Προς το περιεχόμενο

arduino σύνδεση με αισθητήρες.


bananasplit

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά!προσπαθώ να φτιάξω ένα "σύστημα ελέγχου" για το σπίτι,με αισθητήρες όπως πχ αν ανοίξει κάποια πόρτα ή παράθυρο,αισθητήρα πυρκαγιάς,νερού κλπ...(δεν ξέρω κατά πόσο όλα αυτά είναι εφικτά βέβαια) και θέλω να σας ρωτήσω τα εξής!
καταρχάς ποιούς αισθητήρες μπορώ να συνδέσω για ανίχνευση κίνησης στο χώρο,για το αν άνοιξε κάποιο παράθυρο κλπ,για νερό και φωτιά;;
και επίσης,πώς θα τους συνδέσω στο arduino;;γίνεται ασύρματα;;ή πρέπει μόνο από την prototype board και τα αντίστοιχα πινάκια;;αυτό που θέλω είναι να έχω το arduino στο δωμάτιό μου (όπου θα χτύπαγε κι ένας σιωπηλός συναγερμός αν κάτι δεν πάει καλά) και εκεί να δέχεται τα στοιχεία των αισθητήρων..Επίσης,αν θέλω να μου στέλνει τα στοιχεία μέσω ίντερνετ (για τοποθέτηση του ίδιου συστήματος και στο εξοχικό) το συνδέω με ethernet shield και το ρούτερ,σωστά;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το θεμα αν ανοιξει καποιο παραθυρο η πορτα θα μπουν αισθητηρες η οποιοι θα ειναι ομως συνδεδεμενη σε board οποτε σε περιπτωση οποιασδηποτε κινησης θα σε ειδοποιουν.
Για αισθητηρες φωτιας και νερου δεν εχει παρει κατι συγκεκριμενο το ματι μου.
Για ειδοποιησεις μεσω ιντερνετ θα πρεπει να εχεις εναν server συνδεδεμενο με το αρντουινο το οποιο με μια βαση δεδομενων θα σε ενημερωνει..ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ! ΑΡΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙΣ ΜΟΝΟ ΣΟΥ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ :P


http://www.ebay.com/sch/i.html?_trksid=p2050601.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.XPIR+Sensor+Arduino&_nkw=PIR+Sensor+Arduino&_sacat=0&_from=R40οι αισθητηρες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για κίνηση μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτό που  έγραψε ο te0ne...

http://arduinobasics.blogspot.gr/2013/12/pir-sensor-part-1.html

 

ή κάποιο ultrasonic sensor...

 

τώρα για νερο, φωτιά κτλ...ίσως αν χρησιμοποιούσες κάποιο αισθητήρα για θερμοκρασία ή υγρασία...

 

ρίξε μια ματία εδώ....να πάρεις ιδέες και να βρεις κάτι..

 

επίσης θα βρείς σχετικά εύκολα τον κώδικα για τον κάθε αισθητήρα στο ιντερνετ,τουλάχιστον τη γενική δομή, και από κει και πέρα κάνεις προσαρμογές σε αυτό που φτιάχνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το θεμα αν ανοιξει καποιο παραθυρο η πορτα θα μπουν αισθητηρες η οποιοι θα ειναι ομως συνδεδεμενη σε board οποτε σε περιπτωση οποιασδηποτε κινησης θα σε ειδοποιουν.

Για αισθητηρες φωτιας και νερου δεν εχει παρει κατι συγκεκριμενο το ματι μου.

Για ειδοποιησεις μεσω ιντερνετ θα πρεπει να εχεις εναν server συνδεδεμενο με το αρντουινο το οποιο με μια βαση δεδομενων θα σε ενημερωνει..ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ! ΑΡΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙΣ ΜΟΝΟ ΣΟΥ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ :P

http://www.ebay.com/sch/i.html?_trksid=p2050601.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.XPIR+Sensor+Arduino&_nkw=PIR+Sensor+Arduino&_sacat=0&_from=R40οι αισθητηρες!

ασύρματα δε γίνεται να τους συνδέσω;;δε μπορώ να καταλάβω πώς θα συνδέσω αισθητήρες για πχ το ισόγειο,τον τρίτο όροφο και τα παράθυρα της σκάλας με board..δε θα πρέπει να περάσω καλώδια που θα έρχονται στο δωμάτιό μου;;

θα προτιμούσα να το κάνω ασύρματα,αν γίνεται,για να καταφέρω να συνδέσω 4-5 αισθητήρες...

για κίνηση μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτό που  έγραψε ο te0ne...

http://arduinobasics.blogspot.gr/2013/12/pir-sensor-part-1.html

 

ή κάποιο ultrasonic sensor...

 

τώρα για νερο, φωτιά κτλ...ίσως αν χρησιμοποιούσες κάποιο αισθητήρα για θερμοκρασία ή υγρασία...

 

ρίξε μια ματία εδώ....να πάρεις ιδέες και να βρεις κάτι..

 

επίσης θα βρείς σχετικά εύκολα τον κώδικα για τον κάθε αισθητήρα στο ιντερνετ,τουλάχιστον τη γενική δομή, και από κει και πέρα κάνεις προσαρμογές σε αυτό που φτιάχνεις

το θέμα μου είναι οτι θα προτιμούσα κάποια ασύρματη λύση,τουλάχιστον για τους αισθητήρες που θα βρίσκονται μακριά από το board...

 

Kάτι τέτοιο θες να κάνεις??

 

-Δες εδώ : http://lab.dereklow.co/brad/

ναι αρκετά από αυτά που κάνει (ή παρεμφερή) θα μου χρειάζονταν κι εμένα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

βασικά δε ξέρω πως το έχεις στο μυαλό σου την όλη φάση με το arduino...αλλά δεν είναι πετάω πάνω 4-5 sensors και λειτουργούν έτσι απλά...

 

τώρα  για home automation και ισόγεια, όροφοι κτλ..με ασύρματες επικοινωνίες....δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα και σίγουρα δεν γίνεται απλά με χρήση ενός arduino και μερικά αισθητήρια...

 

για ασυρματη επικοινωνια πας σε διάφορα wifi shields, xbee module...αν και δε ξέρω πως ακριβώς μπορεί να λειτουργήσει με αυτά τα αισθητήρια

 

επειδή υπάρχουν πάρα πολλά θέματα/sites/blogs και υλοποιήσεις στο νετ για home automation κτλ με arduino...νομίζω είναι καλύτερα να ξεκινήσεις να διαβάσεις θέματα στο επίσημο forum να δεις τι περιπου γίνεται και να πάρεις ιδέες...

Επεξ/σία από rizla7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά δε ξέρω πως το έχεις στο μυαλό σου την όλη φάση με το arduino...αλλά δεν είναι πετάω πάνω 4-5 sensors και λειτουργούν έτσι απλά...

 

τώρα  για home automation και ισόγεια, όροφοι κτλ..με ασύρματες επικοινωνίες....δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα και σίγουρα δεν γίνεται απλά με χρήση ενός arduino και μερικά αισθητήρια...

 

για ασυρματη επικοινωνια πας σε διάφορα wifi shields, xbee module...αν και δε ξέρω πως ακριβώς μπορεί να λειτουργήσει με αυτά τα αισθητήρια

 

επειδή υπάρχουν πάρα πολλά θέματα/sites/blogs και υλοποιήσεις στο νετ για home automation κτλ με arduino...νομίζω είναι καλύτερα να ξεκινήσεις να διαβάσεις θέματα στο επίσημο forum να δεις τι περιπου γίνεται και να πάρεις ιδέες...

σίγουρα δεν είναι πετάω πάνω 4-5 αισθητήρες και δουλεύει...απλά σκεφτόμουν οτι όπως κάνει κάτι τοπικά,σε μικρή κλίμακα (πχ ανιχνεύει κίνηση,ή μετράει θερμοκρασία),γιατί να μη μπορεί να το κάνει κάπως και σε μεγάλη;;στα home automation θεωρώ οτι δεν κάνει τα πάντα ενσύρματα,πολλά από τα πράγματα που χρειάζεται να κάνει,πρέπει να γίνουν ασύρματα..απλά,επειδή συνήθως οι οδηγοί δεν είναι τόσο πλήρεις,σκεφτόμουν μήπως κάποιος έχει κάνει κάτι παρόμοιο κι έχει κάτι να μου προτείνει!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζητάς "ζόρικα" πράγματα! :P

Ναι μεν θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις xbee ή έστω απλούς πομποδέκτες 433MHz ή κάτι τέτοιο, ανεβάζεις έτσι όμως το κόστος αλλά & την πολυπλοκότητα του προγραμματισμού στα ύψη. Η καλύτερη λύση (μιας & έχω ήδη φτιάξει 2 τέτοια συστήματα σε 2 διαφορετικά διώροφα σπίτια) πιστεύω είναι η καλωδιακή λύση. Μπορεί να είναι πρόβλημα να περαστούν καλώδια αν δεν έχουν προβλεφτεί από πριν, είναι όμως φθηνότερα & περισσότερο αξιόπιστα απ' τις ασύρματες εναλλακτικές τους. Μάλιστα δεν χρειάζεται να στείλεις 20 καλώδια απ' το ισόγειο στον 3ο, αρκεί να τα στείλεις σε ένα arduino που θα βρίσκεται στο ισόγειο & το οποίο όταν χρειαστεί θα στέλνει σήμα μέσω I2C (2 καλώδια) στο arduino του 3ου. Εξάλλου στην περίπτωση των τριών ορόφων που αναφέρεις δεν ξέρω κατά πόσο είναι επαρκής η εμβέλεια των xbee, δεν έχει τύχει να "παίξω" με δαύτα.

-

Αισθητήρες καπνού, επικίνδυνων αερίων & νερού υπάρχουν, μπορείς να βρεις στο ebay. (Δεν ξέρω κατά πόσο θα ήταν αξιόπιστο να βάλεις απλά θερμόμετρα DHT11 καθώς μπορεί να χρειάζεται ένα σε κάθε δωμάτιο για να είσαι πιο σίγουρος.) Για τα παράθυρα εγώ προτίμησα απλούς αισθητήρες με επαφές που ανοιγοκλείνουν με μαγνήτη. Μπορείς να βάλεις & αισθητήρες θραύσης τζαμιού αλλά εκτός του ότι είναι ακριβοί, μπορεί να σου δίνουν false alarm & όποτε περνάει φορτηγό/μηχανάκι, πέφτει κεραυνός & γενικά όποτε δονούνται τα παράθυρα. Για υπερηχητικούς αισθητήρες κίνησης δεν το έχω ψάξει ιδιαίτερα ακόμα, αλλά φαντάζομαι θα υπάρχουν. Σίγουρα πάντως υπάρχουν μικρής εμβέλειας (μέχρι 2m). Καλό είναι (αν στον χώρο μπαίνει το φως του ήλιου) να αποφύγεις αισθητήρες IR.

-

Για να βλέπεις & να χειρίζεσαι εξ αποστάσεως το σύστημα χρειάζεσαι μια απλή Ethernet Shield που κουμπώνει πάνω στο arduino & συνδέεται με καλώδιο δικτύου με το router σου. Από 'κει & πέρα υπάρχουν έτοιμα sketches που κάνουν χρήση Ajax & μπορείς μέσω οποιουδήποτε browser να επικοινωνήσεις με το arduino σου. Βέβαια θα χρειαστεί να χρησιμοποιήσεις μερικά "κολπάκια" (όπως π.χ. για την ανίχνευση της αλλαγής της dynamic IP σου), αλλά φτάσε μέχρι εκεί & τα ξαναλέμε... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...