Προς το περιεχόμενο

Νέοι κανόνες σε αγορές από e-shops από τις 13 Ιουνίου


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αμφιβάλω στην Ελλάδα κατά πόσο θα εφαρμοστούν από τα καταστήματα οι  παραπάνω όροι  προαποφασίζοντας  διάφορες  δικαιολογίες για να αποφύγουν την διαδικασία της επιστροφής

Επεξ/σία από driverpit
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τι κάθεστε κι λέτε; φυσικά και δεν πρέπει να ανοιχτεί η συσκευασία. Το προϊόν πρέπει να επιστρέφεται στην κατάσταση που το παρέλαβε ο αγοραστής.

Απο που προκυπτει αυτο? Σε πληροφορω οτι, αν προκειται για εφαρμογη κοινοτικης οδηγιας,

εννοειται πως εχω επιστρεψει κανονικοτατα ανοιγμενο (& δοκιμασμενο) προιον κι εχω παρει

αμεσα χρηματα πισω (απο το ταμειο) ηδη απο το μακρινο...2006-2007! [εγινε ~8 ολοκληρα

χρονια πριν]. Οχι βεβαιως (sic ή μηπως sick) απο/στην Ελλαδα, στους "κακους ξενους" αυτα....

:X

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικα, εκτος απο τη καταργηση των χρεωσεων στις καρτες, δε διαβαζω κατι καινουργιο.

 

Τι να πω παιδια, εγω εχω αλλαξει-επιστρεψει δεκαδες ΑΝΟΙΓΜΕΝΑ προιοντα σε πολλα διαφορετικα ηλεκτρονικα και μη καταστηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμφιβάλω στην Ελλάδα κατά πόσο θα τα εφαρμοστούν από τα καταστήματα οι  παραπάνω όροι  προαποφασίζοντας  διάφορες  δικαιολογίες για να αποφύγουν την διαδικασία της επιστροφής

 

Αληθεια σου λεω ολα εφαρμοζονται ηδη.

Παιζει ρολο η ενημερωση σου ως καταναλωτη. Αν πας με το υφος "Μπουφου", εννοειτε δε θα το δεχτουν - θα στο παιξουν βαρια πεπονια!

Δουλευα σε μεγαλη αλυσιδα και ειναι καθαρα η στρατηγικη τους να "κοβουν" το υφος του πελατη και να αντιδρουν αναλογα.

Δυστηχως παιδια.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Βηματα προοδου δεν ειναι να δινεις απειρα δικαιωματα στον καταναλωτη και να ξεσκιζεις τον επιχειρηματια, γιατι ο επιχειρηματιας η θα κλεισει, η θα διπλασιασει τις τιμες του για να αντισταθμιζει την φηρα απο την εκμεταλλευση που θα του κανουν οι πελατες.

σε χώρες του εξωτερικού γιατί τα έδωσαν? εκεί δεν θα ξέσκιζαν τον επιχειρηματία?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το περιεργο ειναι να πρεπει να επιστρεψεις τα μεταφορικα, δεν τα βαζει το καταστημα στην τσεπη του, τα παιρνει το courier και ΔΕΝ επιστρεφονται στο καταστημα.

 

Βηματα προοδου δεν ειναι να δινεις απειρα δικαιωματα στον καταναλωτη και να ξεσκιζεις τον επιχειρηματια, γιατι ο επιχειρηματιας η θα κλεισει, η θα διπλασιασει τις τιμες του για να αντισταθμιζει την φηρα απο την εκμεταλλευση που θα του κανουν οι πελατες.

 

 

Εχω να παω ταξιδι σε λιγες μερες, χρειαζομαι ενα tablet. Παραγγελνω ενα iPad, το δουλευω 1 βδομαδα στο ταξιδι, επιστρεφω, το γυρναω στο καταστημα, μου επιστρεφουν χρηματα + μεταφορικα, και εχω κανει τη δουλεια μου εντελως τσαμπα.

 

Ποιος ακριβως θα αγορασει ενεργοποιημενο και ξεσφραγισμενο iPad μετα;;

 

Ας ειμαστε σοβαροι, δε θα εφαρμοστει και ποτε το συγκεκριμενο 

 

 

 

Αν εγραφες σε ασχετο με την τεχνολογια φορουμ, ok, να σε καταλάβω. Αλλα το να νομίζεις οτι απευθύνεσαι και σε "ιθαγενείς"...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εγραφες σε ασχετο με την τεχνολογια φορουμ, ok, να σε καταλάβω. Αλλα το να νομίζεις οτι απευθύνεσαι και σε "ιθαγενείς"...

 

Πως καταληγουμε σε αυτο το συμπερασμα; Εδωσα ενα παραδειγμα περιπτωσης. Αν εσυ ως μη ιθαγενης θεωρεις οτι ειναι δικαιο και σωστο, εγω παω πασο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε χώρες του εξωτερικού γιατί τα έδωσαν? εκεί δεν θα ξέσκιζαν τον επιχειρηματία?

ThReSh, εχεις δικιο στο εξωτερικο ισχυουν τα ιδια και μια χαρα επιβιωνουν οι επειχηρηματιες και μια χαρα εχουν και χαμηλοτερες τιμες απο την Ελλαδα....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε χώρες του εξωτερικού γιατί τα έδωσαν? εκεί δεν θα ξέσκιζαν τον επιχειρηματία?

Δεν ειμαι καθολου μα καθολου σιγουρος οτι υποχρεουται το καταστημα να επιστρεψει τα μεταφορικα.

 

Επισης στο εξωτερικο δεν εχει καμια μα καμια σχεση η φορολογια με αυτη της Ελλαδας :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εχω να παω ταξιδι σε λιγες μερες, χρειαζομαι ενα tablet. Παραγγελνω ενα iPad, το δουλευω 1 βδομαδα στο ταξιδι, επιστρεφω, το γυρναω στο καταστημα, μου επιστρεφουν χρηματα + μεταφορικα, και εχω κανει τη δουλεια μου εντελως τσαμπα.

 

Ποιος ακριβως θα αγορασει ενεργοποιημενο και ξεσφραγισμενο iPad μετα;;

βασικά στην συγκεκριμένη περίπτωση, από την στιγμή που ο νόμος δίνει το περιθώριο των 14 ημέρων για να επιστραφούν τα χρήματα από τότε που είπε ο πελάτης ότι κάνει υπαναχώρηση, το μαγαζί μπορεί να στείλει στον αντιπρόσωπο το προϊόν γινα να γίνει κάποιος έλεγχος για πολύωρη χρήση/ενεργοποίηση και μετά να πέσει άκυρο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά στην συγκεκριμένη περίπτωση, από την στιγμή που ο νόμος δίνει το περιθώριο των 14 ημέρων για να επιστραφούν τα χρήματα από τότε που είπε ο πελάτης ότι κάνει υπαναχώρηση, το μαγαζί μπορεί να στείλει στον αντιπρόσωπο το προϊόν γινα να γίνει κάποιος έλεγχος για πολύωρη χρήση/ενεργοποίηση και μετά να πέσει άκυρο...

 

Την πολυωρη χρηση δε μπορεις να την ελεγξεις. Αλλα ακομα και να μην εχει γινει, με την πρωτη ενεργοποιηση, το iPad ξεκιναει και μεταρει η εγγυηση του. Δε μπορεις με οποιοδηποτε τροπο να το ξαναπουλησεις ως καινουργιο.

 

Και οπως αναφερθηκε καπου παραπανω, γιατι να την πληρωσει το καταστημα και να το πουλησει φθηνοτερα ως μεταχειρισμενο, και σε stock price; Επειδη καποιος εκανε λαμογια, το πηρε, το μετανιωσε και το γυρισε;

 

p.s δεν πουλαω συσκευες και δε με αγγιζει το συγκεκριμενο θεμα, αλλα βαζω απλα τη λογικη, τον επιχειρηματια ποιος τον προστατευει και με ποιο τροπο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειμαι καθολου μα καθολου σιγουρος οτι υποχρεουται το καταστημα να επιστρεψει τα μεταφορικα.

 

Επισης στο εξωτερικο δεν εχει καμια μα καμια σχεση η φορολογια με αυτη της Ελλαδας :)

για ζιμπαμπουε εννοεις?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειμαι καθολου μα καθολου σιγουρος οτι υποχρεουται το καταστημα να επιστρεψει τα μεταφορικα.

 

Επισης στο εξωτερικο δεν εχει καμια μα καμια σχεση η φορολογια με αυτη της Ελλαδας :)

 

Παντως σε σχεση με τα μεταφορικα να ξερεις οτι η καθε αλυσιδα εχει κανει συμβασεις χιλιαδων ευρω με τις εταιριες κουριερ και εχει επισης εξοικονομησει χιλιαδες ευρω σε σχεση με το αν στελναμε εμεις κατι.

Πιστεψε με αυτη η εξοικονομηση καλυπτει τη "φυρα" των επιστροφων.

Αν δε συμφερε θα αλλαζαν επαγγελμα, μην αγχωνεστε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε διαβάζω τα πιο πολλα σχόλια γιατί ο κόσμος είναι ασχετος,αυτή ειναι απλα η νομοθεσία που ίσχυε στα πολιτισμένα κρατη της ένωσης εδώ και χρόνια.

Αν είστε καταναλωτής χαράς ευαγγελια...

Αν εισαι το m systems επίσης.

Αν είσαι το eshop κλάψε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν ειμαι καθολου μα καθολου σιγουρος οτι υποχρεουται το καταστημα να επιστρεψει τα μεταφορικα.

 

Επισης στο εξωτερικο δεν εχει καμια μα καμια σχεση η φορολογια με αυτη της Ελλαδας :)

κι όταν αρχίσουν όλο και περισσότεροι να αγοράζουν από εξωτερικό τι θα κάνουν εδώ? θα κλαίνε με μαύρο δάκρυ...

p.s δεν πουλαω συσκευες και δε με αγγιζει το συγκεκριμενο θεμα, αλλα βαζω απλα τη λογικη, τον επιχειρηματια ποιος τον προστατευει και με ποιο τροπο;

στο εξωτερικό ποιος τον προστατεύει?

Παντως σε σχεση με τα μεταφορικα να ξερεις οτι η καθε αλυσιδα εχει κανει συμβασεις χιλιαδων ευρω με τις εταιριες κουριερ και εχει επισης εξοικονομησει χιλιαδες ευρω σε σχεση με το αν στελναμε εμεις κατι.

Πιστεψε με αυτη η εξοικονομηση καλυπτει τη "φυρα" των επιστροφων.

Αν δε συμφερε θα αλλαζαν επαγγελμα, μην αγχωνεστε.

για με τα μεταφορικά με κάλυψε...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...