Προς το περιεχόμενο

Τηλεκατευθυνόμενα quadcopters και helicopters


Tzimmys

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλυτερο ποιο ειναι ? Σε θεμα ωρα πτησης και καμερας με ενδιαφερει


Καλυτερο ποιο ειναι ? Σε θεμα ωρα πτησης και καμερας με ενδιαφερει

+ καλυτερα να εχει υποδοχη για sd card γιατι απο οτι βλεπω χανει πολυ σε ποιοτητα οταν φευγει μακρια απο το κινητο αν αποθηκευει απευθειας σε αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω sd card και fpv δεν πάνε μαζί, τουλάχιστον σε αυτού του επιπέδου τα drone. Ο χρόνος πτήσης είναι πρίπου ίδιος σε όλα, γύρω στα 8 λεπτά. Δες τα χαρακτηριστικά στις περιγραφές, τα λέει αναλυτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για μένα μη δίνεις βάρος στην κάμερα. Ό,τι και να πάρεις σε αυτά τα χρήματα δεν θα είναι κάτι αξιόλογο. Άσε που μέχρι να μάθεις να πετάς δεν πρόκειται να καταφέρεις να τραβήξεις τίποτα με την κάμερα. Πάρε ένα να μάθεις να πετάς πρώτα. Μετά βγάλε φωτό και βίντεο να δεις πως γίνεται. Και πιο μετά πάρε ένα καλό με καλή κάμερα να γουστάρεις.

Στη θέση σου θα έπαιρνα αυτό: http://www.gearbest.com/rc-quadcopters/pp_328232.html?wid=3

Έχεις κάποιες εξτρά λειτουργίες που θα σε βοηθήσουν. Η κυριότερη είναι ότι κρατάει σταθερό το ύψος. Πολύ σημαντικό αυτό. Και επίσης με πάτημα ενός κουμπιού επιστρέφει πίσω, με άλλο κουμπί προσγειώνεται κλπ. Και προσγειώνεται αυτομάτως από μόνο του και όταν τελειώσει η μπαταρία. Και φυσικά έχει και headless και κάμερα και fpv. Δεν μπορώ να φανταστώ κάτι καλύτερο σε αυτά τα λεφτά.

Επεξ/σία από letom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελεια αυτο http://www.gearbest.com/rc-quadcopters/pp_345150.html?wid=3 ειναι το ποιο καινουργιο μοντελο ? (επειδη λεει 510W) Ειναι στα ιδια λεφτα οποτε ποιο απο τα δυο καλυτερα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσα εχουν σταθερη καμερουλα ετσι και τραβηξεις και εισαι και αρχαριος δεν θα μπορεις να παρακολουθησεις το βιντεο

 

γιατι θα ειναι φουρτουνιασμενη θαλασσα

 

παρε καποιο να αντεχει στις κακουχιες(πτωσεις και χτυπηματα) και να αντεχει κανα 8 λεπτο και να ειναι δυνατον να βρισκεις ευκολα αντλλακτικα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελεια αυτο http://www.gearbest.com/rc-quadcopters/pp_345150.html?wid=3 ειναι το ποιο καινουργιο μοντελο ? (επειδη λεει 510W) Ειναι στα ιδια λεφτα οποτε ποιο απο τα δυο καλυτερα ?

Ναι με βάση το όνομα είναι ποιο καινούριο μοντέλο αλλά με βάση τα χαρακτηριστικά δεν βλέπω καμία διαφορά. Δεν ξέρω αν αξίζει τα 7 ευρώ παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραια βρηκα και αυτο μιας και ειπαμε για sd card και αυτο εχει  http://www.gearbest.com/rc-quadcopters/pp_345149.html?wid=3 αξιζει να δωσω ενα 20ρικο παραπανω για την sd card + την οθονη στο τηλεκοντρολ ?  θα εχει διαφορα η ποιοητα video ? Απο οτι ειδα σε βιντεακια παει και ποιο μακρια αυτο... Αλλα ποιο πολυ με ενδιαφερει να βγαζει καλυτερο βιντεο. 

Επεξ/σία από ioakim100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εμβέλεια είναι ίδια. Η κάμερα ναι, είναι καλύτερη από τα άλλα (2mp vs 0.3mp). Το αν αξίζει το παραπάνω 20ρικο το ξέρεις εσύ. Πάντως όπως είπε και ο φίλος απο πάνω και 4Κ κάμερα να είχε το drone θα είναι φουρτουνιασμένη θάλασσα (τουλάχιστον για τους πρώτους μήνες μέχρι να μάθεις να το κοντρολάρεις με "κλειστά" μάτια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την sd card ποιο πολυ το σκευτομε γιατι απο βιντεακια που ειδα αν πας ποιο μακρια απο 30-40 μετρα χωρις την sd card δεν μπορεις να γραψεις βιντεο γιατι δεν εχει πολυ καλο σημα και η εικονα χαλαει αρκετα... Ενω αν εχει sd card γραφει οσο παει η εμβελεια του. Ισχυει αυτο ? ή λαθος εντυπωση εχω σχηματισει ? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ από τις μέχρι τώρα εμπειρίες μου έχω να πω πως σε αυτά τα toy grade quads, η κάμερα είναι τόσο κακή που μετά τις πρώτες 2-3 δοκιμές απλά την βγάζεις αν βγαίνει για καλύτερη ευκινησία και μπαταρία. Το δε πτητικό μοντέλο είναι τόσο κακό που αν πας να το σηκώσεις 20-30μ ψηλά παίζει να μην το ξαναβρείς ποτέ εκτός αν είσαι σε καμιά υπερτεράστια αλάνα. 

 

Η άποψή μου για τα toy grade είναι πάρε κάτι μικρό και εύκολο για μέσα στο σπίτι. Αυτό θα το χαρείς. To "καλύτερο" toy grade που είχα είναι αυτό http://www.gearbest.com/rc-quadcopters/pp_414566.html που θεωρείται ότι έχει καλή σχετικά κάμερα σε σχέση με άλλα και καλή σταθερή πτήση. Ε, δεν το πας έξω εύκολα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την sd card ποιο πολυ το σκευτομε γιατι απο βιντεακια που ειδα αν πας ποιο μακρια απο 30-40 μετρα χωρις την sd card δεν μπορεις να γραψεις βιντεο γιατι δεν εχει πολυ καλο σημα και η εικονα χαλαει αρκετα... Ενω αν εχει sd card γραφει οσο παει η εμβελεια του. Ισχυει αυτο ? ή λαθος εντυπωση εχω σχηματισει ? :P

Έτσι είναι. Αυτό με τα 30-40 μέτρα ισχύει όταν γράφεις βίντεο στο κινητό οπότε όταν χαθεί η σύνδεση του κινητού με την κάμερα του drone, χάνεται και η δυνατότητα καταγραφής. Όταν έχει sd card γράφει η κάρτα ανεξάρτητα από τα υπόλοιπα. Μπορεί να σου φύγει σε δυνατό αέρα και να πάει στα 500 μέτρα να το χάσεις αλλά η κάμερα θα συνεχίσει να γράφει μέχρι να τελειώσει η μπαταρία.

 

Εγώ από τις μέχρι τώρα εμπειρίες μου έχω να πω πως σε αυτά τα toy grade quads, η κάμερα είναι τόσο κακή που μετά τις πρώτες 2-3 δοκιμές απλά την βγάζεις αν βγαίνει για καλύτερη ευκινησία και μπαταρία. Το δε πτητικό μοντέλο είναι τόσο κακό που αν πας να το σηκώσεις 20-30μ ψηλά παίζει να μην το ξαναβρείς ποτέ εκτός αν είσαι σε καμιά υπερτεράστια αλάνα. 

 

Η άποψή μου για τα toy grade είναι πάρε κάτι μικρό και εύκολο για μέσα στο σπίτι. Αυτό θα το χαρείς. To "καλύτερο" toy grade που είχα είναι αυτό http://www.gearbest.com/rc-quadcopters/pp_414566.html που θεωρείται ότι έχει καλή σχετικά κάμερα σε σχέση με άλλα και καλή σταθερή πτήση. Ε, δεν το πας έξω εύκολα. 

Σίγουρα δεν εννοείς κάποιο άλλο? Μήπως το X13 που είναι 10x10? Επειδή 32x32cm είναι τεράστιο για μέσα στο σπίτι. Δεν θα μπορεί να στρίψει, άσε τις ζημιές που θα κάνει γιατί θα στουκάρει παντού με την παραμικρή κίνηση του μοχλού.

Για την  κάμερα δεν συμφωνώ, είναι κακή αν έχεις απαιτήσεις πολλές. Για να κάνεις το χαβαλέ σου μια χαρά είναι. Τράβηξα το καλοκαίρι μια χαρά βιντεάκια στις διακοπές με JJRC H5P. Εντάξει δεν έχουν σχέση με αυτά μιας action κάμερας ή ενός κινητού αλλά με action cam και κινητό δεν μπορώ να τραβήξω βίντεο από 10-20 μέτρα ύψος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...