Προς το περιεχόμενο

Εγκατασταση Ubuntu


Crash_Batic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To Wubi έχει σταματήσει να υποστηρίζεται από την 13.10 και μετά. Στα καινούρια ISO του ubuntu λοιπόν δεν υπάρχει WUBI. Ο λόγος που το σταμάτησαν είναι ότι μόνο προβλήματα δημιουργούσε. Ήταν σίγουρα ο χειρότερος τρόπος για να δοκιμάσεις το Linux.

 

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να στήσεις ένα Virtual Machine και να εγκαταστήσεις εκεί το Linux. Δεν είναι ούτε δύσκολο, ούτε υπάρχει κίνδυνος να χαλάσεις κάτι. Σου ξαναβάζω το link. Διάβασε τι γράφει και αν έχεις άλλες απορίες, εδώ είμαστε.

https://el.wikibooks.org/wiki/Linux_%CE%B3%CE%B9%CE%B1_%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%AC%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%85%CF%82/%CE%A0%CF%8E%CF%82_%CE%BC%CF%80%CE%BF%CF%81%CF%8E_%CE%BD%CE%B1_%CE%B4%CE%BF%CE%BA%CE%B9%CE%BC%CE%AC%CF%83%CF%89_%CF%84%CE%BF_Linux;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

To Wubi έχει σταματήσει να υποστηρίζεται από την 13.10 και μετά. Στα καινούρια ISO του ubuntu λοιπόν δεν υπάρχει WUBI. Ο λόγος που το σταμάτησαν είναι ότι μόνο προβλήματα δημιουργούσε. Ήταν σίγουρα ο χειρότερος τρόπος για να δοκιμάσεις το Linux.

 

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να στήσεις ένα Virtual Machine και να εγκαταστήσεις εκεί το Linux. Δεν είναι ούτε δύσκολο, ούτε υπάρχει κίνδυνος να χαλάσεις κάτι. Σου ξαναβάζω το link. Διάβασε τι γράφει και αν έχεις άλλες απορίες, εδώ είμαστε.

https://el.wikibooks.org/wiki/Linux_%CE%B3%CE%B9%CE%B1_%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%AC%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%85%CF%82/%CE%A0%CF%8E%CF%82_%CE%BC%CF%80%CE%BF%CF%81%CF%8E_%CE%BD%CE%B1_%CE%B4%CE%BF%CE%BA%CE%B9%CE%BC%CE%AC%CF%83%CF%89_%CF%84%CE%BF_Linux;

το Wubi τι ειναι? Δηλαδη να μην μπορεις να κανεις εγκατασταση dual boot σε μηχανημα με windows ας πουμε και να το τρεχεις μονο μεσα απο  virtual?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το wubi ειναι μια εφαρμογη που

- δεσμευει ενα χωρο Χ GB σε ενα φακελο στο σκληρο που εχεις εγκατεστημενα τα windows

- αυτο το χωρο τον ονομαζει "σκληρο δισκο"

- τον χρησιμοποιει για να εγκατασταθει μεσα εκει

- κανει τα απαραιτητα entries στον bootloader των windows ωστε να μπορεις να εκκινησεις το συστημα σου απο αυτον το "σκληρο"

 

Με πιο απλα λογια, το wubi ειναι μια εφαρμογη που κανει εγκατασταση το ubuntu μεσα απο τα windows, οπως πχ θα εβαζες ενα προγραμμα σαν τον ff.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Danbo

To Wubi ήταν μια πατέντα της Canonical για να κάνεις εγκάτασταση του Linux μέσα από τα Windows σαν να ήταν ένα κανονικό πρόγραμμα για windows. Δεν δούλευε καλά το οποίο είναι και λογικό γιατί το Linux δεν είναι εφαρμογή· είναι Λειτουργικό Σύστημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα.

Εβαλα το ubuntu 13.10 σε στικακι και ξεκινησα την εγκατασταση σε δευτερο σκληρο δισκο στον στεθερο μου υπολογιστη.

Στην επιλογη για να φτιαξω το partition (στο μενου εγκαταστασης του ubuntu) και ενω ειχα επιλεξει το μεγεθος επεσε το ρευμα πριν ολοκληρωσει την διαδικασια.

 

Και τωρα μεσα απο τα windows δεν "βλεπει" καθολου τον σκληρο δισκο τον δευτερο και οταν παταω πανω του να ανοιξει μου λεει οτι χρειαζεται διαμορφωση για να μπορεσω να τον χρησιμοποιησω (στον οποιο ειχα καποια αρχεια) οπως επισης δεν φαινεται ενεργος ουτε στην Διαχειρηση δισκων στον Πινακα ελεγχου.

 

Να υποθεσω οτι ξεχναω τα αρχεια ετσι? Υπαρχει καμια λυση μπας και σωσω τιποτα? (ειχα 100gb ταινιες-σειρες γαμωτο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παίζει να έχεις χάσει τα αρχεία σου αφού δεν έκανες καμία διαμόρφωση του δίσκου εκτός φυσικά αν είχες επιλέξει διαγραφή αλλά από τι λές δεν την ολοκλήρωσες την διαδικασία. Για μπες ξανά με το στικάκι του linux και μην πας σε εγκατάσταση αλλά σε δοκιμή του λειτουργικού που αυτό θα τρέχει από το usb. Από εκεί άνοιξε τον file manager του ubuntu και ψάξε να δεις αν βλέπει τον δίσκο με τα αρχεία σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παίζει να έχεις χάσει τα αρχεία σου αφού δεν έκανες καμία διαμόρφωση του δίσκου εκτός φυσικά αν είχες επιλέξει διαγραφή αλλά από τι λές δεν την ολοκλήρωσες την διαδικασία. Για μπες ξανά με το στικάκι του linux και μην πας σε εγκατάσταση αλλά σε δοκιμή του λειτουργικού που αυτό θα τρέχει από το usb. Από εκεί άνοιξε τον file manager του ubuntu και ψάξε να δεις αν βλέπει τον δίσκο με τα αρχεία σου.

Ποιον file manager να χρησιμοποιησω? Αριστερα στην επιφανεια εργασιας μου βγαζει μονο τον πρωτο δισκο (ssd) που εχω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς το παρον δοκιμαστικα εβαλα το Ubuntu σε virtual machine.

 

Και το VirtualBox και το VMware Player/Workstation δουλευουν με το Ubuntu 14.04 LTS.

 

Μεχρι να βγει το 14.04.1 (πιθανον κατα τον Ιουνιο) θα υπαρξουν καποια bugs (ειχα καποια μικρα κρασαρισματα, τιποτα το ανησυχητικο).

 

Εχει ενα θεμα με τα VMware tools, τα οποια για  να δουλεψουν 100% τα εγκατεστησα απο το iso (που περιεχεται στο VMware).

 

Διαφορετικα απο τον terminal τρεχουμε τις εντολες:

sudo apt-get install open-vm-tools
sudo apt-get install open-vm-dkms
sudo apt-get install open-vm-tools-desktop
sudo apt-get install open-vm-toolbox

αλλα δεν ξερω γιατι δεν δουλεψε 100% (καπου εκανα λαθος μαλλον, ως newbieς)

 

Προς το παρον δοκιμαζω το openSUSE 13.1, αλλα θα ξαναεγκαταστησω το Ubuntu, και iισως και το kubuntu-desktop πακετο:

sudo apt-get install kubuntu-desktop

ή και το xubuntu-desktop:

sudo apt-get install xubuntu-desktop

 

Δεν ειμαι linuxας, αλλα σιγα σιγα ειπα να αρχισω να μαθαινω γυρω απο το linux. Οποτε οταν στο (μακρινο) μελλον θα θελησω να κανω την μεταβαση απο Windows σε Linux να μου ειναι ευκολο. Γι' αυτο προτεινω στους newbies linuxαδες, οπως εγω, πρωτα εγκατασταση σε virtual machine και αφου το μαθουμε, περναμε και σε native εγκατασταση (πιθανον dual boot με Windows 9 ή 10 ή όποια εκδοση θα υπαρχει τοτε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιον file manager να χρησιμοποιησω? Αριστερα στην επιφανεια εργασιας μου βγαζει μονο τον πρωτο δισκο (ssd) που εχω..

 

Για μπς στα προγράμαμτα του ubuntu και δες στον file manager του αν μπορείς από εκέι να δεις τους δισκους αλλιώς θα πρέπει να τους κάνεις mount για αν τους δεις. κάνε ότι λέει εδώ

 

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1849547

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα  νεα εγκατασταση του Ubuntu 14.04 LTS και εγκατεστησα τα open-vm-tools:

sudo apt-get update

sudo apt-get install open-vm-tools
sudo apt-get install open-vm-dkms
sudo apt-get install open-vm-tools-desktop
sudo apt-get install open-vm-toolbox

 

Τωρα φαινεται να δουλευουν. Εβαλα το kubuntu-desktop και θα διαλεξω ποιες εφαρμογες θα βαλω.

 

 

Εγκατεστησα και τον Opera browser με οδηγιες απο εδω:

http://linuxg.net/how-to-install-opera-on-ubuntu-13-04-ubuntu-12-10-ubuntu-12-04-linux-mint-14-linux-mint-13-debian-6-and-debian-7/

 

 

sudo sh -c 'echo "deb http://deb.opera.com/opera/ stable non-free" >> /etc/apt/sources.list.d/opera.list'
sudo sh -c 'wget -O - http://deb.opera.com/archive.key | apt-key add -'
sudo apt-get update
sudo apt-get install opera
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μπς στα προγράμαμτα του ubuntu και δες στον file manager του αν μπορείς από εκέι να δεις τους δισκους αλλιώς θα πρέπει να τους κάνεις mount για αν τους δεις. κάνε ότι λέει εδώ

 

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1849547

Επειδη τα Αγγλικα μου δεν ειναι καλα μπορεις να μου πεις εσυ πως θα το κανω?

Παντως και στο file manager δεν βρισκω τον δισκο που με ενδιαφερει..

Μπαινω εκει που λεει disks και μου βγαζει τον δισκο που εχω το προβλημα.Δεν μπορω να τον βρω πουθενα ομως να τον ανοιξω..

 

Μπορεις να μου πεις πως μπορω να τον κανω mount ωστε μπας και τον δει?

 

 

Υ.Γ Ειναι πρωτη φορα που χρησιμοποιω ubuntu και δεν εχω ιδεα απο τις εντολες κτλ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά μπες με το live cd και απο εκεί άνοιξε το πρόγραμμα terminal η καλύτερα την κονσόλα. Εκεί θα δώσεις αρχικά την εντολή για να δούμε τι δίσκους βλέπει το σύστημα σου

 

sudo fdisk -l

 

θα σου βγάλει μια λίστα με τους δίσκους που έχεις πάνω στο σύστημα σου που θα ξεκινάει κάπως έτσι

 

Disk /dev/sda: 128.0 GB, 128035676160 bytes
 
δες τι όνομα έχει ο δίσκος σου και μέτα δώσε
 
cd
mkdir mnt
sudo mount /dev/sda1 mnt
 
όπου /dev/sda1 θα βάλεις το όνομα του δίσκου που θέλεις να κάνεις mount όπως τον βλέπει η προηγούμενη εντολή. Μετά άνοιξε τον nautilus το πρόγραμμα περιήγησης δλδ του ubuntu η όποιο χρησιμοποιεί και θα βρείς το δίσκο σου και τα αρχεία σου στον φάκελο mnt. Αλήθεια στο live cd δεν βλέπεις κάτι τέτοιο?
 
 
για να μην παιδεύεσαι με κονσόλα δλδ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αρχικά μπες με το live cd και απο εκεί άνοιξε το πρόγραμμα terminal η καλύτερα την κονσόλα. Εκεί θα δώσεις αρχικά την εντολή για να δούμε τι δίσκους βλέπει το σύστημα σου

 

sudo fdisk -l

 

θα σου βγάλει μια λίστα με τους δίσκους που έχεις πάνω στο σύστημα σου που θα ξεκινάει κάπως έτσι

 

Disk /dev/sda: 128.0 GB, 128035676160 bytes
 
δες τι όνομα έχει ο δίσκος σου και μέτα δώσε
 
cd

mkdir mnt

sudo mount /dev/sda1 mnt

 
όπου /dev/sda1 θα βάλεις το όνομα του δίσκου που θέλεις να κάνεις mount όπως τον βλέπει η προηγούμενη εντολή. Μετά άνοιξε τον nautilus το πρόγραμμα περιήγησης δλδ του ubuntu η όποιο χρησιμοποιεί και θα βρείς το δίσκο σου και τα αρχεία σου στον φάκελο mnt. Αλήθεια στο live cd δεν βλέπεις κάτι τέτοιο?
 
 
για να μην παιδεύεσαι με κονσόλα δλδ

 

Το εκανα και μου λεει οτι δεν μπορει να γινει mount και αναγραφει κατι για swap.

Οταν παω disks που βγαζει και τους δυο δισκους,ομως στον δισκο οπου εχω τα αρχεια μου και ο οποιος εχει το "θεματακι" μου γραφει 750gb και απο κατω γραφει swap..(οπως και με την εντολη fdisk -l μου βγαζει κανονικα και τους 2 δισκους)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να μου ανεβάσεις τι σου βγάζει η εντολή fdisk -l? Κάνε ένα copy paste εδώ αν γίνετε

 

http://postimg.org/gallery/95zpth3y/bfb5fbef/

 

Στο κυκλωμενο με το κοκκινο ειναι αυτο που σου λεω με το swap που βγαζει απο το "disks"

Στο μπλε ειναι τα αποτελεσματα του fdisk

Και στο πρασινο ειναι η προσπαθεια για mount και το σφαλμα που μου πεταει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...