Προς το περιεχόμενο

Τηλεκατευθυνόμενα quadcopters και helicopters


Tzimmys

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εσένα όταν είχες cc3d πάνω τι έκανε όταν άδειαζε? 

Μεγάλο quad δεν παίρνω. Νομίζω θα βαρεθω την ζωή μου. 

Για long time fpv κρατάω τις ελπίδες μου για τον πομπο του Τούρκου. 

Μου ήρθε παρασκευή και είναι μπαταρια πομπός κεραία cloverleaf και ο κονεκτορασ για την μπαταρία που έφτιαξα ούτε 3 γραμμάρια στο σύνολο. Η μικρή καμερουλα που παραγγειλα αλλά 4,8 γραμμαρια. 

Περιμένω ένα φιλαράκι μου που το έχει με τις κολλήσεις να το ολοκληρώσουμε και λογικά θα βγει κομπλε γύρω στα 8-9 γραμμάρια. 40 γραμμάρια κάτω από την λύση της fat shark.

Αν δουλέψει σωστά θα ποσταρω φωτός και βίντεο με το αποτέλεσμα. Θα σου αρέσει σίγουρα.  

Θα αναπνεύσει το Diatone και θα είναι ικανά να τα σηκώσουν και το syma και το v929.

Τα οποία δίνουν πάνω από 8 λεπτά και τα 2 και δεν πέφτουν απλά έτσι απ τον ουρανό... 

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν το έχω αφήσει ποτέ να αδειάσει! είναι πολύ κακό για τις lipo και δεν το διακινδυνεύω να τις χαλάσω...

θα μου πείς άλλο 2σελη άλλο 3σελη αλλά πάντα το βάζω να με ειδοποιεί στο 5λεπτο με τις μπαταρίες περίπου στα 3,7v/cell

 

και γώ πρέπει να πετσοκόψω τα καλώδια - είναι πάνω απο 130γρ όλο το καλωδιομάνι - ώστε να αναπνεύσει λίγο το μικρό αλλά περιμένω και το άλλο το frame μήπως κάνω εκεί τα "πειράματα" και στήσω το diatone για κόλπα. Είδωμεν!

 

 

είχα όρεξη σήμερα να χαλάσω :devil:

 

post-180677-0-28717300-1424727147_thumb.jpg

 

Ο Receiver του video χάνει λίγο την επαφή και θέλει διόρθωμα και η κάμερα ξεβιδώνεται απο τους κραδασμούς και χάνει το focus...

κατα τ'άλλα όλα οκ

 

 

Επεξ/σία από samniotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

:huh: Εγω θα τ άφηνα οπως το είχες αρχικά.

Να προστατεύει το cage τα μοτέρ όταν πέφτεις upside down.

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πειράματα κάνω Γιάννη.

Ούτως ή άλλως περιμένω το άλλο frame

Πάντως μπορώ να πω ότι μου άρεσε το πως η μπαταρία κάθεται μέσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα..... Εχω παραγγείλει απο Banggood ενα copter.  Στο order details  μου δείχνει

  • Shipping Method:EMS Express Mail Service

μου έχει και το tracking No.  Πάω στην ΕΜS αλλα θέλει και εναν verification code εκτος απο το tracking.   24/2 φαίνεται οτι έφυγε απο εκει. Που θα πάω να δω που βρίσκεται? Στο ελληνικο site που τον πάτησα τον αριθμό μου λέει λάθος.  EC..........SG  είναι το tracking.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο banggood εχει μέσα στο account σου σύνδεσμο με της παραγγελίες σου.

My orders.

Συνήθως σε ακριβές παραγγελίες ~ 40  ευρό  :-D σου δίνουν tracking number ακόμα και στο free shipping.

Απλά κλικάρεις αυτό τον αριθμό και σου δείχνει το status της παραγγελίας σου.

Όχι πως καταλαβαίνεις και πολλά, ενω μπορεί να κολλήσει σε κάποιο στάδιο περισσότερο απότι σε σε κάποιο άλλο.

Πρώτα απο όλα μαζεύουν τα προϊόντα και πακετάρουν.

Μετά τα κάνουν shipped και μετά αρχίζει το ταξίδι απο αεροδρόμιο αποστολέα προς ελλάδα.

Όταν φτάσουν ελλάδα μέσα σε 2-4 μέρες εχεις στα χέρια σου το προϊόν. 

16474136768_e3e7190646_z.jpgUntitled by yiannis_3, on Flickr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα των drones.

Ειμαι νεόφερτος στο χόμπι αυτό και αφού πήρα κατι φτηνο για αρχη για να μαθω (Hubsan H4 FPV), σκέφτομαι να πάρω κάτι καλό με gps.Η τιμή δεν με απασχολεί οπότε σκέφτομαι για dji phantom 2 ή walkera qrx 350 ή walkera tali.Τα αξίζουν τα χρήματα τους αυτά ή είναι υπερβολή ?Το flying time είτε παρεις ενα με 500 είτε με 2000 ειναι ίδιο.Επιπλέον θελω το drone να ναι συμβατο με την gopro hero4 black που εχω.Παρακαλω τις αποψεις σας οσων γνωρίζετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πρωταρχικό ρόλο παίζει για τί σκοπό το θέλεις. Αν κάνεις το χόμπι σου τότε καλύτερα δές για quanum nova/cheerson cx-20 που ουσιαστικά είναι το phantom αλλά με apm flight controller που σε open source έκδοση κάνει παπάδες, μέχρι και σχεδιασμό διαδρομής ώστε να πετάει μόνο του.

Αν είσαι επαγγελματίας φωτό/βίντεο τότε πολύ σύντομα η κατηγορία phantom δεν θα σε καλύπτει και θα πρέπει να πάς σε f550 τουλάχιστον ώστε να μπορείς να φορτώνεις καλό εξοπλισμό και έξτρα μπαταρίες - για το tali δεν το συζητάμε κάν, με τόσα λεφτά στήνεις όχι hexa αλλά octa!

δυστυχώς τα 350άρια όπως phantom, walkera, cx20 κτλ σηκώνουν βαρια βαριά gimball & action camera και πολλές φορές με όχι τόσο καλά αποτελέσματα μιάς και το quad βαραίνει αρκετά για τα μοτέρ τους και μετά μπλέκεις με άλλα μοτέρ, άλλες προπέλες και το πληρώνεις καινούριο...

 

 

ps Να πώ και τα δικά μου!

το μικρό μετά απο μία συνάντηση με καλώδιο της ΔΕΗ έπεσε απο τα ~4 μέτρα με μόνη απώλεια 3 προπέλες και ένα ποδαράκι! Το υπόλοιπο ούτε γρατζουνιά!

Οπότε επειδή έμεινε κουτσό πήγε για επέμβαση!

Βρέθηκε άμεσα δότης και ....

 

post-180677-0-34356300-1425072453_thumb.jpg

 

post-180677-0-17668700-1425072445_thumb.jpg

Επεξ/σία από samniotis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω την εντύπωση πως το phantom λόγω naza είναι πιο εύκολο στο πέταγμα και σταθερό για φωτογράφιση. Από την άλλη η walkera είναι πιο hobby orientated εταιρεία και έχει και πολύ ωραίες τηλεκατευθύνσεις οι οποίες μπορούν με modding να χειριστούν και toy quads όπως το hubsan σου. Τώρα ότι θες διαλέγεις και παίρνεις. Εγώ σκέφτομαι στο άσχετο επειδή έχω πολλά toy quads και hellis να πάρω και μια devo 7e για να τα πετάω και αυτά με σόι τηλεκατεύθυνση.

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστω samniotis και yannis για τον κατατοπισμο!Το gimball τι ειναι;

Το octa σε σχεση με hexa και quad περα απο το πλεονεκτημα της σταθεροτητας στην αιωρηση που μπορω να σκεφτω τι αλλο προσφερει;

Επιπλεον,θελω να παρω κατι ετοιμο και οχι να το φτιαξω για αυτο ανεφερα και το tali!

Μια ακομα ερωτηση!Το voyager 3 οπως και το inspire τι παραπανω προσφερουν απο το phantom η το tali και ειναι τοσο ακριβα;

Εγω το copter το θελω για χομπι!Δεν ειμαι φωτογραφος η κατι σχετικο απλα θελω να βλεπω καθαρα, ευκρινως και τα βιντεο να ναι 1080p.Επιπλεον θελω να χει μεγαλη εμβελεια κ αν γινεται να βαζω κ το ipad μου στην τηλεκατευθυνση απο οτι ειδα κ στο youtube που το κανει ενας απο την dji

Επεξ/σία από sterizos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από αυτά που περιγράψεις πιστεύω πως με ένα phantom vision 2 θα μείνεις απόλυτα ευχαριστημένος.

Nα παρω το vision 2 ή το walkera tali?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωχ αυτο ειναι πολυ ωραιο!θα περιμενω Τοτε να παρω αυτο!40 λεπτα αυτονομια λεει

Επεξ/σία από sterizos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

και μία προσθήκη για να μπορώ να τραβάω και video με την sj4000...

 

post-180677-0-01430000-1425237644_thumb.jpg

 

post-180677-0-96373400-1425237661_thumb.jpg

 

 

και η πρώτη δοκιμή με την sj στο μπαλκόνι. φορεμένες οι καινούριες Gemfan 3-leaf 5045

 

 

 

ps: Γιάννη κάνα link απο τον πομπό που αναφέρεις?

Επεξ/σία από samniotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...