Προς το περιεχόμενο

Κι εγώ που νόμιζα ότι πέθαναν οι φιλόσοφοι.....


mathsrule

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το αρχικό ερώτημα με παιδεύει εδώ και λίγο καιρό με ενα συγγενικο μου προσωπο. Στην διαρκεια μιας μέρας θα ποσταρει διάφορα στάτους τα οποία απέχουν εκ. χρονια απο την πραγματικότητα. Η Απάντηση που περνω όταν ρωταω επικριτικά για αυτά είναι ''Γιατί έτσι θελω , ενοχλω;''

 

Η ερώτηση που θέλω να κάνω η όποια πιστεύω οτι έχει νόημα είναι η εξης

 

Πως μπορούν να υπαρχουν φιλόσοφοι στις μέρες μας, τους οποιους μπορεί να αποδεχτεί μια "ψευτο βαθυστοχαστη" κοινωνία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα σου πρότεινα να μην γράφεις γιατί πέρα από ότι επιβεβαιώνεις ό,τι λέω βγάζεις και άλλα στη φόρα. 

 

 

Π.χ., δείξε μου κάπου που είπα ότι έχεις λογαριασμό στο facebook ή τουλάχιστον το υπονόησα. 

 

 

Εάν δεν το κάνεις, τότε δείχνεις εμπράκτως πως δεν αντιλαμβάνεσαι ούτε τι διαβάζεις. 

 

Εδώ θα ήθελα να σου θυμίσω (σε περίπτωση που δεν το θυμάσαι ή δεν το ξέρεις ακόμα) πως τα εισαγωγικά ( "" ) δείχνουν και μία, ας το πούμε, "μεταφορική" (μεταφορικήception) χρήση μιας λέξης. Π.χ. "like". 

 

 

Εάν δεν κάνεις τίποτα τότε δείχνεις εμπράκτως πως συμφωνείς με ό,τι έγραψα και επειδή δεν σε συμφέρει λες ό,τι να 'ναι για να δικαιολογηθείς (μιας και ήταν εντελώς άστοχο το σχόλιο περί λογαριασμού στο facebook). 

 

 

Είπες το εξής: Όσο και να προσπαθείς να το ντύσεις, από κάτω παραμένει το γεγονός πως κλαίγεσαι γιατί οι άλλοι δεν σου κάνουν "like"

 

Τώρα εάν μίλαγες σε πρώτο ενικό αλλά εννοούσες τρίτο πληθυντικό, δεν μπορούσα να το ξέρω. Παρ' όλα αυτά εάν με την μεταφορική έννοια του like εννοούσες ότι γενικά δεν είμαι αρκετά κοινωνικό κτλ, τότε να μην ανησυχείς μιας και έχω και πολλούς φίλους αλλά και κοπέλα, δεν έχω πρόβλημα σε αυτόν τον τομέα.

 

 

Q.E.D.

 

Το περίμενα δυσκολότερο η αλήθεια είναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το προβλημα ειναι οτι την εχουν δει φιλοσοφοι οι ελληνιδες

 

 

 Το πιο κοντα πιυ εχω σε γολγοθά ειναι μια αναρρίχηση που ειχα κανει δεμένη,ζωσμενη 

 

 

 

#γεματοτοtwittar

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.southparkstudios.com/full-episodes/s14e04-you-have-0-friends

 

αν δε το εχετε δει. αν θελετε να το βρειτε καπου αλλου ειναι το επεισοδιο 4 της 14ης σειρας του southpark

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...