Προς το περιεχόμενο

Antec 900 βιδες για HDD


Dragonlordcv2002

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σε ολους

 

Εχω ενα Antec 900 case και οπως καταλαβατε απο το τιτλο δεν εχω πλεον τις βιδες για να στερεωσω τους σκληρους δισκους. Εχει κανεις ιδεα που να βρω?

Υπαρχει κανεις που να εχει παροπλισει το συγκεκριμενο κουτι και να χει αποθεμα εννοειται οτι αγοραζω !!!

 

Σας ευχαριστω προκαταβολικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι το ιδιαίτερο έχουν αυτές οι βίδες; (ρωτάω μήπως και έχω δει πουθενά...)

 

Τι είναι τίποτα Link.png Site: τέτοιες μακριές; Αν ναι, δεν είναι δύσκολο να βρεις. Και σε μερικά χρωματοπωλεία ή αν βρεις κανα μαγαζί μόνο με βίδες το έχεις σίγουρο. Πες μου κι αν είσαι κοντά στο Κερατσίνι να σε στείλω κάπου που θα βρεις 1000%. (αρκεί να ξέρεις πάχος και μήκος που θες, ή να έχεις δείγμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ έχω το ίδιο case με εσένα αλλά δεν καταλαβαίνω

οι βίδες είναι απλές δεν έχουν κάτι το ιδιαίτερο λογικά παντού θα έπρεπε να μπορείς να τις βρεις...

μπορει και να έχω,πρέπει να ψάξω αλλά πες μου που μένεις πρώτα γιατί είμαι σίγουρος ότι θα σου πέφτω μακριά :-D

 

 

εγώ πάντως ψάχνω αυτό γιατί το έχασα 

images?q=tbn:ANd9GcSSz8ISkDI5kWbQajlM7Nh

 

ξέρει κανείς που μπορώ να το βρω?

 

 

 

Τι το ιδιαίτερο έχουν αυτές οι βίδες; (ρωτάω μήπως και έχω δει πουθενά...)

 

Τι είναι τίποτα Link.png Site: τέτοιες μακριές; Αν ναι, δεν είναι δύσκολο να βρεις. Και σε μερικά χρωματοπωλεία ή αν βρεις κανα μαγαζί μόνο με βίδες το έχεις σίγουρο. Πες μου κι αν είσαι κοντά στο Κερατσίνι να σε στείλω κάπου που θα βρεις 1000%. (αρκεί να ξέρεις πάχος και μήκος που θες, ή να έχεις δείγμα)

ναι αυτές είναι συγκεκριμένα στην 3 photo 

3d3bd9c9_vbattach86280.jpeg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι βίδες των υπολογιστών είναι 6-32 UTS κατά κανόνα και ακολουθούν το imperial πρότυπο. (ίντσες, πόδια, κτλ). 

Αν έδειξες τέτοια βίδα όπου πήγες, λογικά σου είπαν πως δεν έχουν, καθώς εδώ ακολουθούμε το μετρικό πρότυπο μέτρησης.

 

Οι βίδες των hdd/ssd όμως είναι κοινές Μ3 που κυκλοφορούν ευρέως στο ελληνικό εμπόριο και σε πολλά μήκη.

Σου μένει κάποιο παιδί που έχει ίδιο case και μπορεί να μετρήσει απλά το μήκος της βίδας σε mm.

Στα κοινά κουτιά είναι 5mm το μήκος.

 

Μόλις μάθεις και το μήκος απλά μπαίνεις σε οποιοδήποτε μαγαζί/χρωματοπωλείο που πουλάει βίδες

και ζητάς βίδες Μ3 επί τόσα mm μήκος. Αλλιώς δοκιμάζοντας για το μήκος.

Προτίμησε philips (σταυρό) το κεφάλι, που δεν φεύγει εύκολα το κατσαβίδι.

 

 

/sc

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγα σε χρωματοπωλεια και ηλετρονικου εξοπλισμου μαγαζια μαζι με τη θηκη των σκληρων και δε βρηκα τπτ ειχαν η πολυ μακριες η πολυ κοντες. (Να μη σχολιασω οτι επρεπε να τους πιεσω για να κανουν εστω και δοκιμη...)

 

@ madsc Σιγουρα στο Ελληνικο εμποριο αν κυκλοφορουν οι βιδες αυτες,  αυτοι που υποτιθεται οτι τις πουλανε ειναι τουλαχιστον ασχετοι... Εφαγα 2 πρωινα απο τη ζωη μου για να μου λενε συνεχεια οτι βιδες μηκους 2,54 εκατοστων δεν υπαρχουν.... (Αθηνα κεντρο + Καλλιθεα & Νεα Σμυρνη).Ειχα μαζι μου και μια κανονικη βιδα απο σκληρο για να τσεκαρουν στροφες και παχος αλλα....

 

Ηρθα σε επικοινωνια με την Antec και θα μου στειλουν τις βιδες που χρειαζομαι να ναι καλα οι ανθρωποι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω σε τι χρωματοπωλεία πήγες, αλλά έχω πάψει πλέον να πηγαίνω σε τέτοιου είδους μαγαζιά. Ούτε γυαλόχαρτα δεν έχουν, ούτε μια ροδέλα ούτε τίποτα. Ήθελα να ξερα γιατι υπάρχουν. Ας λέγανε πολύ απλά ότι πουλάνε μόνο χρώματα να τελειώνουμε επιτέλους. 

Μαγαζί ηλεκτρονικών απλά μου φαίνεται ξέμπαρκο για να βρεις βίδες. 

Υπάρχουν βιδάδικα ή σοβαρά καταστήματα με εργαλεία κλπ για να βρεις ο,τι θες. Απλά πολλές φορές δε τα ξέρουμε αυτά τα μαγαζιά γιατί δε μας χρησιμεύουν συχνά.

 

Εγώ πλέον για βίδες πηγαίνω επι τόπου Link.png Site: εδώ αφού έχω αγανακτίσει να ψάχνω σε χρωματοπωλεία και να με κοιτάνε σαν εξωγήινο. 

Επίσης δε ξέρω αν είναι ίδιοι Link.png Site: αυτοί αλλά έχουν ίδιο όνομα :P  

Ξέρω δε σε βολεύει και προφανώς δε σε συμφέρει να τρέχεις σε αυτές τις περιοχές, αλλά σου δείχνω όχι για διαφήμιση, απλά να δεις για τι είδος μαγαζιά μιλάω. Και επίσης αν βρεις μεγαλύτερες βίδες απλά δε μήκος (και σου κάνουν σε πάχος και στο σπείρωμα τους) τότε αυτές τις λεπτές απλά τις κόβεις είτε με τανάλια/κοφτάκι, σιδεροπρίονο, ή και τροχό για πιο χοντρές βίδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ευρω μαζι με μεταφορικα για ολες τις βιδες (οχι μονο αυτες που ηθελα) + επιπλεον ειδικες για SSD.

@ΝικοS ευχαριστω για τα site θα τα χω υποψη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλλιθέα, αν ρώτησες σε ηλεκτρονικάδικα Παπαθέου/Βασιλειάδη λογικό - δεν πουλάνε βίδες τέτοια μαγαζιά. 

Χαμηλά στη Θησέως, υπάρχει ο Αλεβιζόπουλος για βίδες.

Μ3x25mm που είναι για hdd/ssd εκεί θα βρεις.

 

6-32 που είναι για case θέλει ψάξιμο Πειραιά, Σπύρου Πάτση.

 

 

/sc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...