Προς το περιεχόμενο

PC Gaming (Συζήτηση)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

είναι Uncharted clone με female lead

Αυτο ισχυει?Αν και δεν εχω Playstation ακομα να παιξω Uncharted τα TR δεν ειχαν ξεκινησει ολο αυτο το σκηνικο πολλα χρονια πιο πριν? Το οτι το uncharted συμφωνα με τα λεγομενα του κοσμου που το εχουν παιξει ειναι παιχνιδαρα και μετα βγαινει ενα νεο TR πως το κανει κλωνο?Απλα στην προκειμενη περιπτωση ο κλωνος (Uncharted) ειναι πολυ καλυτερος απο τα νεα TR...Χανω κατι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Αυτο ισχυει?Αν και δεν εχω Playstation ακομα να παιξω Uncharted τα TR δεν ειχαν ξεκινησει ολο αυτο το σκηνικο πολλα χρονια πιο πριν? Το οτι το uncharted συμφωνα με τα λεγομενα του κοσμου που το εχουν παιξει ειναι παιχνιδαρα και μετα βγαινει ενα νεο TR πως το κανει κλωνο?Απλα στην προκειμενη περιπτωση ο κλωνος (Uncharted) ειναι πολυ καλυτερος απο τα νεα TR...Χανω κατι?

Το tomb raider ειναι πολυ ανωτερο του uncharted. Εχω παιξει τα 3 πρωτα uncharted απο 2 φορες πιο linear πεθαινεις και απο κλισε αλλο τιποτα. Απλα η naughty dog ξερει να το πουλαει σε οσο καλυτερο περιτυλιγμα γινεται. 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι ισχύει. Τα TR όπως και είπα ήταν exploration και puzzle solving, τα παλιά. Το Uncharted έχει ελάχιστα από αυτά τα στοιχεια, φυσικά με την πάροδο του χρόνου βάλανε περισσοτερους και καλύτερους γρίφους, ειδικά στο τελευταίο που είναι και λίγο πιο open. Παρόλα αυτά το TR δεν είχε ιδιαίτερο shooting ενώ το Uncharted είναι focused στο shooting. Το TR reboot ξέχασε ότι το έκανε γνωστό και πάτησε στο Uncharted recipe με focus στο shooting. Για αυτό το λόγο το λέω και κλώνο. Απλά το Uncharted δεν είχε ποτε συναγωνισμό στο είδος και για αυτό πιστεύω το γύρισαν, και εννοείτε φυσικά πιο casual για την μάζα ;) Επίσης μην ξεχνάς ότι η Microsoft προσπάθησε να το κάνει exclusive αλλα πήρε τα τέτοια της. Η ND δεν πιάνετε από πουθενά. ;) Ελπίζω να ήμουν σαφείς :)

3 λεπτά πριν, Heybro είπε

Το tomb raider ειναι πολυ ανωτερο του uncharted. Εχω παιξει τα 3 πρωτα uncharted απο 2 φορες πιο linear πεθαινεις και απο κλισε αλλο τιποτα. Απλα η naughty dog ξερει να το πουλαει σε οσο καλυτερο περιτυλιγμα γινεται. 

Γελάνε και οι πέτρες :D έχεις χάσει την μπάλα παίζοντας κάθε μέρα και άλλο game, αλλα δεν θα βγω offtopic για trolιες.

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Ναι ισχύει. Τα TR όπως και είπα ήταν exploration και puzzle solving, τα παλιά. Το Uncharted έχει ελάχιστα από αυτά τα στοιχεια, φυσικά με την πάροδο του χρόνου βάλανε περισσοτερους και καλύτερους γρίφους, ειδικά στο τελευταίο που είναι και λίγο πιο open. Παρόλα αυτά το TR δεν είχε ιδιαίτερο shooting ενώ το Uncharted είναι focused στο shooting. Το TR reboot ξέχασε ότι το έκανε γνωστό και πάτησε στο Uncharted recipe με focus στο shooting. Για αυτό το λόγο το λέω και κλώνο. Απλά το Uncharted δεν είχε ποτε συναγωνισμό στο είδος και για αυτό πιστεύω το γύρισαν, και εννοείτε φυσικά πιο casual για την μάζα ;) Επίσης μην ξεχνάς ότι η Microsoft προσπάθησε να το κάνει exclusive αλλα πήρε τα τέτοια της. Η ND δεν πιάνετε από πουθενά. ;) Ελπίζω να ήμουν σαφείς :)

Γελάνε και οι πέτρες :D έχεις χάσει την μπάλα παίζοντας κάθε μέρα και άλλο game, αλλα δεν θα βγω offtopic για trolιες.

Επειδη εχω πλατινα και τα 3 uncharted οπως και το πρωτο tomb raider και το δευτερο το τελειωσα πριν λιγες μερες με 90% συν τα dlc επιτρεψε μου να εχω την αποψη μου. Τα uncharted τα πανε καλα σε 1 πραγμα τα tomb raider σε πολλα. Επειδη δεν εχεις ιδεα τι παιζω να σου πω οτι πιανω 2 παιχνιδια παντα και αν δεν τα τελειωσω δεν παω σε αλλο. Οταν λεμε τελειωσω εννοουμε 100% περα απο τιποτα χαζα challenges η οτιδηποτε δεν προσφερει στο gameplay και απλα ειναι grind. Και επειδη εχω πανω απο 200 τερματισμενα παιχνιδια αυτα που γραφεις ειναι καθαρα χαζομαρες χωρις να εχεις ιδεα.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Heybro είπε

Το tomb raider ειναι πολυ ανωτερο του uncharted. Εχω παιξει τα 3 πρωτα uncharted απο 2 φορες πιο linear πεθαινεις και απο κλισε αλλο τιποτα. Απλα η naughty dog ξερει να το πουλαει σε οσο καλυτερο περιτυλιγμα γινεται. 

Μας δουλεύεις ρε dude, πως δεν έχω ιδέα?! Είσαι σε κάθε thread spamming in general και πολλές φορες συγχρόνως non-stop για ποσο καιρό και μέσα σε 2 χρονια έχεις τα μισά μου posts που εμενα μου πήρε μια δεκαετία. Η γνώμη μου είναι ότι το έχεις κάψει και για αυτό μάλλον λες "πολυ ανωτερο" και "επικό" το Tomb Raider, το οποιο έχεις παίξει μια φορα ενώ τα Uncharted από 2 φορες και χωρίς να έχεις παίξει το τελευταίο, για όνομα του θεού, ή πολύ απλά θες να είσαι από αυτούς φάση Killik που πάντα πρέπει να είναι αντίθετος με όλους just cause. Συγκρίνεις ND με CD, απλά γελάω, καλά δεν θα μπώ καν στην διαδικασία να post βαθμολογίες. Anyways ειλικρινά με κούρασες και κάπου εδώ το τελειώνουμε μια και καλή. Sorry για το offtopic. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Uncharted ειναι λιγο καλυτερα (εχω παιξει τα 1+2 σε PS3, οχι το 3) και ναι το Tomb Raider μετα το reboot μοιαζει πολυ με αυτα, αλλα so what? Μια χαρα παιχνιδια ειναι και τα δυο. Και τωρα που πηρα το PS4 Pro θα παιξω επιτελους το Uncharted 4...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, WizNick είπε

Τα Uncharted ειναι λιγο καλυτερα (εχω παιξει τα 1+2 σε PS3, οχι το 3) και ναι το Tomb Raider μετα το reboot μοιαζει πολυ με αυτα, αλλα so what? Μια χαρα παιχνιδια ειναι και τα δυο. Και τωρα που πηρα το PS4 Pro θα παιξω επιτελους το Uncharted 4...

Στο ps3 σίγουρα χάνουν συνολικά αν το δουμε τα uncharted είναι ένα linear πράγμα. Ούτε upgrades skills ούτε τίποτα. Τα tomb raider εκεί έχουν πολύ όμορφες προσθήκες και σαν πιο semi open world και στο upgrade όπλων skills κτλ. Από εκεί και πέρα γούστα είναι όλα στα uncharted θα έβαζα 90 και 95 στο 2 και στα tomb raider 95 και στα 2.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω βαρεθεί να λέω τα ίδια και τα ίδια tbh, ο καθένας ότι γουστάρει δικαίωμα του δεν θα κάνω κριτική στο γούστο, αλλα υπάρχει διαφορα στο "δεν μου αρέσει" με το "δεν είναι καλο" και ποσο μάλλον "πολύ ανώτερο", "επικό", βλακείες. Υπό καμια περίπτωση τεχνικά, story, gameplay or whatever δεν είναι καλύτερο το ROTR από το U4, end of story, reviews και βαθμολογίες υπάρχουν, το ένα πούλησε κονσόλες ενώ το άλλο βγήκε για PC γιατί δεν πούλησε στις consoles, το ένα έχει 1000+ user reviews στο metacritic ενώ το άλλο 100+, nuff said, move on guys.

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται ότι τα TR είναι καλύτερα από τα Uncharted..Επίσης διαβάζω πολλούς να λένε ότι το TR έκλεψε πράγματα από το Uncharted, να τους θυμίσω ότι το πρώτο TR βγήκε το 1996..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διάβασε καλύτερα τι λέω πιο πριν dude ;)

Αναφορά σε κείμενο

Ναι ισχύει. Τα TR όπως και είπα ήταν exploration και puzzle solving, τα παλιά. Το Uncharted έχει ελάχιστα από αυτά τα στοιχεια, φυσικά με την πάροδο του χρόνου βάλανε περισσοτερους και καλύτερους γρίφους, ειδικά στο τελευταίο που είναι και λίγο πιο open. Παρόλα αυτά το TR δεν είχε ιδιαίτερο shooting ενώ το Uncharted είναι focused στο shooting. Το TR reboot ξέχασε ότι το έκανε γνωστό και πάτησε στο Uncharted recipe με focus στο shooting.

Που ακριβώς διαφωνείς Psycho?! Anyways, υπάρχουν πάμπολλα video στο youtube που συγκρίνουν τα δυο games και πάντα (τουλάχιστον αυτά που είδα) καταλήγουν σε υπεροχη του U4 αναφέροντας όλες τις λεπτομέρειες.

p.s. Εάν κάτι πάντα με ενοχλούσε στα TR ήταν η έλλειψη immersion.

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Εννοείται ότι τα TR είναι καλύτερα από τα Uncharted..Επίσης διαβάζω πολλούς να λένε ότι το TR έκλεψε πράγματα από το Uncharted, να τους θυμίσω ότι το πρώτο TR βγήκε το 1996..

Το tomb raider υπαρχει απο το 1996 οντως. Τα uncharted σιγουρα πηραν ιδεες και απο εκει. Εγω κρινω overall ενα παιχνιδι. Τα uncharted παντα ειχαν τα πιο μεγαλα κλισε μπορουσε ενω ηταν σοβαρα τα πραγματα να πεταξει κανα αστειο ο drake για τον κωλο της chloe χωρις να τρεχει τιποτα. Linear χωρις crafting skills κτλ. Το last of us εκει του εβαλε τα γυαλια και overall ηταν πολυ πολυ καλυτερο. Το tomb raider προσπαθει και σου περναει καλυτερα το ολο κλιμα εχει αναμφιβολα πολυ ανωτερα γραφικα και προσπαθησαν να κανουν και ενα συστημα upgrade crafting κτλ. Τα tombs ηταν το κερασακι στην τουρτα. Ελπιζω το καινουργιο να ειναι ακομα καλυτερο και να βαλουν ακομα πιο δυσκολα tombs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο αφορά για το Tomb Raider έχω να πω ότι ενώ το πρώτο μου άρεσε -δεν εννοώ του 1996 αλλά το reboot, το δεύτερο το βρήκα κουραστικό και σταμάτησα στην πίστα με τα χιόνια.

Εν τέλει, μπορεί έταιρα να χαίρουν δάφνες συσσωμης της gaming κοινωνίας, αλλά όπως λέμε στο χωριό "περί ορέξεως, κολοκυθόπιτα".

 

Υ.Γ. Μην μαλώνετε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια για να μην τρελαινομαστε καταρχην να χωρισουμε τα TR σε δυο μεγαλες κατηγοριες τα πριν και τα μετα το reboot.. Γιατι ειναι σχεδον διαφορετικα παιχνιδια.

Τωρα δεν νομιζω οτι τιθεται θεμα συγκρισης αναμεσα σε αυτα και τα Uncharted κατα την προσωπικη μου αποψη. Διαφορετικα playstyles παροτι παρομοια genres αλλα και τα δυο IPs πολυ καλα και το καθενα με το δικο του χαρακτηρα.

Και αναμφιβολα το uncharted τραβηξε πιο πολυ τα βλεμματα μετα το 2 ειδικα με το 3. Θυμαμαι οταν πρωτοειχε βγει το 1 το ελεγα σε αλλους και ουτε κανα ασχολιοντουσαν καποιοι. Αυτο δεν σημαινει οτι δεν αποτελουσε εξαιρετικο τιτλο και τοτε και πολυ fun.. Απλα σιγα σιγα εξελιχθηκαν σε πραγματικα masterpieces με τον καιρο..

Το αν μας αρεσει κατι ομως ή οχι ειναι καθαρα υποκειμενικο και δεν χρειαζεται να προσπαθουμε να επιβαλλουμε την γνωμη μας στον αλλο.

Και τα δυο λοιπον τα θεωρω εξαιρετικους τιτλους και παντα τους περιμενω με ανυπομονησια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...