Προς το περιεχόμενο

Z-2. Αυτή είναι η νέα στολή της NASA


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Εμένα η απορία μου είναι άλλη.
Ωραία η στολή, ωραίος και ο tron-like σχεδιασμός αλλά τα "φωτάκια" από που θα τροφοδοτούνται και τι σημασία θα έχουν...

Καλό το design, αλλά δεν νομίζω στην NASA να τους καίει και πολύ, γιατί αν τα φωτάκια σπαταλούν έστω και το 1% από την συνολική ενέργεια της στολής τότε δεν νομίζω να χρησιμοποιηθούν... Εκτός αν έχουν κάποια χρησιμότητα. 

Μπορεί η επιστήμη να κάνει άλματα αλλά με το διάστημα ακόμη δεν παίζουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικά άτομα μπερδεύονται και παραβλέπουν το γεγονός ότι η εν λόγο στολή έχει άλλο σκοπό , προστασία , λειτουργικότητα και ευκινησία .  Δεν είναι για να βγεις έξω για πότο ούτε καφέ .

 

Α ρε σαίνια που έχει η χώρα μας , τόσα μυαλά και πάνε χαμένα σε σουβλατζίδικα , γυράδικα, πιτσαρίες,πακετάδες λαντιέρηδες και επιδόματα ΟΑΕΔ . Πρέπει να έρθει η ΝΑΣΑ να πάρει μερικά μυαλά από εδώ , τα γατάκια............

δε νομίζω κανείς εδώ μέσα να σχολιάζει την τεχνολογία που αυτή θα διαθέτει ,όποτε και αν αποφασιστεί.αλλά από τη στιγμή που η nasa επέλεξε τη βοήθεια του κοινού για το σχέδιο της με διαγωνισμό(!) και φυσικά η φωτογραφία που λέει " arriving fall 2014 , λες και πρόκειται για καμιά κυκλοφορία ταινίας σε dvd ή κάποιο προϊόν ευρείας κυκλοφορίας , τότε δε θέλει και πολύ για να πυροδοτηθούν όλα αυτά τα πολύ χιουμοριστικά σχόλια. 

στα της στολής τώρα, εύχομαι να είναι περισσότερο ευκίνητη από την ήδη υπάρχουσα και οχι τόσο δύσκαμπτη και δύσκολη. φαίνεται να προσανατολίζονται προς αυτήν την κατεύθυνση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε βρε, Αφού δεν τους ξαναπάει βόλτα με διαστημόπλοιο ο Πούτιν.

Στο στούντιο της Ντισνευ θα τη φοράνε...

έχουν ήδη αρχίσει να αναδιοργανώνουν τα στούντιο τους όλοι για την "πρώτη επανδρωμένη απόστολή στον άρη" στα πρότυπα της σελήνης και φυσικά με την ατάκα "second small step for man , second giant leap for mankind"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το να κανεις μια απαιτητικη δουλεια, δεν σημαινει οτι δεν μπορεις να την κανεις με στυλ.

 

hugo.jpg

Όχι απαιτητική, αλλά μάλλον "εξοντωτική" (όχι για τους ίδιους αλλά για μερικά εκατομμύρια αθώων) δουλειά κάνανε τα καλόπαιδα της εικόνας... Αντιλαμβάνομαι τη χιουμοριστική διάθεση, αλλά ανακατεύτηκα πρωί-πρωί...

 

Όσο για τη στολή νομίζω ότι για Buzz Lightyear ωραία είναι!  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όχι απαιτητική, αλλά μάλλον "εξοντωτική" (όχι για τους ίδιους αλλά για μερικά εκατομμύρια αθώων) δουλειά κάνανε τα καλόπαιδα της εικόνας... Αντιλαμβάνομαι τη χιουμοριστική διάθεση, αλλά ανακατεύτηκα πρωί-πρωί...

 

Όσο για τη στολή νομίζω ότι για Buzz Lightyear ωραία είναι!  :P

+1 για το ανακάτεμα. Όσο για την στολή ας είναι όπως να είναι αλλά αυτά τα λαμπάκια ρε αδερφέ στην Nasa , σαν καγκουρι από το Μπουρνάζι με το "φτιαγμένο" του peugeot206 είναι . Ούτε τρονlike ούτε τίποτα τέτοιο . Κανγκουρενλαικ είναι. Και για να κλείσουμε , σύνδεση wifi θα έχει ή ο αστροναύτης δεν θα έχει fb να βγάλει μια selfi σαν άνθρωπος  εκεί που θα είναι στον κόκκινο πλανήτη? (με tag τον Μήτρογλου ).

Επεξ/σία από Panckman
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 για το ανακάτεμα. Όσο για την στολή ας είναι όπως να είναι αλλά αυτά τα λαμπάκια ρε αδερφέ στην Nasa , σαν καγκουρι από το Μπουρνάζι με το "φτιαγμένο" του peugeot206 είναι . Ούτε τρονlike ούτε τίποτα τέτοιο . Κανγκουρενλαικ είναι. Και γεια να κλείσουμε , σύνδεση wifi θα έχει ή ο αστροναύτης δεν θα έχει fb να βγάλει μια selfi σαν άνθρωπος  εκεί που θα είναι στον κόκκινο πλανήτη? (με tag τον Μήτρογλου ).

Χεχε! Μα είπα εγώ ότι δεν είναι καγκούρικη; Εγώ νομίζω θα έχει και μωβ φωτάκια στις πατούσες να φέγγουν όπως θα περπατάει ο αστροναύτης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χεχε! Μα είπα εγώ ότι δεν είναι καγκούρικη; Εγώ νομίζω θα έχει και μωβ φωτάκια στις πατούσες να φέγγουν όπως θα περπατάει ο αστροναύτης.

Και spinners στα πλάγια για να κάνει φιγούρα + αεροτομή που θα είναι κάτι μεταξύ ανεμόπτερου και αεροπλάνου .χαχαχαχαχαχ   :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά και ωραία όλα αυτά περί στολής, αλλά αυτή τη στιγμή η NASA δεν έχει δυνατότητα να στείλει άνθρωπο ούτε καν σε τροχιά. Ο προϋπολογισμός της έχει πετσοκοπεί και αποστολές σε άλλους πλανήτες μόνο ρομποτικές και με πολύ ζόρι. Τί έγινε το πνεύμα που επικρατούσε στο πρόγραμμα Apollo; Τόση τεχνολογική εξέλιξη και ο άνθρωπος έχει μείνει καθηλωμένος σε χαμηλή τροχιά γύρω από τη Γη. Να σχεδιάζουμε στολές για τις συνθήκες του Άρη μας μάρανε. Αντί να ξοδεύουνε (οι ΗΠΑ) εκατοντάδες δισεκατομύρια $ για άμυνα θα μπορούσαν με ένα πολύ μικρό ποσοστό αυτών των εξωφρενικών ποσών να έχουν φτάσει στον Άρη σήμερα

!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά και ωραία όλα αυτά περί στολής, αλλά αυτή τη στιγμή η NASA δεν έχει δυνατότητα να στείλει άνθρωπο ούτε καν σε τροχιά. Ο προϋπολογισμός της έχει πετσοκοπεί και αποστολές σε άλλους πλανήτες μόνο ρομποτικές και με πολύ ζόρι. Τί έγινε το πνεύμα που επικρατούσε στο πρόγραμμα Apollo; Τόση τεχνολογική εξέλιξη και ο άνθρωπος έχει μείνει καθηλωμένος σε χαμηλή τροχιά γύρω από τη Γη. Να σχεδιάζουμε στολές για τις συνθήκες του Άρη μας μάρανε. Αντί να ξοδεύουνε (οι ΗΠΑ) εκατοντάδες δισεκατομύρια $ για άμυνα θα μπορούσαν με ένα πολύ μικρό ποσοστό αυτών των εξωφρενικών ποσών να έχουν φτάσει στον Άρη σήμερα

!

εξαιρετικο σχολιο! ετσι ακριβως...και αντι να ενωσουν ολοι τις δυναμεις τους USA , ευρωπη, ρωσια για αποικια στη Σεληνη και αποστολη στον Αρη...σχεδιαζουμε στολη ,,λες και εχουμε βρει σκαφος και ποσα αλλα πραγματα που προηγουνται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα η απορία μου είναι άλλη.

Ωραία η στολή, ωραίος και ο tron-like σχεδιασμός αλλά τα "φωτάκια" από που θα τροφοδοτούνται και τι σημασία θα έχουν...

 

Καλό το design, αλλά δεν νομίζω στην NASA να τους καίει και πολύ, γιατί αν τα φωτάκια σπαταλούν έστω και το 1% από την συνολική ενέργεια της στολής τότε δεν νομίζω να χρησιμοποιηθούν... Εκτός αν έχουν κάποια χρησιμότητα. 

 

Μπορεί η επιστήμη να κάνει άλματα αλλά με το διάστημα ακόμη δεν παίζουμε...

Υπάρχει έστω και 0.00001% τα φωτάκια να μην έχουν κάποια χρησιμότητα?! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...