Προς το περιεχόμενο

Τσιμπουρια και σκυλος


Danbo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το σεμπασιλ ειναι αρκετα ισχυρο φαρμακο και δε προτεινεται για χρηση πανω στο ζωο αλλα για ψεκασμο του χωρου οπου ζει.

Εγω καποιες φορες εχω ψεκασει και το σκυλι αλλα μονο στο σημειο της ραχοκοκαλιας ωστε να μην φτανει να το γλειψει..

 

Ποιο προτεινεις για ψεκασμα του σκυλου ωστε να "πεσουν" τα ενδεχομενα τσιμπουρια που ισως να εχει πανω της πριν προβω σε προσθηκη αμπουλας και κολαρου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα τα σκευασματα δεν τα προτεινουν ελαφρα τη καρδια :/

Ειναι ιδιαιτερα ισχυρα,τοσο για ζωα οσο και για ανθρωπους...

 

Απευθυνθειτε εκει που πρεπει για υπευθυνες οδηγιες , συμβουλες και μετρα προφυλαξης , δεν ειναι αστειο.

 

Και δεν εννοω τον εμπορο-πετ σοπα.

 

Υποψιν , διαβαστε το φυλλαδιο με τις οδηγιες του φαρμακου (google Sebacil) συν του οτι λογω της κατηγοριας στην οποια ανηκει και οτι ειναι βαρυ κ αρα επικινδυνο αν δε χρησιμοποιηθει σωστα , χρειαζεται Κτηνιατρικη Συνταγη .

Σε εναντια περιπτωση , διακινησης απο μη κτηνιατρικο φαρμακειο η καταστημα με αδεια πωλησης κτηνιατρικων φαρμακων ΧΩΡΙΣ συνταγη , μιλαμε για παρανομη πωληση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε 20 μέρες περίπου. 

Το αποφεύγω γιατί είναι δηλητήριο :) Σκέψου ότι κάθε φορά που ψεκάζω γύρω από το σπίτι, κάνω και το φύλακα μην έρθει κανένα αδέσποτο μέχρι να στεγνώσει και πάθει τίποτα. 
 


Το σεμπασιλ ειναι αρκετα ισχυρο φαρμακο και δε προτεινεται για χρηση πανω στο ζωο αλλα για ψεκασμο του χωρου οπου ζει.

Ναι. Σε υπερβολική αραίωση μπορείς να το βάλεις πάνω στο σκύλο αλλά μόνο σε σημείο που δεν φτάνει. Αν δεν μένεις σε μέρος με υπερβολική βλάστηση, δεν θεωρώ πως πρέπει να το πάρεις. Εγώ μένω Ανθούσα που δεν έχει σημείο να πατήσεις χωρίς χορτάρια. :/ 
Μου το έδωσε πέρυσι ο κτηνίατρος αφού δοκιμάσαμε όλα τα φάρμακα που κυκλοφορούν και δεν έκαναν τίποτα στο σκύλο. Φέτος δεν του έχω βάλει ακόμα. Μόνο την αμπούλα που πήρα προχθές του έχω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ακριβεια , οι ενδειξεις του σκευασματος αναφαιρουν προβατα και σκυλ

Υποψιν ,το οτι πιθανως δεν θα το φτανει με την γλωσσα δεν σημαινει οτι δεν θα δρασει στον οργανισμο του .

Οπως και η αμπουλα , ετσι και αυτο δρα μεσω σταδιακης απορροφησης απο το δερμα του ζωου .

Για αυτο , προσοχη στις αντενδειξεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε 20 μέρες περίπου. 

Το αποφεύγω γιατί είναι δηλητήριο :) Σκέψου ότι κάθε φορά που ψεκάζω γύρω από το σπίτι, κάνω και το φύλακα μην έρθει κανένα αδέσποτο μέχρι να στεγνώσει και πάθει τίποτα. 

 

Ναι. Σε υπερβολική αραίωση μπορείς να το βάλεις πάνω στο σκύλο αλλά μόνο σε σημείο που δεν φτάνει. Αν δεν μένεις σε μέρος με υπερβολική βλάστηση, δεν θεωρώ πως πρέπει να το πάρεις. Εγώ μένω Ανθούσα που δεν έχει σημείο να πατήσεις χωρίς χορτάρια. :/ 

Μου το έδωσε πέρυσι ο κτηνίατρος αφού δοκιμάσαμε όλα τα φάρμακα που κυκλοφορούν και δεν έκαναν τίποτα στο σκύλο. Φέτος δεν του έχω βάλει ακόμα. Μόνο την αμπούλα που πήρα προχθές του έχω. 

Δηλαδη Sebasil μονο αραιωμενο και για ψεκασμα στον χωρο και μονο...

 

Δεν εχω χορταρια εγω εδω που μενω,απλα το θεμα ειναι οτι εχω κοντα στο σπιτι 6-7 αδεσποτα που περιττιγυριζουν στην περιοχη και νομιζω πως απο αυτα κολλαει τα τσιμπουρια που κολλαει...

 

Θελω ενα προιον που να μπορω να ψεκασω το σκυλο ωστε τα ενδεχομενα τσιμπουρια που εχει πανω της και δεν μπορω να τα δω-βγαλω να ψοφισουν ή να "πεσουν" απο πανω της,ωστε η αμπουλα να μπει σε "καθαρο" σκυλο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια

 

Μπορεις να ξεκινησεις με πολυ πιο απλα και ηπια μεσα για τον λογο αυτο , υπαρχουν πολλες αμπουλες που ειναι αποτελεσματικες .

Δηλαδη οπως ειναι τωρα,με ισως και καποιο τσιμπουρι πανω της,της βαζω κατευθειαν αμπουλα και ολα οκ? Θα ψοφισει το -αν υπαρχει- τσιμπουρι πανω της με αυτο τον τροπο?

 

Και αν ναι,εχεις να μου προτεινεις μια καλη αμπουλα γι'αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη Sebasil μονο αραιωμενο και για ψεκασμα στον χωρο και μονο...

 

Δεν εχω χορταρια εγω εδω που μενω,απλα το θεμα ειναι οτι εχω κοντα στο σπιτι 6-7 αδεσποτα που περιττιγυριζουν στην περιοχη και νομιζω πως απο αυτα κολλαει τα τσιμπουρια που κολλαει...

 

Θελω ενα προιον που να μπορω να ψεκασω το σκυλο ωστε τα ενδεχομενα τσιμπουρια που εχει πανω της και δεν μπορω να τα δω-βγαλω να ψοφισουν ή να "πεσουν" απο πανω της,ωστε η αμπουλα να μπει σε "καθαρο" σκυλο..

Αν μένεις σε πόλη, τότε ποιος ο λόγος να δράσεις τόσο "έντονα"; 

Ρώτα τον κτηνίατρό σου για σπρέι. Υπάρχει ένα της frontline σε μικρό κουτάκι (σαν αυτά που έχουν οι άνθρωποι για τις ψείρες είναι). Βέβαια, ξέρεις, η επόμενη -ωραιότατη- λύση είναι ο σκύλος να μένει μέσα στο σπίτι. :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μένεις σε πόλη, τότε ποιος ο λόγος να δράσεις τόσο "έντονα"; 

Ρώτα τον κτηνίατρό σου για σπρέι. Υπάρχει ένα της frontline σε μικρό κουτάκι (σαν αυτά που έχουν οι άνθρωποι για τις ψείρες είναι). Βέβαια, ξέρεις, η επόμενη -ωραιότατη- λύση είναι ο σκύλος να μένει μέσα στο σπίτι.

Δεν γινεται λαμπραντορ 30 κιλα να ειναι μεσα στο σπιτι ολο το καλοκαιρι..Πολυ θα το ηθελα και εγω αλλα και μαδαει και ζεστη θα εχει για να ζει μαζι μας και θα θελει να ειναι στην αυλη να τρεξει να γαυγισει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αμπουλες για τον λογο αυτον ειναι , υπαρχουν για προληψη + θεραπεια , για θεραπεια μονο , αλλες πιανουν αλλα παρασιτα , αλλες πιανουν αλλα , κλπ .

 

Να προτεινω δεν μπορω διοτι καταλαβαινεις δωρεαν διαφημιση δεν ειμαι διατεθιμενος να κανω , ειναι θεμα αρχης μου , σορρυ.

 

Μπορεις να επισκευθεις με τον σκυλο τον Κτηνιατρο που το παρακολουθει και αναλογα να κρινει ποιο σκευασμα ειναι το καταλληλο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γινεται λαμπραντορ 30 κιλα να ειναι μεσα στο σπιτι ολο το καλοκαιρι..Πολυ θα το ηθελα και εγω αλλα και μαδαει και ζεστη θα εχει για να ζει μαζι μας και θα θελει να ειναι στην αυλη να τρεξει να γαυγισει..

Εδώ διαφωνούμε αλλά δεν θέλω να ανοίξω -ξανά- τέτοιου είδους συζήτηση. Οπότε το αφήνω. :) 

 

Τσέκαρε την αμπούλα της frontline που σου είπα. Και δες και για το εμβόλιο. Ο δικός μου γιατρός δεν με άφησε να το κάνω στο σκύλο μου. Ο δικός σου μπορεί να στο κάνει. Αφού είναι και έξω το σκυλί ίσως χρειάζεται. 

 

Πάντως μην νομίζεις ότι δεν θα πλησιάσει το τσιμπούρι επειδή έχεις την αμπούλα ή το σπρέι. Έχουν γίνει πολύ "δυνατά" τα ηλίθια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστα , παρελειψα να το πω

 

Ολα αυτα τα μετρα ειναι προληπτικα,ειναι ενα εμποδιο για τα παρασιτα.Κανενα μετρο δεν πιανει το 100% της προστασιας,παρα αποτελει ενα μετρο προστασιας.

Και σε εμας αν το δεις , δε πα να κανεις μπανιο με αντικουνουπικο , ενα θα βρεθει και θα στην καρφωσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ διαφωνούμε αλλά δεν θέλω να ανοίξω -ξανά- τέτοιου είδους συζήτηση. Οπότε το αφήνω. :)

 

Τσέκαρε την αμπούλα της frontline που σου είπα. Και δες και για το εμβόλιο. Ο δικός μου γιατρός δεν με άφησε να το κάνω στο σκύλο μου. Ο δικός σου μπορεί να στο κάνει. Αφού είναι και έξω το σκυλί ίσως χρειάζεται. 

 

Πάντως μην νομίζεις ότι δεν θα πλησιάσει το τσιμπούρι επειδή έχεις την αμπούλα ή το σπρέι. Έχουν γίνει πολύ "δυνατά" τα ηλίθια. 

Και εγω διαφωνω.Οπως ειπα,πολλες μερες τον χρονο,μην πω το μισο χειμωνα -ισως και παραπανω- μενει μεσα στο σπιτι μας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο προτεινεις για ψεκασμα του σκυλου ωστε να "πεσουν" τα ενδεχομενα τσιμπουρια που ισως να εχει πανω της πριν προβω σε προσθηκη αμπουλας και κολαρου?

Effipro ή frontline , και τα δυο ειναι καλα και ποιοτικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...