Προς το περιεχόμενο

Ο Tim Cook μιλάει για το νέο οικολογικό πρόσωπο της Apple


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

Σχόλια από κάτω (μέχρι τώρα) :

 

- Κόλπο marketing. Αλήθεια, εφόσον τα κατάφερε και είναι στην κορυφή της λίστας της greenpeace γιατί να μην το διαφημίσει; Εάν μπορούν ας το κάνουν και άλλες εταιρείες

 

 

Πόσο φανατισμός υπάρχει; Υπάρχει γιατί εν γένει οι φανατισμένοι είναι άτομα που φανατίζονται ή γιατί ο φανατισμός τους είναι ψυχολογικό τραύμα; 

Bάση σειράς σχολίων καταλαβαίνω πως αναφέρεσε στο δικό μου. 

 

Πρόσεξε λίγο  την τελευταία μου φράση πριν σηκωσείς το flame-ολάβαρο. Θέλει μηδαμηνό IQ για να καταλάβεις πως η Apple κάνει ολόκληρη καμπάνια για να δίξει πως είναι eco-λάτρης μόνο και μόνο για να τροφοδοτήσει το "Apple cult" του Αμερικάνου χορτοφαγοχιπστερά με οικολογικές ανησυχίες.

 

That being said, σου λέω οτί επειδή οι υπόλοιποι (protip: ενούσα HTC+Samsung) είναι μια ζωή στο copy, ελπίζω να κάνουν αντιγραφή άλλη μια φορά έτσι ώστε το αποτέλεσμα να οφελήσει ΟΛΟΥΣ μας.

 

Σορρυ αν σου σπάω την φούσκα αλλά όχι, δεν χρειάζεται φανατισμός για να καταλάβεις τα εμπορικά κίνητρα κάποιου αλλά κριτική σκέψη. Δεν είπα ποτέ και φυσικά δεν είμαι εναντίον αυτού που κάνει η Apple απλά δηλώνω πως δεν το κάνει "απ την καλή της την καρδιά".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όσο αφορά την ανακύκλωση αυτό που δεν έχει γίνει πλήρως κατανοητό είναι ότι υπάρχει η ευτυχής συγκυρία να ευνοείται από τον καπιταλισμό.

 

Ανακυκλώνουμε -κυρίως- διότι κάποιοι βγάζουν λεφτά από αυτό. Το ότι κάνουμε καλό και στο περιβάλλον είναι παράπλευρη ωφέλεια, αλλά ευτυχώς ωφέλεια. Τα υπόλοιπα είναι μάρκετινγκ και δημόσιες σχέσεις. Και δεν αναφέρομαι μόνο στην apple αλλά και στους μπλε κάδους κτλ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαπα τα φωτοβολταικα...αν κανεις μελετη κοστους ενεργειας για την παραγωγη τους...κοστος ανακυκλωσης οταν παλαιωσουν και χρονος αοπσβεσης του κοστους αοπ τον τελικο αγοραστη...κλαψτα χαραλαμπε...Το ιδιο και η αιολικη η οποια ειναι η χειροτερη αποδοτικα μιας και πρεπει να υπαρχουν stand by μοναδες λυγνιτη ή αλλης μορφης για τις μερες οπυ δεν φυσανε κτλ κτλ...

 

Η μονη οικολογικη και υπερ αποδοτικη παραγωγη ενεργειας ειναι η πυρηνικη και συντομα θα υπαρξει συντηξη ... το αν ειναι ασφαλης ειναι ζητημα αλλο το οποιο ΛΥΝΕΤΑΙ. ΟΛΑ τα μεγαλα κρατη στηριζουν και θα στηριζουν ΓΙΑ παντα τεραστιο ποσοστο της παραγωγης τους στην πυρηνικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σημειώσουμε ότι η Apple είναι η μοναδική εταιρία mobile συσκευών που ακόμα χρησιμοποιεί διαφορετικούς φορτιστές, αυξάνοντας τους ρήπους, παρόλο που η οδηγία έχει βγει από το 2011.

Σιγά μην βάλει το αποτυχημενο micro usb,με τα βύσματα να χαλάνε συνεχώς.Εχω περάσει από επώνυμα android και άλλαζα συνεχώς καλώδια.Μάρκες δεν αναφέρω για ευνόητους λόγους.Το lightning είναι ο,τι πιο επιτυχημένο κατασκεύασε η apple,και είναι και reverseable. Θεμιτό θα ήταν ολοι οι υπολοιποι να εργαστουν σε κατι πρακτικοτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά μην βάλει το αποτυχημενο micro usb,με τα βύσματα να χαλάνε συνεχώς.Εχω περάσει από επώνυμα android και άλλαζα συνεχώς καλώδια.Μάρκες δεν αναφέρω για ευνόητους λόγους...

Κάτι λάθος θα έκανες. Έχω κινητό επώνυμης μάρκας από το 2009 και δεν έχει πάθει τίποτα το mUSB. Σχεδόν καθημερινή φώρτιση του κάνω με τον ίδιο φορτιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...

Οταν οι άλλοι ασχολούνται πως να συναγωνιστούν την Apple, η ίδια (μιας και επί του πρακτέου δεν έχει ανταγωνισμό αφού κέρδισε το εορταστικό τρίμηνο το 93% των mobile εσόδων) επενδύει στο μέλλον καινοτομώντας.... think different.

 

H Apple συνεχίζει τις επενδύσεις στην ηλιακή ενέργεια με νέο πάρκο στην Κίνα.

 

H Apple βλέπει μπροστά...

Today, Apple and The Conservation Fund are announcing a collaboration designed to help America’s working forests stay working forests.

 

Why Apple Is Placing Such a Big Emphasis on Going Green.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...