Προς το περιεχόμενο

Ανοιγμα νεας καφετεριας(επιλογη τοποθεσιας)


gambit84

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακριβώς το αντίθετο όμως είναι εξίσου πιθανό: Αν πιστεύεις ότι πληρώνοντας 2+ευρώ για καφέ ΣΤΟ ΧΕΡΙ είναι απόδειξη ότι ο μαγαζάτορας έχει καλό καφέ κανείς τεράστιο λάθος. Τα ίδια θα σου βάλει, απλά χρεώνει παραπάνω.

 

Btw, @fotis ποτέ δεν ισχυρίστηκα ότι ο καφές του 1 ευρώ είναι σαν να τον πίνεις στη Ρώμη με θέα το Κολοσσαίο, αλλά σίγουρα μπορώ να ισχυριστώ ότι έχω πάρει λίγο ακριβότερο καφέ που απλά ήταν σαν να πίνω σκατόνερα ανακατεμένα με πίσσα. Το συγκεκριμένο "φθηνό" πάντως που παίρνω που και που είναι αξιοπρεπές στον καφέ, άρα υπερ-αρκετό για την τιμή του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κατακαημένοι Αθηναίοι...Στη Θεσσαλονίκη έχει πολλά καταστήματα με 1 ευρώ τον καφέ και το νερό δώρο. ΟΛΟΙ οι καφέδες, ε. Μόνοι, διπλοί, φρέντο, τα πάντα όλα.

Δεν είμαι Αθήνα αλλά αποκλείεται να μην υπάρχει σε ολόκληρη Αθήνα μαγαζί με 1€ καφέ, μπορεί και πιο φτηνό να έχει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω που μενω κορυδαλλο και παω συχνα αιγαλεω και πειραια εχω συναντηση πανω απο 30 μαγαζια με καφε απο 1ευρω. υπαρχουν παραααααα πολλα πλεον!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Btw, @fotis ποτέ δεν ισχυρίστηκα ότι ο καφές του 1 ευρώ είναι σαν να τον πίνεις στη Ρώμη με θέα το Κολοσσαίο, αλλά σίγουρα μπορώ να ισχυριστώ ότι έχω πάρει λίγο ακριβότερο καφέ που απλά ήταν σαν να πίνω σκατόνερα ανακατεμένα με πίσσα. Το συγκεκριμένο "φθηνό" πάντως που παίρνω που και που είναι αξιοπρεπές στον καφέ, άρα υπερ-αρκετό για την τιμή του.

Για καθε φορα  που ισχυριζεσαι αυτο που λες υπαρχουν αλλες 10  για το αντιθετο ειπαμε ειναι η εξαιρεση .Μην συζηταμε τωρα και για τα αυτονοητα .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο ακριβώς ισχύει και για τον δικό σου "καθολικό αφορισμό" των φθηνών καφέδων. Το ότι ήπιες 2-3 μάπα δεν σημαίνει ότι είναι γενικός κανόνας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο ακριβώς ισχύει και για τον δικό σου "καθολικό αφορισμό" των φθηνών καφέδων. Το ότι ήπιες 2-3 μάπα δεν σημαίνει ότι είναι γενικός κανόνας.

 

Και όμως είναι ο γενικός κανόνας..όπως και στο ρούχο το κινέζικο των 3 ευρω ο κανόνας είναι να σου μπει στο πλύσιμο ή να ξεβάψει...

Ότι πληρώνεις παίρνεις είναι τα πράγματα...το να πιεις καλό καφέ με 1 ευρώ είναι η εξαίρεση....όπως το να πιεις χάλια καφέ με 3 ευρώ είναι πάλι η εξαίρεση. Δεν θα καταργήσουμε και την λογική...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όμως είναι ο γενικός κανόνας..όπως και στο ρούχο το κινέζικο των 3 ευρω ο κανόνας είναι να σου μπει στο πλύσιμο ή να ξεβάψει...

Ότι πληρώνεις παίρνεις είναι τα πράγματα...το να πιεις καλό καφέ με 1 ευρώ είναι η εξαίρεση....όπως το να πιεις χάλια καφέ με 3 ευρώ είναι πάλι η εξαίρεση. Δεν θα καταργήσουμε και την λογική...

Οχι δεν ειναι ετσι ,ξερει αυτος ενα  που... επειδη,διοτι, αρα, γιατι ετσι .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι με 1 ευρώ τον καφέ, μπορείς κάλλιστα να πάρεις μια φορά να δοκιμάσεις και αν είναι ξέπλυμα δεν ξαναπέρνεις. Δεν καταλαβαίνω τη συλλογιστική "εγώ δεν δοκιμάζω και θα σκάω το 3ευρώ μου, γιατί με τις μαντικές μου ικανότητες ξέρω ότι αυτός ο καφές θα είναι χάλια".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άνοιξε το δίπλα από κανένα στρατόπεδο και κάνε delivery στην πύλη. Εννοείται 1-1.5 ευρώ max με κανένα δωράκι στην αρχή για να σε μάθουν.

 

1ον γιατί να προτιμήσουν εσένα και όχι το ΚΨΜ..και 2ον ποιοι να σε μάθουν στην αρχή?Αυτοί που θα φεύγουν μετά από 6-7 μήνες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άνοιξε το δίπλα από κανένα στρατόπεδο και κάνε delivery στην πύλη. Εννοείται 1-1.5 ευρώ max με κανένα δωράκι στην αρχή για να σε μάθουν.

Κοντά σε στρατόπεδο καλύτερα fast food νομίζω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρωτοτυπησετε βλεπω στο αντικειμενο της επιχειρησης ...

 

Δέν έχεις άδικο, όμως αυτή την περίοδο στην Ελλάδα έχεις τρείς επιλογές

 

1) Να μπείς στο δημόσιο

2) Να πάς ιδιωτικός υπάλληλος

3) Να κάνεις δική σου δουλειά

 

Το πρώτο πλέον είναι εξαιρετικά δύσκολο και πρέπει να έχεις πολύ χοντρό μέσον. Το δέυτερο, όπου και να πάς αν δέν έχεις ιδιαίτερα προσόντα θα σε πληρώνουν 3,60 οποτε θυμηθούν για να δουλεύεις 12ωρα.

 

Οπότε το μόνο που μένει είναι να κάνεις μια δική σου δουλεια. Και το μόνο που κουτσά στραβά ακόμα κινείται αυτή την περίοδο είναι ο τομέας της εστίασης.

 

Οι πιό πολλές καφετέριες και σουβλατζήδικα ανοίγουν χωρίς καμία προοπτική και κλείνουν μέσα σε λιγότερο απο χρόνο. Ομως μερικές πετυχαίνουν και βγάζουν ένα μεροκάματο (γιατι για παραπάνω αυτή την εποχή αποκλείεται) για τους ιδιοκτήτες τους. Οπότε απο το να μείνεις άνεργος καλύτερα να δοκιμάσεις την τύχη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...