα τα νέα ότι με δέχτηκαν! Yay!) 

 

 

Πιστοποιηση γιατι δεν πηρες απο κανενα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...