Προς το περιεχόμενο

Τσιμπουρια και σκυλος


Danbo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δε γνωριζω να σου απαντησω ακριβως, παντως δε συμφερει δεδομενου οτι το ζωο ειναι μεγαλο και θελει αρκετα καλο ψεκασμα, οχι μονο 1-2 ψεκασμους δηλαδη...αλλωστε ειναι κατι πλυ θα χεις καιρο, και θα το ξαναχρησιμοποιησεις αν χρειαστει.. Κάυτερα να παρεις των 250ml

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ηταν καλυτερο να του παρω αμπουλα για τον πρωτο μηνα μεχρι να ξεκινησουν για τα καλα οι ζεστες και μετα το περας του μηνα να του παρω το κολαρο το καλο που ειναι και για το Καλααζαρ και για τα τσιμπουρια κτλ? Θα ειμαι καλυμενος ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το scalibor, το κολλαρο το οποιο ειναι για το καλαζαρ, υποτιθεται οτι ειναι και για τσιμπουρια/ψυλλους. Ομως στην πραξη πολυς κοσμος βλεπει οτι σ αυτο τον τομεα δε τα παει και τοσο καλα.. Εγω στη δικη μου φοραγα scalibor τους θερμους μηνες, και ταυτοχρονα εβαζα και αμπουλα frontline καθε μηνα.

 

Υπαρχει και η αμπουλα advantix η οποια προστατευει και απο τις σκνιπες, κατι το οποιο δεν κανει η frontline. Θελει ανανεωση καθε 20 μερες ομως..ο,τι σε βολευει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλύτερο νομίζω ότι είναι να του βάζεις αμπούλα αν είσαι σε χώρο που έρχεται σε επαφή ο σκύλος με τσιμπούρια, και η advantix και η prac-tic της novartis είναι μια χαρά. Τα σπρέι δε βολεύουν για σκύλο που έχεις μες στο σπίτι, γιατί εκτός που μυρίζει δε θα μπορείς να χαϊδεύεις το σκύλο χωρίς να πρέπει να πλένεις τα χέρια σου μετά.
Για το καλαζάρ, αν ο σκύλος σου είναι μικρός, από όσο ξέρω πλέον έχει βγει εμβόλιο, οπότε καλό είναι να ρωτήσεις τον κτηνίατρό σου, μην παιδεύεσαι και έχεις και το άγχος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Γυρω απο το σπιτι εχει γκαζον, λιμναζοντα νερα επειδη ο αλλος πλενει καθε τρεις και λιγο, θαμνους και πολλα δεντρα ενα απο αυτα, ελατο, ειναι ακριβως διπλα στο μπαλκονι. Νομιζω πρεπει να το βαλω αμπουλα ή σπρευ, τι ειναι καλυτερο;

 

Το σπιτι εχει χαλια, με τι ειναι ιδανικο να το ψεκαζω ανα διαστηματα, να τονισω οτι στο παλιο σπιτι το σκυλι ουτε μια φορα δεν κολλησε αν και εχει αρκετό τριχωμα.

 

Λεω να το κουρεψω κιολας γιατι απο μονο του ριχνει πολυ τριχα το καλοκαιρι, ειδικα στην κοιλια του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμπουλα και σπρευ βαζεις για προληπτικους λογους, αν εχει κολλησει ψειρες/τσιμπουρια πρεπει να τον ψεκασεις. Προληπτικα τους δινουμε εμεις και μαγια μπυρας, δεν εχουν κολλησει κατι εδω και χρονια.

Το ψεκασμα το ρωτας για τα χαλια; Εαν δεν εχεις δει κατι, δεν χρειαζεται να κανεις κατι ακραιο, κανονικο καθαρισμα με απορυπαντικο αρκει.

Ναι το ελαφρυ ξυρισμα στη κοιλια δεν κανει κακο, ειδικα για να μην κολλαει αγκαθια κτλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κουρεψα πριν κατι εβδομαδες αλλα ειδα να μην μεγαλωνουν οι τριχες του οσο γρηγορα νομιζα.

 

Εχεις να προτεινεις καποιο καλο σετ κουρεματος;

Σπρευ εχεις δοκιμασει καποιο; η μαγια μπυρας τι ακριβως κανει; που την βρισκω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κουρεψα πριν κατι εβδομαδες αλλα ειδα να μην μεγαλωνουν οι τριχες του οσο γρηγορα νομιζα.

 

Εχεις να προτεινεις καποιο καλο σετ κουρεματος;

Σπρευ εχεις δοκιμασει καποιο; η μαγια μπυρας τι ακριβως κανει; που την βρισκω

Για κουρεμα με ηλεκτρονικη μηχανη κοιταξε για καποια δυνατη, οχι επαναφορτιζομενη σιγουρα. Δεν εχω να σου προτεινω καποια συγκεκριμενη.

Μαγια μπυρας ξεκινησα να δινω για τις αρθρωσεις και το τριχωμα τους, αλλα στην πορεια ανακαλυψα πως λογω του οτι περιεχει συμπλεγμα βιταμινης Β, "δηλητηριαζει" το αιμα τους για τα τσιμπουρια και τους ψυλλους.

Δεν χρειαζεται συνταγη γιατρου και πρακτικα ειναι ακίνδυνο για τα σκυλια.

Η εταιρια που παιρνω ειναι της Lanes, συγκεκριμενα τον κωδικο Brewer's yeast, το βρισκεις σε ολα τα φαρμακεια, εχει 300 χαπακια προς 12€ περιπου. Για δοσολογια ειναι αναλογως των κιλων και της ηλικιας, τους δινω 4-5 καθε μερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι απο Αθηνα και δεν εχω δει ποτε καποιο τετοιο καταστημα εδω. Κανε μια μικρη ερευνα αγορας παντως, θα δεις διαφορες απο καταστημα σε καταστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Έχω δυο σκυλάκια, ένα siberian hasky 15 κιλών κ ενα ημίαιμο τεριέ γκριφον 16 κιλά.

Τους έχω βάλει αμπούλα αλλά φαινεται πως δεν έκανε την δουλειά του.

Επιπλέον, τωρα που δρά η αμπούλα πέρασα στο ημίαιμο κολάρο αλλά εξακολουθεί να υπάρχει κνισμός και στα 2

και στο hasky γίνεται πάρτυ απο ψίλους κ αυγά.

 

Με ψάξιμο είδα πως υπάρχει και χάπι αλλά δεν απωθεί σκνίπα, κ άρα θα ειμαστε εκτεθιμένοι στο καλαζάρ.

Πως θα μπορέσω να αντιμετωπίσω τα εξωπαράσιτα πιο αποτελεσματικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...