Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή θερμοαγώγιμης "πάστας" CPU σε MacBook


Prof_Chaos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε orck είμαι της άποψης οτι η θερμοαγώγιμη δεν πρέπει να είναι απλά αποτύπωμα πάνω στον επεξεργαστή αλλά ουτε και αυτο το χάλι στις πρώτες εικόνες που είχε ξεχειλήσει όλη έξω.

 

Πρέπει να είναι μια πολύ λεπτή στρώση πάνω στον επεγεργαστή όπως στην τρίτη φωτογραφία που την άπλωσα ομοιόμορφα με το δάχτυλο και την μεμβράνη. Εαν ηταν λίγο πιο λεπτή θα φαίνόταν μέταλλο..

 

Ετσι εκμηδενίζεται και η πιθανότητα να μην εφάπτεται και 100% ο επεξεργαστής με την ψύχτρα. Δεν είναι απόλυτο οτι τα μέταλα εφάπτονται πάντα στον βέλτιστο βαθμό απο το εργοστάσιο.

 

Το αποτύπωμα της θερμοαγώγιμής μετα την εφαρμογή πρέπει να φαίνεται και στην ψύχτρα ολόκληρο για να βεβαιωθείτε οτι πατάει καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 106
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Προφανος απο τις φωτογραφιες δεν φαινεται καλα η ποσοτητα η εγω δεν καταλαβαινω. Πρακτικα τι διαφορες στην θερμοκρασια εχεις δει μετα απο αυτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως φαίνεται περισσότερη απο τι είναι λόγο της γωνίας της φωτογραφίας.

Πρακτικά 5-7 βαθμούς κάτω σε mavericks  10.9.2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως φαίνεται περισσότερη απο τι είναι λόγο της γωνίας της φωτογραφίας.

Πρακτικά 5-7 βαθμούς κάτω σε mavericks  10.9.2

H βελτιωση ειναι καλη.Ποια παστα εβαλες ? arctic silver ? mx2/4 ?

___

Οντως,μεγαλη ποσοτητα δεν εβαλες.Η γωνια ληψης δημιουργει ψευδαισθηση.Απλα το απλωμα δεν ειναι κ τοσο καλό.Οταν το κανεις με μεμβρανη οταν τελειωσεις την δουλεια και τραβηξεις την μεμβρανη γινονται αυτες οι μυτες που χαλάνε το ομοιόμορφο άπλωμα.Με μία απλή πλαστική να το κάνεις και θα είσαι οκ.Θα απλώνεται αψογα.Σταθερο χέρι να εχεις απλά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Arctic Mx-4 είναι και εύκολη στο άπλωμα έναντι της ac5. Άλλη καλή πάστα είναι της noctua nh1

καλά έκανες και πηγες σε mx γιατί οι acs5 αρχιζει να χανει εδαφος.Εγω και με MX2 ειμαι ικανοποιημενος,ειναι σε καλη τιμη,μη ηλεκτρικα αγωγιμη κ.τ.λ.Στην εφαρμογη οντως ειναι αψογη.

noctua δεν ετυχε να δοκιμασω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... είναι το Service που πρέπει να γίνεται σε όλα τα PC και Laptop. Ο κόσμος απλά αγνοεί να κάνει Service και στο τέλος του μένει στα χέρια ...

 

Τι service χρειαζονται και ποιες πρεπει να ειναι οι διαδικασιες? πχ εγω εχω macbook του 2008. τι πρεπει να κανω?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε όλα τα μηχανήματα πρέπει να γίνεται αυτό.
- Καθαρισμός ανεμιστήρων.

- Καθάρισμα παλιάς θερμοαγώγιμης πάστας και εφαρμογή νέας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται το πόσο έχει λειτουργήσει το μηχάνημα και σε τι συνθήκες περιβάλλοντος (σκόνη, καπνός, υγρασία κλπ).

Το PC για παράδειγμα το καθαρίζω μία φορά το δίμηνο ώστε να μην πιάσει πολύ βρόμα.

Ένα Laptop το αργότερο κάθε δύο χρόνια χρειάζεται κάτι τέτοιο.

Ο iMac μου για παράδειγμα ήδη έχει αρχίσει να χρειάζεται καθάρισμα. Κοντεύει τα 3 χρόνια και οι θερμοκρασίες είναι ελάχιστα τσιμπημένες. Μέσα στην εβδομάδα που θα γίνει η αλλαγή της οθόνης, θα γίνει και καθάρισμα. Μόνο καθάρισμα όμως, όχι αλλαγή πάστας καθώς δεν αναλαμβάνουν κάτι τέτοιο στο Service.

 

Στο Playstation 3 που έχω (έχω το 40άρι) οπότε είναι αν δεν κάνω λάθος από το 2007 του έχω κάνει μία φορά Service. Μάλλον λόγω σχεδίασης δεν είχε πολλή σκόνη στο σύστημα ψύξης. Ωστόσο είχε στο τροφοδοτικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα iMac... Στα Laptop ναι. :)


Ένα καθάρισμα μπορείς να το κάνεις και μόνος σου. Η αλλαγή πάστας ίσως σε δυσκολέψει. Πιο σοβαρό είναι το καθάρισμα όμως.

Αν έχεις το ίδιο και είσαι σίγουρος ότι μπορείς να καθαρίσεις τους ανεμιστήρες το κάνεις, διαφορετικά ΟΧΙ!

http://www.ifixit.com/Teardown/MacBook+Pro+15-Inch+Unibody+Teardown/590

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται το πόσο έχει λειτουργήσει το μηχάνημα και σε τι συνθήκες περιβάλλοντος (σκόνη, καπνός, υγρασία κλπ).

 

Το PC για παράδειγμα το καθαρίζω μία φορά το δίμηνο ώστε να μην πιάσει πολύ βρόμα.

 

Ένα Laptop το αργότερο κάθε δύο χρόνια χρειάζεται κάτι τέτοιο.

Ο iMac μου για παράδειγμα ήδη έχει αρχίσει να χρειάζεται καθάρισμα. Κοντεύει τα 3 χρόνια και οι θερμοκρασίες είναι ελάχιστα τσιμπημένες. Μέσα στην εβδομάδα που θα γίνει η αλλαγή της οθόνης, θα γίνει και καθάρισμα. Μόνο καθάρισμα όμως, όχι αλλαγή πάστας καθώς δεν αναλαμβάνουν κάτι τέτοιο στο Service.

 

Στο Playstation 3 που έχω (έχω το 40άρι) οπότε είναι αν δεν κάνω λάθος από το 2007 του έχω κάνει μία φορά Service. Μάλλον λόγω σχεδίασης δεν είχε πολλή σκόνη στο σύστημα ψύξης. Ωστόσο είχε στο τροφοδοτικό.

Oύτε καν 2 χρόνια ! Κάθε 6 μηνο -1 χρόνο το μέγιστο,χρειάζεται καθαρισμό ένας φορητός ! Από εκεί και πέρα απλά δεν λειτουργεί σωστά-υπολειτουργεί το σύστημα ψύξης και όλα τα υποσυστήματα με τις υψηλές θερμοκρασίες που αναπτύσσονται ( ειδικά σε φορητούς με ένα fan ,εφόσον αυτό σηκώνει όλη τη δουλειά ).... Ανάλογα με τον φορητό βέβαια.Μιας και σε άλλους φορητούς που ανοίγω συναντώ ελάχιστη σκόνη,σε άλλους χνούδια και σε άλλους ''βαμβάκι''! Σε macbook σειράς 2008,ειδικά σήμερα που ζορίζονται λίγο θερμοκρασιακά,ο καθαρισμός κάθε χρόνο είναι απαραίτητος,και η σωστή επανεφαρμογή καλής πάστας φυσικά.Αναλόγως τι μπορεί να κάνει ο καθένας μόνος φυσικά. Αλλά όπως είπες το βασικό είναι να καθαρίζεις τη σκόνη (ειδικά αυτή που κλείνει τις αεραγωγούς εξόδου της ψύκτρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

που να ανοίγεις macbook κάθε χρόνο.. θέλει προσοχή με τα καλωδιάκια και αν είσαι λίγο αφηρημένος μπορεί να κάνεις ζημιά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...