Προς το περιεχόμενο

Περιοχή αθήνας


Essilor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, θα μετακομίσω στην αθήνα και συγκεκριμένα στην Καλλιθέα.

 

Θα ήθελα την άποψη σας για τη συγκεκριμένη περιοχή απο άποψης εγκληματικότητας/διασκέδαση/συγκοινωνίας/αγοράς και ότι άλλο γνωρίζετε . Από ότι έχω ακούσει είναι μεγάλος δήμος !

 

Συγκεκριμένα έχω βρει κατοικία κοντά στον ηλεκτρικό , δίπλα στο ποτάμι στα σύνορα καλλιθέας-μοσχάτου..

 

πώς είναι σαν περιοχή ;

Επεξ/σία από Essilor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα σε βολεύει για τις καθημερινές σου μετακινήσεις είναι καλά.

Το μόνο πρόβλημα που υπάρχει εκεί είναι στάθμευσης και λόγω της αγοράς μια ψιλοκίνηση όταν είναι ανοιχτά τα μαγαζιά.

Μεγάλη αγορά, βολική γειτονιά για ποδήλατο, κοντά στο παραλιακό μέτωπο. Η διασκέδαση είναι υποκειμενική πάντως έχει αρκετά μαγαζιά. Εγκληματικότητα όπως ο μέσος όρος της Αθήνας κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Η αγορά της Καλλιθέας είναι στον κεντρικό (Σιββιτανίδου) και στη Θησέως ;

Γενικά για έξοδο στην Καλλιθέα που μπορεί να πάει κάποιος ; πλατεία κύπρου ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά ωραια και βολική περιοχή ειναι. Εχει αρκετά καφε και συνοικιακά μαγαζιά που στην αρχή τουλάχιστον θα σε καλύπτουν.

Ναι μια ματιά που είχα ρίξει έχει αρκετές ευκολίες γύρω.

Το Άσχημο που δεν μου άρεσε στην καλλιθέα ήταν ότι έχει πολύ τσιμέντο και κάθε πολυκατοικία είναι λίγα μέτρα απέναντι από την άλλη..αλλά φαντάζομαι σε πολλές (αν όχι όλες) τις περιοχές της αθήνας έτσι είναι ( ; )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μια ματιά που είχα ρίξει έχει αρκετές ευκολίες γύρω.

Το Άσχημο που δεν μου άρεσε στην καλλιθέα ήταν ότι έχει πολύ τσιμέντο και κάθε πολυκατοικία είναι λίγα μέτρα απέναντι από την άλλη..αλλά φαντάζομαι σε πολλές (αν όχι όλες) τις περιοχές της αθήνας έτσι είναι ( ; )

 

Ε ναι συνήθως έτσι ειναι... :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι σχετικά καλή περιοχή από άποψη θέσης και επιπέδου. Υπάρχουν σαφώς καλύτερες περιοχές από άποψη εγκληματικότητας (όχι ότι παίζει τίποτα τρελό Καλλιθέα) και περιβάλλοντος, αλλά είναι προάστια και δε βολεύουν σε μετακινήσεις. Άσε που ανεβαίνουν και οι τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά πρέπει καλλιθέα να είναι καλή στις μετακινήσεις, τουλάχιστον έτσι είχα ακούσει !

Για Καλλιθέα & εγκληματικότητα ρωτούσα ταξιτζήδες και οι απόψεις διχάζονταν , αν και σε γενικές γραμμές δεν μου είπαν τίποτα τραβηγμένο , πάνω κάτω ότι μου λέτε και εσείς !

Παλιά λέει η Καλλιθέα ήταν από τις καλύτερες περιοχές της Αθήνας.

 

Για το κέντρο της Αθήνας (πχ χίλτον,αμπελόκηποι κλπ) τι λέτε ; Γενικά βλέπω πολλοί μένουν αμπελόκηπους, τόσο καλά είναι εκεί ;

Επίσης μήπως ν. Σμύρνη και Π. Φάληρο είναι καλύτερα από τη συγκεκριμένη περιοχή της καλλιθέας ;

 

Συγνώμη αλλά δεν γνωρίζω πολλά από αθηνα, μονο ότι ακούω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου βρηκες καλλιθεα τι ρωτας τωρα;

Αν χρησιμοποιεις ΜΜΜ τοτε καλο ειναι να εισαι κοντα. Αν εχεις αυτοκινητο να βγαινει ευκολα σε δρομο κεντρικο χωρις να κολας σε κινηση και να εχει parking.Πανω κατω τα ιδια ειναι. Εγω θα κοιταζα και αν εχει καλο internet η περιοχη η θα πιανω τπτ 2mbps και αν .

Εχει σημασια και ως τι πας . Φοιτητης; Για δουλεια;Οικογενεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου βρηκες καλλιθεα τι ρωτας τωρα;

Αν χρησιμοποιεις ΜΜΜ τοτε καλο ειναι να εισαι κοντα. Αν εχεις αυτοκινητο να βγαινει ευκολα σε δρομο κεντρικο χωρις να κολας σε κινηση και να εχει parking.Πανω κατω τα ιδια ειναι. Εγω θα κοιταζα και αν εχει καλο internet η περιοχη η θα πιανω τπτ 2mbps και αν .

Εχει σημασια και ως τι πας . Φοιτητης; Για δουλεια;Οικογενεια

Για να πάρω μια μυρωδιά και για τις γύρω περιοχές , που να κινούμαι κλπ :)

Για δουλειά θα πάω , μπορεί και για σπουδές αλλά δεν είναι σίγουρο ακόμα !

 

 Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά πρέπει καλλιθέα να είναι καλή στις μετακινήσεις, τουλάχιστον έτσι είχα ακούσει !

Για Καλλιθέα & εγκληματικότητα ρωτούσα ταξιτζήδες και οι απόψεις διχάζονταν , αν και σε γενικές γραμμές δεν μου είπαν τίποτα τραβηγμένο , πάνω κάτω ότι μου λέτε και εσείς !

Παλιά λέει η Καλλιθέα ήταν από τις καλύτερες περιοχές της Αθήνας.

 

Για το κέντρο της Αθήνας (πχ χίλτον,αμπελόκηποι κλπ) τι λέτε ; Γενικά βλέπω πολλοί μένουν αμπελόκηπους, τόσο καλά είναι εκεί ;

Επίσης μήπως ν. Σμύρνη και Π. Φάληρο είναι καλύτερα από τη συγκεκριμένη περιοχή της καλλιθέας ;

 

Συγνώμη αλλά δεν γνωρίζω πολλά από αθηνα, μονο ότι ακούω..

 

Ευαγγελισμός (Χίλτον) και Αμπελόκηποι μπορεί να τύχεις σε καλύτερη γειτονιά από Καλλιθέα, μπορεί και σε χειρότερη. Επειδή είναι ανάμεσα σε περιοχές που έχουν εξελιχθεί διαφορετικά και ετερόχρονα, καθώς και επειδή περνάνε μεγάλοι οδικοί άξονες, πρέπει να δεις σε τι ύψος είναι το εκάστοτε σπίτι. Καλλιθέα είναι πολύ πιο ομοιογενής, πιστεύω.

 

Νέα Σμύρνη είναι πάνω-κάτω ίδια κατηγορία, αλλά δυσκολότερη στις μετακινήσεις. Καλλιθέα σχεδόν όπου και να μείνεις, θα 'χεις κοντά ΗΣΑΠ, είτε της Καλλιθέας, είτε Πετραλώνων/Ταύρου.

 

Παλαιό Φάληρο δεν ξέρω καν πώς μπήκε στη συζήτηση, άλλη κατάσταση τελείως. Βίλες και φράγκα αντίστοιχα της Κηφισιάς και του Ψυχικού.

 

Αν έχεις εύρος επιλογών χρηματικά, τσέκαρε και βορειότερα, Χαλάνδρι, Μαρούσι κτλ αρκεί να 'σαι κοντά σε σταθμό μετρό/ΗΣΑΠ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Για το κέντρο της Αθήνας (πχ χίλτον,αμπελόκηποι κλπ) τι λέτε ; Γενικά βλέπω πολλοί μένουν αμπελόκηπους, τόσο καλά είναι εκεί ;

Επίσης μήπως ν. Σμύρνη και Π. Φάληρο είναι καλύτερα από τη συγκεκριμένη περιοχή της καλλιθέας ;

 

Συγνώμη αλλά δεν γνωρίζω πολλά από αθηνα, μονο ότι ακούω..

Ε γενικά είναι καλύτερα. Η Καλλιθέα από ένα φίλο που μένει είναι ή του ύψους ή του βάθους από θέμα ποιότητας - ειδουσ κόσμου κλπ. Από εκεί και πέρα πας και βλέπεις.εγω προσωπικά δε τη πολυσυμπαθω σαν περιοχή μιας και θέλω να είμαι με τα πόδια σε 10-20 λεπτα στο Σύνταγμα

 

 

Για το κέντρο της Αθήνας (πχ χίλτον,αμπελόκηποι κλπ) τι λέτε ; Γενικά βλέπω πολλοί μένουν αμπελόκηπους, τόσο καλά είναι εκεί ;

Επίσης μήπως ν. Σμύρνη και Π. Φάληρο είναι καλύτερα από τη συγκεκριμένη περιοχή της καλλιθέας ;

 

Συγνώμη αλλά δεν γνωρίζω πολλά από αθηνα, μονο ότι ακούω..

Ε γενικά είναι καλύτερα. Η Καλλιθέα από ένα φίλο που μένει είναι ή του ύψους ή του βάθους από θέμα ποιότητας - ειδουσ κόσμου κλπ. Από εκεί και πέρα πας και βλέπεις.εγω προσωπικά δε τη πολυσυμπαθω σαν περιοχή μιας και θέλω να είμαι με τα πόδια σε 10-20 λεπτα στο Σύνταγμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά πρέπει καλλιθέα να είναι καλή στις μετακινήσεις, τουλάχιστον έτσι είχα ακούσει !

Για Καλλιθέα & εγκληματικότητα ρωτούσα ταξιτζήδες και οι απόψεις διχάζονταν , αν και σε γενικές γραμμές δεν μου είπαν τίποτα τραβηγμένο , πάνω κάτω ότι μου λέτε και εσείς !

Παλιά λέει η Καλλιθέα ήταν από τις καλύτερες περιοχές της Αθήνας.

 

Για το κέντρο της Αθήνας (πχ χίλτον,αμπελόκηποι κλπ) τι λέτε ; Γενικά βλέπω πολλοί μένουν αμπελόκηπους, τόσο καλά είναι εκεί ;

Επίσης μήπως ν. Σμύρνη και Π. Φάληρο είναι καλύτερα από τη συγκεκριμένη περιοχή της καλλιθέας ;

 

Συγνώμη αλλά δεν γνωρίζω πολλά από αθηνα, μονο ότι ακούω..

 

Νέα Σμύρνη θυμάμαι πρόσφατα που είχα περάσει από την κεντρική πλατεία,με παραξένεψε πολύ αυτή η γειτονιά.

Ο λόγος που μου προκάλεσε εντύπωση,είναι επειδή είδα τα μαγαζιά να είναι ανοιχτά,και να γίνεται χαμός από κόσμο.

Ήταν σαν να μη πέρασε καθόλου η Κρίση από κει.

Από άλλα μέρη της Αθήνας αν περάσεις,είναι δράμα,τα μισά τα μαγαζιά θα τα δεις κλειστά,τα πεζοδρόμια άδεια,σαν να είσαι σε πόλη φάντασμα.

 

Π.Φάληρο δεν περνάω και έτσι δεν έχω ιδέα.

 

Κοντά στο Χίλτον εγώ δεν θα πήγαινα να μείνω,για τον ίδιο το λόγο που δεν θα πήγαινα κοντά στη Βουλή: Συχνά πυκνά η αστυνομία κλείνει τους δρόμους και δεν αφήνει κανέναν να περάσει λόγο διάσημων και πολιτικών προσώπων.

Θα το θεωρούσα προσωπικά πολύ σπαστικό κάθε τόσο να υπάρχουν παντού μπάτσοι να μου λεν μη πας από δω,μη πας από κει, και να μου ζητάν ταυτότητα κάθε φορά που θέλω να βγω απ τη πόρτα του σπιτιού μου ή να μπω σε αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευαγγελισμός (Χίλτον) και Αμπελόκηποι μπορεί να τύχεις σε καλύτερη γειτονιά από Καλλιθέα, μπορεί και σε χειρότερη. Επειδή είναι ανάμεσα σε περιοχές που έχουν εξελιχθεί διαφορετικά και ετερόχρονα, καθώς και επειδή περνάνε μεγάλοι οδικοί άξονες, πρέπει να δεις σε τι ύψος είναι το εκάστοτε σπίτι. Καλλιθέα είναι πολύ πιο ομοιογενής, πιστεύω.

 

Νέα Σμύρνη είναι πάνω-κάτω ίδια κατηγορία, αλλά δυσκολότερη στις μετακινήσεις. Καλλιθέα σχεδόν όπου και να μείνεις, θα 'χεις κοντά ΗΣΑΠ, είτε της Καλλιθέας, είτε Πετραλώνων/Ταύρου.

 

Παλαιό Φάληρο δεν ξέρω καν πώς μπήκε στη συζήτηση, άλλη κατάσταση τελείως. Βίλες και φράγκα αντίστοιχα της Κηφισιάς και του Ψυχικού.

 

Αν έχεις εύρος επιλογών χρηματικά, τσέκαρε και βορειότερα, Χαλάνδρι, Μαρούσι κτλ αρκεί να 'σαι κοντά σε σταθμό μετρό/ΗΣΑΠ.

+φωνώ σε όλα, καλά Χαλάνδρι μακράν η καλύτερη περιοχή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...