Προς το περιεχόμενο

Πιο έξυπνο το αυτόνομο όχημα της Google


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πηγα ρουμανια πριν απο 6 χρονια οταν πηγενα γυμνασιο, οι δρομοι στα χωρια τους ειναι καλύτεροι απο τους δρομους στην πολη μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λολ , ειναι τραγικο που καποιοι το θεωρουν αχρηστο και δεν μπορουν να διακρινουν πως αυτο ειναι το μελλον . 

 

Ποσα πραματα μπορουν να δουν τα ματακια σας?  μπορειτε να προσχεδιασετε ολες τις πιθανες πορειες , ολων των οχηματων γυρο σας?    Δεν νομιζω  .....

Μην υπολογισω και την ψυχολογικη διαθεση του καθε οδηγου που μπορει να κανει τα πραμα 10 φορες χειροτερα .

οπως το βλεπει κανεις. Εσυ προτιμας να κανεις ενα γυρω την ταρατσα σου χωρις καγγελα στην ακρη, με τα ποδια, τα ματια σου και το μυαλο σου η πανω σε ενα τρικυκλο της google που θα εντοπιζει την ακρη τις γωνιες κτλ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως το βλεπει κανεις. Εσυ προτιμας να κανεις ενα γυρω την ταρατσα σου χωρις καγγελα στην ακρη, με τα ποδια, τα ματια σου και το μυαλο σου η πανω σε ενα τρικυκλο της google που θα εντοπιζει την ακρη τις γωνιες κτλ?

 

 

εσυ πως το βλεπεις   

ειναι πιο ευκολο να συνενουθουνε 50 ελληναραδες καραβλαχοι , η 50 υπολογιστες μεταξυ τους .. ? και οχι μονο εντελος αυτονομα οχηματα , αλλα και manual οπου να μπορουν να συνεργαστουν ασυρματα με τα υπολοιπα και να προειδοποιησουν για καποιο επικημενο ατυχημα . 

 

δυστυχος η νοοτροπια ειναι " Παρε ενα αμαξι του 1990 , με κανα 1000αρικο , ριχτου αλλα 3-4κ να το κολοφτιαξεις για να κανεις βολτα στο μπουρναζι " 

η το αλλο ,  "τα παλια αμαξια εχουν τις καλυτερες λαμαρινες "  ... λολ 

 

κανεις αγοραστης δεν καθησε να σκεφτει ποσα εκατομυρια σκανε οι εταιριες στο τμημα ερευνας και αναπτυξης , για να εχουν up-to-date  αμαξια .....  εξου και το τρελλο κοστος . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει κ κατι πιο δυσκολο. Να πεισει τις γραφειοκρατικες κυβερνησεις οτι ειναι ασφαλες και να δωσουν το οκ. Στην ελλαδα πχ δεν προκειται να γινει ποτε . Προσωπικα αμφιβαλω το ποσο λειτουργικα θα ειναι σε πολεις οπως η αθηνα που σου πεταγονται μηχανακια πεζοι και 1000 αλλες απροβλεπτες καταστασεις

 

Θα λειτουργεί και στην Αθήνα απλά θα παραμένει ακινητοποιημένο μονίμως στα φανάρια και διασταυρώσεις αφού θα υπάρχουν παντού εμπόδια και θα έρχονται από παντού κινούμενα αντικείμενα αν δεν διεκδικεί προτεραιότητα και λειτουργεί με κανόνες άκρας ασφάλειας (βλέπε video).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτα τα περιεργα του "οδηγου" υπαρχουν μονο εδω , εξω απαξ και εντοπιστει καποιος , του περνουν το διπλωματακι .  Ειναι οσπου να γινει το ξεσκαρταρισμα 

 

Όχι φίλε μου, πριν 1μισι βδομάδα παραλίγω να κάνω μια μαθητριούλα χαλκομανία γιατί πετάχτηκε στην Κηφισσίας με το κινητό στη μούρη. Εάν δεν είχα ξεκινήσει το φρενάρισμα 3 δευτερολέπτα πιο πριν γιατί την είδα να προχωράει καρφωμένη στο κινητότο μοιραίο θα είχε γίνει.

 

Το ίδιο ακριβώς έπαθα στο Λονδίνο με έναν φλούφλη που έσταξε καφέ στο παλτό του περπατόντας στον δρόμο και πέρασε ολόκληρο τον δρόμο σκυφτός...

 

Κανένα smartcar δεν θα τα έσωνε αυτά και γιαυτό θα είναι για μια ζωή βοηθός και όχι αντικαταστάτης.

 

Εδώ υπάρχει 20χρόνια ο "αυτόματος πιλότος" και ακόμα έχουμε κυβερνήτη και συγκυβερνήτη σε όλες τις πτήσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα προσωπικά θα μου άρεσε να μπορω να βγω το Σάββατο να γίνω σταφίδα ή τουλαχιστον να ευχαριστηθώ τα ποτάκια μου και να έχω και το αμάξι έξω από το μαγαζί να με περιμένει να με γυρίσει σπίτι:P Και αν με σταματήσουν και για αλκοτέστ θα τους πω "εγώ κοιμάμαι, στον ΚΙΤ να τα ρίξετε" :P χαχα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένω την ωρα που θα βγάλουν εφαρμογές για να κορναρει στον μπροστινό αν ανάψει το φανάρι :P .

 

Περαν της πλάκας, με τοσα συστήματα καταγραφής που περιέχει θα μπορούσε σε πρωτη φάση να το πάρει η αστυνομία οπου θα αναγνωρίζει κατευθείαν οποιαδήποτε παράβαση γίνεται και θα στέλνει κλήσεις online. Μη πω και οτι αφού αναγνωριζει μέχρι και τις κινήσεις των χεριών δεν είναι απίθανο να αντιλαμβάνεται και αλλες εγκληματικές ενέργειες που γίνονται στη γύρο περιοχή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Όχι φίλε μου, πριν 1μισι βδομάδα παραλίγω να κάνω μια μαθητριούλα χαλκομανία γιατί πετάχτηκε στην Κηφισσίας με το κινητό στη μούρη. Εάν δεν είχα ξεκινήσει το φρενάρισμα 3 δευτερολέπτα πιο πριν γιατί την είδα να προχωράει καρφωμένη στο κινητότο μοιραίο θα είχε γίνει.

 

Το ίδιο ακριβώς έπαθα στο Λονδίνο με έναν φλούφλη που έσταξε καφέ στο παλτό του περπατόντας στον δρόμο και πέρασε ολόκληρο τον δρόμο σκυφτός...

 

Κανένα smartcar δεν θα τα έσωνε αυτά και γιαυτό θα είναι για μια ζωή βοηθός και όχι αντικαταστάτης.

Μπορεις να το αναλυσεις λιγο? Πως ακριβως αποδεικνυει το παραπανω πως το smartcar θα ειχε πιο αργη αντιδραση απο σενα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτα τα περιεργα του "οδηγου" υπαρχουν μονο εδω , εξω απαξ και εντοπιστει καποιος , του περνουν το διπλωματακι .  Ειναι οσπου να γινει το ξεσκαρταρισμα 

Δεν ξερω σε ποιες χωρες εχεις ζησει και εχεις βγαλει αυτο το συμπερασμα, αλλα κανεις μεγαλο λαθος. Εχω οδηγησει αρκετα σε Ιταλικους δρομους και μπορω να πω οτι γενικως ειναι ποιο επικυνδηνοι οδηγοι απο εμας. Αρκετα επιδκυνδηνοι οδηγους οδηγους θεωρω και τους Γαλλους. Αλλα οι χειροτεροι και ποιο επικυνδηνοι οδηγοι που εχω συναντοισει στη ζωη μου ηταν στην Ρωσια, οποι οι δρομοι τους ειναι κυριολεκτικα παιδικη χαρα.

 

Αυτο το αμαξι εγω προσωπικα το θεωρω ακαταλληλο για τις περισσοτερες Ευρωπαικες χωρες, με εξαιρεση την Γερμανια και την Αυστρια ισως. Αν και θα ηθελα να δω πως θα οδηγουσε ο αυτοματος πιλοτος σε παγωμενο οδοστρωμα με χιονοθυελλα.

Και ακρως ακαταλληλο για Ασιατικες πολεις επισης.

 

Επισης καμια Ευρωπαικη χωρα δεν εχει αστυνομια-τροχαια αντιστοιχα αυστηρη με αυτη της Αμερικης. Και το μεσω οχημα της Ευρωπαικης τροχαιας ειναι 1600αρκι κουβαδακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι φίλε μου, πριν 1μισι βδομάδα παραλίγω να κάνω μια μαθητριούλα χαλκομανία γιατί πετάχτηκε στην Κηφισσίας με το κινητό στη μούρη. Εάν δεν είχα ξεκινήσει το φρενάρισμα 3 δευτερολέπτα πιο πριν γιατί την είδα να προχωράει καρφωμένη στο κινητότο μοιραίο θα είχε γίνει.

 

Το ίδιο ακριβώς έπαθα στο Λονδίνο με έναν φλούφλη που έσταξε καφέ στο παλτό του περπατόντας στον δρόμο και πέρασε ολόκληρο τον δρόμο σκυφτός...

 

Κανένα smartcar δεν θα τα έσωνε αυτά και γιαυτό θα είναι για μια ζωή βοηθός και όχι αντικαταστάτης.

 

Εδώ υπάρχει 20χρόνια ο "αυτόματος πιλότος" και ακόμα έχουμε κυβερνήτη και συγκυβερνήτη σε όλες τις πτήσεις.

 

 

 

Δεν νομίζω ότι υπάρχει σύγκριση ανθρώπινων αντανακλαστικών, που συν τοις άλλοις εξασθενούν με τα χρόνια, με της ταχύτητα απόκρισης ενός υπολογιστή.

 

Τα driveless cars είναι το μέλλον, μακάρι να τα δούμε να εξαπλώνονται όσο το δυνατόν πιο σύντομα γιατί θα σώσουν ζωές.

 

Μου κάνει εντύπωση πόσοι σχολιαστές του insomnia θεωρούν τους εαυτούς τους πιο έξυπνους και καλύτερα πληροφορημένους για τα περί οδήγησης, από την google , που προφανώς ξέρει απ έξω και ανακατωτά κάθε στενό σοκάκι ολόκληρης της γης.

Να πούμε στην Mercedes, στην google και στους άλλους να διαβάσουν λίγο insomnia να ξεστραβωθούν, να γλιτώσουν και κανένα φράγκο που πετάνε τα εκατομμύρια τους άδικα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι φίλε μου, πριν 1μισι βδομάδα παραλίγω να κάνω μια μαθητριούλα χαλκομανία γιατί πετάχτηκε στην Κηφισσίας με το κινητό στη μούρη. Εάν δεν είχα ξεκινήσει το φρενάρισμα 3 δευτερολέπτα πιο πριν γιατί την είδα να προχωράει καρφωμένη στο κινητότο μοιραίο θα είχε γίνει.

 

Το ίδιο ακριβώς έπαθα στο Λονδίνο με έναν φλούφλη που έσταξε καφέ στο παλτό του περπατόντας στον δρόμο και πέρασε ολόκληρο τον δρόμο σκυφτός...

 

Κανένα smartcar δεν θα τα έσωνε αυτά και γιαυτό θα είναι για μια ζωή βοηθός και όχι αντικαταστάτης.

 

Εδώ υπάρχει 20χρόνια ο "αυτόματος πιλότος" και ακόμα έχουμε κυβερνήτη και συγκυβερνήτη σε όλες τις πτήσεις.

 

Πιστεύεις οτι θα είχες πιο γρήγορη αντίδραση απο έναν υπολογιστή;

 

 

Όσο για τα αεροπλάνα που αναφέρθηκε παραπάνω οτι έχουν πιλότους αν και υπάρχει αυτόματος πιλότος εδώ και 20τοσα χρόνια, ο αυτόματος πιλότος είχα δει στο "Mayday" οτι αν πάρει κλίση κάμποσες μοίρες ή κάτι παρόμοιο, αποσυνδέεται αυτόματα και αναλαμβάνει ο πιλότος. Χαρακτηριστικό ένα επεισόδιο που ο πιλότος άφησε ένα κοριτσάκι στο  πηδάλιο με αποτέλεσμα να πάρει κλίση, να αποσυνδεθεί ο αυτόματος πιλότος και το αεροπλάνο να κάνει βουτιά με πόσες εκατοντάδες χλμ/ω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι υπάρχει σύγκριση ανθρώπινων αντανακλαστικών, που συν τοις άλλοις εξασθενούν με τα χρόνια, με της ταχύτητα απόκρισης ενός υπολογιστή.

 

Τα driveless cars είναι το μέλλον, μακάρι να τα δούμε να εξαπλώνονται όσο το δυνατόν πιο σύντομα γιατί θα σώσουν ζωές.

 

Μου κάνει εντύπωση πόσοι σχολιαστές του insomnia θεωρούν τους εαυτούς τους πιο έξυπνους και καλύτερα πληροφορημένους για τα περί οδήγησης, από την google , που προφανώς ξέρει απ έξω και ανακατωτά κάθε στενό σοκάκι ολόκληρης της γης.

Να πούμε στην Mercedes, στην google και στους άλλους να διαβάσουν λίγο insomnia να ξεστραβωθούν, να γλιτώσουν και κανένα φράγκο που πετάνε τα εκατομμύρια τους άδικα.

αν νομιζεις οτι η οδηγηση ειναι τυποποιημενα αντανακλαστικα και υπολογισμοι εισαι λαθος. Αν και ακομη και στο σκακι που οι κινησεις ειναι πιο ¨τυποποιημενες¨, ο υπολογιστης εχασε ας κανει 5 μυρια κινησεις το δευτερολεπτο.

Αν αμφιβαλλεις πες στην γκουγκλ να φτιαξει ενα αμαξι και να παρει μερος στο wrc να γελασει και το παρδαλο κατσικι.

Αν επιμενεις να αμφιβαλεις να ξερεις ενα πραγμα, τιποτε δεν ειναι πιο εξυπνο απο τον δημιουργο του.

 

Η γκουγκλ το ξερει οτι αμαξια χωρις τον ελεγχο του οδηγου δεν προκειτε να κυκλοφορησουν για το κοινο διοτι απλα δεν μπορεις να ρισκαρεις την ζωη σου σε ενα ηλεκρονικο κυκλωμα. Ο συνδιασμος ηλεκτρονικων υποβηθηςεων και ανθρωπου μονο θα δωσει το τελειο αποτελεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...