Προς το περιεχόμενο

Εγκατασταση Ubuntu


Crash_Batic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν καποιος κανει εγκατασταση το Ubuntu 8.10,μπορει μετα μεσα απο την εγκατασταση να το κανει αναβαθμιση στη τελευταια εκδοση?

δεν αξιζει φιλε, γιατι η αναβαθμιση θα γινει απο εκδοση σε εκδοση, παντα ειναι καλα να κανουμε καθαρη εγκατασταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

δεν αξιζει φιλε, γιατι η αναβαθμιση θα γινει απο εκδοση σε εκδοση, παντα ειναι καλα να κανουμε καθαρη εγκατασταση

αλλαζει κατι δηλαδη αν δεν γινει καθαρη εγκατασταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολλες φορες δημιουργουνται προβληματα που εμφανιζονται με το χρονο, ετσι ξερω, περιμενε και αλλες αποψεις, για μενα κανε καθαρη να εισαι μια χαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην θεωρία γίνεται. Στην πράξη δεν νομίζω να τα καταφέρεις. Κάντο αν θες για την εμπειρία αλλά μην έχεις και πολλές ελπίδες.

 

Θα είναι σίγουρα πιο απλό και 100% πιο σύντομο να κάνεις ένα clean install. Αν έχεις το home σε ξεχωριστό partition μπορείς να το κρατήσεις αν και οι διαφορές στις εκδόσεις των προγραμμάτων θα είναι τόσο μεγάλες που δεν ξέρω αν θα έχει και πολύ νόημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην θεωρία γίνεται. Στην πράξη δεν νομίζω να τα καταφέρεις. Κάντο αν θες για την εμπειρία αλλά μην έχεις και πολλές ελπίδες.

 

Θα είναι σίγουρα πιο απλό και 100% πιο σύντομο να κάνεις ένα clean install. Αν έχεις το home σε ξεχωριστό partition μπορείς να το κρατήσεις αν και οι διαφορές στις εκδόσεις των προγραμμάτων θα είναι τόσο μεγάλες που δεν ξέρω αν θα έχει και πολύ νόημα

Εχω κατεβασει το iso,αλλα δεν εχω ουτε cd να το καψω τωρα ουτε usb.. Γι'αυτο προσπαθουσα να το κανω εγκατασταση μεσα απο τα windows αλλα δεν γινεται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θες να κάνεις; Να εγκαταστήσεις linux για να δεις αν σου κάνει; Αν ναι, τότε αν ο υπολογιστής σου το σηκώνει η καλύτερη περίπτωση είναι να χρησιμοποιήσεις κάτι σαν το VirtualBox. Δες και εδώ

https://el.wikibooks.org/wiki/Linux_%CE%B3%CE%B9%CE%B1_%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%AC%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%85%CF%82/%CE%A0%CF%89%CF%82_%CE%BC%CF%80%CE%BF%CF%81%CF%8E_%CE%BD%CE%B1_%CE%B4%CE%BF%CE%BA%CE%B9%CE%BC%CE%AC%CF%83%CF%89_%CF%84%CE%BF_Linux;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να εχω dual boot μαζι με τα win8 τα δυο λειτουργικα..

Δεν θελω να δοκιμασω κατι,απλα να το εγκαταστησω θελω χωρις CD ή στικακι..

Και δεν ξερω πως γινεται/αν γινεται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποιος στο adslgr αυτες τις μερες δημοσιευσε αυτον τον οδηγο, που δειχνει στην ουσια πως εκκινεις απο ενα iso.

http://www.adslgr.com/forum/threads/812153-boot-όλα-τα-ubuntu-iso-από-το-grub2-(-Live-ISO-)

 

Αλλα εχει 2 μεγαλες απαιτησεις

- να υπαρχει ηδη καποια λινουξοεγκατασταση με grub2

- εκτενεστατη γνωση εντολων και ρυθμισεων του grub2

 

Οποτε η απαντηση στο ερωτημα σου ειναι "οχι". Λες και τα windows εκκινουν απο iso...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποιος στο adslgr αυτες τις μερες δημοσιευσε αυτον τον οδηγο, που δειχνει στην ουσια πως εκκινεις απο ενα iso.

http://www.adslgr.com/forum/threads/812153-boot-όλα-τα-ubuntu-iso-από-το-grub2-(-Live-ISO-)

 

Αλλα εχει 2 μεγαλες απαιτησεις

- να υπαρχει ηδη καποια λινουξοεγκατασταση με grub2

- εκτενεστατη γνωση εντολων και ρυθμισεων του grub2

 

Οποτε η απαντηση στο ερωτημα σου ειναι "οχι". Λες και τα windows εκκινουν απο iso...

Αν το iso το κανω extract σε ενα φακελο στον σκληρο δισκο,δεν μπορω να ξεκινησω απο εκει την εγκατασταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι. Το θεμα σου δεν ειναι αν ειναι iso ή οχι, μιας και στον οδηγο απλα το κανει mount καπου και μετα το αντιμετωπιζει σαν δισκακι, πραγμα που ειναι πανω κατω το ιδιο με την αποσυμπιεση.

Ειναι οτι δεν γινεται, οπως δεν θα γινοταν με ενα iso των windows. Και ενα εκκινησιμο iso δεν το κανεις ποτε αποσυμπιεση, μιας και το προγραμμα που θα το αποσυμπιεσει δεν θα δει τον boot sector του, οποτε στο τελος θα καταληξεις με ενα ματσο αρχεια που και να τα γραψεις σε δισκακι δεν θα εκκινει.

Αν καποιος κανει εγκατασταση το Ubuntu 8.10,μπορει μετα μεσα απο την εγκατασταση να το κανει αναβαθμιση στη τελευταια εκδοση?

Για να μην το ξεχασω και αυτο...

 

Οχι. Γιατι η ροη των πραγματων παει ετσι

 

8.10 - 9.04 - 9.10 - 10.04 - 10.10 - 11.04 - 11.10 - 12.04 - 12.10 - 13.04 - 13.10 - 14.04

 

Οτι βλεπεις με bold ειναι τοσο παλιο που τα repo του εχουν κλεισει πλεον, οποτε δεν μπορεις να εγκαταστησεις κατι σε αυτο ή να κανεις update σε αυτο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ubuntu θα με βοηθησει να μαθω καποια γλωσσα προγραμματισμου οπως για παραδειγμα pascal? (Οχι η συγκεκριμενη-βασικα πηγα να ξεκινησω με αυτη αλλα μου ειπαν οτι ειναι πλεον ¨νεκρη¨- δεν ξερω τι ισχυει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να εχω dual boot μαζι με τα win8 τα δυο λειτουργικα..

Δεν θελω να δοκιμασω κατι,απλα να το εγκαταστησω θελω χωρις CD ή στικακι..

Και δεν ξερω πως γινεται/αν γινεται..

 

Για αυτό που παρατήρησες (ότι δλδ δεν γίνεται εγκατάσταση μέσω windows) υπάρχουν αρκετές πιθανές εξηγήσεις. Κατ' αρχήν μπορεί να μη το βρήκες, ή να μην έκανες εσύ κάτι σωστά. Ύστερα, το wubi, το πρόγραμμα δλδ που εγκαθιστούσε το Ubuntu μέσα στα Windows, δεν υπήρχε πάντα. Αν λοιπόν έχεις κάποιο (αρκετά) παλιό CD, πιθανό είναι να μην είναι καν μέσα.

 

Πολλά για το wubi δεν ξέρω, μιας και όπως ΣΩΣΤΑ είπε και ο Τρίτονας, το wubi ήταν μια ΑΠΟΤΥΧΙΑ ολκής και ΜΟΝΟ προβλήματα δημιούργησε. Εγώ προσωπικά δεν το χρησιμοποίησα ποτέ.

 

Αυτό που ρώτησες για upgrade από την έκδοση 8, ειλικρινά ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ για έναν απλό χρήστη. Να το κάνει κάποιος στα πλαίσια ενός πειράματος (που αμφιβάλλω αν έχει και εκεί νόημα) κομμάτια να γίνει. Εσύ ως απλός χρήστης απλά κατεβάζεις την τελευταία LTS έκδοση. Προσοχή, όχι την τελευταία γενικά.

 

Όπως έχει λεχθεί ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ πια, ο πιο ΝΟΡΜΑΛ και ΛΟΓΙΚΟΣ τρόπος πειραματισμού με Linux είναι ένα virtualbox. Βαρέθηκα να το λέω πια αυτό. Ειδικά για παιδιά που προέρχονται από Windows και δεν ΞΕΡΟΥΝ από υπολογιστές (το ότι ξέρει κάποιος να κάνει διπλό κλικ στο setup.exe κάποιας εφαρμογής, ΔΕΝ είναι γνώση), το virtualbox είναι ΤΕΛΕΙΟ.   

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...