Προς το περιεχόμενο

Σαν σήμερα [21/04/1989]: Ξεκινά η κυκλοφορία του πρώτου Game Boy


zanskou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ε φιλε με προκαλεις?παρε στα χερια σου το game boy το  τρομερο οπλο της nintendo!!

 

μαγικες αγνες εποχες με φουλ ανταλαγες,καθως και σε καταστηματα τυπου console club στο αιγαλεω για μεταχειρισμενα,

παιχνιδια r-type,navy seals,το ΕΠΙΚΟ ninja gaiden,raging fighters,bionic commando,battletoads,nba jam,contra,το αγαπημενο μου dack tales,ninja tutlles...

και για να σας γεμισω νοσταλγια παρτε και την ελληνικη διαφημιση που την ειδα μικρος και μου ετρεχαν τα σαλια.μετα απο κανα 3μηνο μου το πηραν δωρο και ειχα χεστει απο την χαρα μου....!!!!

ας ειναι καλα το παιδι που την εγραψε απο τοτε και την ανεβασε!!!σπανιο βιντεο!

 

http://www.youtube.com/watch?v=-02Myil6Rs0

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να θέλω να απαξιώσω την είδηση, ως τότε κάτοχο Game Gear, με αφήνει παγερά αδιάφορο. Τι να πούνε και κάτοχοι Atari Lynx, μιλάμε για επικές συσκευές.

 

 

Πες μας και πόση ώρα κράταγαν οι μπαταρίες στο Game Gear. 

Ενημέρωσε και για πόσους τίτλους είχαν σε σχέση με το GameBoy. Ειδικά το Lynx. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Game gear ρε! να του σβήνει του πιτσιρικά ενω το έχει στην πρίζα και να αναφωνεί "όχι ρε γαμωτο τελείωσε και το ρεύμα!" αξέχαστη στιγμη :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωπω μετα το land 3 με τον κουμπαρο του τον wario.Ειχα φτιαξει το καστρο με το κλασσικο cheat με το select στο pause.

 

Μετα το κάστρο εφτιαχνες και πλανήτη με τη σημαία του wario πάνω

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τοσο απλα γραφικα και τοσο μικρα σε χωρητικοτητα παιχνιδια αλλα τοσο καλοδουλεμενα.

απορω γιατι στα κινητα μας σημερα δε μπορουν να βγαινουν τετοια καλα παιχνιδια και εχει ολο σκουπιδια

Ισως επειδη δεν εισαι 10 χρονων τωρα και μιας και αλλαξαν οι καιροι οι απαιτησεις σου εχουν αλλαξει.. Πολυ. Οπως και οι δικες μου και ολων μας..

Κι εγω Game Gear πηρα δυστυχως. Πιο πολλα λεφτα ηθελες για μπαταριες παρα για παιχνιδια. Δεν το χαρηκα καθολου θεωρω απο τις χειροτερες αγορες μου. Παιδακι τοτε ειδα το εγχρωμο και θαμπωθηκα! :Ρ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο τις πιο καλες κονσολες εχω ακομα Fat και δουλευει αψογα... Τωρα τελευταια πηρα το sp γιατι ειναι το μονο που παιζει ολα τα παιχνιδια (gb,gbc και gba) και εχει και φως στην οθονη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το color ήταν η πρώτη και μοναδική μου κονσόλα. f1 grand prix, pokemon yellow και silver, warioland 3... τα έχω όλα ακόμα και δουλεύουν άριστα. όταν το φωτάκι της μπαταρίας αργοπεθαινε πεθαινες κι εσύ μαζί! βγάζαμε τις μπαταρίες για λιγο, τις ξαναβαζαμε και το φωτάκι ξαναφωτιζε :P και φυσικά το κλασικό φύσημα της κασέτας όταν δεν επαιρνε μπρος! ακόμα παίζω στον emulator στο κινητό μου κανα παιχνιδάκι όταν έχω χρόνο, τα καινούρια για android κλπ δεν πιάνουν μια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τιμη κ δοξα.. ειμουν segaκιας και ειχα τα παντα sega τοτε αλλα στα κρυφα ζηλευα το gameboy του διπλανου μου και του το επαιρνα που κ που για να παιζω marioland tetris batman wwf f1race κλπ....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To 1995 / 1996 μου κάναν δώρο η γονείς μου το πρώτο μου Gameboy. Μπορώ να πώ, πως παιχνίδια όπως το Pokemon, Zelda, Super Mario κλπ. μέχρι και σήμερα παίζονται ξανά και ξανά. 

 

Το 2013 αγόρασα το δεύτερο μου - το Nintendo 2DS, που παίζει όλα τα 3DS παιχνίδια, + τα DS + κατεβάζεις και τα Classics... 

Κάψιμο λέμε - νοσταλγία στο Full...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλόκαίρι μετά την κυκλοφορία είχε πάει μια θεία μου εξωτερικό (νορβηγία) και μου είχε φέρει σαν δώρο το πρωτο gameboy. Αν θυμάμαι καλά τότε δεν είχε αρθει ακομα στην ελλαδα ή τουλάχιστον δεν ήταν διαδεδομένο.

 

Προφανώς όταν πήρε και ο κολλητός μου παίζαμε συνεχως διπλό tetris με το καλωδιο που είπε φίλος παραπάνω.

Τωρα καθεται στην ντουλάπα με καμια 10αρια παιχνιδια αλλα πλήρως λειτουργικό.

 

Αχχχ ωραιες εποχές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν κάποιος gamer αναπολεί τις εποχές του 8bit gaming είναι σαν να λένε οι παππούδες τι ωραία που ήταν όταν είχαν λάμπες πετρέλαιου αντί για ηλεκτρικές. 

 

 

Δεν λέω, καλό το game boy (π.χ Zelda), η Amiga (π.χ. Lemmings, Jaguar XJ220), ο Amstrad 6128 (π.χ. Shadow of the Beast, Gryzor/Contra), το Spectrum C128 (π.χ. Green Beret, Dizzy) και όλα τα άλλα... αλλά αυτό που μας συγκινούσε τότε ήταν το πρωτόγνωρο της εμπειρίας και όχι η ποιότητά της. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν λέω, καλό το game boy (π.χ Zelda), η Amiga (π.χ. Lemmings, Jaguar XJ220), ο Amstrad 6128 (π.χ. Shadow of the Beast, Gryzor/Contra), το Spectrum C128 (π.χ. Green Beret, Dizzy) και όλα τα άλλα... αλλά αυτό που μας συγκινούσε τότε ήταν το πρωτόγνωρο της εμπειρίας και όχι η ποιότητά της. 

To πρωτόγνωρο ομως δεν ηταν μόνο για τους gamers αλλα και για τις εταιρίες. Τοτε ή θα αγόραζες παιχνίδι μάπα ή θα αγόραζες παιχνιδάρα γιατι οι devs ηταν και αυτοι καυλ#@νοι. Τώρα ολα ειναι στο μέτριο συνήθως βαρετα και διχως καμια πρωτοπορια πέρα απο τα παραπάνω pixels.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είχα στα χέρια μου το 89 το πρώτο μοντέλο από USA ..εντάξει τι να λέμε τώρα ...ζει ακόμα!!!!!Δεν θα ξεχάσω ποτέ τα παιδικά μου χρόνια η καλύτερη μου συντροφιά...Φύσαγα τις κασέτες αν δεν δούλευε κάποια σωστά και αν πάλι δεν λειτουργούσε την άνοιγα και την καθάριζα με οινόπνευμα...φυσικά είχα φορτιστή για μπαταρίες που ήθελε 8 ώρες για να τις φορτώσει ...μην ξεχνάμε το LOGO στις κασέτες που ήταν διαφορετικό από EU and USA με οβάλ χρυσή σφραγίδα από USA και χρυσή στρογγυλή από  EU...Δάκρυσα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είχα στα χέρια μου το 89 το πρώτο μοντέλο από USA ..εντάξει τι να λέμε τώρα ...ζει ακόμα!!!!!Δεν θα ξεχάσω ποτέ τα παιδικά μου χρόνια η καλύτερη μου συντροφιά...Φύσαγα τις κασέτες αν δεν δούλευε κάποια σωστά και αν πάλι δεν λειτουργούσε την άνοιγα και την καθάριζα με οινόπνευμα...φυσικά είχα φορτιστή για μπαταρίες που ήθελε 8 ώρες για να τις φορτώσει ...μην ξεχνάμε το LOGO στις κασέτες που ήταν διαφορετικό από EU and USA με οβάλ χρυσή σφραγίδα από USA και χρυσή στρογγυλή από  EU...Δάκρυσα.

P.S O developer του Zelda ήταν πολύ μπροστά ..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...